10 شهر گمشده زیر آب در سراسر جهان که پیدا شد (شهرهای مدفون شده زیر آب)شهرهای مدفون شده زیر آب, موزه شهر زیر آب, شهر زیر آب

شهرهای مدفون شده زیر آب

 

10 شهر غرق شده باستانی کشف شده در اعماق دریا 

شهرهای مدفون شده زیر آب یکی از عجایب جاذبه های گردشگری در دنیا هستند که قدمت برخی از آنها خارج از تصور است. در این مطلب از بیتوته شما را با این شهرهای زیر آب آشنا می کنیم.

شهرهای مدفون شده زیر آب افسانه نیستند ، در دنیا چندین شهر واقعی وجود دارد که کاملا زیر آب قرار گرفته اند و به صورت اتفاقی کشف شده اند و بسیاری از آنها امروزه تبدیل به عجایب گردشگری جهان شده اند که برای بازدیدشان باید غواصی کنید و به زیر آب بروید. 

 

شهرهای مدفون شده زیر آب, موزه شهر زیر آب, شهر زیر آب

شهر بایا شهری مدفون شده زیر آب

 

شهر بایا Baiae 

شهر بایا در ایتالیا در زمان روم باستان مکانی برای استراحت افراد ثروتمند و شوالیه ها بوده است. این شهر به دلیل نزدیکی به آتشفشان چشمه های آب گرم متعدد داشته که با بالا آمدن آب این چشمه ، ساکنین شهر از آنجا نقل مکان کرده اند. تعداد زیادی از بناهای ویران شده این شهر به تازگی کشف شده اند.

 

این شهر در دوران شکوه روم باستان در شمال غربی خطوط ساحلی ناپل قرار داشته است و یکی از شهرهای معروف و ثروتمند رومیان باستان به حساب می آمده است. 

بخش اعظم این شهر در دوران رنسانس به دلیل فعالیت های آتشفشانی به مرور زیر آب رفت. 

 

کل این منطقه به دلیل خالی شدن لایه های زیرین اتاق های ماگمایی بیش از 6 متر فروکش کرد و سطح آب دریاچه های آب گرمش کم کم بالا آمد و در نهایت بخش اعظم شهر به زیر آب رفت. 

 

شهر بایا یکی از معدود پارک های باستان شناسی زیر آب است که گردشگران می توانند با قایق هایی با دریچه های شیشه ای به تماشای این شهر بروند. 

غواصی در این منطقه هم برای بازدید مستقیم از شهر امکان پذیر است. 

 

بنای یوناگونی مدفون شده زیر آب

 

بنای یوناگونی Yonaguni

دانشمندان هنوز نمی دانند که آیا بنای یوناگونی ساخته دست انسان است یا مجموعه ای پیچیده است که در طبیعت بوجود آمده  است. به عقیده برخی از دانشمندان اگر این بنای سنگی عظیم یادگار تمدن های گذشته باشد توسط انسان های بسیار پیشرفته ای ساخته شده است که در 5 – 10 هزال سال پیش زندگی میکرده اند و چنین پیشرفتی در آن زمان کمی غیر عادی است. 

 

در سال 1986 خرابه های این بنا توسط غواصان در نزدیکی جزیره یوناگونی جیما در ژاپن کشف شد. بررسی ها نشان میدهد که 2 هزار سال پیش این شهر در اثر زلزله به زیر آب رفته است. وجود زوایای خاص در معماری بنا و وجود راه پله و پتانسیل های فرهنگی و نمادهایی از انسان ها و حیوانات در این بنا باعث شده دانشمندان این بنا را به انسان ها ربط دهند. 

 

شهر زیر آب, عجایب جاذبه های گردشگری, شهرهای زیر اقیانوس

کاخ کلئوپاترا مدفون شده زیر آب

 

کاخ کلئوپاترا Cleopatra’s Palace

کاخ کلئوپاترا در زلزله ای در قرن 14 بر اثر زلزله به زیر آب رفت و در سال 1996 توسط یک تیم غواصی کشف گردید. در این کاخ وسایل بسیار زیادی از جمله مجسمه سلطنتی ، جواهرات ، سکه و اشیا با ارزش دیگر کشف شده است. 

