همه چیز درباره زیبایی های دریاچه چورت دریاچه چورت در مازندران

 

یکی از بکرترین دیدنی های موجود در طبیعت زیبای مازندران دریاچه چورت است جلوه های زیبای دریاچه چورت آن را جز دیدنی ترین مکان های مازندران قرار داده است .

یکی از بکرترین دیدنی های موجود در طبیعت زیبای مازندران دریاچه چورت است که جز مکان های بکر مازندران محسوب می شود و در قلب جنگلی بزرگ در نزدیکی روستایی سبز و زیبایی به همین نام قرار دارد این دریاچه به صورت طبیعی کمتر از صد سال است که بوجود آمده و یکی از زیبا ترین مکان هایی است که اخیرا مورد توجه گردشگران قرار گرفته است طبیعتی زیبا و شگفت انگیز و بهشت گونه دارد، که با درختانی زیبا و تنومند احاطه شده است.

 

درختانی که نیمی از آن از آب بیرون است و نیمی دیگر در آب  قرار دارد، دریاچه چورت به طور طبیعی بوجود آمده است و چشم اندازی فوق العاده زیبا و دلنواز دارد، همین باعث جذابیت بیشتر این دریاچه شده است. فضای آرامش بخش و مه آلود دریاچه چورت همراه با صدای پرندگان، این منطقه زیبای شمالی را مورد توجه بسیاری گردشگران قرار داده است.

 

عمق و ارتفاع دریاچه چورت
یکی از جاذبه های دیدنی و بی نظیر مازندران دریاچه زیبای چورت است که در شمال شرقی مازندران قرار دارد. ارتفاع این دریاچه 1034 متری از سطح دریاست و جلوه ی زیبا و طبیعی آن، هر فردی را پا به این منطقه بگذارد محو آرامش و زیباییش خواهد شد. دریاچه ای که خواهر خوانده دریای خزر نامیده می شود و 2.5  هکتار وسعتش است. این دریاچه در اثر زلزله پدید آمده است، در سال 1318 زمین لرزه ای در منطقه چورت رخ داده است و رانش زمین باعث مسدود شدن خروجی چشمه شده و کم کم تبدیل به دریاچه ای طبیعی و زیبا گشته است.

 

 عکس های دریاچه چورت

 

درباره دریاچه چورت
دریاچه چورت یکی از زیباترین و بی نظیر ترین دریاچه هاست که در 310 کیلومتری تهران و 70 کیلومتری ساری قرار دارد در مسیر رسیدن به این دریاچه از روستا های متعدد شمالی باید گذشت. اما نزدیک ترین و زیباترین روستا به این دریاچه همان روستای چورت است که تنها 20 دقیقه با دریاچه فاصله دارد، انتهای دریاچه به روستا می رسد این دریاچه به گفته اهالی قدمت چندانی ندارد و بسته شدن دهانه ای که مسیر چشمه بوده است باعث پدید آمدن این دریاچه شده است.


پوشش گیاهی اطراف دریاچه
پوشش گیاهی اطراف دریاچه چورت را بیشتر درختچه ها و بوته ها تشکیل می دهند و در کنار آن درختان جنگلی زیادی دیده می شود،  درختان جنگلی اطراف این دریاچه اغلب ازگیل و گردو هستند و گیاهان دارویی زیادی چون گیاهان خوش عطری مانند نعناع و آویشن دارد. برخی درختان کوتاه قد زمانی که آب دریاچه  بالا است به زیر آب می روند و با پایین آمدن آب دریاچه سر از آب بیرون می آورند. درختان قد بلند تر نیمی از تنه شان زیر آب است و مابقی سر از آب بیرون آورده اند.

 

 تصاویر دریاچه چورت

 

میزان آب دریاچه چورت
بزرگترین دلیل، شگفت انگیز بودن دریاچه چورت این است که دریاچه فوق بر اثر بستن سد بوجود نیامده است و این دریاچه طبیعی بر اثر حادثه ای طبیعی شکل گرفته است. آب دریاچه مذکور از چشمه و باران تامین می شود به همین دلیل است که میزان آب دریاچه در فصول مختلف متغیر است و بالا آمدن و پایین رفتن آب بستگی به میزان بارندگی و آب و هوا دارد و با بارش باران های فصلی تغییر می کند.

