میدان ناوونا؛ معروف ترین شاهکار باروک در ایتالیاقدمت تاریخی میدان ناوونا, معماری میدان ناوونا, کلیسای میدان ناوونا

میدان ناوونا یکی از میدان های معروف و زیبا در ایتالیا است

 

میدان ناوونا رم و فواره های نمادین بینظیر

یکی از میدان های شگفت انگیز و مشهور در ایتالیا، میدان ناوونا است. این میدان در پایتخت جمهوری ایتالیا، شهر رم قرار دارد. میدان پیازا ناوونا متشکل از سه فواره بزرگ است. مهم ترین فواره، چهار رودخانه ای نام دارد که حاکی از چهار قاره در سطح جهان دارد. 

میدان ناوونا در ایتالیا

عنوان هشتمین اقتصاد بزرگ جهان در عرصه تولید ناخالص داخلی به جمهوری ایتالیا اختصاص دارد. این کشور متشکل از دو جزیره سیسیل، ساردنی در دریای مدیترانه و شبه جزیره ایتالیا می باشد. اهالی جمهوری ایتالیا به زبان ایتالیایی گویش دارند. واحد پول در این کشور، یورو است. پایتخت جمهوری ایتالیا، شهر رم است. پرجمعیت ترین شهر در کشور ایتالیا، رم است. 

 

یکی از میدان های زیبا و معروف واقع در شهر رم ایتالیا، میدان ناوونا نام دارد. این میدان در نزدیکی جاذبه های گردشگری برجسته رم اعم از معبد پانتئون، پله های اسپانیایی، میدان سن پیتر، کلوسئوم، میدان ونیز، فواره تروی، قلعه سنت آنجلو، میدان کاپیتولین، رومان فروم و طاق نصرت کنسانتین تعبیه شده است. 

 

جاذبه های گردشگری میدان ناوونا, مشهورترین میدان رُم, میدان ناوونا رم

قدمت تاریخی میدان ناوونا به قرن اول میلادی باز می گردد

 

میدان ناوونا؛ از گذشته تا کنون 

قدمت تاریخی میدان ناوونا به قرن اول میلادی باز می گردد. در حقیقت میدان ناوونا در مکان قبلی استادیوم دومیتیان که در قرن نخست میلادی طراحی شده بود، تعبیه شده است. 

رومیان باستان در خصوص تماشای نوعی بازی به نام آگون ها در میدان ناوونا جمع می شدند. بدین ترتیب عنوان عرصه مسابقه یا سیرک آگونالیس برای میدان ناوونا منتخب شد. 

 

شواهد حاکی از آن دارند که به مرور زمان نام میدان از عرصه مسابقه به ناوون و میدان پیازا ناوونا تغییر پیدا کرده است. در طی ادوار مختلف، جشن های متعددی در میدان پیازا ناوونا برگزار می شدند. در این مکان در بازه زمانی 1652 الی 1866 جشن های مجلل خانوادگی در روزهای شنبه و یک شنبه تشکیل می شدد. 

در قرن نوزدهم، سطح پیاده رو به امکانات میدان افزوده شد. همچنین در سال های اخیر بازار کریسمی در میدان پیازا ناوونا برگزار می گردد. 

 

میدان ناوونا, میدان ناوونا در ایتالیا, تاریخچه میدان ناوونا

میدان ناوونا در قرن پانزدهم به صورت رسمی با عنوان ناوونا نام گذاری شد

 

معماری میدان ناوونا 

میدان ناوونا شاهکار برجسته ای از اثر هنری لورنزو برنینی و کلیسای سانت انی زه این اگونه با معماری باروک است. بنای میدان بر اساس سبک استادیوم در فضای باز، بر روی باقی مانده استادیوم باستانی دومیتیان ساخته شده است. 

استادیوم دومیتیان،  مخصوص برگزاری جشن و رویداد های ورزشی در سال 86 میلادی به وسیله امپراتور دومیتیان ساخته شده بود. 

 

طرح کنونی میدان به مثابه ی شکل استادیوم به صورت بیضی بسیار کشیده طراحی شده است. 

میدان ناوونا در قرن پانزدهم به صورت رسمی با عنوان ناوونا نام گذاری شد و به وسیله سنگ فرش مزین گشت. در طی سال های بازسازی میدان، این مکان به یکی از بازار های مشهور در شهر رم مبدل شد. 

به طور کلی در میدان ناوونا، سه فواره وجود دارند. فواره های موجود در میدان پیازا ناوونا به وسیله آب گذر "آکوا ویرگو" تغذیه می شوند. 

 

قدمت تاریخی میدان ناوونا, معماری میدان ناوونا, کلیسای میدان ناوونا

میدان ناوونا شاهکار برجسته ای از اثر هنری لورنزو برنینی است

 

فواره چهار رودخانه ای

در میدان ناوونا فواره ی چهار رودخانه ای تعبیه شده است. این فواره، جزء قدیمی ترین فواره های شهر رم به شمار می رود که به دستور پاپ در قرن شانزدهم و هفدهم میلادی بنا شده است. طراحی فواره به وسیله یکی از هنرمند های محبوب ایتالیا به نام "جیان لورنزو برنینی" تکمیل شده است. 

 

در فواره چهار رودخانه ای چهار مجسمه وجود دارد. مسجمه های میدان حاکی از رود خانه بزرگ در قاره های مختلف جهان نظیر رود نیل، ریور پلاته، دانوب و گنگ دارند. 

در مرکز میدان فواره "فونتانا دی کواترو فیومی" به معنی فواره چهار رود خانه وجود دارد.

 

در دوره ساخت مجمسه های میدان، طراحی فواره بر عهده برنینی و طراحی کلیسا بر عهده برومینی بوده است. در این دوره رقابت سر سختی میان هنرمندان به وجود آمد. 

