قبیله فیلیپینی که مردگان خود را از صخره ها آویزان می کنند! (تابوتهای معلق فیلیپین)داستان تابوت های آویزان فیلیپین, تابوت معلق ۸۰۰۰ساله

عکس تابوت های معلق فیلیپین

 

روستایی عجیب با تابوت و جنازه‌های آویزان 

تابوت های معلق فیلیپین متعلق به اجساد مردگان یکی از قبایل فیلیپینی است که سالیان خیلی دور به جای دفن مردگان ، تابوتهایشان را از صخره ها آویزان میکرده اند تا یک قدم به بهشت نزدیک تر باشند. 

تابوتهای آویزان یا تابوت های معلق فیلیپین  ( به انگلیسی : Hanging coffins ) یا قبرستان معلق ( به انگلیسی : hanging cemetery )، مکانی است که در آنجا، جسد مردگان را در تابوت گذاشته و روی صخره ها آویزان میکنند.

 

تابوت های آویزان فیلیپین مکانی تفکر برانگیز برای گردشگری سیاه محسوب می شود. فقط افرادی که علاقمند به مشاهده مکان های ترسناک دنیا یا گردشگری سیاه هستند به بازدید این تابوت های معلق در فیلیپین می روند. 

 

در اغلب موارد مجبورید به تنهایی به بازدید تابوتهای معلق بروید و اگر خوش شانس باشید میتوانید یک راهنمای محلی استخدام کنید.

این مکان یکی از مرموزترین جاذبه های گردشگری فیلیپین محسوب می شود که عقایدی متفاوت درباره مرگ را به شما نشان میدهد.

 

تابوت های آویز سوگونگ, تاریخچه تابوت های آویزان, محل تابوت های آویزان فیلیپین

رسم آویزان کردن مرده ها از صخره

 

رسم آویزان کردن مرده ها در فیلیپین

رسم آویزان کردن مرده ها در بالای صخره به 2000 سال قبل در قبایل فیلیپین باز میگردد. اجداد مردم فیلیپین با مشقت بسیار زیاد تابوت عزیزان خود را به بالای صخره ها منتقل میکردند و با میخ تابوتشان را روی صخره ها نصب میکردند.

این تابوت ها از درختان پوک و توخالی ساخته می شدند که وزن کمتری داشته باشند. 

برخی جزئیات جالب درباره رسم آویزان کردن تابوت در فیلیپین که در اغلب موارد رعایت می شده است عبارتند از :

لباسهای خوب و زیبا به تن متوفی میکردند تا در جهان دیگر ظاهری آراسته داشته باشد.

برخی عقیده داشتند که اگر در زمان پتو پیچ کردن مرده ، خونی از او خارج شود ، خوش یمن است. 

 

تابوت ها نباید جا به جا می شدند ولی در طی سالیان به دلیل رشد برخی از درختان و آسیب دیدن تابوت ها مجبور به جا به جای اجساد شده اند.

علت آویزان کردن تابوت ها روی سخره به این دلیل بوده که جسد یک قدم به بهشت نزدیک باشد و از دور بتواند خانواده اش را نظاره کند.

بیش از 100 تابوت معلق در فیلیپین وجود دارد. 

در سال های 2006 – 2008 به تعداد تابوت های صخره ای فیلیپین افزوده شده است. 

 

تابوت های معلق, جاذبه های گردشگری فیلیپین, راز تابوت های آویزان

تاریخچه تابوت های معلق فیلیپین

 

تاریخچه تابوت های آویزان

این رسم در چین ، اندونزی و فیلیپین دیده می شود ، البته در چین به نام تابوت های حلق آویز شناخته می شوند. در فیلیپین شهری به نام ساگادا Sagada وجود دارد که با تابوت های آویزانش معروف شده است و توجه گردشگران را به خود جلب نموده است. 

 

قبیله ای به نام ایگوروت igorot  ( در زبان محلی به معنی مردمان کوهستان ) یا کوردیلرانس Cordillerans که اغلب در منطقه کوهستانی لوزون Luzon در ساگادا زندگی میکنند. 

مردم این قبیله برای ارواح جایگاه بالایی قائل هستند و حتی تا مرتبه خدایی آن ها را بالا می برند. آنها عقیده دارند که با آویزان کردن تابوت مردگانشان بر بلندای کوهستان ، روح عزیزانشان با فراق بال و پربرکت ، جسمشان را ترک میکند و از سویی دیگر جسم مرده از گزند آسیب حیوانات و جانداران موذی در امان میماند.

 

وظیفه آویزان کردن تابوت باید توسط بزرگترین فرد قبیله یا خانواده متوفی انجام می شد تا روح او امنیت و آرامش بیشتری داشته باشد. در صورتی که بزرگ قبیله توان انجام چنین کاری را نداشت ، این وظیفه به پسر بزرگتر متوفی محول می شود. رسم آویزان کردن تابوت ها امروزه از بین رفته است و حتی بازماندگان قبیله ایگوروت امروزه جسدهایشان را روی صخره آویزان نمی کنند. 

 

اگر دقت کنید طول تابوت ها حدود یک متر است زیرا ایگوروت ها عقیده داشتند که هر فردی باید همانطور که به دنیا می آید ، از دنیا برود و به همین دلیل قبل از قرار دادن جسد در تابوت بدن را به شکل جنین جمع میکردند. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------