 

شکل ظاهری دریاچه چورت بیضی مانند است و عمق آب این دریاچه تغییرات زیادی را در فصل های مختلف (بسته به همان باران ها)دارد به طور معمول ابعاد دریاچه چورت صد و پنجاه تا 380 متر عرض این دریاچه است و بیش از ده سال است که این دریاچه جز جاذبه های اصلی و جذاب مازندران محسوب می شود و همواره گردشگران زیادی به این منطقه برای بازدید از زیبایی های این دریاچه سفر می کنند. یکی از خارق العاده ترین و زیباترین منظره هایی که در مازندران وجود دارد وجود همین دریاچه چورت است. چشمه های اطراف دریاچه اغلب شور است و نوسانات جوی بسیار روی میزان آب و شوری آب این دریاچه تاثیرگذار است.

 

 دریاچه چورت

 
بهترین زمان برای بازدید از دریاچه چورت
به جز زمستان و اواسط پاییز سایر ماهها و فصل ها برای سفر به دریاچه چورت مناسب است. مسیر رسیدن به دریاچه چورت پر از پیچ و خم کوهستانی است و اواسط تابستان بهترین فصل سفر به این دریاچه زیباست، می توانید با خود کیسه خواب و تجهیزات لازم برای ماندن در کنار دریاچه را همراه ببرید. از بعد موقعیت مکانی دریاچه فوق به چهار لنگه ساری و دیدنی های دیگر مازندران نزدیک است برای مثال دریاچه چورت تا چشمه پله ای و باداب سورت که از بزرگترین چشمه های شور دنیاست فاصله چندانی ندارد.

 

باداب سورت در نزدیکی همین دریاچه قرار دارد (البته این چشمه رو به خشک شدن است ) سالار تپه یکی دیگر از مکانهای دیدنی نزدیک دریاچه چورت است، و در نزدیکی این دریاچه مکانهای دیگری از قبیل سد سلیمان نیز قرار دارد. آب بندان الندان یکی دیگر از مکان های دیدنی مازندران است که به دریاچه چورت نزدیک است. در ابتدای فصل بهار در این منطقه زیبا شاهد شکوفا شدن پیازچه های وحشی و رنگارنگ و گل های بنفشه و سبزی های دارویی و معطر خواهید بود.

 

 دریاچه چورت در مازندارن


سفر به دریاچه زیبای چورت
طبیعت زیبا و جذاب شمال یکی از عوامل جذب گردشگران به این منطقه است. دریاچه چورت در شمال شرق مازندران و نزدیک بخش چهاردانگه ساری در مسیر دیگر مکان های دیدنی و زیبای مازندران قرار دارد هر چند بسیاری افراد از وجود چنین دریاچه ای بی اطلاع هستند ولی بازدید از این منطقه خاطره انگیز و بیاد ماندنی خواهد بود. برای سفر به دریاچه چورت راههای مختلفی وجود دارد که همه راهها ،زیبایی مخصوص خود را دارد(مسیر ها همه سبز و زیبا هستند) و زاویه های مختلفی از زیبایی های مازندران را به نمایش می گذارند.از دل جنگل مازندران که عبور کنید می توانید به این دریاچه زیبا برسید برای اقامت می توانید هم در ساری ساکن شوید و هم شب را در جنگل کنار دریاچه بگذرانید از هر مسیری که بخواهید به دریاچه برسید سرویس بهداشتی و استراحتگاههای محلی و هتل و ... (به جز کنار دریاچه)وجود دارد.

 

 دریاچه چورت در فصل پاییز

 

تفریحات دریاچه زیبای چورت
ماهیگیری یکی از متداول ترین تفریحاتی است که گردشگران می توانند با سفر به دریاچه چورت تجربه کنند. علاوه بر این قایق سواری از دیگر تفریحات متداول در دریاچه چورت است اما در این دریاچه مکانی برای اجاره قایق وجود ندارد و خودتان باید قایق همراهتان ببرید، شنا کردن در این دریاچه به دلایل متعدد خطرناک و ممنوع است. محیط اطراف دریاچه کاملا بکر است و هنوز امکانات رفاهی در کنار دریاچه وجود ندارد برای تفریح در اطراف دریاچه بهتر است وسایل مورد نیاز (مثل چادر)را همراه خود ببرید.

 

برای رسیدن به دریاچه چورت می توانید از ساری ،سمنان و کیاسر به این منطقه برسید در کنار این دریاچه پرندگان دریایی زیادی مشاهده خواهید کرد، بسیاری می گویند ماهی های دریاچه چورت توسط اهالی به دریاچه انداخته شده اند  این دریاچه به خودی خود ماهی نداشته است اما حالا مملو از ماهی است. مهمترین و تاثیر گذار ترین دلیل شهرت دریاچه چورت به خاطر طبیعت و فضای فوق العاده آرامش بخش آن است.


 گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------