هنگام خرید طلا آبشده چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟طلا آب شده چیست, ابعاد طلای آب شده, عیار طلای آب شده

طلای آب شده چیست

  

نکات مهم در خرید طلای آب شده که باید بلد باشید 

با توجه‌ به وضعیت اقتصادی که در جامعه وجود دارد. مردم برای اینکه بتوانند ارزش سرمایه خود را حفظ کنند درصدد هستند تا نقدینگی‌های خود را به یک کالای باارزش تبدیل نمایند. تا در این بازار پرآشوب کمتر ضرر کنند. یکی از گزینه‌های افراد برای حفظ نمودن دارایی خود، خرید طلای آب شده می‌باشد. در این مطلب از بیتوته سعی خواهیم کرد شما را با برخی از نکات خرید طلای آب شده آشنا نماییم.

طلا آب شده چیست؟ 

Melta Gold یا طلای آب شده را از ذوب کردن طلاهای دست‌دومی که قابل‌ استفاده نیستند و یا از مد افتاده‌اند تهیه می‌کنند. برای این کار طلا، طلاسازان آنها را در کوره‌های مخصوص ذوب طلا، آب می‌کنند و سپس طلای ذوب شده را در قالب می‌ریزند و به آنها شکل می‌دهند و به این صورت دوباره آنها را به چرخه تولید برمی‌گردانند. از آنجایی‌ که عیار اکثر طلاهای موجود در بازار  18 می‌باشد، طبیعتاً طلای آب شده نیز دارای عیار 18 خواهد بود. توجه نماید که  این مطلب 100 درصد نیست.

  

عیار طلاهای آب شده

از آنجایی که ممکن است تمام طلاهایی که برای ذوب‌شدن داخل کوره قرار می‌گیرند هم عیار نباشند. در نتیجه تضمینی در برابر عیار طلای آب شده  وجود ندارد. همچنین اگر طلافروشان بخواهند عیار طلا را پایین بیاورند می‌توانند فلزاتی مانند مس، روی، نقره، نیکل را در هنگام ذوب کردن طلا به آن اضافه نمایند و در صورتی که بخواهند عیار آن را بالا ببرند سکه‌های 22 عیار به طلای ذوب شده اضافه می‌کنند. در هر صورت هنگام خرید حتماً به عیار طلای آب شده توجه کنید و از یک متخصص برای تشخیص آن کمک بگیرید.

 

ابعاد طلای آب شده

ابعاد و اندازه طلای آب شده از استاندارد و یا قانون خاصی پیروی نمی‌کند و باتوجه‌به قالبی که طلای ذوب شده را در آن می‌ریزند می‌تواند در وزن‌ها و اشکال مختلفی تولید شود. اما طلافروشان برای راحتی کار جواهرسازان آن را به‌صورت مفتول تولید می‌کنند.

 

زیرا مفتول بودن طلا به طلاسازان کمک می‌کند تا به‌راحتی هر اندازه‌ای که برای ساخت مصنوعات طلا نیاز دارند از آن جدا نمایند و مابقی طلای آب شده را دست‌نخورده نگهداری کنند تا در زمان دیگری بتوانند از آن استفاده نمایند.

 

تفاوت شمش طلا با طلای آب شده, نکات خرید طلای آب شده, راهنمای خرید طلا آبشده

ذوب کردن طلا و قالب گیری

 

طریقه خواندن و نوشتن وزن و عیار طلای آب شده

معمولاً دو عدد، بر روی قالب‌های طلای آب شده حک می‌شوند. رقمی که بالای خط کسری قرار دارد مربوط به وزن طلا است. برای تعیین وزن طلای آب شده آن را بر روی ترازوی طلافروشی که دارای دقت زیادی است قرار می‌دهند و عدد به دست آمده را بر روی قالب و یا مفتول طلای آب شده حک می‌کنند.

 

رقمی که در زیرخط نوشته می‌شود مربوط به عیار طلا است. عیار طلا در آزمایشگاه ریگیری  تعیین می‌گردد و پس از مشخص‌شدن عیار طلا، عدد آن را بر روی شمش طلای آب شده انگ می‌زنند.

 

توجه داشته باشید که عدد انگی که ریگیری تهران بر روی طلای آب شده حک می‌کند 6 رقمی می‌باشد. در صورتی که می‌خواهید از عیار طلای خریداری شده مطمئن شوید می‌توانید با تماس با تلفن گویای 88931833 که مربوط به اتحادیه فروشندگان و طلا فروشان تهران است، و دادن شماره 6 رقمی انگ شده بر روی قالب طلای آب شده، از عیار آن مطلع شوید.

 

اگر رقم حک شده بر روی طلا 4 رقمی باشد نگران نباشید، معمولاً شهرستان‌ها بر روی کالاهای خود 4 رقم حک می‌کنند. با توجه به اینکه به‌راحتی می‌توان این اعداد را دست‌کاری نمود حتماً در هنگام خرید طلای آب شده از یک متخصص کمک بگیرید.

 

شمش طلا آب شده, خرید شمش طلا آب شده, معاملات طلای آب شده

چگونگی نوشتن عیار و وزن طلای آب شده

 

تفاوت شمش طلا با طلای آب شده چیست؟

شمش طلا و طلای آب شده با هم فرق دارند. شاید برخی از مردم به طور کلی هر دو را یکی بدانند؛ اما تفاوت‌های زیادی بین این دو محصول وجود دارد که عبارت‌اند از:

• شمش طلا دارای عیار 24 است؛ یعنی دارای کمترین ناخالصی است. به‌خاطر همین برخی از طلافروشان به آن طلای خام می‌گویند. این در حالی است که طلای آب شده کمتر از 24 عیار می‌باشد.

