آشنایی با جاذبه های گردشگری و طبیعی نشتارودمرداب نشتارود, نشتارود کجاست, نقشه نشتارود

نشتارود مازندران

 

آشنایی با مناطق دیدنی نشتارود 

نشتارود یکی از بخش های استان مازندران در قسمت شمالی ایران است. در شهر نشتارود، رودخانه های بی نظیر و پر آبی وجود دارند. یکی از رودخانه های زیبای این شهر نشتارود نام دارد که از مرکز شهر عبور می کند. این شهر سرسبز دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی متعددی نظیر حمام سنگی مکرود، موزه ی حیات وحش خشکه داران و... می باشد. 

نشتارود در استان مازندران 

استان مازندران یکی از شهرهای شمالی ایران به شمار می رود که در مرکزیت شهر ساری واقع شده است. این استان به عنوان یکی از مناطق پرجمعیت در ایران متشکل از 22 شهرستان می باشد. 

 

در بازی های المپیک مازندران به عنوان پرافتخار ترین شهر برگزیده شده است. یکی از شهر های زیبای استان مازندران، نشتارود است. در واقع نشتارود مرکز بخش نشتا، در شهرستان تنکابن زیر مجموعه ای از مازندران است. 

 

اهالی نشتارود به زبان فارسی و زبان مازندرانی گویش دارند. زبان مازندرانی جزو زبان های کاسپین به شمار می رود که دربردارنده ی زبان هایی اعم از سمنانی، هرزندی، سبری، زازاکی، گورانی، تالشی، گیلکی، تاتی و طبری می باشد. 

 

سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1395 حاکی از آن دارد که شهر نشتارود بالغ بر 6,394 نفر جمعیت دارد. این شهر در فاصله ی 210 کیلومتری غرب ساری، 188 کیلومتری شمال غربی تهران، 8 کیلومتری غرب شهر عباس آباد و 14 کیلومتری شرق شهر تنکابن واقع شده است.

 

زمان برای سفر به نشتارود, نشتارود, دریاچه نشتارود

عرض رودخانه ی نشتارود بالغ بر 30 متر تخمین زده شده است

 

وجه تسمیه نشتارود

شهر نشتارود دارای رودخانه های فراوان و پر آبی است. یکی از رود های پر آب نیز به نام نشتارود از مرکز شهر عبور می کند. نشتا در معنی نشت آب کاربرد دارد. بدین ترتیب این شهر با عنوان نشتارود شناخته می شود. 

 

 نشتارود, دریاچه نشتارود, رودخانه نشتارود

رودخانه ی نشتارود از جاذبه های طبیعی این شهر است

 

جاذبه های طبیعی نشتارود

رودخانه نشتارود 

رود خانه ی نشتارود در بخش نشتا، از آبادی های فقیه آباد، سفید آب و نشتارود در گذر است. عرض رودخانه ی نشتارود بالغ بر 15 الی 30 متر تخمین زده شده است. آب رود خانه از ارتفاعات میان بند و جنگل های کله چال- علی سرا سرچشمه می گیرد. سپس با عبور از فقیه آباد وارد آبادی نشتارود می شود. 

در فصل پر آبی، عمق رود خانه در سطح 1,5 کیلومتری دریا قرار دارد که در خصوص قایق رانی به وسیله ی پارو و قایق های موتوری کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مرداب نشتارود, نشتارود کجاست, نقشه نشتارود

مرداب نشتارود از دیگر جاذبه های طبیعی شهر نشتارود است

 

منطقه ییلاقی داغ کوه

زیباترین منطقه ی ییلاقی در نشتارود، داغ کوه نام دارد. این منطقه ی ییلاقی در مرز جنوبی بخش نشتا قرار دارد و با عنوان داکو نیز شناخته می شود. 

در منطقه ی ییلاقی داغ کوه بالغ بر 15 پارچه آبادی و حدود 80 بنه برای نگهداری دام، گاو و گوسفند وجود دارد.

 

یکی از جلوه های طبیعی در منطقه ی ییلاقی داغ کوه، به بار آمدن میوه هایی نظیر ازگیل جنگلی، گالگش انگور، آلوچه، سیب جنگلی، زرشک و همرو می باشد. 

بنا های برجای مانده در منطقه ی داغ کوه بیانگر قدمت تاریخی این منطقه ی ییلاقی به بیش از هزاران سال پیش است. در واقع وجود گورستان های متعدد، سابقه ی کشت گندم و خانه هایی متشکل از خشت پخته شده گویای قدمت هزار سالانه ی داغ کوه هستند. 