مجسمه مختص به رودخانه ریورپلاته، نشان دهنده فردی است که در حالت ترسیده، به خود جمع شده است. احتمال می رود هدف برنینی تخریب کلیسا بر روی مجسمه ای است که به وسیله معمار برومینی طراحی شده است. 

 

 میدان ناوونا, عکس های میدان ناوونا, جاذبه های گردشگری میدان ناوونا

در میدان ناوونا فواره ی چهار رودخانه ای تعبیه شده است

 

فواره شمالی در میدان ناوونا 

فواره شمالی میدان ناوونا، مشمول تعدادی پری دریایی به همراه مجسمه نپتون در جنگ با یک اختاپوس است. این فواره، فونتانا دی نتتونو نام دارد و با معنی "فواره نپتون" شناخته شده است. 

طبق اساطیر یونانی، نپتون خدای آب و دریا است که در اطراف آن پری های دریایی تجمع یافته اند. 

بهتر است بدانید فواره شمالی در سال 1567 مصادف با قرن شانزدهم و هفدهم میلادی به وسیله آنتونیو دلا بیتا  به منظور ایجاد تعادل با فواره جنوبی طراحی شده است. 

 

فواره جنوبی در میدان ناوونا

فواره جنوبی میدان ناوونا، در قرن هفدهم میلادی به وسیله جاکومو دللا پرتا طراحی شده است. در مرکز فواره، مسجمه یک مرد آفریقایی تعبیه شده است. در دست های مرد آفریقایی نیز یک ماهی بزرگ قرار دارد. 

زین پس در قرن نوزدهم، در دور آب نما، مجسمه های رتیتون های افسانه ای تعبیه شدند. 

فواره جنوبی، فونتانا دل مورو نام دارد که در معنی "فواره تاریکی" شناخته شده است. 

 

کلیسای میدان ناوونا 

به استناد از برخی روایات، در قرن شانزدهم میلادی مصادف با سال 1652 کلیسای سانتا انی زه یا سنت اگنس، در میدان ناوونا طراحی شده است. 

افسانه های قدیس حاکی از آن دارند که در بخشی از میدان، محلی وجود دارد که افرادی سانتا انی زه را در آن مکان برهنه کرده اند. سپس به صورت جادویی با رویش موی بدن از برهنگی نجات یافته است. 

 

لذا پاپ اینوست دهم دستور داد کلیسای سانتا انی زه را در محل برهنگی وی پایه گذاری کنند. 

کلیسای سنت اگنس به وسیله کارلو رینالدی، فرانچسکو بورومینی و کیرولامو رینالدی طراحی شده است. قصر پامفیلی نیز به وسیله گیرولامو رینالدی در میدان پیازا ناوونا تعبیه شده است که دارای کلیسای بزرگ با معماری برومینی به سبک باروک و نقاشی های دیواری هنر دسن پیترو دا کروتونا می باشد.  

 

معمار برومینی، نمای اصلی کلیسا را به سبک باروک طراحی کرد. تکمیل مراحل ساخت کلیسا در نمای بیرونی، حدود دو سال پس از تمام شدن ساخت چهار فواره آغاز شد.

 

عکس های میدان ناوونا, جاذبه های گردشگری میدان ناوونا, مشهورترین میدان رُم

مناسب ترین زمان برای بازدید میدان ناوونا فصل بهار و تابستان است

 

دو مورد از جاذبه های گردشگری واقع در نزدیکی میدان ناوونا 

قلعه سنت آنجلو 

قلعه سنت آنجلو یا آرامگاه هادریان، در سال 135 قبل از میلاد به عنوان یک آرامگاه برای هادریانوس، امپراتور رم بنا شد. در طی سالیان متمادی مالکیت قلعه تحت نظارت امپراتور های مختلف رمی قرار گرفت. سپس به عنوان پادگان نیرو های ناپلئونی مورد استفاده قرار گرفت.

 

در سال های اخیر کاربری قلعه به صورت کامل متمایز شد و به موزه مبدل گشت. 

بهتر است بدانید قلعه سنت آنجلو یک ساختمان استوانه ای شکل و مدور است که در شمال غربی مرکز شهر رم واقع شده است. 

 

طاق کنستانتین

عنوان بزرگ ترین طاق نصرت ایتالیا به طاق کنستانتین اختصاص دارد. این طاق برای امپراتور مسیحی رم، به نام کنستانتین اول ساخته شده است. 

طاق کنستانتین در میان کولوسئوم شهر رم و تپه های پالاتینه قرار دارد. 

 

مناسب ترین زمان برای بازدید از میدان ناوونا

میدان ناوونا در کشور ایتالیا، شهر رم قرار دارد. رم یکی از شهر های تاریخی ایتالیا به شمار می رود. سالانه گردشگران گسترده ای در خصوص تماشای زیبایی های طبیعی و گردشگری رم، در تور های ایتالیا شرکت می کنند. 

 

میانگین دمای هوا در سرد ترین ماه های سال در رم، بین 12 الی 3 درجه قرار دارد. علاوه بر این، دمای هوای شهر رم در ماه های جولای و آگوست در گرم ترین درجه قرار می گیرد. میانگین دمای هوا در گرم ترین ماه های سال بین 30 الی 18 درجه است. 

با وجود حاکمیت آب و هوای مناسب در رم ، مناسب ترین زمان برای بازدید از جاذبه های گردشگری این شهر به ويژه میدان ناوونا، به فصل بهار و تابستان اختصاص دارد. 

 

مسیر دسترسی به میدان ناوونا 

ایتالیا- شهر رم- بخش غربی پانتئون- در نزدیکی قلعه سنت آنجلو- میدان زیبای ناوونا

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------