شگفت‌انگيزترين قبرستان‌هاي جهانعجیب ترین قبرستانهای جهان,ترسناک‌ترين قبرستان‌هاي جهان ,شگفت‌انگيزترين قبرستان‌هاي جهان

شگفت‌انگيزترين قبرستان‌هاي جهان
 «بنجامين فرانکلين» يکي از بنيان‌گذاران جامعه جديد ايالات متحده امريکا در نامه‌اي به يکي از دوستان خود نوشته بود: « در دنيا از هيچ چيز جز مرگ نمي‌توان به قطعيت سخن گفت»؛ حقيقتي که مراسم سوگواري، کفن و دفن و قبرستان‌ها را با خود همراه دارد؛ مراسمي که قدمت آن به اندازه تمدن بشر است و در مناطق مختلف، آيين‌هاي گوناگوني دارد.


در بسياري از مذاهب و فرهنگ‌ها، قبرستان‌ها جايي براي سوگواري، تدفين و يادبود هستند اما در اين ميان قبرستان‌هاي تاريخي و غيرعادي نيز ديده مي‌شوند که به عنوان جاذبه گردشگري به آن‌ها نگريسته مي‌شود و هرسال جمعيت قابل ملاحظه‌اي از گردشگران از آن‌ها بازديد مي‌کنند.
گردشگري قبرستان يا همان بخش تاريک صنعت گردشگري، پديده‌اي در حال رشد و جهاني است که امروزه جايگاه ويژه‌اي را در ميان ديگر جاذبه‌هاي تفريحي و ديدني صنعت توريسم به خود اختصاص داده است. آنچه در ادامه خواهيد خواند مجموعه‌اي از چند قبرستان غيرعادي جهان است که گردشگران زيادي از آن‌ها ديدن مي‌کنند.


نخستين قبرستان حيوانات خانگي در جهان:
«قبرستان سگ‌ها»، محلي براي دفن سگ‌ها و ديگر حيوانات خانگي در منطقه «آسنير سور سن» فرانسه است که به نخستين قبرستان عمومي حيوانات خانگي جهان شهرت پيدا کرده است. اين قبرستان در سال 1899 افتتاح شد و علت اصلي آن نيز قانوني بود که انداختن حيوانات مرده را در ميان زباله‌ها يا رود سن منع کرده بود. اين قبرستان که امروزه به يکي از جاذبه‌هاي توريستي پاريس تبديل شده، محل دفن حيوانات زيادي است که يکي از آن‌ها ستاره بسياري از فيلم‌هاي هاليوودي بوده است.


بزرگراه جهنمي:
اين قبرستان که در ايالت کانزاس آمريکا قرار دارد، يکي از ترسناک‌ترين قبرستان‌هاي جهان شناخته مي‌شود. حتي برخي اين قبرستان را يکي از 7 دروازه ورود به جهنم ناميده‌اند. اين قبرستان در اساطير و داستان‌هاي مربوط به ارواح، جادوگران و نيروهاي ماوراء طبيعي نيز نقش مهمي ايفا مي‌کند. آوازه «بزرگراه جهنمي» تا جايي پيش رفت که «پاپ ژان پل دوم» در سفر خود به کلورادو در سال 1995 ميلادي، مانع عبور هواپيماي حامل خود از روي اين قبرستان شد و آن‌ را «زمين نامقدس» ناميد.


کليساي مردگان:
قبرستان «کليساي مردگان» که در منطقه «اوربانيا»ي ايتاليا قرار دارد، در سال 1833 ساخته شده است. شهرت اين قبرستان به دليل وجود موميايي‌هايي است که به روشي عجيب و به صورت طبيعي موميايي شده‌اند. کارشناسان معتقدند اين فرايند به دليل تزريق ملات مخصوصي است که در بدن اجساد جذب مي‌شده و آن‌ها را کاملا خشک مي‌کرده است.


قبرستان مافيا:
شهر « يکاترينبورگ» روسيه در دهه 90 ميلادي، پايتخت جرم و جنايت در اين کشور به شمار مي‌رفت. اين شهر محل زندگي بسياري از مافياهاي روسيه بود و قبرستان آن نيز آخرين منزل براي بسياري از اين اشرار محسوب مي‌شد. مقبره‌هاي بسيار گران، سنگ مرمرهاي مشکي، سنگ‌هاي گران‌بها و تصاوير ليزري از چهره متوفيان بر روي سنگ‌هاي گرانيت بزرگ، چيزهايي عادي در اين قبرستان به شمار مي‌‌آيند. از موضوعات جالب در مورد اين قبرها اين است که مهارت و حرفه هر يک از گنگسترها در کنار نام او حک شده است.


