سنگ اوپال: معرفی، خواص و کاربردهاخواص دارویی سنگ اوپال

سنگ اوپال: معرفی، خواص و کاربردها

 

آشنایی با سنگ اوپال و نمونه هایی از انواع سنگ اوپال :

سنگ اوپال، یکی از سنگ های قیمتی با رنگ های خیره کننده، در این مقاله از بیتوته به بررسی عمق های زیبایی و ارزش های آن پرداخته می شود.

سنگ اوپال چیست ؟

سنگ اوپال یکی از زیباترین و مورد علاقه ترین سنگ های قیمتی است که به دلیل رنگ بندی زیبا و همچنین خواص ویژه ای که دارد، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. در این مقاله، به بررسی جامع سنگ اوپال، انواع آن، خواص فیزیکی و متافیزیکی، روش های استخراج و کاربردهای آن پرداخته خواهد شد.

 

سنگ اوپال به سنگ خوشبختی معروف است و برای هنرپیشگان و موسیقیدانان مناسب است.

سنگ اوپال از نظر سنگ شناسی به عنوان یک ماده معدنی در نظر گرفته می شود تا یک ماده کانی و این امر به علت شکل آمورفی آن است. اوپال (Opal) با طیف های نوری رنگین کمانی که دارد در رنگ های گوناگون یافت می شود، بطور مثال در رنگ های مختلفی همچون شیری، خاکستری، آبی، سبز و نارنجی و قرمز وجود دارد.

 

معجون رنگ ها و رویاها سنگ اوپال :

سنگ اوپال یکی از سنگ های قیمتی و نیز دارای رنگ های بی نظیری در دنیای معدن کاری است که به خاطر طیف گسترده ای از رنگ ها و پرتوهای مختلف که از آن تابیده می شود، به نام "معجون رنگ ها" هم شناخته می شود. در این مقاله، به بررسی مشخصات، تاریخچه، انواع، مکان های استخراج، استفاده ها و ارزش های فرهنگی و اقتصادی سنگ اوپال پرداخته خواهد شد.

 

مشخصات سنگ اوپال :

سنگ اوپال یک سنگ قیمتی آپاگ (سنگ های کریستالی) است که درخششی منحصربه فرد دارد. طیف رنگی که از آن تابیده می شود، شامل طیفی گسترده از رنگ ها از جمله آبی، سبز، قرمز، نارنجی، زرد، بنفش و حتی سیاه می شود. این ویژگی های طبیعی سنگ اوپال را به یک اثر هنری در زمینه های جواهرسازی تبدیل کرده است.

 

سنگ اوپال

نمونه هایی از سنگ اوپال سبز

 

تاریخچه سنگ اوپال :

اوپال از قدیمی ترین سنگ های قیمتی شناخته شده است و تاریخچه ای باستانی دارد. از دوران افسانه ای تا تاریخ های باستانی، اوپال به عنوان نمادی از زیبایی، امیدواری و عاشقی در فرهنگ ها و داستان های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

 

انواع سنگ اوپال :

اوپال سفید: دارای پرتوهای رنگی و شفافیت بالاست.

اوپال ریگبی: شفافیت کمتری دارد و از نظر رنگی متنوع است.

اوپال نشکن: دارای رنگ های یکنواختی است که با حرکت تغییر نمی کنند.

اوپال پرده ای: دارای پرتوهای شعاعی درونی است که مانند پرده هایی به نظر می آیند.

 

خواص سنگ اوپال

آشنایی با سنگ اوپال

 

اوپال قيمتى ( Precious Opal ):

اوپال قیمتی داراى پديده بازى با رنگ یا اپالسنس ( Opalescence ) است، علت اين پديده وجود سيليکات هاى يک اندازه در کنارهم است و در فضاهاى خالى مابين سيليکات ها آب موجود بوده که هنگام برخورد نور به سطح سنگ باعث ايجاد اين پديده مى شود. سنگ اپال قیمتی در رنگ های سفید، سفید شیری، خاکستری، ژله ای، آبی، سیاه و ... وجود دارد. هرچه سنگ اوپال خالص تر بوده و پدیده بازی رنگ در آن واضح تر دیده شود ( بخصوص  پراش و انعکاس نور قرمز یا به اصطلاح جرقه های قرمز ) از ارزش بیشتری برخوردار است. در میان اوپال های قیمتی، اوپال سیاه ( Black Opal ) از همه باارزش تر است.  اوپال سفید ( Withe Opal )، اوپال کریستالی یا ژله ای ( Crystal or Jelly Opal ) انواع دیگری از اوپال قیمتی هستند.

