معرفی آستان مقدس امامزاده یحیی بن زید در استان گلستانآستان مقدس یحیی بن زید بن علی بن حسین

 

از امامزاده یحیی بن زید (ع) به عنوان بزرگترین امامزاده در استان گلستان و کسی که صحیفه سجادیه یادگار با ارزش جدش امام چهارم را به ایران آورده است، یاد می شود.

امامزاده یحیی بن زید
یحیی بن زید بن علی بن حسین نوه بلافصل سجاد و یکی از چهار پسر زید بن علی و بزرگترین آنها از همسر اول زید بن علی است که نسبش با سه واسطه هم پدری و هم مادری به علی بن ابی‌طالب می‌رسد. بنا به نقل مشهور وی در سال ۱۰۷ هجری قمری در محلهٔ بنی‌هاشم شهر مکه به دنیا آمد. مادرش ریطه دختر ابوهاشم عبدالله بن محمد حنفیه است.

 

از امامزاده یحیی بن زید (ع) به عنوان بزرگترین امامزاده در استان گلستان و کسی که صحیفه سجادیه یادگار با ارزش جدش امام چهارم را به ایران آورده است، یاد می شود.
گفته می شود، امامزاده یحیی بن زید (ع) در زمان یزید بن معاویه با 700 نفر از طرفداران خود در خراسان قیام نمود و با دشمن به جنگ پرداخت و شکست سختی به سپاه آنان وارد کرد و بعد از آن عازم هرات شد و از آنجا به شهر جرجان روانه شد. والی خراسان (نصر) همراه 80 هزار سوار از شام و اطراف برای سرکوبی قیام یحیی وارد قریه ارغوان شدند و بعد از سه روز جنگ یحیی و یارانش را به شهادت رساندند.

 

عکس آستان مقدس یحیی بن زید بن علی بن حسین


اطلاعات بنای امامزاده یحیی بن زید (علیه السلام)
بنای اصلی ساختمان بقعه حدوداً 2500 مترمربع شامل حرم، دوگلدسته و سردرب ورودی وهمچنین شبستانهای متعددی به سبک ساختمان های اسلیمی می باشد که در عرصه ای به مساحت 22500 مترمربع واقع شده که دور تا دور حیاط اصلی بقعه زائر سراهایی جهت استفاده زائرین ساخته شده است. بنای باشکوه ساختمان بقعه آنرا مرحوم علا الدوله در زمان ناصرالدين شاه بناکرد. ضریح مطلا بر روی مرقد این امامزاده نصب گردیده.
اين بقعه هم اکنون داراي 23150 متر مربع فضاي مسقف و شبستان است و در اطراف آن 134 زائر سرا وجود دارد و هر کدام درطول سال تعداد 3000 نفر زائر را پذيرا مي باشند.

 

 مرقد یحیی بن زید بن علی بن حسین


آدرس
آستان مقدس امامزاده یحیی بن زید(علیه السلام) در استان استان گلستان، شهرستان گنبدکاووس، بخش مرکزی، دوکیلومتری شهرگنبدکاووس/ قابوس (شهرباستانی وتاریخی جرجان) انتهای خیابان امامزاده مشهوربه شهیدشهرجرجان واقع شده است.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته
منابع:
emamzadegan.ir
irna.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------