نمای کامپوزیت/ تمام آنچه نیاز است بدانیدنمای کامپوزیت ساختمان مسکونی , نمای کامپوزیت چیست

نمای کامپوزیت چیست

 

آیا با اصول اجرای نمای کامپوزیت آشنا هستید؟ 

نمای ساختمان ها مهم ترین قسمتی از ساختمان هستند که قبل از همه چیز توجه افراد مختلف را جلب می کنند. البته انتخاب نوع نما فقط از حیث زیبایی ساختمان نیست که اهمیت دارد، نوع متریال به کار رفته برای ساخت آن اگر استاندارد باشد نقش مهمی در استحکام ساختمان دارد. در این مطلب از بیتوته قصد داریم در خصوص چیستی و مشخصات فنی نمای کامپوزیت صحبت کنیم.

آشنایی با نمای کامپوزیت

کامپوزیت جزء متریال های مدرنی هستند که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده. در ساختار کامپوزیت ها ورقه های آلمینیومی از نوع پانل ساندویچی به کار رفته که درون آن ورقه های پلی اتیلن وجود دارد.

 

این پوشش ها بیشتر برای زیبا کردن ساختمان های قدیمی و تجاری اداری به کار می رود و به این ساختمان ها نمای بسیار شیکی می دهد. ورق های کامپوزیت در رنگ ها، طرح ها و انواع مختلف شامل: روکش چوبی، مات، براق و سنگی به فروش می رسند.

 

انواع این کامپوزیت ها در ترکیب با سایر متریال ساختمان سازی مانند: سنگ ها، چوب و آجر جلوه ی زیبایی به ساختمان می دهند. برخلاف انواع نماهای آجری، سنگ، سیمان و ... این نماهای آلمینیومی روش ها و شرایط خاصی برای اجرا دارند.

 

به همین دلیل لازم است که افراد متخصص و با تجربه برای اجرای این نماها انتخاب شوند. اگر طراحی و اجرای این نماها به خوبی اجرا نشود عیوب و نقایص آن بیشتر از سایر انواع نماها به چشم می خورد. یکی از ساختمان هایی که به زیبایی در آن نمای کامپوزیت به کار رفته برج العرب دبی هست که جز شگفتی های معماری جهان به حساب می آید.

 

مزیت های نمای کامپوزیتی ساختمان , نمای کامپوزیت ساختمان های مدرن , انتخاب نمای کامپوزیت

جنس نمای کامپوزیت

 

مزایای انتخاب نمای کامپوزیت چیست؟

برای اینکه بهتر بتوانید در مورد انتخاب و یا عدم انتخاب نمای کامپوزیت تصمیم گیری کنید، توصیه می کنیم به مزایای زیر توجه کنید:

* پایین بودن هزینه ی نصب و اجرای کامپوزیت

* استفاده ی آسان و سهولت در پیدا کردن انواع کامپوزیت

* زمان کوتاه اجرای عملیات

* قابل آب بندی، سبک، شستشوی آسان، قابلیت تعویض آسان

* قابلیت شکل پذیری زیاد

* امکان انتخاب رنگ ها و طرح های مختلف

* استحکام بالا (در برابر زلزله، آتش، طوفان و...) و مقاومت در برابر آب و هوای مختلف

* امکان استفاده برای ساختمان ها با کاربری های مختلف (مترو، فرودگاه، مراکز تجاری، اداری، منازل و...)

