برج شیطان (Devil’s Tower)، برجی اسرار آمیز و هولناکبرج شیطان, عکس های برج شیطان,تصاویر برج شیطان برج شیطان Devil’s Tower


آشنایی با برج شیطان (Devil’s Tower) در آمریکا
در دشت های وسیع و هموار ایالت وایومینگ( وایومینگ، ایالتی در مناطق کوهستانی غرب ایالات متحده است) و در نزدیک رودخانه بل فورش ناگهان برجی عظیم و بلندمرتبه خودنمایی می کند که شبیه به هیچ ساختمان و بنای دیگری نیست. این برج در واقع صخره ای بسیار عجیب، بلند و بسیار عریض است که از فاصله بسیار دور هم کاملا دیده می شود. بومیان منطقه معتقدند که شیطان در این برج زندگی می کند و به همین دلیل به آن نام برج شیطان را داده اند! اما این برج چطور ساخته شده و چرا این ظاهر عجیب و رمزآلود را دارد؟

 

برج شیطان, عکس های برج شیطان,تصاویر برج شیطان تصاویر برج شیطان

 

نامگذاری برج شیطان

ریشه نامگذاری برج شیطان به سال ۱۸۷۵ برمی گردد. در آن زمان کلنل ریچارد اروینگ  همراه با زمین شناسی به نام والتر جنی برای کاوش و حفاری به منطقه تپه های سیاه آمدند. در واقع آن ها برای جستجوی طلا  آمده بودند اما ناگهان با این صخره غول پیکر و ترسناک روبرو شدند و مبهوت زیبایی و ابهت آن قرار گرفتند. وقتی آن ها از بومیان نام این صخره را پرسیدند آن ها نامی بومی را به او گفتند که به «برج شیطان» ترجمه شد. به این ترتیب نام این صخره به برج شیطان شهرت پیدا کرد و به دلیل ظاهر اسرارآمیز و باابهتش به سرعت مورد توجه همگان قرار گرفت.

 

برج شیطان, عکس های برج شیطان,تصاویر برج شیطان عکس های برج شیطان


سرخپوستان چه نظری در مورد برج شیطان دارند؟
برج شیطان از نظر بومیان منطقه تنها یک بنای صخره ای غول پیکر نیست! افسانه ها و روایات متعددی در مورد این برج وجود دارد و در گذشته سرخپوستان این مکان را مقدس و فرازمینی می دانسته اند. به طور مثال، مردم آراپهو این برج را چادر خرس می نامند؛ مردم کیووا به آن «درخت سنگی» می گویند و قبیله لاکوتا هم نام «خانه خرس گریزلی»، «کوهستان جغد افسانه ای»، «شاخ خاکستری» و «کوهستان ارواح» را به آن داده اند.

 

برج شیطان, عکس های برج شیطان,تصاویر برج شیطانبرخی معتقدند که برج شیطان در حقیقت یک آتشفشان قدیمی و خاموش شده است

 

برخی قبیله ها این برج را با نام خانه خرس می شناسند و معتقدند که شیارهای عجیبی که روی این برج وجود دارد در واقع رد پنجه های خرس گریزلی افسانه ای است. با این حال نام برج شیطان بیش از همه متداول شده و امروزه نیز به این نام شناخته می شود. حتی تا امروز هم برج شیطان محل برگزاری مراسم آئینی و جشن های مخصوص بومیان منطقه است و مکانی خاص و اسرارآمیز برای آن ها به حساب می آید.

 

برج شیطان, عکس های برج شیطان,تصاویر برج شیطاندانشمندان تخمین می زنند که شکل گیری برج شیطان حدود ۵۰ میلیون سال پیش اتفاق افتاده است


برج شیطان، محل فرود فرازمینی ها
کسانی که اهل سینما و فیلم دیدن باشند احتمالا با دیدن این برج یاد فیلم «برخورد نزدیک از نوع سوم» ساخته استیون اسپیلبرگ می افتند. در واقع این برج  در صحنه مشهور این فیلم به عنوان محل فرود فرازمینی ها نشان داده می شد و همین موضوع باعث شهرت جهانی این برج شد. البته احتمالا بسیاری از کسانی که این فیلم را تماشا کرده اند نمی دانسته اند که این برج عجیب و غریب واقعا در یکی از ایالت های آمریکا وجود دارد و نامی ترسناک هم دارد: برج شیطان!

 

برج شیطان, عکس های برج شیطان,دلیل علمی وجود برج شیطان برج شیطان در آمریکا


آیا برج شیطان یک آتشفشان قدیمی است؟
برخی معتقدند که برج شیطان در حقیقت یک آتشفشان قدیمی و خاموش شده است. اما زمین شناسان این موضوع را قبول ندارند و بیشتر معتقدند که این صخره عظیم از فوران سنگ های مذاب یا ماگما تشکیل شده که به دلایلی از سطح زمین به بیرون نفوذ کرده اند. در طول سال ها فرسایش و پدیده های طبیعی مثل باد و باران و سیل این صخره را شکل داده و آن را به صورت برجی عظیم و مهیب درآورده است. دانشمندان تخمین می زنند که شکل گیری برج شیطان حدود ۵۰ میلیون سال پیش اتفاق افتاده است و فرسایش آن نیز از ۵ تا ۱۰ میلیون سال پیش شروع شده است.

 

برج شیطان, عکس های برج شیطان,تصاویر برج شیطان تصاویر برج شیطان


آیا برج شیطان توخالی است؟
وقتی به ظاهر عجیب این برج نگاه می کنیم انگار با برجی تو خالی روبرو هستیم. خیلی ها این فکر را می کرده اند و دوست داشته اند هرطور شده راهی به داخل آن پیدا کنند. برج شیطان از سنگی به نام فونولیت تشکیل شده که تقریبا مشابه گرانیت است. دانشمندان معتقدند که اگرچه ممکن این برج در قسمت هایی توخالی باشد اما این بنای عظیم در واقع یک صخره سنگی و متراکم است و توخالی نیست!


دلیل علمی وجود این برج چیست؟
برج شیطان تجمع عظیم لاکولیتی است که از سنگ های آتشفشانی تشکیل شده است و در کروک کانتی ایالت وایومنیگ آمریکا قرار گرفته است. این برج عظیم حدود ۲۶۵ متر ارتفاع دارد و وقتی به قله این برج می رسیم ۵۱۱۲ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته ایم.  این پدیده طبیعی عجیب در فهرست آثار ملی ایالات متحده به ثبت رسیده اند و سالانه بیش از ۴۰۰۰۰۰ نفر برای بازدید از برج شیطان به این منطقه می آیند. البته کمتر از ۱% از بازدیدکنندگان جرات بالا رفتن از این برج بلند و هولناک را دارد و اکثرا هم از روش های سنتی برای بالا رفتن استفاده می کنند.


منبع: eligasht.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------