با ویژگی های کشتی کروز بیشتر آشنا شویم؟استفاده از کشتی کروز چند سالی است که بسیار مورد توجه واقع شده است

 

 به کشتی های تفریحی کشتی کروز می گویند. کشتی کروز از جمله وسایل حمل و نقل برای تفریح در دریا و رودخانه های عمیق می باشد که برخی از افراد با آن سفر هم میکنند.

حتما نام کشتی کروز را شنیده اید و تصاویر آن را که در دریا و رودخانه شناور است دیده اید. با این کشتی می توان سفرهای کوتاه و یا دور دنیا در مرزهای آبی داشت. اما چرا این کشتی به نام کشتی کروز شناخته می شود و چرا این نام به آن اختصاص داده شده است؟ این کشتی با کشتی های دیگر چه تفاوتی دارد که در بین بسیاری از افراد شاخص می باشد و ترجیح می دهند سفرهای دریایی خود را با کشتی تفریحی کروز داشته باشند؟ در ادامه در مورد ویژگی های این کشتی و دلیل محبوبیت آن بیشتر آشنا می شویم.


منظور از کشتی کروز چیست؟
همه ما انواع کشتی ها را از زمان های دور تا به امروز دیده ایم و کاربری های هر کدام را هم به نوعی می دانیم. برخی از این کشتی ها به قدری عظیم الجثه می باشند که به منظور باربری و حمل سوخت مورد استفاده قرار می گیرند و اقیانوس پیما بعضا خطاب می شوند. برخی از کشتی ها صرفا کاربری برای ماهیگیری دارند. اما سفر با کشتی همواره برای همه هیجان انگیز بوده است و کشتی های مسافرتی بسیاری هم در گذشته که خبری از هواپیما و ماشین های تندرو نبوده است، ساخته شده اند و مسافران بسیاری را به مقصد خود می بردند.

 

  ایده ی ساخت کشتی کروز برای اولین بار در سال 1822 داده شد

 

اما نوعی از کشتی ها وجود دارد که صرفاً تفریحی بوده و بسیار لوکس هستند و اندازه غول پیکری دارند. این قبیل کشتی ها برای جا به جایی افراد و رساندن آنها به مقصدی مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه برای مدتی معین و معلوم در سطح آب های آزاد و یا اقیانوس ها شناور هستند و میزبان مسافران خود می باشند و در طول این مدت برنامه ها و امکانات تفریحی بسیاری را برای مسافران فراهم می آوردند تا بتوانند برای چند روزی تجربه زندگی روی آب را داشته باشند.


تاریخچه کشتی تفریحی کروز
هر وسیله ای در طول تاریخ که ساخته شده است دارای پیشینه ای بوده است. کشتی های کروز هم از این قاعده مستثنی نبودند. زمانی که مسافرت با کشتی رواج داشته بود کشتی ها صرفا از مبداء حرکت کرده و به سوی مقصدی حرکت می کردند و این سفر برای مدت زمانی گاها طولانی طول می کشید و افراد خیلی نمی توانستند در برخی از مکان ها توقف داشته باشند. ایده ی ساخت کشتی کروز برای اولین بار در سال 1822 میلادی داده شد و توسط شرکت ناوبری پنینسولا و اورینتال طراحی و ساخته شد. هدف این کشتی جابجایی مسافران بین دو مقصد که انگلیس و جزیره ایبری بود.

 

اما به دلایلی مانند هزینه بالا و اینکه صرفا قشر مرفه می توانستند از آن استفاده کنند چندان مورد توجه قرار نگرفت. اما از اوایل دهه 1840 میلادی با بیشتر شدن مسیرها و همچنین اضافه کردن امکاناتی که قشرهای مختلف هم بتوانند از آن استفاده کنند بیشتر مورد توجه واقع شد.

 

 اولین کشتی کروز توسط شرکت ناوبری پنینسولا و اورینتال طراحی و ساخته شد

 

امروزه کشتی های کروز دارای امکانات بسیار زیادی می باشند که بعضا دارای ده ها طبقه هستند که هر کدام کاربری مختص به خود را دارد. از جمله کشتی های کروز معروف و شناخته شده می توان به تایتانیک، ویکتوریا لوئیز اشاره کرد.


تفاوت کشتی کروز و هتل شناور
همانطور که گفته شد کشتی کروز دارای امکانات و طبقات بسیاری می باشد اما این موارد نباید باعث شود که کشتی کروز را یک هتل شناور دانست. زیرا مدت زمان پهلو گرفتن کشتی کروز با هتل های شناور متفاوت بود و علاوه بر آن دارای امکانات رفاهی بسیاری نسبت به هتل می باشد و صرفا دارای محل اقامت نیست. بلکه مکان های تفریحی هم در کشتی های کروز تعبیه شده است.

