درخت افسانه ای بائوباب یک درخت زیبا با ظاهری عجیبدرخت افسانه ای بائوباب,همه چیز در مورد درخت افسانه ای بائوباب,آنچه درباره درختان افسانه‌ای بائوباب نمی‌دانستید

درخت افسانه ای بائوباب

 

درخت افسانه ای بائوباب

آدانسونیا یا بائوباب هشت نوع شناخته شده دارد که شش نوع از این درخت در ماداگاسکار یکی بومی سرزمین اصلی آفریقاست، دو نوع دیگر یکی در شبه‌جزیره عربستان و یکی در استرالیا رشد می‌کند. بلندی آن به ۱۸ متر می‌رسد. میوه بائوباب به نام نان میمون شهرت دارد و طول آن به ۴۰ متر می‌رسد. بخش اسفنجی این میوه دارای ماده‌ای لعاب دار و خوراکی است. تنه بلند و بشکه مانند آن قهوه‌ای رنگ است.

راز درختان افسانه‌ای بائوباب

درختان بائوباب از نوع درختان زیبا و خاص شناخته می‌شوند که ظاهری منحصر به فرد داشته و قطعا سبب جلب توجه خواهند شد. این درختان عمر خیلی زیادی دارند و فقط تعداد کمی از آنها امروزه باقی مانده‌اند. مراقبت‌های مخصوصی از این درختان بی نظیر انجام می‌شود تا نسل آنها از بین رود و خوشبختانه تا حالا این کارکرد ها جواب داده و هنوز درختان بائوباب وجود دارند.

 

این درختان خصوصیت های گوناگونی هم دارند که آنها را به یک ابر‌درخت زیبا تبدیل کرده است و در صورت کلی می‌تواند یک معمای جالب باشد! تنه درخت بائوباب یکی از علل جلب توجه به آن است و یکی از جالب‌ترین انتخاب‌ها برای گرفتن عکس محسوب می شود چرا که در ایران چنین درختی پیدا نمی شود.

 

درخت افسانه ای بائوباب,همه چیز در مورد درخت افسانه ای بائوباب,آشنایی با درخت های عجیب بائوباب

همه چیز در مورد درخت افسانه ای بائوباب

 

چرا درختان بائوباب آفریقایی در حال نابودی هستند؟

بائوباب بیش از 300 کاربرد از جمله منبع آب، غذا، ویتامین ها، دارو، پناهگاه و موارد دیگر دارد. با این حال، دانشمندان نابودی اخیر درختان بائوباب را به علت تغییرات آب و هوایی دانستند، چون درجه حرارت بسیار داغ و نبود بارندگی بیشتر دیده می شود. گزارش های ملی جغرافیایی نشان می دهد که یک مطالعه دیگر منتشر شده، قبلا به این نتیجه رسیده است که تغییرات آب و هوایی به دو نوع از سه نوع درخت بائوباب در ماداگاسکار صدمه می رساند. در بین سالهای 2010 تا 2011، درخت بائوباب پنک در زیمبابوه از بین رفت که برآورد شده 2450 ساله بوده است. در آوریل 2017، درخت سانلند بائوباب در لیمپوپو، آفریقای جنوبی هم افتاد.

 

درخت افسانه ای بائوباب,همه چیز در مورد درخت افسانه ای بائوباب,درخت بائوباب با ظاهری عجیب

آنچه درباره درختان افسانه‌ای بائوباب نمی‌دانستید

 

میوه درخت بائوباب

نان میمون، لقبی است که میوه درخت بائوباب را با آن می شناسند. چرا که این میوه ترش، غذای مورد علاقه میمون ها است. میوه ی این درخت، به اندازه نارگیل است و حدود یک و نیم کیلو وزن دارد. این میوه رنگی مایل به قرمز دارد و برای معطر کردن نوشابه ها استفاده می شود. همچنین میوه درخت بائوباب نیز مانند دیگر قسمت های این درخت سرشار از فایده و خواص درمانی بسیار است. این میوه دارای پتاسیم، کربوهیدرات، فسفر و ویتامین C بوده و برای تقویت سیستم ایمنی، تقویت استخوان ها، کاهش فشار خون، کاهش التهاب و تقویت دستگاه گوارش مورد استفاده است. همین طور پودر این میوه به عنوان مکمل قابل استفاده است و بعضی افراد نیز در اشپزی از آن برای غلیظ کردن غذا استفاده می کنند.

 

درخت افسانه ای بائوباب,همه چیز در مورد درخت افسانه ای بائوباب,درخت بائوباب

درخت بائوباب

 

ذخیره آب در درخت بائوباب

این درخت تا ۱۲۰ هزار لیتر آب را در تنه خود برای تحمل شرایط بی آبی ذخیره می‌کند و برگریزان دارد.

 

درخت افسانه ای بائوباب,همه چیز در مورد درخت افسانه ای بائوباب,آشنایی با درخت های عجیب بائوباب

شنایی با درخت های عجیب بائوباب

 

افسانه های پیرامون درخت بائوباب

در کشور های گوناگون جهان افسانه های بسیاری برای درختان بائوباب تعریف میکنند برای مثال در پارک ملی کافوئه در زامبیا یک درخت ۱۵۰۰ ساله به نام Kondokamwale است که افسانه ای با خود دارد. این گونه می گویند که او عاشق ۴ دختر جوان شده بود که وقتی فهمید به مرد انسان علاقمندند، آن ها را کشت. یک بائوباب معروف دیگر در زامبیا درخت برعکس بائوباب به نام Ingombe Ilede (به معنی «گاو خوابیده» که به حالت درخت اشاره می کند) وجود دارد. این درخت در یک سایت تاریخی از عصر آهن قرار گرفته که محلی برای داد و ستد و زندگی مردم تونگا از قرن ۵ تا ۷ بوده است.

 

درخت افسانه ای بائوباب,همه چیز در مورد درخت افسانه ای بائوباب,آنچه درباره درختان افسانه‌ای بائوباب نمی‌دانستید

درخت بائوباب با ظاهری عجیب

 

درخت افسانه ای بائوباب,همه چیز در مورد درخت افسانه ای بائوباب,درخت بائوباب با ظاهری عجیب

درخت افسانه ای بائوباب

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------