 

کاخ کلئوپاترا کمی دورتر از ساحل اسکندریه کشف شده است. در حفاری های انجام شده در این منطقه کشتی غرق شده و یک تکه سنگ گرانیت کشف شده که نوشته هایی درباره شاه پتولمی دوازدهم ، پدر کلئوپاترا رویش حک شده اند.

 

دولت مصر تصمیم گرفته یک موزه زیر دریایی در این منطقه که به نام اسکندریه معروف شده بر پا کند به همین دلیل کشفیات باستان شناسان در محل خود باقی مانده اند.

تندیس ها ، ستون ها ، مجسمه های جانوران مرموز ، معابد و زیربنای یک کاخ در این منطقه کشف شده که به نظر می رسد بخشی از کاخ کلئوپاترا بوده اند. 

 

شهر بایا در ایتالیا, شهرهای مدفون شده زیر آب, موزه شهر زیر آب

شهر اولئوس مدفون در زیر آب

 

شهر اولئوس Olous

شهر اولئوس در سواحل مدیترانه ای یونان قرار گرفته است که در قدیم 40 هزار نفر جمعیت داشته ، این شهر بازاری به خاطر زلزله و سیل زیر آب رفته است و بقایای آن به راحتی قابل مشاهده است. این شهر بر خلاف دیگر شهرهای جزیره کرات که روی سنگ بنا شده بودند روی شن ساخته شده بود و سرانجام به دلی عدم ثبات هنگام زلزله زیر آب مدفون گردید. 

 

شهرهای مدفون شده زیر آب, موزه شهر زیر آب, شهر زیر آب

خلیج کامبای شهر مدفون شده زیر آب

 

خلیج کامبای Cambay

خلیج کامبا در هندوستان زمانی که یک سازان در حال آزمایش آلودگی آب بود ، کشف شده است. اسکلت ها و دندان های به جا مانده در این شهر قدمتی 9500 ساله دارند . از این رو این شهر به عنون قدیمی ترین شهر مدفون شده زیر آب شناخته می شود. 

 

خلیج کامبای با دستگاه سونار زیردریایی مورد کاوش قرار گرفته است و پژوهشگران معتقدند هزاران ساخته درست بشر در این خلیج دفن شده اند. قدیمت این شهر به 9500 سال قبل از میلاد برمیگردد اگر تخمین دانشمندان در این مورد درست باشد یعنی این شهر زمانی ساخته شده که هیچ کس تصور نمیکرد بشر توانایی ساخت چنین شهرهایی در این وسعت داشته باشد.

 

در این شهر تکه های سفالی ، مهره های تزئینی و مجسمه هایی با استخوان و دندان انسان کشف شده است ، به عقیده باستان شناسان این شهر تاریخی به دلیل ذوب آخرین یخ های عصر یخبندان به زیر آب رفته است. 

 

شهرهای زیر آب, شهرهای زیر آب در جهان, شهرهای مرموز زیر آب

شهر پورت رویال در زیر آب

 

شهر پورت رویال Port Royal

شهر پورت رویال زمانی یکی از بنادر تجاری و بهشت دزدان دریایی بوده است که در سال 1962 میلادی با زلزله و حل شدن خاک شنی زیر شهر در آب مدفون شد. مهم ترین بناهای تاریخی زیر آبی در نیمکره غربی زمین در این شهر قرار دارد. بخش خشکی باقیمانده از این شهر امروزه یک روستای ساحلی است که نشانی از گذشته با شکوه خود ندارد. 

بخشی از این شهر که در کنار دریا و قسمت بندی بوده هنگام فرورفتن زیر آب صدمه دیده و تقریبا از بین رفته ولی بخشی که از بندر فاصله داشته به صورت عمودی در آب فرو رفته و کمتر ویران شده است. 