 

 کشتی کروز و هتل شناور با هم متفاوت هستند

 

چرا کشتی کروز مورد توجه است؟
استفاده از کشتی کروز چند سالی است که بسیار مورد توجه واقع شده است. سفر با کشتی خود یک سفر هیجان انگیز می باشد. حال اگر این سفر در کشتی با تمامی امکانات باشد بسیار مورد توجه است و سفر را لذت بخش تر می کند. کشتی ها کروز دارای امکانات رفاهی بسیاری هستند که افراد بتوانند چند روزی که در کشتی هستند در آرامش و امنیت به سر ببرند. سفر با کشتی کروز در قالب تور کشتی کروز مخصوصا تور اروپا بسیار هیجان انگیز و مورد توجه است زیرا بدون نیاز به ویزا می توان بین شهرهای مختلف جا به جا شد.

 

 کشتی کروز به دلیل مقرون به صرفه بودن گزینه مناسبی برای تور می باشد

 

از دیگر دلایلی که می توان در مورد کشتی کروز گفت که چرا مورد توجه است این است که شما در طول سفر خود دیگر نگران مکان و نحوه جا به جایی بین شهرها و خورد و خوراک خود نیستید. زیرا به راحتی کشتی بین شهرها جا به جا شده و زمانی که پهلو می گیرد به راحتی می توانید در شهر قدم بزنید و مجدد وارد کشتی شوید و استراحت کنید.

 

 

ساختار کشتی های کروز به چه صورت است؟
کشتی های کروز به واسطه کاربری که دارند با کشتی های تجاری و باری کاملا متفاوت می باشند. کشتی های کروز امروزه همانطور که گفته شد بسیار بزرگ می باشند و دارای طبقات بسیاری هستند که تا 20 طبقه هم می رسد. اما تمامی این طبقات قابل سکونت نیستند و 1 الی 2 طبقه از آن خالی از سکنه می باشد و کاربری های دیگری دارند.

 

 کشتی ها کروز دارای امکانات رفاهی بسیاری هستند


بقیه طبقات اختصاص به محل اقامت، تفریح و ... دارد. نکته ای که وجود دارد این است که در کشتی های کروز مکانی که افراد مرفه حضور دارند از مکانی که افراد قشر پایین تر در آن قرار دارند جدا می باشد و افراد طبقات پایین تر نمی توانند به قسمت مرفه وارد شوند و از امکانات آنها استفاده کنند.


امکانات کشتی کروز چیست؟
باید گفت کشتی های کروز ساکن نیستند و بین چند مقصد مسافران را جا به جا می کنند و آنها را با مناطق مختلفی که در سطح دریا وجود دارد آشنا می کنند و در نهایت مجدد به مبدا حرکت برمی گردند. بنابراین چنین کشتی هایی باید دارای تمامی امکانات رفاهی برای مسافران باشد تا چند روزی را بتوانند بدون دغدغه سپری کنند. از جمله امکانات تفریحی و زندگی که در این کشتی های کروز وجود دارد می توان به رستوران، هتل های لوکس، استخر، مکان هایی برای بازی و تفریح و سرگرمی، برگزاری کنسرت ها و مهمانی ها اشاره کرد.

 

علاوه بر امکاناتی که در بالا گفته شد، کشتی های کروز دارای سالن های ورزشی و بدنسازی و سالن های زیبایی هم می باشند. در صورتی که نیاز به خرید داشته باشید برای مثال خرید خوراکی و اغذیه و یا خرید پوشاک و از این قبیل باید گفت که در کشتی کروز این امکانات قرار داده شده است. علاوه بر همه این موارد کشتی کروز دارای بیمارستان و درمانگاه نیز می باشد که برای مسافران قرار داده شده است. سینما، زمین گلف و بازی و بسیاری موارد دیگر از جمله امکانات کشتی های کروز می باشند.


اتاق های کشتی کروز
یکی از ویژگی های کشتی های کروز این مورد می باشد که برای هر قشر و سلیقه ای اتاق و کابینی طراحی و ساخته شده است تا افراد بتوانند سفر خوبی را در آرامش داشته باشند. در اینجا انواع اتاق های موجود در کشتی کروز را به صورت مختصر معرفی می کنیم.

 

کشتی کروز دارای اتاق هایی با ساختار متفاوت می باشد


اتاق های داخلی: اینگونه اتاق ها به سمت داخل کشتی ساخته شده اند و بنابراین این اتاق ها دارای پنجره نمی باشند. اما نورپردازی آن به گونه ای است که نیاز به پنجره در آن احساس نمی شود. این قبیل کابین های محل اقامت در طبقات پایینی قرار دارند.

اتاق های پنجره دار یا بیرونی: این اتاق ها همانطور که از نام آنها مشخص است دارای پنجره می باشند و به سمت بیرون کشتی ساخته شده اند. پنجره این اتاق ها کوچک و رو به دریا و اقیانوس می باشد. این اتاق ها و کابین ها از طبقات میانی تا زیر بالکن قرار دارند.

اتاق های بالکن دار: در این کابین ها علاوه بر محل استراحت، بالکنی هم وجود دارد که به راحتی مسافران می توانند از این بالکن استفاده کرده و میز و صندلی قرار دهند.