 

نمای کامپوزیت ساختمان مسکونی , مزایا و معایب نمای کامپوزیت

زیبایی نمای کامپوزیت

 

انواع کامپوزیت های مناسب برای نمای ساختمان

کامپوزیت های مناسب برای نمای ساختمان انواع مختلفی دارند. شما میتوانید متناسب با نوع کاربری و فضای ساختمان خود کامپوزیت مناسب را انتخاب کنید. برای سهولت در انتخاب انواع این پوشش ها در این قسمت مقاله به پرکاربردترین انواع کامپوزیت اشاره کرده ایم:

 

• آلومینیوم کامپوزیت پانل معمولی: اگر در شهرهای زندگی می کنید که آب و هوای گرم و سرد خشکی دارد (مانند: یزد، کاشان، اصفهان، تبریز، شیراز و ..) انتخاب آلومینیوم کامپوزیت پانل معمولی انتخاب هوشمندانه ای برای شما خواهد بود. این پانل ها دارای چند لایه محکم هستند که با پوشش آلومنیومی پوشانده شده اند.

 

 نمای کامپوزیت چیست , مزیت های نمای کامپوزیتی ساختمان , نمای کامپوزیت ساختمان های مدرن

پانل معمولی

 

• کامپوزیت با پانل نانو: در شهرهایی که به علت گرد و غبار و باد شدید نمای ساختمان ها به سرعت آلوده شده و تیره می شود (مناطق کوهستانی و کوه پایه ای مانند: کرمان، یزد، شهرکرد، کرمانشاه، اهواز و...) شما می توانید از نماهای کامپوزیت پانل نانو استفاده کنید. این کامپوزیت ها علاوه بر اینکه در برابر آتش مقاوم هستند به راحتی تمیز می شوند. همچنین از آنجایی که لایه های کامپوزیت ها قابلیت جذب گرد و غبار را ندارند همیشه براق باقی می مانند.

 

نمای کامپوزیت , طراحی نمای کامپوزیت , نمای کامپوزیت ساختمان مسکونی

پانل نانو

 

• آلومینیوم کامپوزیت پانل رنگی : احتمالا دقت کرده اید که نمای بعضی از ساختمان ها رنگی و بسیار جذاب هستند، جنس این نماها آلومینیوم کامپوزیت پانل رنگی است. علاوه بر این وجود بعضی از روکش ها سبب براق تر به نظر رسیدن ساختمان می شود و ساختمان شما را از میان ساختمان های دیگر خیابان متمایز می کند. بنابراین اگر قصد دارید برای ساختمان تجاری و یا اداری خود تبلیغات موثری داشته باشید می توانید از این کامپوزیت ها استفاده کنید.

 

نمای کامپوزیت ساختمان مسکونی , نمای کامپوزیت چیست

پانل رنگی

 

• آلومینیوم کامپوزیت پانل ضد باکتری : در شهرهای شرجی که میزان رطوبت محیط بسیار بالاست و به علت رطوبت، سطوح مختلف مستعد آلودگی های مختلف باکتریایی است (مانند: رشت، بوشهر، ساری، انزلی، بندرعباس و گلستان) توصیه می شود که افراد از انواع کامپوزیت های ضد باکتری که دارای هسته پلی اتیلن، وزن کم و رنگ ضد باکتری هستند، استفاده کنند.

 

• آلومینیوم کامپوزیت پانل ضد آتش : این کامپوزیت ها برای ساختمان هایی مناسب است به علت عوامل مختلف مانند: نگهداری مواد آتش زا، مواد شیمیایی و گرمای زیاد امکان آتش سوزی در آن زیاد است. در هسته ی این کامپوزیت ها ورقه های پلاستیک نسوز و لایه های آلمینیومی وجود دارد که از احتراق ساختمان جلوگیری می کند.

 

• آلومینیوم کامپوزیت طرح چوب : تهیه ی کامپوزیت های آلومینیوم کامپوزیت طرح چوب برای مناطق شمالی و یا جنوبی که اکثر نماها شکل چوبی و سنتی دارند مناسب است. این کامپوزیت ها جنس فلزی دارند اما در رویه ی آنها ورقه ی چوبی یا لمینت طرح چوب کار شده. برای طراحی این لمنیت ها از طبیعت الهام گرفته شده است به همین دلیل برای ساختمان سازی در مناطق جنگلی مانند: رشد، ساری، کرج، ساری و ... مناسب هستند.

