مسیری عجیب و غریب به عالم معماری: خانه استخوان بارسلوناخانه استخوان بارسلونا

خانه استخوان بارسلونا

 

خانه استخوان بارسلونا: از جاذبه‌های گردشگری تا معماری هنری 

در این مقاله از بیتوته درباره خانه استخوانی بارسلونا به عنوان یکی از شاهکارهای معماری جهانی صحبت خواهیم کرد. این ساختمان منحصربه‌فرد توسط معمار معروف آنتونی گاؤدی در بارسلونا طراحی شده است و با ویژگی‌هایی چون دیوارهای موج‌دار و استخوان‌های طبیعی در طبقه همکف، توریست‌ها و علاقه‌مندان به معماری را به خود جذب می‌کند.
خانه باتلو

خانه باتلو

 

خانه استخوان یا خانه باتلو

Casa Batllo یا خانه استخوان، یکی از شاهکارهای معماری و هنری بی‌نظیر بارسلونا است که توسط آنتونی گائودی ساخته شده است. این ساختمان در آدرس 43، Paseo de Gracia واقع شده و به عنوان یکی از مقاصد گردشگری اصلی شهر بارسلونا شناخته می‌شود. هر سال بیش از یک میلیون گردشگر از سراسر جهان به خانه استخوان بارسلونا یا خانه باتلو می‌آیند تا این شاهکار معماری را ببینند.

 

معماری خانه استخوان بارسلونا

معماری خانه استخوان بارسلونا

 

گائودی، طراح خانه باتلو ، از طبیعت و المان‌های آن الهام گرفته و خانه‌ای به شکلی رویایی ایجاد کرده که همه کسانی که به بارسلونا می‌آیند باید آن را از نزدیک ببینند. این خانه علاوه بر خود شاهکار معماری، از هنر و جزئیات بی‌نظیری نیز بهره‌مند است که هر علاقه‌مند به هنر و معماری باید آن را ببیند.

 

حقایق جالب خانه استخوانی

حقایق جالب خانه استخوانی

 

خانه استخوانی یا خانه باتلو این اثر معماری بسیار منحصربه‌فرد توسط معمار معروف کاتالانی، آنتونی گاؤدی، در سال ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۶ طراحی شده است. Casa Batlló به عنوان یکی از نمادهای هنر نوعاً و معماری مدرن شناخته می‌شود و بسیاری از توریست‌ها به بارسلونا سفر می‌کنند تا این اثر جذاب را ببینند.

 

نامگذاری خانه استخوان بارسلونا

نامگذاری خانه استخوان بارسلونا

 

ویژگی‌های منحصربه‌فرد این ساختمان شامل دیوارهای موج‌دار، تزئینات مشابه تپه‌های ماسه‌ای با خطوط موج‌دار در بالای نمای خارجی، استخوان‌های انتزاعی در طبقه همکف با رگ‌های خونی و ماهیچه‌های طراحی شده، و سقفی که به شکل پشت یک اژدها یا دایناسور طراحی شده و دارای فلس‌های زیبا است.

 

Casa Batllo

Casa Batllo

 

خانه استخوانی یا خانه باتلو یکی از مقصدهای گردشگری بسیار معروف در بارسلونا است و به عنوان یکی از آثار جهانی معماری شناخته می‌شود که با خلاقیت و طراحی منحصربه‌فرد خود، تعداد زیادی از بازدیدکنندگان را جذب می‌کند.

 

طراحی خانه استخوان بارسلونا

طراحی خانه استخوان بارسلونا

 

حقایق جالب خانه استخوانی یا خانه باتلو  

معماری خانه استخوان بارسلونا یا خانه باتلو  همچنین با حقایق جالبی همراه است. در طول سال‌ها، ما شاهد حقایق متعددی درباره این ساختمان شگفت‌انگیز بوده‌ایم. برخی از این حقایق به عنوان مستند و ثابت مورد تأیید قرار گرفته‌اند، در حالی که برخی دیگر از آنها تنها داستان‌های افسانه‌ای هستند.

