پارک ییلدیز: آرامش و تفریح در مرکز شهر استانبولپارک ییلدیز استانبول, زمان بازدید از پارک ییلدیز, تاریخچه پارک ییلدیز

پارک ییلدیز

 

پارک ییلدیز استانبول: زیبایی‌های طبیعت، آرامش و تفریح در قلب شهر بزرگ 

پارک ییلدیز استانبول یکی از قدیمی ترین پارک های ترکیه است که در گذشته باغ اختصاصی کاخ سلطنتی ییلدیز بوده است. در این مطلب از بیتوته شما را با این پارک قدیمی آشنا می کنیم.

پارک ییلدیز استانبول ( به انگلیسی : Yildiz Park) در گذشته بخشی از باغ کاخ سلطنتی ییلدیز بوده است. در دوران حکومت سلطان عبدالحمید دوم ، این پارک در میان دیوارها محصور بود و به کاخ نشینان تعلق داشت و امروزه تبدیل به یک پارک عمومی با طبیعتی جذاب و فوق العاده شده است. 

 

درختان و گیاهان بی نظیر این باغ در دوران عثمانی از سراسر جهان گردآوری شده بودند. در این پارک میتوانید چشم انداز وسیعی از تنگه بسفر داشته باشید.

دو عمارت چادیر و مالتا در پارک برای استراحت ، نوشیدن چای ، خوردن صبحانه و ناهار  مورد استفاده قرار می گیرد. فضای این پارک برای پیک نیک های آخر هفته فوق العاده است. 

 

پارک ییلدیز استانبول, زمان بازدید از پارک ییلدیز, پارک ییلدیز در استانبول

پارک ییلدیز در استانبول

 

پارک ییلدیز کجاست؟ 

پارک ایلدیز در منطقه بشیکتاش استانبول در میدان ییلدیز و بین  کاخ ییلدیز و چراغان قرار دارد. پارک ایلدیز دو ورودی جداگانه دارد یکی از خیابان چراغان و یکی از خیابان پالانگا باز  می شود. برای رفتن به پارک ییلدیز میتوانید در میدان تکسیم سوار اتوبوس DT1 شوید و در ایستگاه کابااش ارکک لیسسی Kabatas Erkek Lisesi ( ایستگاه هفتم ) پیاده شوید و با 10 دقیقه پیاده روی به پارک برسید. 

 

یا این که میتوانید از میدان تکسیم و کنار هتل  Cvk Bosphor سوار اتوبوس 40T یا 42T شدهبه سمت ارتاکوی بروید و نزدیک به کاخ چراغان پیاده شوید. تابلوی راهنمای ورودی پارک را در همان حوالی پیدا کنید.

 

پارک ییلدیز استانبول, زمان بازدید از پارک ییلدیز, بازدید از پارک ییلدیز

بازدید از پارک ییلدیز

 

بهترین زمان بازدید از پارک ییلدیز

بهترین زمان  بازدید از پارک ییلدیز ماه آوریل است که گل های بهاری و لاله های رنگارنگ  شکوفا شده اند. 

پارک ییلدیز 24 ساعته باز است و بازدید از آن رایگان است ولی برای توقف خودرو در پارکینگ اختصاصی باید مبلغی پرداخت نمایید. 

بازدید از کارخانه چینی بین ساعت 9 – 18 از دوشنبه تا جمعه به جز روزهای تعطیلات مذهبی امکان پذیر است.

 

پارک ییلدیز استانبول, زمان بازدید از پارک ییلدیز, طبیعت زیبای پارک ییلدیز

طبیعت زیبای پارک ییلدیز

 

تاریخچه پارک ییلدیز

در دوران بیزانس این  منطقه به عنوان جنگل مورد استفاده قرار می گرفته است . در زمان سلطنت سلطان سلیمان ، این منطقه به عنوان شکارگاه مورد استفاده قرار میگرفته ست و در  قرن های بعدی در پشت کاخ های ساحلی قرار گرفت. 

 

در قرن 19 با  ساخت کاخی در این منطقه ، این محله شروع به رشد کرد و نام پارک از اولین کاخی که در این منطقه بنا شده شده ببود یعنی قصر ییلیدز ، گرفته شده است. 

در قرن 19 همزمان با سلطنت عبدالحمید دوم باغ بیرونی قصر با مساحت 25 هکتار توسط دیوارهای بلند احاطه شده بود و یک دریاچه مصنوعی ، چند عمارت ، خانه های تابستانی و یک کارخانه تولید ظروف چینی در  آن افتتاح گردید. 