 

مزیت های نمای کامپوزیتی ساختمان , نمای کامپوزیت ساختمان های مدرن , انتخاب نمای کامپوزیت

پانل طرح چوب

 

کامپوزیت های آلومینیومی از چه اجزایی تشکیل شده؟

ورق های کامپوزیت از اجرا و لایه های مختلفی تشکیل شده است که شامل موارد زیر است:

1. لایه ی دارای ماده پلی اتیلن که ضخامت 3 تا 5 میلی متری دارد.

2. دو ورق از جنس آلمینیوم که ضخامت آنها حدود 3 تا 5 میلی متر است.

3. ورق دارای جنس آستر اپوکسی رزین

4. لایه ای که دارای رنگ پلی استر است.

5. چند لایه چسب برای اتصال لایه های کامپوزیت

6. وجود لایه از جنس PVDF جهت تثبیت رنگ لایه ی رویی

7. لایه پلاستیکی سطحی برای محافظت ورقه های کامپوزیت

 

نمای کامپوزیت , طراحی نمای کامپوزیت , نمای کامپوزیت ساختمان مسکونی

اجزای کامپوزیت

 

انواع کامپویت های ساختمان از لحاظ تکنولوژی

لایه ی میانی مهم ترین بخش ساندویچ های کامپوزیت لایه ی میانی آنها است. لایه میانی متناسب با حساسیت و نوع کاربرد ساختمان انواع مختلفی دارد که مهم ترین آنها شامل موارد زیر است:

- لایه هایی که از جنس پلی اتیلن های بازیافتی هستند.

- لایه های ضد حریق ۱B برای ساختمان های تجاری اداری

- کامپوزیت های دارای لایه ی میانی پلی اتیلن نو

- لایه های میانی که جنس آنها از مواد ضد حریق ۲A که شامل: هیدروکسید آلومینیوم و پلاستیک های نسوز هستند.

 

انتخاب کامپوزیت براساس طرح

همانطور که پیشتر اشاره شد کامپوزیت ها طرح های متنوعی دارند که براساس کاربری ساختمان انتخاب می شوند. انواع طرح های آنها شامل موارد زیر است:

 

ورق کامپوزیت طرح سنگ: ورق های کامپوزیت طرح سنگ از مواد غیر آلی تشکیل شده اند که سبب محافظت در برابر اشعه ی فرابنفش، تغییر رنگ و آلودگی های محیطی می شود. این ورقه ها به علت ظاهر زیبایی که دارند در میان افرادی که قصد دارند برای نمای ساختمان خود طرح های کلاسیک را انتخاب بسیار مناسب است.

 

ورق کامپوزیت طرح آینه ای: ورقه ی کامپوزیت طرح آیینه ای برای ساختمان های تجاری و اداری مناسب است که طراحان آن قصد دارند با انتخاب نوع نمای ساختمان برای آن تبلیغات موثری انجام دهند. از این ورق ها برای پوشش های بیرونی و داخلی مانند سقف ها استفاده می کنند.

 

نمای کامپوزیت ساختمان مسکونی , نمای کامپوزیت چیست

کامپوزیت طرح آیینه ای

 

ورق کامپوزیت طرح چوب: این ورقه از جنس آلمینیوم پوشش داده شده با رنگ فلوروکربن است. این ورقه ها دارای ویژگی هایی مانند: استحکام زیاد، ضد پوسیدگی، ضد فرسایش و ضد نفوذ حشرات هستند. به همین دلیل برای نمای ساختمان مناطق داری آب و هوای شرجی مناسب است.

 

در نهایت توصیه می کنیم برای انتخاب نمای کامپوزیت مناسب ابتدا نوع آب و هوا و نوع کارایی سازه ی خود را در نظر بگیرید سپس براساس ویژگی های معرفی شده ی بالا کامپوزیت مناسب را انتخاب کنید.

 

گردآوری: بخش دنیای مد بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------