 

یکی از حقایق جالب خانه باتلو این است که در کل طراحی این ساختمان، هیچ خط مستقیمی وجود ندارد. آنتونی گائودی کازا باتلو را به شکلی آزاد و غیرمستقیم طراحی کرده است.

 

کاسا باتلو به نام صاحب دومش نامگذاری شده است

یک حقیقت دیگر این است که خانه باتلو  به نام صاحب دوم آن، یعنی آقای Josep Batllo y Casanovas، نامگذاری شده است. در ابتدا، این ساختمان توسط امیلیو سالا کورتس، استاد دانشکده معماری استانی بارسلونا، ساخته شد.

 

تاریخچه خانه استخوان بارسلونا

تاریخچه خانه استخوان بارسلونا

 

آقای باتلو از گائودی می خواست که ساختمان را خراب کند

باید بدانید که آقای باتلو از طرح اصلی خانه باتلو  ناراضی بود و او چیزی منحصر به فرد و جذاب‌تر می‌خواست. او می خواست محل اقامتش بهترین در منطقه باشد. بنابراین، در سال 1904، او این ساختمان را به آنتونی گائودی، معماری که چند سال قبل در پارک گوئل کار خود را آغاز کرده بود، سفارش داد.

 

آقای باتلو به گائودی آزادی هنری برای خلق کردن داد و معمار او را ناامید نکرد.

 

او حتی به معمار اجازه داد که ساختمان را تخریب کند و از نو شروع کند، اما گائودی مخالفت کرد.

 

ساختمان زیبای خانه استخوان بارسلونا

ساختمان زیبای خانه استخوان بارسلونا

 

استاد معماری گائودی در ابتدا کازا باتلو را ساخت

ساختمانی که آنتونی گائودی باید بهسازی می کرد در ابتدا توسط یکی از اساتیدش ساخته شد.زمانی که گائودی در دانشکده معماری بارسلونا تحصیل می کرد، پروفسور امیلیو سالا کورتس به او معماری آموزش می داد.

 

برخی بر این باورند که وقتی آقای باتلو از او خواست کازا باتلو را تخریب و بازسازی کند، گائودی نپذیرفت و در عوض آن را اصلاح کرد.

 

معماری جالب خانه استخوان بارسلونا

معماری جالب خانه استخوان بارسلونا

 

گائودی پروژه خانه استخوان بارسلونا را به خاطر پارک گوئل دریافت کرد

گائودی، معمار کاتالانی که در پروژه خانه استخوان بارسلونا یا خانه باتلو دست داشت، پیش از این کار بر روی پارک گوئل کار می‌کرد. او این پروژه را در سال 1900 آغاز کرده بود و تا 14 سال  ساخت آن را ادامه داد. پارک گوئل به عنوان یکی از اثرات برجسته معماری گائودی در بارسلونا شناخته می‌شود.

 

در سال 1903، زمانی که آقای باتلو به دنبال یک معمار برای بازسازی محل اقامت خود بود، او با کار گائودی در پارک گوئل آشنا شد. این آشنایی باعث شد که آقای باتلو تحت تأثیر آثار و پروژه‌های گائودی قرار گیرد و در نهایت در سال 1904 بازسازی کازا باتلو را به گائودی سفارش دهد. این همکاری میان آقای باتلو و گائودی نتیجه‌ای معجزه‌آسا تولید کرد و خانه باتلو  به یکی از مهم‌ترین اثار معماری بارسلونا تبدیل شد.

 

ویژگی‌های خانه استخوان بارسلونا

ویژگی‌های خانه استخوان بارسلونا

 

طرح گائودی برای خانه استخوان بارسلونا یا خانه باتلو تقریباً رد شد

طرح طراحی Casa Batllo توسط آنتونی گائودی، معمار برجسته اهل کاتالونیا، در ابتدا با مخالفت‌های قابل توجهی از سوی دولت محلی بارسلونا مواجه شد. در زمانی که این ساختمان مسکونی طراحی می‌شد، هر طرح طراحی ساختمان مسکونی باید توسط دولت محلی تأیید شود.