 

شهر بایا در ایتالیا, شهرهای مدفون شده زیر آب, موزه شهر زیر آب

پاولوپتری شهر مدفون شده زیر آب

 

پاولوپتری Pavlopetri

یکی از قدیمی ترین شهرهای غرق شده دنیا پاولوپتری است که در نزدیک یونان و اعماق دریای مدیترانه دفن شده است و قدمت آن به 5 هزار سال پیش بر میگردد. این شهر در سال 1967 توسط نیکولاس فلمینگ و تیم باستان شناسی دانشگاه کمبریج کشف شد و به عنوان بزرگترین یافته عصر برنز شناخته می شود. 

 

برخی دانشمندان معتقدند که پاولوپتری همان شهر گمشده آتلاننتیس معروف است. 

منحصر به فرد بودن این کشف به این دلیل است که هنوز با گذشت این همه سال همه خیابان ها ، کوچه ها ، ساختمان ها ، گورستان و حتی اماکن مذهبی شهر مشخص و واضح هستند. 

 

شهرهای مرموز زیر آب, شهرهای باستانی زیر آب, شهر بایا در ایتالیا

شهر شیر شهر مدفون شده زیر آب

 

شهر شیر یا شیچنگ Lion City

شهر شیر یا شیچنگ Lion City  در کشور چین به آتلانتیس شرق مشهور شده است. در سال 1959 این شهر به صورت عمدی به دست دولت غرق شد و تا سال 2001 به دست فراموشی سپرده شده بود. این شهر باستانی و دهکده و مجاورش برای ایجاد یک سد ، دریاچه مصنوعی و نیروگاه ساخت نیروی برق آبی ، به صورت برنامه ریزی شده زیر آب رفتند. این شهر در حال حاضر 40 متر زیر آبهای دریاچه کیاندائو در استان ژجیانگ قرار گرفته است.

 

سبک معماری خانه ای این شهر از خاندان مینگ و کینگ که 600 سال بر آن حکومت می کرده اند گرفته شده است. این شهر زیبا با مجسمه های بین نظیری که بر دیوارهایش نصب شده بهشتی برای غواصان ماجراجو است. شهر شی چنگ به صورت معجزه آیایی هنوز دچار فرسایش زیادی نشده و حتی جزئیات چوبی آن تقریبا سالم مانده است. 

 

شهرهای زیر آب در جهان, شهرهای مرموز زیر آب, شهرهای باستانی زیر آب

شهر تونیس هراکلیون شهری مدفون شده زیر آب

 

شهر تونیس هراکلیون Thonis Heracleion

شهر تونیس هراکلیون یکی از شهرهای باستانی مصر است که در نزدیکی رود نیل ساخته شده  و به دلیل شرایط نامناسب محل ساخت به زیر آب رفته است. این شهر 1200 سال پیش به زیر آب رفته و امروزه در قسمت غربی خلیج ابولخیر مصر قرار گرفته است.

 

همزمان با اکتشاف این شهر ، باقیمانه 64 کشتی غرق شده ، سکه های طلا ، وزنه های  برنزی ، تندیس غول پیکر به همراه چندین تندیس کوچک از خدایان مصر باستان ، کتیبه های سنگی که رویشان به زبان یونانی و زبان مصری حکاکی شده است ، کشف گردیده اند.  بیش از 700 لنگر کشتی و هزاران وسیله عجیب و ارزشمند دیگر در این شهر کشف شد هاست ولی نحوه غرق شدن آن به درستی مسخص نیست. 

 

شهر زیر آب, عجایب جاذبه های گردشگری, شهرهای زیر اقیانوس

شهر باستانی فاناگوریا مدفون شده در زیر آب

 

شهر فاناگوریا Phanagoria

شهر باستانی فاناگوریا 2550 سال پیش بنا شده است و ساکنان آن در قرن دهم منطقه را ترک کرده اند ولی پولها و تزئینات گرانبهای خود را به جا گذاشته اند . فاناگوریا بزرگترین شهر یونانی است که امروزه در خاک روسیه قرار دارد. 

در قسمتی از این شهر گورستان، ستون های مرمری محافظ پایه مجسمه ها و تعدانی مصنوعات دیده می شود. 

 

گردآوی : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------