جاهای دیدنی ماسال و شاندرمن،بام سبز ایران (+تصاویر)جاهای دیدنی ماسال,ماسال شمال,مناطق دیدنی ماسال

ماسال و شاندرمن از جاهای دیدنی ایران به شمار می روند

 

آشنایی با جاهای دیدنی ماسال و شاندرمن

شهرستان ماسال از دو بخش ماسال و شاندرمن تشکیل یافته که هر دو بخش با داشتن جاذبه های گردشگری و طبیعت زیبای خود پیوسته مورد توجه مردم استان گیلان و سایر گردشگران و مسافران کشور قرار داشته است.

شهرستان ماسال

شهرستان ماسال درگذشته قسمتی از شهرستان بزرگ تالش بود که در سال 1376 به شهرستان ماسال تبدیل گردید و شامل دو بخش، مرکزی و شاندرمن است. شهرستان ماسال از دو بخش ماسال و شاندرمن تشکیل یافته و هر دو بخش دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری است. 

 

درصورتی که تصمیم سفر به شمال کشور را دارید بهتر است به مکان هایی سفر کنید که ناشناخته تر مانده اند. ماسال شهرستان دیدنی در استان گیلان است، شهرستانی که بیش از 70 هزار هکتار جنگل و مرتع دارد. ماسال دومین شهرستان مرتفع استان گیلان بعد از رودبار است. ماسال در قدیم رودکنار نامیده میشد و محل تشکیل شنبه بازار کنونی بوده است. وجود همین شنبه بازار سبب رشد آبادی کوچک رودکنار گردید و نهادهای اداری بخش ماسال و شاندرمن ابتدا از بی تم به شاندرمن و بعد از آن از آن جا به ماسال انتقال یافتند.

  

جاهای دیدنی ماسال,مکان های دیدنی ماسال,مناطق دیدنی ماسال

جاهای دیدنی ماسال و شاندرمن

 

پهناورترین روستای استان گیلان هم در شاندرمن قرار دارد. این روستا که سیاهمرد نام دارد دارای چهل هزار نفر جمعیت است. شاندرمن قبلا اسم ایل بزرگی بوده  است که در این منطقه زندگی می کرده است. و زمانی که در سال 1906 میلادی، رابینو، جهانگرد ایتالیایی از این منطقه دیدن کرد، ایل شاندرمن از 12 طایفه تشکیل یافته بودند.

 

وجه تسمیه شاندرمن

واژه شاندرمن را چنین تشریح نموده اند که در گویش تالشی، شاندرمن به معنی با من رفتن است. به طوریکه برخی معتقد هستند بخاطر این که شاندرمن قبلا دارای کاروان سراهایی بوده و در واقع محل عبور و اتراق کاروان هایی به طرف تالش شمالی و خلخال بوده است، به این اسم، نامیده شده است. بعضی ديگر هم معتقد هستند در دوران قدیم این منطقه شاه نشین بوده و به همین علت آنرا شاندرمن( شاه در من) نامیده اند.

 

جاهای دیدنی ماسال,جاهای دیدنی ماسال گیلان,جاذبه های گردشگری ماسال

جاذبه های گردشگری ماسال و شاندرمن

 

جاهای دیدنی ماسال و شاندرمن

- آبشارهای ماسال

درصورتی که گذرتان به ماسال افتاد حتماً از آبشارهای آن هم دیدن کنید. آبشارهایی مانند آبشار ویوز در نزدیکی منطقه ییلاقی النزه در شاندرمن، آبشار خون با ارتفاع بیش از 15 متر، آبشار تولی نساء و آبشار رامینه با ارتفاع 10 متر و همینطور غارهایی مانند غار باستانی خندیله پشت، غار چسلی، غار کلچال را میتوان در این شهرستان اسم برد.

 

- دیواره سنگی اسبه ریسه در ماسال

دیواره سنگی« اسبه ریسه» ماسال هم یکی از صخره های بلند سنگ نوردی کشور است که نه تنها فرصت سنگ نوردی را به حرفه ای های این ورزش می دهد، بلکه امکان کایاک سواری را هم به قایق ران هایی می دهد که دوست دارند در رودخانه پرخروش پائین صخره ورزش کنند.