 

گائودی به عنوان یک معمار ریسک‌پذیر و مبتکر ویژگی‌های غیرمعمول و خارج از هنجارهای ساختمانی بارسلونا را در طراحی Casa Batllo در نظر گرفت. این طرح توسط دولت محلی مورد بررسی و بحث دقیقی قرار گرفت و مخالفت‌های زیادی با آن شکل گرفت. به نظر می‌رسد که طرح گائودی به نهایت تأیید شده و Casa Batllo به شکلی شگفت‌آور و خارج از همگان به وجود آمد. این تصمیم به عنوان یکی از موفق‌ترین تصمیمات معماری تاریخ بارسلونا و حتی جهان شناخته می‌شود.

 

ساخت خانه استخوان بارسلونا

ساخت خانه استخوان بارسلونا

 

کازا باتلو در رقابت برای "بهترین خانه" شکست خورد

خانه باتلو در خیابان Manzana de la Discordia واقع شده است، و این نام از اساطیر یونانی برگرفته شده است که به معنای "سیب اختلاف" یا "جام مخالفت" است. در یکی از افسانه‌های یونانی، سیبی به عنوان جایزه به "منصف‌ترین" اهدا شد، که منجر به اختلاف بین سه الهه و در نهایت به جنگ تروا انجامید.

 

Manzana de la Discordia یک خیابان در بارسلونا است که چهار خانه‌ی شیک دیگر در آنجا قرار دارد ، که هر کدام از آن‌ها توسط یک معمار معروف طراحی شده‌اند:

 

Casa Amatller توسط Josep Puig i Cadafalch.

Casa Lleo Morera توسط لوئیس دومنک.

Casa Bonet توسط Marceliano Coquillat.

Casa Mulleras توسط Enric Sagnier.

 

در زمانی که آنتونی گائودی در حال ساخت خانه استخوان بارسلونا بود، شورای شهر بارسلونا یک مسابقه برای انتخاب بهترین ساختمان مسکونی شهری برگزار کرد. خانواده‌های زیادی در این رقابت شرکت کردند، و پنج خانه از این خیابان به نام Manzana de la Discordia نامزد شدند، که به معنای "اختلاف" یا "مخالفت" به معنای رقابت معماران اشاره دارد. با این حال، خانه باتلو نامزد شد، اما متأسفانه این جایزه را نبرد.

 

کازا باتلو ادای احترامی به سنت جورج است

خانه استخوان بارسلونا یاخانه باتلو ادای احترام به سنت جورج، قدیس حامی کاتالونیا، و نبرد افسانه‌ای او با اژدها می‌کند. این باور به سبب ویژگی‌هایی در معماری ساختمان ارتباط داده شده است.

 

سقف خانه استخوان بارسلونا  به شکل یک اژدها طراحی شده است.

 

ساختاری به شکل مناره در سمت چپ بالای ساختمان، نمایانگر "Ascalon"، شمشیر سنت جورج است که در پشت اژدها فرو می‌رود.

 

در این باور، آراگون در فرهنگ کاتالونیا نقش بسیار مهمی دارد، و خانه استخوان بارسلونا  این تقلید از سنت جورج را در معماری خود به نمایش می‌گذارد.

 

علاوه بر این، خانه استخوان بارسلونا  دارای ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری نیز است. این ساختمان دارای یک آسانسور چوبی با تاریخچه جالبی است. اولین آسانسور در یک آسمان‌خراش در سال 1885 در شیکاگو، ایالات متحده نصب شد. ولی گائودی تنها 20 سال بعد، یعنی در دهه‌ی 1900، در حال نصب آسانسور در داخل خانه‌ها بود. خانه استخوان بارسلونا  از یک آسانسور چوبی برخوردار است که در پاسیو با نورگیر‌های زیبا نصب شده و حتی امروز هم عملکرد خوبی دارد.