 

اوپال آتشى یا آتشین ( Fire Opal ):

معمولاً به اوپال های با رنگ زمینه زرد، نارنجی تا قرمز اطلاق می شود و عمده آن در کشور مکزیک بدست می آید ولی درتجارت به اوپال هایی با بازی رنگ زرد، نارنجی و قرمز نیز اطلاق می گردد. از نام های دیگر آن می توان اوپال خورشید ( Sun Opal ) و اوپال جیراسول ( Girasol Opal ) را نام برد.

 

اوپال معمولى ( Common opal ):

در این نوع از سنگ اوپال سيليکاها بطور نامنظم کنار هم قرار گرفته اند و پديده بازى رنگ ها وجود ندارد. دارای رنگ زمینه سفید، شیری، آبی، قهوه ای، خاکستری، سیاه و ... می باشند. از جمله مهمترین و باارزش ترین آن می توان به اوپال چینی ( Porcelain Opal )، اوپال مرواریدی ( Pearl Opal ) و اوپال آبی پرو اشاره کرد. اپالیت نیز در این خانواده اوپالی قرار می گیرد.

 

ماتريکس اوپال ( Matrix Opal ):

داراى رنگ روشن است و گاهى اوقات رنگ مى شود تا به شکل اوپال سياه درآيد.

 

بولدر اوپال ( Boulder Opal ):

در درزها يا شکاف هاى نازک تشکیل می شود، معمولا داراى بدنه اى با رنگ روشن است و در سنگ مادر آهن مايل به قهوه اى و يا سنگ ماسه لک دار وجود دارد.

 

اوپال چند لايه ( Doublet & Triplet Opal ):

همانطور که گفته شد، تمام اوپال ها داراى مقدارى آب هستند و آنهايى که داراى درصد بالاترى آب بوده، ممکن است آب خود را از دست بدهند و ترک بردارند و دوام سنگ اوپال کم شود. به همين دليل براى جلوگيرى از شکسته شدن سنگ آن را دو لايه ( دوبلت ) و يا سه لايه ( تریپلت ) مى کنند، براى دو لايه يا سه لايه کردن آنها از سنگ کريستال ( Rock Crystal )  و اونيکس ( Onyx ) استفاده مى کنند. معمولا سنگ کريستال را بالا و اونيکس را پايين مى گذارند.

 

مقدار زیادی سنگ اوپال از نظر رنگ، شکل و نوع آن وجود دارد که ما به چند نوع اصلی و کلی آن اشاره کردیم.

 

کاربرد سنگ اوپال

سنگ اوپال آبی

 

مکان های استخراج سنگ اوپال :

اوپال از معدن های مختلفی در جهان استخراج می شود. استرالیا به عنوان معدن کشی اصلی اوپال شناخته می شود و در مناطقی مانند کوئینزلند، نیوساوت ولز و جنوب استرالیا استخراج می شود. البته به غیر از استرالیا در اتیوبی نیز سنگ اوپال استخراج می شود. همچنین، مکزیک، برزیل، اتیوپی و اندونزی نیز جزء مکان های دیگر استخراج این سنگ ارزشمند هستند.

 

استفاده های سنگ اوپال :

سنگ اوپال به عنوان جواهری از زیبایی برخوردار، در تولید طیف گسترده ای از جواهرات مورد استفاده قرار می گیرد. انواع محصولات جواهری مانند انگشترها، گردنبندها، گوشواره ها و حلقه ها با استفاده از اوپال تزیین می شوند.

 

ارزش های فرهنگی و اقتصادی :

اوپال به طور فرهنگی به عنوان نمادی از عشق، شور و امید در برخی فرهنگ ها شناخته می شود. از لحاظ اقتصادی، اوپال به عنوان یکی از سنگ های قیمتی مهم شناخته می شود و باعث رونق کسب وکار معدنی و جواهرسازی در مناطق استخراج می شود.