 

• شمش‌های طلا دارای شناسنامه بین‌المللی هستند عیار شمش طلا 950 (24 عیار) است و در هر کجای دنیا قابل‌ خرید و فروش می‌باشد؛ زیرا دارای اعتبار جهانی است. درصورتی‌که طلای آب شده فقط در داخل کشور قابلییت خرید و فروش دارد و دارای گواهی و یا شناسنامه معتبر نیست.

 

‌• شمش طلا چون به‌صورت استاندارد تهیه می‌گردد دارای ابعاد و وزن مشخصی است. مثلاً کارت‌های فلزی شمش‌های خانه سکه ایران در ابعاد 31*18 میلی‌متر و یا 32*24 میلی‌متر و شمش طلای طاووس در ابعاد 22.5*1205 میلی‌متر ساخته می‌شوند. این در حالی است که برای ساخت  طلای آب شده هیچ شکل و قاعده ویژه‌ای وجود ندارد و طلافروشان در هر قالب و شکلی که دوست داشته باشند  می‌توانند طلای آب شده را تهیه نمایند.

 

• از نظر قیمت شمش طلا دارای قیمتی بالاتر از طلای آب شده است. به‌خاطر  همین اغلب افراد دوست دارند برای اینکه بیشتر سود نمایند طلای آب شده بخرند. لازم به یادآوری است که شمش طلا اعتبار بیشتری نسبت به طلای آب شده دارد و خرید و فروش آنها در بازار مطمئن‌تر و راحت‌تر صورت می‌گیرد.

 

• در هنگام خرید دقت نمایید که طلای آب شده بدون کارمزد و اجرت می‌باشد؛ ولی شمش طلای 24 عیار شرکتی دارای کارمزد و اجرت مشخصی است که توسط اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا مشخص می‌شود و به‌خاطر همین قیمت شمش طلا گران‌تر می‌باشد. ضمناً مالیاتی نیز به طلای آب شده تعلق نمی‌گیرد.

 

 خرید شمش طلا آب شده, معاملات طلای آب شده, نکات مهم خرید طلا آبشده

تفاوت شمش طلا و طلای آب شده

 

آیا خرید و فروش طلای آب شده قانونی است؟

بیشتر افرادی که دوست دارند سرمایه خود را به طلا تبدیل نمایند. مایل هستند بدانند که آیا خرید و فروش طلای آب شده قانونی است یا نه؟ به‌طورکلی کسی نمی‌تواند مانع  شما برای خرید کالایی شود. اما در نظر داشته باشد که برخی از متقلبان در بازار طلافروشان ممکن است جنس تقلبی و بی‌کیفیت به خریداران بفروشند و سر افرادی که دارای تجربه کافی نیستند را به‌راحتی کلاه بگذارند.

 

چون برای طلای آب شده هیچ فاکتور و شناسنامه معتبری ارائه نمی‌شود، این جنس سوژه مناسبی برای کلاهبرداران است تا به‌راحتی با دست‌کاری در عیار طلای آب شده، سرمایه افراد تازه وارد را از دست آنها در بیاورند.

 

لازم به یادآوری است که اتحادیه طلاسازان و فروشندگان طلا، خریدوفروش طلای آب شده کمتر از 735 یا همان 18 عیار را تخلف می‌داند. در هنگام خرید طلای آب شده به کدهای حک شده بر روی محصول اعتماد نکنید و آن را به شخص باتجربه و حرفه‌ای نشان دهید تا از تقلبی نبودن آن مطمئن شوید و یا این کالا را از فروشگاه‌های معتبری که زیر نظر اتحادیه طلافروشان فعالیت می‌کنند خریداری کنید تا متضرر نشوید.

 

خرید شمش طلا آب شده, معاملات طلای آب شده, نکات مهم خرید طلا آبشده

در هنگام خرید طلای آب شده از فرد باتجربه ای کمک بگیرید

 

چند توصیه قبل از خرید طلای آب شده  

• اگر قصد دارید ارزش سرمایه خود را حفظ کنید بهتر است شمش طلا  را که دارای اعتبار جهانی است به‌جای طلای آب شده خریداری کنید تا دلهره و دغدغه تقلبی بودن آن را نداشته باشید.

 

• تعیین عیار طلای آب شده نیاز به یک متخصص و فرد باتجربه دارد برای محک‌زدن عیار طلای آب شده، طلافروشان باید مقداری از آن را قیچی کنند و دوباره ذوب نمایند و سپس با روش آزمایشگاهی عیار آن را مشخص نمایند.

 

• می‌توانید با تماس با مرکز ریگیری و دادن شماره حک شده بر روی محصول از میزان عیار محصول خریداری شده آگاه شوید.

 

• نوع و شکل قالب‌های طلای آب شده، مشخص کننده کارگاهی است که طلا در آن ذوب شده است؛ یعنی نام کارگاه بر روی طلا حک می‌گردد. در هنگام خرید به نام کارگاهی که در آن طلا قالب‌گیری شده است دقت نمایید.

 

گردآوری: بخش دنیای مد بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------