 

خانه های موجود در این منطقه به صورت تک اتاق بنا شده است. در بخش های اطراف تک اتاق، اتاق هایی تکمیل کننده اعم از گاو سرا و گوسفند سرا وجود دارند. 

 بدین ترتیب، به جرات می توان گفت منطقه ی ییلاقی داغ کوه، منطقه ای دیرینه به شمار می رود. 

 

در ادامه برخی دیگر از جاذبه های طبیعی نشتارود را بیان می کنیم:

• سواحل ماسه ای و زیبای دریای خزر

• پلاژ بزرگ ساحلی نشتارود

• مرداب نشتارود

• منطقه جنگلی دینار سرا

• منطقه جنگلی سفید آب و کوه سر

• آبشار کمیلیه، دینار سرا و کوه سر

 

جاذبه های گردشگری در نشتارود

حمام سنگی باستانی مکرود 

قدمت تاریخی حمام سنگی مکرود به دوره ی قاجار باز می گردد. این حمام تاریخی در شهرستان تنکابن، بخش نشتا قرار دارد. در طی سال های اخیر به موجب عدم رسیدگی به ساختار حمام، این بنا دستخوش تغییر قرار گرفته است و به حالت مخروبه مبدل گردیده است. 

 

حمام سنگی مکرود، آخرین حمام قدیمی برجای مانده از ادوار گذشته در بخش نشتا به شمار می رود. لازم به ذکر است حمام سنگی مکرود در 26 اسفند 1386 با شماره ی 22044 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

 

جاذبه های طبیعی نشتارود, زمان برای سفر به نشتارود, نشتارود

مناسب ترین فصل برای سفر به نشتارود فصل تابستان است

 

موزه دیدنی حیات وحش خشکه داران 

موزه ی حیات وحش خشکه داران، مجموعه ای تکسیدرمی از حیات وحش است. در این موزه، استخوان و اسکله ی حیواناتی نگه داری می شود که در قرن های گذشته در شمال ایران زندگی می کرده اند.

 

موزه ی حیات وحش خشکه داران، در سال 1362، در مساحتی بالغ بر 550 متر مربع ساخته شده است. در این موزه انواع مختلفی از گونه های حیوانی پلیکان، پستانداران، اگرت و حواصیل اعم از گراز، گربه جنگلی و خرس قهوه ای نگه داری می شود. 

موزه  ی دیدنی حیات وحش خشکه داران، با هدف بیدار کردن حس طبیعت دوستی در میان اقشار مختلف مردم بنا شده است. این موزه در جاده ی نشتارود به عباس آباد تعبیه شده است. 

 

پارک جنگلی خشکه داران 

پارک جنگلی خشکه داران در حد فاصل شهرستان عباس آباد و نشتارود واقع شده است. این پارک جنگلی زیستگاه  انواع گونه های جانوری و گیاهی نظیر غاز، مرغابی، حواصیل خاکستری، قره، اگروت بزرگ و کوچک، دار غاز باکلان، گربه وحشی، گرگ، خوک و شغال می باشد. 

 

از سری گونه های گیاهی موجود در پارک جنگلی خشکه داران می توان به بلوط، ممرز،  انار، سه قلو انجیلی، کرات خرمندی، یاس وحشی، ازگیل جنگلی، ملج، لرگ، اشاره کرد. 

یکی از گونه های تحت حفاظت در پارک جنگلی خشکه داران، توکا از نوع کرک است که در کشور ایران در رده ی انقراض قرار گرفته است. 

 

پارک جنگلی خشکه داران، آخرین بازمانده از اکوسیستم جنگلی جلگه ای شمال ایران به شمار می رود که در مساحتی بالغ بر دو میلیون و ششصد هزار متر مربع تعبیه شده است. 

 

رودخانه نشتارود, نشتارود مازندران, آب و هوای نشتارود

پارک جنگلی خشکه داران از مناطق گردشگری نشتارود می باشد

 

مناسب ترین زمان برای سفر به نشتارود

شهر نشتارود در استان مازندران قرار دارد. این شهر به موجب قرار گیری در نزدیکی مناطق سرسبز کوهستانی و سواحل دریای خزر، در فصل تابستان از هوای مطبوع و ملایمی برخوردار است. در این فصل علی رغم بارش باران، هوایی دلپذیر و خنک در منطقه حاکم است.

 

راه های دسترسی به نشتارود

استان مازندران- 210 کیلومتری شهر ساری- آبادی نشتارود

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------