 

در اوایل دهه 1600 میلادی این باغ بیشتر مورد توجه قرار گرفت و از آنجا که متعلق به خانواده کازانجی وغلو بود و آن را به دختر سلطان مراد چهارم عثمانی هدیه داده بودند ، به نام باغ کازانجی اوغلو شناخته می شد. 

 

پارک ییلدیز استانبول, زمان بازدید از پارک ییلدیز, تاریخچه پارک ییلدیز

تاریخچه پارک ییلدیز

 

در طول سالیان دراز پادشاهان عثمانی تغییرات زیادی در این باغ انجام دادند. 

میهری شاه سلطان  ، مادر سلطان سلیم سوم که مسحور زیبایی های طبیعی بیشه و درختان منحصر به فرد باغ و گل های زیبای آن شده بود ، اولین عمارت باغ را بنا کرد.

بعد از آن سلطان محمود دوم ، عمارتی دیگر در آن بنا کرد.

 

عمارت های باغ در دوران سلطان عبدالعزیز خان افزایش پیدا کرد که میتوان به مهم ترین آن ها از جمله : چادیر ، مالتا  ، شاله ، تالیم هانه اشاره کرد.  در حال حاضر فقط عمارت های چادیر ، مالتا و شاله کیوسک تخریب نشده اند . 

 

پارک ییلدیز استانبول, زمان بازدید از پارک ییلدیز, تفریحات پارک ییلدیز

تفریحات پارک ییلدیز

 

سلطان عبدالحمید خان از کاخ دلمه باغچه به باغ ییلدیز نقل مکان کرد و چندعمارت کوچک ، مسجد حمیدیه و چند کارگاه مختلف تعمیرات ، نجاری و ریخته گری و یک مقر نظامی با ظرفیت 14 هزار سرباز رادر آن تاسیس کرد.

سلطان عبدالحمید کیوسک تالیم هانه را بنا کرد تا پادشاه قیصر ویلهلم آلمان هر زمان به استانبول می  آمد بتواند به راحتی دروازه را تماشا کند.

او در خاطراتش نوشته است که در ساخت وجب به وجب این پارک از طلا استفده شده است یعنی هزینه زیادی برای رونق پارک انجام داده است.

 

پارک ییلدیز استانبول, زمان بازدید از پارک ییلدیز, دریاچه پارک ییلدیز

دریاچه پارک ییلدیز

 

بخش های پارک ییلدیز

پارک ییلدیز به دو بخش تقسیم می شود.

بخش بیرونی و کارخانه چینی سازی که به روی عموم باز است و عمارت های شاله ، چادیر و مالتا در آن دیده می شود و کارخانه چینی سازی ای که همچنان فعال است.  

پوشش گیاهی پارک شامل مگنولیا ، برگ بو ، درخت ارغوان ، شاه بلوط هندی ، بلوط ، سرو ، کاج ، سرخدار ، سدر و درخت ون می شود. 

در بخش بیرونی دو دریاچه مصنوعی هم قرار دارد.

بلندترین قسمت پارک ، ییلدیز شاله یا کلبه ای ییلاقی است که در سال 1880 برای شکار سلطان عبدالحمید شاخته شده است. 

در حدود 500 متری شاله به عمارت مالتا می رسید که در سال 1870 ساخته شد و زندان  برادر سلطان عبدالحمید محسوب می شود. از تراس این عمارت میتوانید دورنمای تنگه بسفر را  ببینید. 

 

پارک ییلدیز استانبول, زمان بازدید از پارک ییلدیز, کارخانه چینی سازی در پارک ییلدیز

کارخانه چینی سازی در پارک ییلدیز

 

با 10 دقیقه پیاده روی از عمارت مالتا به کارخانه چینی سازی می رسید که ساختمان  زیبای آن طراحی یک معمار ایتالیایی به نام ریموندو دارونکو بوده است که سبک جدید هنری را به استانبول معرفی کرد. 

این کارگاه هنوز هم مشغول به فعالیت است و امکان بازدید از آن وجود دارد. از محصولات این کارگاه میتوان به ماگ های جذاب ، فنجان  و نعلبکی با تصاویر سلاطین عثمانی اشاره کرد. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X قیمت تورهای شهر وان ترکیه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023