 

این حقایق جالب نشان می‌دهند که خانه استخوان بارسلونا  نه تنها شاهکاری از نظر معماری است بلکه داستان پر ماجرایی و مفهومی نیز دارد که باعث تبدیل آن به یکی از مقاصد دیدنی و مورد توجه گردشگران واقع شده است.

 

گائودی حتی مبلمان را در خانه استخوان بارسلونا  طراحی کرد

آنتونی گائودی به عنوان یک معمار دقیق  مشهور بود و دست به کارهایی از جمله طراحی مبلمان برای فضاهای خود می‌زد. مبلمان طراحی شده توسط گائودی همچنین از نظر ارگونومی کامل و زیبا بود. این مبلمان در آن دوران به دلیل طراحی منحصر به فرد خود و کیفیت بالایی که داشت، تحسین زیادی را  کسب کرد. اگرچه برای برخی افراد مبلمان او عجیب به نظر می‌آمد، اما در دهه‌های اخیر توسط طراحان و معماران بسیار تحسین شده است.

 

همچنین جالب است بدانید که خانه باتلو به عنوان یکی از شاهکارهای گائودی محسوب می‌شود، اما موفقیت این پروژه به وجود مشتری‌های دیگری نیز انجامید. پس از تکمیل خانه باتلو در سال 1906، تاجری به نام پر میلا ای کمپس با آنتونی گائودی تماس گرفت. آقای کمپس تاجری بود که خانه‌ای مسکونی مشابه خانه باتلو  برای خود می‌خواست. محل پروژه بعدی گائودی تنها 700 متر (2300 فوت) از خانه باتلو بود. این پروژه با نام "Casa Mila" (همچنین به عنوان "La Pedrera" شناخته می‌شود) شهرت یافت. این دو شاهکار گائودی به دلیل نزدیکی، بیشتر گردشگران هر دو را به طور همزمان مشاهده می‌کنند و برخی ممکن است بخواهند تصمیم بگیرند کدام یک بهتر است، Casa Batllo یا Casa Mila.

 

پروژه خانه استخوان بارسلونا

پروژه خانه استخوان بارسلونا

 

در دهه 1950 خانواده باتلو کازا باتلو را فروخت

در دهه 1950، خانواده باتلو کازا باتلو را به شرکت بیمه به نام "Seguros Iberia" فروخت. تصمیم به فروش خانه به این دلیل گرفته شد زیرا مدیریت آن برای فرزندان پس از مرگ والدینشان دشوار شده بود. از آن زمان به مدت تقریباً 40 سال، شرکت بیمه Seguros Iberia  خانه باتلو را اداره می‌کرد.

 

کازا باتلو برای رویدادها اجاره داده می شود

کازا باتلو یکی از جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی مهم بارسلونا است که توسط خانواده برنت اداره می‌شد.  باید اشاره کرد که خانواده برنت مالک برند معروف Chupa Chups هستند که محصولات شیرینی معروفی را در بیش از 150 کشور جهان فروخته و عرضه می‌کند.

 

  این سازه برای برگزاری رویدادهای مختلف اجاره داده می‌شد. با موقعیت مرکزی خود و طراحی شگفت‌انگیز به‌ویژه توسط آنتونی گائودی،خانه باتلو مورد تقاضای بسیاری از افراد و سازمان‌ها برای برگزاری مراسم و رویدادهای مختلف شده  بود. این خانه دارای بیش از 2500 متر مربع فضای قابل اجاره برای رویدادها و مراسم متنوع است.

 

ساختمان شگفت‌انگیز خانه استخوان بارسلونا

ساختمان شگفت‌انگیز خانه استخوان بارسلونا

 

خانه باتلو عمومی می شود

در سال 2002، به مناسبت جشنواره جهانی گائودی، Casa Batllo به عموم مردم باز شد و اجازه داده شد که در انسجام و زیبایی این ساختمان شگفت‌انگیز لذت ببرند. از آن زمان به عنوان یک مقصد فرهنگی و گردشگری مهم در بارسلونا شناخته می‌شود و هر سال میزبان بیش از یک میلیون گردشگر از سرتاسر جهان می‌باشد. Casa Batllo همچنان به عنوان مکانی برای برگزاری رویدادهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و از دیدن این شاهکار معماری با خرید بلیط برای عموم دعوت بهره‌مندی می‌کند.