سوئیت: از دیگر مکان های اقامتی در کشتی های کروز، سوئیت هایی می باشد که دارای اندازه های مختلفی می باشند. این اتاق ها هم دارای بالکن می باشند.


برنامه رستوران در کشتی های تفریحی کروز
شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید استفاده از رستوران های کشتی تفریحی کروز خود دارای برنامه و نظمی می باشد. به صور کلی این قبیل کشتی ها دارای دو رستوران اصلی هستند که غذا با وسواس بسیاری در آن طبخ می شود و باید با لباس رسمی وارد این رستوران ها شد و اینکه ساعت معینی دارند و قبل و بعد از آن ساعت نمی توانید استفاده کنید. اما علاوه بر این رستوران های اصلی، رستوران های دیگر و کافه تریاهایی نیز وجود دارد که زمان معینی ندارند و نیازی به پوشیدن لباس رسمی نمی باشد.

 

  کشتی کروز دارای چندین طبقه با کاربری متفاوت است


امنیت در کشتی های کروز به چه صورت است؟
یکی از مهمترین نکاتی که باید در مورد کشتی های کروز مورد توجه قرارداد امنیت سفر و مسافران می باشد. در هر سفری باید امنیت مسافران حفظ و تامین شود اما سفر با کشتی کروز به دلایلی حائز اهمیت می باشد. اول اینکه این سفر چند روزه و در مسیرهای آبی انجام می شود و باید رفاه حال مسافران در نظر گرفته شود. مورد بعدی که نه تنها دغدغه مسافران می باشد، بلکه بسیار از سوی مدیریت و خدمه کشتی مورد توجه می باشد این است که بیشتر افراد از قشر مرفه می باشند و همراه خود لوازم گران قیمتی به همراه دارند. از این رو در کابین این افراد گاوصندوق هایی که از لحاظ امنیتی در درجه بالایی قرار دارد گذاشته شده است.

 

برای امنیت کشتی کروز تدابیری فوق العاده ای شده است


برای حفظ جان و مال تمامی مسافران، تمامی عبور و مرورها به دقت کنترل شده و لوازم افراد قبل از ورود به کشتی توسط اشعه ایکس بازرسی شده و کارت ورود به کشتی برای هر فرد مرتبا چک می  شود. همراه با مدیر کشتی اسلحه ای هست که در مواقع لزوم می تواند از آن استفاده کند. در صورت وجود مجرم در کشتی در اولین شهر پهلو گرفته و مجرم تحویل نیروی پلیس می شود. از دیگر مسائل امنیتی در مورد کشتی های کروز، مقاومت آن در مقابل غرق نشدن در طوفان های شدید دریایی است. از این رو این اطمینان به ما داده شده است که با پیشرفت علم و تکنولوژی بدنه این کشتی ها از قویترین مواد مانند آلومینیوم و فولاد مقاوم ساخته شده است که خود وزن سازه را بالا می برد. وجود قایق های نجات مقاوم، جلیقه های نجات به میزان کافی و افراد محافظ آموزش دیده و حرفه ای از دیگر امکانات امنیتی می باشد.


قبل از سفر کشتی تفریحی خود را انتخاب کنید
یکی از نکاتی که قبل از هر سفری باید مورد توجه قرار داد وسیله ای است که با آن به سفر می رویم. کشتی کروز دارای انواع مختلفی می باشد که با توجه به بودجه ای که در نظر داریم و امکانات و انتظاراتی که از کشتی داریم می توانیم یک از آنها را انتخاب کنیم. همه کشتی های کروز بزرگ نیستند از این رو دارای امکانات مختلفی می باشند. برخی از انواع کشتی های کروز را می توان به این موارد اشاره داشت: مانند ادونچر، کلاسیک، معاصر، خانواده لوکس و فوق لوکس که با جستجویی ساده در اینترنت می توان تفاوت آنها را متوجه شد و هر کدام را تمایل داشتید و متناسب با مقصد سفر شما بود انتخاب کنید.

 

  همه کشتی های کروز بزرگ نیستند


نکات مهم در سفر با کشتی ها کروز که باید رعایت شود
در سفر با کشتی کروز رعایت نکاتی باعث می شود که سفری خاطره انگیز و بدون دغدغه داشته باشید. همیشه همراه خود کیف دستی کوچکی که لوازم ضروری شما شامل دارو و ... هست را داشته باشد زیرا زمانی که شما وارد کشتی می شوید تا اتاق شما آماده شود و وسایل شما توسط خدمه بررسی شود طولانی می باشد و ممکن است تا عصر طول بکشد. شما می توانید در این مدت به قسمت های مختلف کشتی بروید و با بخش های مختلف آن آشنا شوید و مکان هایی که مورد نظرتان می باشد را شناسایی کرده تا بعد از اینکه مستقر شدید به راحتی آن را پیدا کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل حتما آن را با کارکنان و خدمه در میان بگذارید.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوتهکالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------