بازدید از پارک امیرگان استانبول قطعاً ارزش امتحان را داردمکان های دیدنی نزدیک به پارک امیرگان, زمان مناسب برای بازدید از پارک امیرگان, عکس های پارک امیرگان

معماری پارک امیرگان استانبول تلفیقی از سبک مدرن و تاریخی است

 

پارک امیرگان؛ بهشت لاله‌های استانبول، میراث سردار ایرانی!

پارک امیرگان استانبول یکی از پارک های قدیمی در قسمت اروپایی استانبول ترکیه است که قدمتی 400 ساله دارد. در دوره ی مالکیت اسماعیل پاشا در پارک امیرگان سه عمارت باشکوه بر اساس سبک معماری عثمانی ساخته شده است. همچنین، در فصل بهار گل های لاله ای رنگارنگی در پارک امیرگان روئیده می شوند که فضای پارک را به تکه ای بهشت مبدل می سازند.

استانبول مرکز اقتصاد ترکیه

استانبول یکی از کلان شهرهای کشور ترکیه است که به عنوان مراکز اصلی اقتصادی و فرهنگی ترکیه به شمار می آید. 

در واقع استانبول به موجب قرار گیری در تنگه ی بسفر و مرکز جداسازی قاره ی اروپا و آسیا در سطح جهان به عنوان شهر بزرگ شناخته شده است.

 

معماری سازه های شهر استانبول تلفیقی از سبک معماری تاریخی و مدرن است. این شهر حاوی مکان های تاریخی زیبا و متعددی نظیر کاخ توپکایی، پارک امیرگان، قلعه روملی حصاری، برج گالاتا، کلیسای ایاصوفیا و مسجد سلیمانیه می باشد. 

یکی از قدیمی ترین مکان های دیدنی استانبول، پارک امیرگان است. این پارک با قدمتی 300 ساله، در قسمت اروپایی استانبول تعبیه شده است.

 

قدیمی ترین مکان های دیدنی استانبول, پارک امیرگان در فستیوال گل لاله, عمارات پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول در قسمت اروپایی ترکیه واقع شده است

 

پارک امیرگان استانبول

پارک تاریخی امیرگان در قرن 16 در مجاورت تنگه ی بسفر در مساحتی بالغ بر 470 هزار متر مربع به طراحی رسیده است و به صدراعظم نیسانجی فریدون بی هدیه داده شده است.

 

حدود یک قرن پس از این رویداد، سلطان مراد چهارم پارک امیرگان را به سرداری ایرانی به نام امیر گونه خان در زمان صفویان پیشکش می کند. طبق برخی از روایات، سلطان مراد پارک امیرگان را به موجب آن که سردار صفویان بدون جنگ و خونریزی قلعه ی خود را در برابر ارتش عثمان تسلیم کرده بود، پیشکش کرد. 

 

در طول تاریخ پارک امیرگان به طور مداوم تغییر مالکیت پیدا کرده است. به گونه ای که در سال 1860 مالکیت پارک به یکی از فرمانروایان عثمانی به نام اسماعیل پاشا رسیده است. اسماعیل پاشا یکی از والیان امپراتور عثمانی در سودان و مصر بوده است.

در نهایت در سال 1940 پارک امیرگان استانبول به مالکیت قانونی شهرداری در آمده است.

 

پارک امیرگان استانبول, اطلاعات گردشگری استانبول, پارک امیرگان

عکس های پارک امیرگان استانبول 

 

پارک امیرگان شامل مجموعه ای از گونه های مختلف گیاه و درخت های متعدد اعم از سپید، صنوبر، سرو، زبان گنجشک، چنار، فندق، بلوط، کافور، سنگی، کاج آبی می باشد. 

علاوه بر این، پارک تاریخی امیرگان دارای دو تالاب نیز می باشد.

از سال 2005 در ماه آوریل فصل بهار، جشنواره ی بین المللی گل لاله در پارک امیرگان برگزار می گردد. در این جشنواره شرکت کنندگان متعددی از سرتاسر جهان حضور می یابند. 

 

در واقع پارک امیرگان در فصل بهار میزبان فستیوال گل لاله می شود. در این فصل لاله های رنگارنگ زیبایی در باغچه های پارک کاشت می شود که فضای باغ را همانند تکه از بهشت جلوه می دهد. جشنواره ی لاله ای استانبول به گل های لاله محدود نمی شود بلکه دارای گل های زیبایی نظیر مامیران آبی و بنفشه نیز می باشد.

 

عمارت های پارک امیرگان در فستیوال گل لاله میزبان اجراهای موسیقی زنده، خوش نویسی، نقاشی، عکاسی و شیشه گری شرکت کنندگان می گردد. 

این جشنواره، یکی از رسومات رایج از زمان های قدیم در ترکیه است که برای ادای احترام به اشراف، ثروتمندان و سلاطین ارائه می شده است. 

بنابراین به جرأت می توان گفت شهرت پارک امیرگان استانبول به گل های لاله ی رنگارنگ باز می گردد.

 

زمان مناسب برای بازدید از پارک امیرگان, عکس های پارک امیرگان, پارک امیرگان کجاست

پارک امیرگان استانبول در فصل بهار میزبان فستیوال گل لاله است

 

عمارات موجود در پارک امیرگان استانبول

در طی فرمانروایی اسماعیل پاشای عثمانی، سه عمارت باشکوه در محوطه ی پارک با عناوین سفید، صورتی و زرد ساخته شد. 