 

- باغ پرندگان تمجیدی در شهر ماسال

بعضی پرندگان مختص به یک شهر یا کشور هستند و برای مشاهده آن ها باید به آن منطقه بروید. استان گیلان هم دارای پرنده های بومی است که تنها آن شهر دارد. باغ پرندگان تمجیدی یکی از ان اماکن هست که میتوانید با انواع پرندگانی که تابحال ندید آشنا شوید.

یک مزیت دیگری که این باغ دارد این است؛ اگر مسافر هستید میتوانید آن مکان دارای اقامت‌گاه های برای مسافران است. برای رفتن به این باغ پرندگان باید به طرف ییلاقات ماسال حرکت کنید و به طرف منطقه اسب ریسه بروید.

  

جاهای دیدنی ماسال,ججاذبه های ماسال,جاذبه های گردشگری ماسال

باغ پرندگان تمجیدی، از جاهای دیدنی ماسال

 

- دشت النزه در ماسال

ییلاق دشت النزه دشت بزرگ و سر‌سبزی است که اطراف آن با کوه های پوشیده شده از درختان انبوه و انواع گیاهان محاصره شده و منظره ای تماشایی و رویایی را رقم زده است. طبیعت دست نخورده و آب و هوای دل پذیر این منطقه در کنار خانه های بومی چوبی باعث زیبایی دو چندان النزه گشته است که خاطره های لذت بخشی را برای گردشگران ثبت خواهد کرد.

 

- غار آویشو در ماسال

این غار در ارتفاع 1300 متری از سطح دریا و بین مناطقی مانند« تائی بنه»، « انده چو» و« خماسون» در بستر دره ای کم آب قرار دارد. غار آویشو از بزرگ ترين غارهای استان گیلان است و در نوع خویش یکی از کم نظریترین غارها در سطح کشور است. قندیل‎های زیبا، ستون های آهکی و آبشار‎های جذاب این غار سبب شده است تا این غار به یکی از جاذبه های دیدنی شاندرمن تبدیل شود. این غار با دهانه ای بسیار بزرگ به ارتفاع ۱۹ متر و عرض ۱۴ متر از غارهای بی همتای استان گیلان است. 

 

جاهای دیدنی ماسال,جاذبه های ماسال,غار آویشو

غار آویشو از جاهای دیدنی ماسال

 

- پارک جنگلی ریزه مندان

یکی از بخش های خاص در ماسال پارک جنگلی و سرسبز ریزه مندان است که جنگل های این منطقه 200 هزار و دارای طبیعتی سر سبز و خاطره انگیز هستند.

 

- یادبود میرزا کوچک خان جنگلی

میرزا کوچک خان جنگلی در ارتفاعات ماسال بر اثر کولاک درگذشت. وی در حالیکه « ارتفاعات آلاله پشته» را بعنوان منطقه امن در نظر گرفته و قصد گذر از این منطقه و رسیدن به خلخال را داشت بر اثر کولاک و یخ بندان شهید شد.

 

در این محل سنگ یادبودی نصب شده بود که رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سال 1389 وعده داد که یادمانی درخور آن شخصیت مبارز در وسعتی به اندازه شش هکتار در این منطقه نصب شود ولی با گذشت سه سال تاکنون تنها زمین این طرح به مالکیت درآمده است. آلاله پشته در 45 کیلومتری مرکز شهر ماسال است.

 

- جمعه بازار شاندرمن

بازارهای محلی گیلان جزیی از فرهنگ این مردمان است که گردشگران زيادي را جذب می کند. هم به خاطر آنکه قدم زدن در این بازارها جاذبه های دیداری زيادي دارد و هم این که گردشگران میتوانند لوازم روزانه خود را تهیه کنند. این بازارها اعم از سرپوشیده یا روباز، کانون هایی برای داد و ستد کالا محسوب می شوند. یکی از خصوصیات شهرهای گیلان، رابطه تنگاتنگ آنان با پس کرانه های روستایی و حوزه های نفوذ آن ها است.

