کهگيلويه و بويراحمد، پيشنهاد نوروز 95 

مکان های تفریحی ایران, مکان های دیدنی ایران

 کهگيلويه و بويراحمد، پيشنهاد نوروز 95

استان کهگيلويه و بويراحمد با آب و هواي دلپذير و بهاري مي تواند پيشنهادي بيادماندني براي مسافران نوروزي باشد.

 

 استان کهگيلويه و بويراحمد با آب و هواي دلپذير و بهاري مي تواند پيشنهادي بيادماندني براي مسافران نوروزي باشد.

هم اينك 18 كيلومتري شمال شهر كوهستاني ياسوج يعني ارتفاعات كوه دنا پوشيده از برف است و هر چه از دامنه‌هاي دنا به سوي شهر حركت كنيد برف جاي خود را به چشمه ساران و نهرهاي زيباي آب مي‌دهد كه سر از زير برف درآورده و به سوي پايين دست در حركتند.ياسوج شهري كه محصور در ميان ميليونها اصله درخت بلوط است با طبيعتي شگفت انگيز و هوايي دلپذير براي ميزباني مسافران نوروزي لحظه شماري مي‌كند.جويبارهاي زيباي روان در شهر و چشمه‌ها و آبشارها و درختهاي گردو و چنار اطراف خيابانهايش و بيشتر از اين‌ها مكان‌هاي ديدني بيرون از اين شهر كوهستاني هموطنان را به آمدن و ماندن در اين شهر زيبا تشويق مي‌كند.


هواي پاك و بدون هيچ آلاينده اي
شايد مسافري كه از يك شهر بزرگ به اين شهر وارد شود اولين ويژه گي اين شهر كوهستاني جنوب غرب ايران را هواي پاك و بدون هيچ آلاينده اي در آن بداند كه به گفته مدير كل محيط زيست كهگيلويه و بويراحمد تمام ذرات موجود در هواي شهر درحد بسيار عالي قرار دارد.

شهر ياسوج با وجود اينكه سه شهرك صنعتي در حاشيه‌هاي آن قرار دارند اما به دليل نوپا بودن صنعت استان و استفاده كردن از انرژي برق و گاز به جاي انرژي‌هاي آلاينده داراي هواي بسيار صاف و آرام است كه ساكنان شهرهايي همچون تهران، اصفهان و تبريز كمتر روزي را در سال به آن صورت مشاهده مي‌كنند.

مکان های تفریحی ایران, مکان های دیدنی ایران


رودخانه‌ها و تنگ‌ها و آبشارهاي
البته تنها ويژگي اين شهر داشتن هواي خنك و نسيم خنك صبح گاهي و جوي‌هاي روان در شهر و چشمه‌ها و گردوها و چنارهاي حاشيه خيابان‌هاي آن نيست بلكه رودخانه‌ها و تنگ‌ها و آبشارهاي حاشيه اين شهر مستطيلي نيز حكايتي ديگر دارد.چشمه آب بزرگي در شهر وجود دارد كه به ‘چشمه نباتي’ معروف است و آبي گوارا و زلال دارد كه بدليل زيبا سازي فضاي اطراف آن نوروز 92 شايد چندان زيبا نرسد اما ترديدي نيست كه پس از پايان پروژه كه به ابتكارشهرداري ياسوج صورت مي‌گيرد يكي از زيباترين نقطه‌هاي شهر خواهد شد.

اما بدون ‘چشمه نباتي’ هم ياسوج جاهاي ديدني بسياري دارد كه يكي از آنها به ‘آبشار ياسوج’ معروف است.اين ابشار در يك تنگه نسبتا بلند و كم عرض قرار دارد كه به دليل خيل عظيم مسافران در روزهاي تعطيل و نوروز حتي براي خودروي مسافران جا پيدا نمي‌شود و دليلي ان هم فرح انگيز بودن اين فضاي طبيعي در ارتفاعات دنا است كه همگان را به سوي خود جذب مي‌كند.

