معرفی روستای ژیوار؛ ماسوله کردستان (+تصاویر)روستای ژیوار در کردستان

 

روستای ژیوار به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی زمستان هایی سرد و مشکل را پشت سر می گذارد. اکثر گردشگران ترجیح می‌دهند در بهار دلپذیر و فصل شکوفا شدن طبیعت به آن سفر کنند، بعضی ديگر فصل تابستان را انتخاب ميکنند

روستای ژیوار در کردستان

شهرستان سروآباد یكی از شهرستان های گردشگرپذیر استان كردستان است كه دارای منطقه های بكر، طبيعي و دارای اداب و رسوم خاص و كهن است كه چشم هر بیننده ای را محو تماشای خلقت هستی میكند.


یكی از روستاهای گردشگری شهرستان سروآباد روستای ژیوار است. ژیوار در زبان کردی به معنی زندگی است. این روستا شبیه اسمش زیبا و زنده است مردم آن را هزار ماسوله هم می نامند.

 

 عکس های روستای ژیوار

 

پيشينه
استان کردستان وسعتی به اندازه ۲ درصد کل ایران دارد. این استان در منطقه ای کوهستانی و در بین دشت ها و دره ها واقع شده است. مردم روستای ژیوار بر این باورند که این منطقه زمانی شهري مهم و مرکزي بوده است. به غیر معماري ویژه آن، چشمه های پرآب، مراسم پیرشالیار و تعداد سکنه آن نشان ميدهد که در روزگاری دور( زمان ساسانیان) این شهر حالت خاص خود راه داشته است.


موقعیت جغرافیایی روستای ژیوار:

روستای ژیوار در منطقه هورامان استان کردستان شهرستان سروآباد در جنوب کوههای کوسالان و در کنار رودخانه سیروان و در همسایگی شمالی روستاهای بلبر و سلین واقع شده است. روستای ژیوار بین دره ای قرار دارد که باغها و جنگلهای سرسبز بلوط حاشیۀ آن را فراگرفته است.

 

 تصاویر روستای ژیوار

 

آب و هوای ژیوار
روستای ژیوار به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی زمستان هایی سرد و مشکل را پشت سر می گذارد. اکثر گردشگران ترجیح می‌دهند در بهار دلپذیر و فصل شکوفا شدن طبیعت به آن سفر کنند، بعضی ديگر فصل تابستان را انتخاب ميکنند تا چند روزی به دور از گرمای شهرها روزگار سپری کنند. اما کوهنوردان زيادي پائیز و زمستان به روستای ژیوار و ارتفاعات اطراف آن میروند . روستای ژیوار در رتبه بندی ميزان پاک بودن آب و هوای شهرها و روستاهای کشور رتبه سوم را کسب نموده است . احیانا یکی از علل اصلی آن صعب العبور بودن منطقه و تردد سخت خودروها است که باعث بکر ماندن ژیوار شده است.


جاذبه های روستای ژیوار

بافت پلكانی، بناهای سنتی، تراكم باغ های انار، انگور و انجیر، وجود رودخانه سیروان، وجود دره دربند در وسط روستا، كوه معروف و بلند كوسالان در شمال روستا، پوشاك و لباس محلی اهالی، مهمان نوازی مردم روستا، قرار گرفتن در دره و حصار كوه های دیدنی و جنگل های سرسبز و خرم، استراحت گاه، چشمه  زیبا و بسیار خنك معروف به چه مه چشمه ای كه تقریبا بیش تر باغ های روستا را آب ميدهد ، از جاذبه های دیدنی روستای ژیوار است.


یكی ديگر از منطقه های جذاب و جذاب روستای ژیوار چكن اسم دارد، چكن حاوی 2 بخش است كه در بین یك دره قرار دارد، چكن وارینه بخش ابتدای چكن است كه در كنار رودخانه سیروان قرار دارد كه دارای باغ های انار، انگور و انجیر است و از طريق آب رودخانه باغات را آبياري می كنند و برخی از ساکنان روستا در این منطقه زندگی می كنند و از طريق فروش محصولات باغی امرار معاش می كنند.
بخش دوم چكن مربوط به چكن سرینه( بالایی) است، كه یكی از محلات روستا است، این بخش هم دارای باغات میوه است كه با آب كانی سرچمه آبياري ميشود .

 

  از اصلی ترین محصولات ژیوار انار است

 

روستای ژیوار دارای هفت محله معروف است كه شامل او لاوه، كراباد، نصار، سرحوض، چكن، ملكوه و بنگا است كه در بین این محلات اولاوه قدیمی ترین محله روستای ژیوار است كه در دامنه شمالی روستا قرار دارد و خانه های آن بصورتپلكانی بر روی هم قرار گرفته اند، این محله در دامنه كوه دربند جای دارد.


باغ های ژیوار
باغ های بزرگ انجیر، انگور و انار در این روستا قرار دارند. از اصلی ترین محصولات ژیوار انار است و اغلب مردم آن با فروش محصولات درخت هایشان به خصوص انار زندگی خود را می گذرانند. در بین روستا، دره دربند واقع شده که قدیمی ترین محله محسوب می شود . لباس‌های رنگارنگ مردم محلی از ديگر جذابیت های آن است. لباس مردم این روستا کردی است که مثل دیگر شهرهای ایران تا قبل از وارد شدن پارچه های خارجی به وسیله خودشان تهیه ميشد .

 

راه ارتباطی روستای ژیوار:

روستای ژیوار از نظر راههای ارتباطی دارای جاده شوشه ماشین رو است و هر گردشگری جهت بازديد و دیدن منظره ها طبيعي و معماري زیبای روستا میتواند به روستا سفر نماید. به دلیل مستقر شدن در فاصله بین شهرهای مریوان و پاوه وضعیت سفر به این روستا در این سالها آسان‌تر انجام می شود . یعنی در روزهایی که قابلیت تردد از جاده اورامان تخت ممکن نباشد با فکر راحت (استفاده از خودرو شاسی بلند) میتوان مسیر پاوه را انتخاب کرده و به شهر دسترسی پیدا کرد.


در روستای ژیوار کجا اقامت کنیم؟
جز خانه های روستا در ژیوار، هتل سنگی اورامان نزديک ترین اقامتگاهی ست که پیدا می کنیم.


گردآوری: بخش گردشگری بیتوته
منابع:
irna.ir
eligasht.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------