 

جاهای دیدنی ماسال,جاذبه های ماسال,مناطق گردشگری شمال ایران

جمعه بازار شاندرمن

 

از این رو بازارهای همیشگی شهرهای گیلان متناسب با سلیقه مشتریان آراسته شده اند. نکته قابل توجه این که بسياري از فروشندگان در این بازارهای محلی زنان هستند و در بین محصولات میتوان سبزی های تازه و حتی صنایع دستی و تخم مرغ های محلی تازه را مشاهده کرد.

 

در شاندرمن هم بازار محلی روزهای جمعه برپا می شود و میتوانید سبزی و میوه های تازه و همینطور ماهی ها و البته صنایع دستی بومی مثل وسایلی که با نی ساخته می شود و بافته های محلی و سایر مواد مصرفی را از آن ها تهیه کرد.

 

رودخانه های مهم شهرستان ماسال

 رودخانه در میانه ماسال، زیبایی این شهر را مضاعف نموده است. رودهای« خالکایی» ماسال و« رود مرغک» شاندرمن رودخانه های مهم شهرستان ماسال هستند. رودخانه خالکایی ماسال از قله مرتفع و 3150 متری شاه معلم سرچشمه می گیرد و بعد از طی 40 کیلومتر از درون شهر ماسال عبور می کند. این رودخانه ها قابلیت کایاک سواری ( قایقرانی در آبهای پرخروش یا همان رفتینگ) را دارند. « پارک ساحلی» ماسال در کنار رودخانه خالکایی قرار دارد که روز خوبی را در کنار خانواده تا میتوانید در آن بگذرانید. 

 

جاهای دیدنی ماسال,جاذبه های گردشگری شاندرمن,مناطق گردشگری ماسال و شاندرمن

رودخانه خالکایی از مکانهای دیدنی ماسال

 

ماسال با موقعیت جلگه ای در فاصله 50 کیلومتری شمال غرب رشت و در 20 کیلومتری غرب فومن و صعومعه سرا واقع شده است. این منطقه به علت کوهستانی بودن دارای زمستان های گرم است. رطوبت این شهر زیاد و گاه تا 75 درصد است. بيش ترین رطوبت آن در شهریور است که توصیه می شود در این ماه به ماسال سفر نکنید.

 

زمان سفر به شاندرمن ماسال

بهار و تابستان احتمالا بهترین زمان سفر به این منطقه باشد ولی بهتر است اردیبهشت  تا مهر را برای سفر به شاندرمن انتخاب کنید و از آب و هوای بی همتای آن لذت ببرید. این منطقه کوهستانی در فصل زمستان مناسب سفر نیست.

 

در سفر به ماسال کجا اقامت کنیم؟

دهکده ییلاقی« اولسبلنگاه» از ییلاقات میان کوهی و پر جمعیت و دارای ساختمان های مسکونی زیاد با اسکلت چوبی است که اکثر اهالی آن از مردمان ماسال هستند که برای استراحت و گذران فصل گرما در آن جا زندگی می کنند. این ییلاق در مسیر راه ییلاق به خلخال واقع شده و از دو تالار میهمان پذیر بهره مند است که در تمام فصل ها سال آماده سرویس رسانی به مسافران و گردشگران است. 

 

دهکده ییلاقی اولسبلنگاه 

 

چطور به ماسال و شاندرمن برویم؟

مسافت شاندرمن تا رشت 50 کیلومتر به طرف شمال غربی است. برای رفتن به غار آویشو هم باید از رشت به طرف ماسال و بعد از آن به طرف شاندرمن بروید و از روستاهای سیاهمرد، چالسرا و سپس از کنار بقعه درویش شاه امیر شاندرمن گذر کنید. این مسیر را میتوان با سواری طی کرد که حدود 35 کیلومتر از شاندرمن فاصله دارد.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 

 دور دنیا با یک کلیک

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------