 

مکان های تفریحی ایران, مکان های دیدنی ایران


آبشار ياسوج چسبيده به شهر است و با عبور از يك تنگه زيبا، خنك و سرسبز به سوي شهر سرازير مي‌شود. اما كساني كه در اين منطقه ييلاقي نتوانسته اند جايي براي نشستن پيدا كنند نبايد نگران باشند چون هنوز مكان‌هاي تفريحي بسياري از جمله ‘پارك ساحلي’ كه فقط 10 دقيقه با اين مكان فاصله دارد وجود دارد.ساختن ‘پارك ساحلي’ سالهاي پيش در اطراف رودخانه بشار كه شهر ياسوج را در بر گرفته آغاز شده است و هر سال بزرگتر مي‌شود.رودخانه بشار از آب شدن برفهاي كوههاي اطراف تشكيل مي‌شود كه در فصل بهار بسيار توفنده و پر آب است و در نهايت به رودخانه زهره مي‌ريزد.

پارك ساحلي برخلاف آبشار ياسوج جاي نسبتا وسيعي است كه همچون آبشار به اين شهر چسبيده است و در دوسوي حاشيه اين رودخانه كه شهر را به دو بخش تقسيم كرده احداث شده است.براي آن‌هايي كه قصد دارند از شهر فاصله بيشتري بگيرند مكان تفريحي بسيار زيباي ديگري نيز وجود دارد كه به تنگ گنجه اي شهرت دارد و 20 دقيقه اي با شهر فاصله دارد.تقريبا موقعيتي همچون آبشار ياسوج دارد به غير از اينكه بزرگتر و آرام تر است.اما تنگ مهريان و رودخانه مهريان نيز در فاصله هفت دقيقه اي شهر قرار دارد كه هرساله تعداد زيادي از مسافران رفتن به سمت آن تشويق مي‌شوند.

 

مکان های تفریحی ایران, مکان های دیدنی ایران


البته چند روستاي ييلاقي و خوش آب و هوا در اطراف اين شهر وجود دارد از جمله روستاي ‘مختار’ و ‘قلات’ و ‘وزگ’ كه زمين‌هاي اطراف و همچنين مسيرهاي ورودي به سمت اين روستاها بسيار زيبا ست.آبشار تنگ تامرادي از ديگر مكانهاي زيباي گردشگري حومه شهر ياسوج است. اين ابشار در 45كيلومتري جنوب ياسوج و در ميان كوههاي سربفلك كشيده و منطقه بكر تنگ تامرادي قرار دارد.

آبشار تنگ تامرادي در صورت توجه مسئولان و احداث زيرساختهاي لازم قابليت تبديل شدن به يكي از قطبهاي گردشگري ياسوج را داراست .كساني هم كه به آثار باستاني و موزه‌ها علاقه مند باشند هم مي‌توانند از موزه اين شهر كه در گلستان چهارم است ديدن كنند. موزه ياسوج با برخورداري از آثار و شواهد به جاي مانده از گذشتگان با فرهنگ اين بخش از مرز و بوم ايران چون نگيني در دل ارتقاعات دنا مي‌درخشد.

تمام مردم به زبان لري صحبت مي‌كنند
تمام مردم شهر شيعه و از قوم لرهستند كه همه به زبان لري صحبت مي‌كنند و معمولا با روي باز از ميهمانان و مسافران استقبال و آنان را راهنمايي مي‌كنند.البته هموطنان در نوروز امسال بدون لباس گرم به اين شهر مسافرت نكنند اگرچه مكانهاي مناسبي براي اسكان مسافران ايجاد شده است اما همراه داشتن حداقل امكانات گرمايشي نيكوتر است.ياسوج مركز استان كهگيلويه و بويراحمد در مسير استانهاي اصفهان،فارس، بوشهر و خوزستان قرار دارد.

منبع:bartarinha.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------