 

عمارت سفید در پارک امیرگان

عمارت سفید در 150 متری عمارت زرد، به سبک نئوکلاسیک طراحی شده است. این عمارت دارای دو طبقه از جنس چوب تعبیه شده است که امروزه به عنوان کافه و رستوران کاربری دارد. 

عمارت سفید به موجب برخورداری از آلاچیق و فضاهای مناسب پیاده روی به یکی از فضاهای مناسب پیک نیک در استانبول مبدل شده است. 

 

عمارت صورتی در پارک امیرگان

عمارت صورتی در دو طبقه ی صورتی با تزییناتی شگفت انگیز تعبیه شده است. در اطراف عمارت گل های شمعدانی متعددی قرار دارد که زیبایی پارک را دو چندان می کند. 

لازم به ذکر است که  معماری و تزئینات داخلی و بیرونی ظریف عمارت صورتی حاکی از عظمت تاریخ عثمانی دارد.

هم اکنون عمارت صورتی مورد استفاده ی عموم مردم در خصوص برگزاری جشن های متعدد قرار دارد.

 

پارک امیرگان, قدیمی ترین مکان های دیدنی استانبول, پارک امیرگان در فستیوال گل لاله

عمارت صورتی یکی از عمارات موجود در پارک امیرگان استانبول است

 

عمارت زرد در پارک امیرگان

عمارت زرد، با طراحی منحصر به فرد، نمونه ی جامعی از معماری سنتی عثمانیان به شمار می آید. این عمارت در مرکز پارک امیرگان، در سازه ای دو طبقه طراحی شده است. 

عمارت زرد با مساحتی بالغ بر 400 متر مربع، شامل یک بالکن، تراس و زیرزمین می باشد. در طبقه ی اول عمارت یک هال، چهار اتاق و یک آشپز خانه ی منحصر به فرد تعبیه شده است. در طبقه ی فوقانی نیز یک سالن وجود دارد. 

 

سقف عمارت زرد توسط یک معمار مشهور عثمانی به نام سارکیس بایلان به صورت کنده کاری مزین شده است. دیواره های عمارت نیز با نقاشی های رنگ روغنی طراحی شده است.

 

زمان مناسب برای بازدید از پارک امیرگان استانبول

شهر استانبول ترکیه به موجب قرار گیری در جوار دریای مدیترانه، دریای سیاه، آناتولی و شبه جزیره ی بالکان از آب و هوایی مدیترانه ای برخوردار است. 

در مناطق مدیترانه ای میزان دما در فصل تابستان به شدت افزایش می یابد و متقابلاً در فصل زمستان با بارش های جوی، هوایی سرد را به ارمغان می آورد. 

بدین جهت مناسب ترین زمان برای سفر به استانبول و بازدید از پارک امیرگان، فصل خوش آب و هوای بهار و اوایل پاییز تلقی می شود. 

 

مکان های دیدنی نزدیک به پارک امیرگان, زمان مناسب برای بازدید از پارک امیرگان, عکس های پارک امیرگان

مناسب ترین زمان برای بازدید از پارک امیرگان استانبول فصل بهار و پاییز است

 

دو مورد از مکان های دیدنی جذاب در نزدیکی پارک امیرگان استانبول

برج دختر

برج دختر استانبول در دریای مرمره، در تنگه ی بسفر بر روی جزیره ای کوچک قرار دارد که به عنوان جذاب ترین بنای تاریخی استانبول محسوب می شود. این برج نخستین قلعه ی فانوس دریایی در استانبول ترکیه است. 

 

در طی تسخیرات ارتش عثمانی قسطنطنیه سازه ی اصلی برج دختر تخریب شد. زیرساخت امروزی برج دختر، در زمان فرمانروایی محمد دوم مشهور به محمد فاتح توسط داماد ابراهیم پاشای نو شهری ساخته شده است. 

 

داخل برج دختر، سنگ مرمری قرار دارد که بر روی آن امضای سلطان محمود دوم به وسیله ی خوشنویسی پر نبوغ به نام رحیم افندی حکاکی شده است. این سازه در سال 1920 به موجب تعبیه ی فانوس و چراغ های متعدد به یک سیستم روشنایی اتوماتیک مبدل شد. 

از سری نام های مشهور برج دختر می توان به دامالیس و لیندروس اشاره کرد. 

 

آب انبار باسیلیکا

قدمت تاریخی آب انبار باسیلیکا به دوران بیزانس در دوره ی  حکومت امپراتور ژوستینین و بیزانسی باز می گردد. این آب انبار وجه شباهت هایی با دخمه ی مردگان در پاریس دارد. 

اصطلاح باسیلیکا در زبان انگلیسی به معنی ساختمان هایی شامل یک سالن اصلی و مرکزی به همراه راهروهای متعدد می باشد. 

 

آب انبار باسیلیکا دارای 336 عدد ستون با ارتفاعی 9 متری می باشد. دیواره های آن نیز با ضخامتی پنج متری به وسیله ی آجرهای خشتی پوشیده شده است. 

در سال 1963 آب انبار باسیلیکا یکی از مکان های ضبط فیلم جیمز باند به نام روسیه با عشق بوده است. امروزه، این آب انبار به یکی از کافه های دنج تریای ترکیه تبدیل شده است. 

 

پارک امیرگان, قدیمی ترین مکان های دیدنی استانبول, پارک امیرگان در فستیوال گل لاله

آب انبار باسیلیکا از مکان های دیدنی نزدیک به پارک امیرگان استانبول می باشد

 

راه دسترسی به پارک امیرگان استانبول

ترکیه- استانبول- محله ی امیرگان- منطقه ی سریر- در مجاورت تنگه ی بسفر- پارک امیرگان

 

گرداوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------