نخستين مقبره زير آب جهان:
صخره‌ دريايي آتلانتيس که به صخره يادبود نپتون شهرت دارد و بزرگ‌ترين صخره مصنوعي جهان نيز محسوب مي‌شود، نخستين قبرستان زير آب جهان براي اجساد سوزانده شده است. اين مقبره که در سال 2007 در سواحل ميامي افتتاح شد، آخرين استراحتگاه افرادي است که علاقه بسياري به دريا دارند.


قبرستان شاد:
قبرستان‌ها را مکان‌هايي غم‌زده و پر از ماتم مي‌نامند، اما «قبرستان شاد» در شمال روماني ــ که در فهرست ميراث جهاني يونسکو نيز به ثبت رسيده ــ از جمله قبرستان‌هايي است که روحيه بازديدکنندگان خود را شاد مي‌کند. سنگ قبرهايي با طرح‌ها و نوشته‌هاي غيرمعمول که با رنگ‌هاي سرخ، زرد، سبز و آبي نقاشي شده‌اند عامل تفريح بازديدکنندگان اين قبرستان به شمار مي‌آيند. سنگ قبرها به شکل صليب با تنه درخت بلوط ساخته شده‌اند و نوشته‌هاي روي آن‌ها توصيفي از زندگي يا شرايط مرگ متوفيان است.
اين قبرستان منحصر به فرد از جاذبه‌هاي مهم گردشگري روماني به شمار مي‌آيد و مبدع آن يک هنرمند رومانيايي است که براي اولين بار در سال 1935 نوشته‌ها و شکل‌هايي از اين دست را روي صليب‌هاي چوبي حک کرد.

 

پلي به بهشت:
قبرستان «پلي به بهشت» در پارک فرهنگي و طبيعي «اکسکارت» مکزيک، از قبرستان‌هاي غيرعادي اين کشور است که ساختار آن بر مبناي تقويم گريگوري تعيين شده است. اين قبرستان روي تپه‌اي قرار دارد که از 7 طبقه به نشانه 7 روز هفته برخوردار است و 365 مقبره رنگارنگ نيز به نشانه روزهاي سال در اطراف آن قرار گرفته‌اند. ورودي اصلي اين قبرستان نيز 52 پله دارد که نشان‌دهنده هفته‌هاي سال است.
طراحي و مواد به کار رفته در قبرها کاملا با هم فرق دارد، به‌طوري که يکي از مقبره‌ها شبيه يک کليساي مشهور است و مقبره‌اي ديگر شبيه به يک تخت خواب با متکاهاي آن طراحي شده است.


تابوت‌هاي معلق و اسرارآميز چين:
تابوت‌ معلق شيوه‌اي سنتي در تدفين است که تنها در منطقه آسيا يافت مي‌شود. تابوت های معلق فیلیپین، چین و اندونزی از جاذبه های گردشگری این مناطق محسوب می شوند.
در برخي موارد اين تابوت‌ها روي اهرم‌هايي چوبي سوار شده‌اند و در بعضي از جاها در برآمدگي صخره‌ها قرار گرفته‌اند و در قبرستان‌هاي ديگر نيز مي‌توان اين تابوت‌ها را در داخل غارها ديد. تابوت‌هاي معلق منطقه گانگژيان استان سيچوان، تابوت‌هاي معلق کوهستان ببر اژدها و منطقه کوهستان وويو در چين از مشهورترين تابوت‌هاي معلق جهان محسوب مي‌شوند که قدمت برخي از آن‌ها به بيش از 3هزار و 750 سال مي‌رسد.


قبرستان‌هاي جيزا و دره پادشاهان:
دشت جيزا در مصر که آثار متعددي همچون اهرام بزرگ و اسرارآميز، ابوالهول و هزاران مقبره را در خود جاي داده است و بيش از ساير مناطق مصر گردشگران، باستان‌شناسان، مورخان، دانشمندان و رياضي‌دانان را به سوي خود مي‌کشاند، عجيب‌ترين قبرستان جهان ناميده مي‌شود.

هرم بزرگ که قديمي‌ترين و بزرگ‌ترين هرم به شمار مي‌آيد، يکي از 7 عجايب باستاني جهان است که موميايي فرعون خوفو در آن قرار دارد و بيش از 2 ميليون سنگ در مدت 20 سال بناي آن را کامل کرده‌اند.
دره پادشاهان حاوي بيش از 60 مقبره و 120 اتاق است‌؛ جايي که مهم‌ترين مکان تدفين براي بزرگان دربار پادشاهي جديد مصر بود و هنوز هم مي‌توان زيبايي‌ مقبره‌هاي فراعنه مصر را در آن مشاهده کرد.

منبع: parsacity.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------