 

معرفی سنگ اوپال

تنوع در رنگ سنگ اوپال

 

خواص درمانی سنگ اوپال :

ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید سنگ اوپال، علاوه بر زیبایی و تزئینی که دارد، خاصیت درمانی نیز دارد، همانند سایر سنگ های گران قیمت. برخی از خواص درمانی سنگ اوپال شامل جذب انرژی های منفی و بد و اثرگذاری بر روحیه و آرامش فرد است. این خاصیت می تواند به درمان افسردگی و نگرانی های فرد کمک بسزایی کند. استفاده از اوپال سفید برای ایجاد امید به زندگی و بازکردن ذهن و افکار درونی، بسیار مفید و قابل توصیه است.

 

سنگ های اوپال می توانند در فرآیند هضم غذا و تقویت سیستم گوارش، به خصوص معده و روده، مفید و مؤثر باشند. در گذشته، از سنگ اوپال به منظور پیشگیری از کم خونی و مبارزه با بیماری های خونی مختلف استفاده می شد و نتایج بسیار قابل توجهی داشت. یکی از خصوصیات مفید این سنگ، ایجاد انگیزه و شادابی روحی است که هر بار که به آن نگاه می کنیم، ما را به یک دنیای خوبی و پرنور هدایت می کند. اوپال قادر است در درمان امراض روده، کنترل فشار خون و کاهش دردهای استخوانی نیز مؤثر باشد.

 

علاوه بر این از دیگر خواص سنگ اوپال می توان به کاهش درد زایمان و PMS نیز اشاره داشت.

 

از دیگر خواص جسمانی مهم این سنگ می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

درمان دردهای کلیه: برخی از افراد بر این اعتقادند که استفاده از اوپال، مانند استفاده از سنگ گارنت می تواند دردهای کلیه را از میان برده و مشکلات مربوط به آن را درمان کند.

 

بهبود سیستم ایمنی بدن: یک خاصیت اوپال بهبود سیستم ایمنی بدن است. استفاده از این سنگ می تواند در ترشحات هورمونی بدن تعادل ایجاد کند. همچنین استفاده از اوپال می تواند مقاومت بدن در برابر عفونت و بیماری های عفونی را نیز افزایش دهد.

 

درمان سردرد: درمان سردرد از دیگر خاصیت های این سنگ است. البته برای بهرمندی از این خاصیت باید از سنگ صورتی استفاده شود.

 

تسکین درد: استفاده از اوپال به طور کلی دردهای مزمن را تسکین داده و موجب القای آرامش به فرد خواهد شد. از این سنگ برای کاهش درد زایمان نیز استفاده می شود.

 

آشنایی با خواص سنگ اوپال

مدل های سنگ اوپال سفید

 

نحوه مراقبت و شارژ سنگ اوپال :

اگر به خوبی از اوپال مراقبت کنید مدت طولانی دوام خواهد آورد. برای جلوگیری از هرگونه خراش یا ضربه باید از اوپال خود مراقبت کنید. سنگ های اوپال هرگز نباید در روغن یا مواد شیمیایی دیگر نگهداری شوند. زیرا ممکن است باعث شود که مقداری یا تمام رنگ خود را از دست بدهند.

 

از آنجا که این سنگ حاوی مقدار کمی آب است (به اندازه 20٪ آب) ، به دلیل رطوبت گیرهای استفاده شده در بسیاری از خزانه ها ، هرگز نباید آنها را برای مدت طولانی در یک بانک یا اطاق نگهداری کرد. اگر اپال ها خیلی خشک شوند تمایل به ترک خوردن دارند. این پدیده "دیوانگی" نامیده می شود و ارزش سنگ را از بین می برد.

 

باید از گذاشتن اوپال در نزدیکی هر چیزی که به طور بالقوه خشک می شود، خودداری کنید. برای جلوگیری از خشک شدن اوپال، هر از چند گاهی آن را در آب غوطه ور کنید ممکن است مفید باشد.