 

این ساختمان با نام‌های مختلف شناخته می‌شود، از جمله "خانه استخوان‌ها" به علت ظاهر اسکلتی و احشایی‌اش که برخی مردم محلی به آن اطلاق کرده‌اند. خانه باتلو ، نمونه‌ای بی‌نظیر از سبک Modernisme یا همان Art Nouveau است و در گسترده‌ترین معنای آن شناخته می‌شود. این ساختمان جذابیت زیادی برای کودکان دارد زیرا از تخیل آن‌ها می‌گیرد و طراحی غریبه‌ای دارد که وحشت و تعجب آن‌ها را برمی‌انگیزد.

 

آنتونی گائودی، معمار این شاهکار، از طبیعت و اساطیر الهام می‌گرفته و با طراحی منحصر به فرد خانه باتلو  به این ایده پایبند می‌ماند. وقتی این ساختمان را بازدید می‌کنید، خودتان را محاصره در میان گیاهان، اسکلت‌ها، اژدهاها، حیوانات دریایی و موجودات عجیب و غریب می‌یابید. بنابراین، با توجه به تمام این ویژگی‌ها، چه شما علاقه‌مند به معماری، یا علاقه‌مند به هنر و فرهنگ، یک دانشجوی هنر یا حتی یک گردشگر باشید، دیدن خانه باتلو گائودی تجربه‌ای حیرت‌آور خواهد بود که باید به آن سر بزنید. 

 

سوالات متداول درباره خانه استخوانی بارسلونا

خانه استخوان کجا واقع شده است؟

خانه استخوان در شهر بارسلونا در اسپانیا واقع شده است.

 

 چه معماری و سبکی برای خانه استخوان بارسلونا استفاده شده است؟

خانه استخوان بارسلونا به عنوان یکی از نمادهای سبک Modernisme یا هنر نووو در معماری شناخته می‌شود.

 

 چه کارکردهای مختلفی برای خانه استخوان باتلو در نظر گرفته شده است؟

خانه استخوان باتلو برای برگزاری مراسم و رویدادهای مختلف، به عنوان جاذبه‌ی گردشگری و فرهنگی، و همچنین به عنوان فضایی برای اجاره در مراسم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 به چه نام‌های دیگری خانه باتلو معروف است؟

این ساختمان به عنوان "خانه استخوان‌ها" هم شناخته می‌شود به دلیل ظاهر اسکلتی و احشایی‌اش که برخی مردم محلی به آن اطلاق کرده‌اند.

 

چه کسانی خانه استخوان بارسلونا را طراحی و ساخته‌اند؟

خانه استخوان بارسلونا توسط معمار معروف آنتونی گائودی طراحی و ساخته شده است.

 

 

سخن پایانی مقاله ی خانه استخوان بارسلونا

 خانه استخوان باتلو بارسلونا یکی از شاهکارهای معماری بی‌نظیر است که تاریخ و فرهنگ کاتالونیا را با طراحی منحصر به فرد و داستان پرماجرایی‌اش به تصویر کشیده است. این ساختمان نه تنها یک نماد از جلوه و ذوق هنری معمارانه است، بلکه به عنوان یک مقصد دیدنی و مورد توجه گردشگران در دنیا شناخته می‌شود. آنتونی گائودی به عنوان معماری با خلاقیت بی‌پایان معروف بوده و از طبیعت و اساطیر الهام می‌گرفته تا آثاری زیبا و خارق‌العاده ای ایجاد کند. بنابراین، با دیدن این شاهکار معماری، شما تجربه‌ای حیرت‌آور از هنر و فرهنگ خواهید داشت. 

 

  

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------