 

همان طور که گفته شد این سنگ ازنظر فیزیکی دوام متوسط و حتی ضعیفی دارد. لذا توصیه می شود از سایر جواهرات دور نگهداری شود. همچنین گفته شده از تماس با گرما و نور مستقیم خورشید دور بماند چراکه ممکن است ترک خورده و یا پدیده چندرنگی آن تضعیف شود.

 

از تماس سنگ با مواد شیمیایی قوی تر از صابون جلوگیری شده از دستگاه پاک کننده اولترسونیک استفاده نکنید.

 

جهت حفظ زیبایی و تمیز کردن سنگ اوپال، آن را در پنبه ای قرار داده و یا در آب گذاشته تا تمیز شود. برای شارژ کردن این سنگ ، آن را در مقابل نور ماه قرار دهید.

 

آشنایی با انواع سنگ اوپال

انگشتر با سنگ اوپال

 

سوالات متداول درباره سنگ اوپال :

سوال 1: سنگ اوپال چیست؟

سنگ اوپال یک نوع سنگ قیمتی است که به دلیل زیبایی و تنوع رنگ های آن مورد توجه قرار می گیرد. این سنگ معمولاً در انواعی از سنگ های رسوبی یا آتشفشانی یافت می شود و دارای خاصیت درخشش نور می باشد.

 

سوال 2: آیا سنگ اوپال خواص درمانی دارد؟

بله، سنگ اوپال علاوه بر زیبایی و تزئینی که دارد، خواص درمانی نیز دارد. این سنگ به طور سنتی در درمان برخی از مشکلات روحی و جسمی مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله کمک به درمان افسردگی، اضطراب و مشکلات خواب و همچنین بهبود سیستم گوارش و افزایش انرژی مثبت در بدن.

 

سوال 3: آیا سنگ اوپال مناسب برای استفاده روزانه است؟

بله، سنگ اوپال می تواند به عنوان جواهری روزانه استفاده شود. با توجه به زیبایی و چشم نوازی آن، می توانید سنگ اوپال را در انگشتر، گوشواره، یا دیگر زیورآلات قرار دهید و از آن لذت ببرید.

 

سوال 4: با چه رنگ هایی سنگ اوپال مواجه می شویم؟

سنگ اوپال در انواع رنگ ها و طیف های مختلفی یافت می شود. از رنگ های سفید، آبی، سبز، نارنجی تا رنگ های قرمز، صورتی و بنفش، همه این رنگ ها در سنگ اوپال دیده می شوند. هر رنگ اوپال زیبایی یکتایی دارد و ممکن است بر اساس سلیقه شما، رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

 

سوال 5: آیا سنگ اوپال نیاز به مراقبت خاصی دارد؟

بله، برای حفظ زیبایی و بازتاب نور سنگ اوپال، بهتر است مراقبت مناسبی انجام دهید. برای نگهداری از سنگ اوپال، آن را از تماس با مواد شیمیایی قوی، ضربه های سخت و تغییرات شدید دما و رطوبت محافظت کنید. همچنین، بهتر است از استفاده های سنگین و فعالیت های ورزشی شدید در حین استفاده از جواهرات اوپال خود خودداری کنید. با مراقبت و نگهداری مناسب، می توانید مدت طولانی از زیبایی و جذابیت سنگ اوپال لذت ببرید.

 

درباره سنگ اوپال

سنگ های اوپال

 

سخن پایانی :

سنگ اوپال با خواص منحصر به فرد و زیبایی هایش، در بین سنگ های قیمتی جایگاه ویژه ای دارد. انواع مختلف سنگ اوپال، هر یک با رنگ بندی و خواص خاص خود، برای استفاده در جواهرسازی، صنایع دستی، صنایع صنعتی و معماری بسیار مناسب هستند. در آینده نیز، احتمالاً کشف نوآوری های بیشتر درباره خواص و کاربردهای سنگ اوپال وجود خواهد داشت.

 

ویژگی سنگ اوپال

مدل های سنگ اوپال

 

مکان های استخراج سنگ اوپال

عکس های سنگ اوپال

 

خواص درمانی سنگ اوپال

تصاویر سنگ اوپال صورتی

 

گردآوری : بخش مد بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------