راهنمای انتخاب کت و پالتوراهنمای انتخاب کت و پالتو بر اساس فرم بدن، اندام و قد برای خانم ها

کت، پالتو و کاپشن از جمله مهمترین عناصر یک استایل زمستانی شیک و البته گرم محسوب می شوند. در حقیقت انتخاب درست کت، پالتو و کاپشن براساس استایل شما تا حدود زیادی تیپ شما را دگرگون و شیک می کند و البته نقایص اندام شما را هم می پوشاند.

 

کت، پالتو و کاپشن از مهمترین عناصر یک استایل زمستانی شیک و گرم است

 

کدام کت‌ و پالتوها برای کمد لباس شما ضروری هستند؟

کت‌ و پالتوهایی که باید در کمد لباس زمستانی شما وجود داشته باشند عبارتند از:

 

* در کمد لباس زمستانی هر خانم باید یک کت معمولی برای پوشش روزانه وجود داشته باشد. انتخاب اندازه ایده آل یک کت معمولی و روزانه به استایل شما بستگی دارد. اندازه ایده آل کت و پالتو براساس استایل و اندام متفاوت است اما بهترین و استانداردترین اندازه تا روی زانو است. بسته به نوع پوشش شما این اندازه می تواند کمی کوتاهتر یا کمی بلندتر باشد.

 

* یک کت خیلی شیک که برای مهمانی های عصر و شب مناسب باشد.

* یک کت کژوال یا نه چندان رسمی برای تعطیلات آخر هفته که می تواند از یک کت روزانه کوتاهتر باشد.

 

* یک کت یا پالتو گرم و کوتاه.

* یک بارانی یا به اصطلاح کت ترنچ.

 

یک بارانی یا به اصطلاح کت ترنچ برای شما لازم است

 

موارد ۱، ۲ و ۳ می تواند هر سه یک کت باشند و ۳ و ۴ هم با توجه به بودجه شما می تواند یک کت یا بارانی ترنج باشد. از سوی دیگر برای انتخاب کت و پالتو زنانه این مورد را در نظر داشته باشید که بارانی یا ترنچ کت ها یک آیتم شیک و مدرن و بدون زمان است و هیچ وقت از مد نمی‌افتد. اما اگر اهل مد هستید و دوست دارید همیشه شیک و متفاوت باشید موارد ۱ و ۲ یعنی کت و پالتو روزانه و یک کت و پالتو شیک برای مهمانی را حتما در کمد لباس خود داشته باشید.

 

 

سوالات مهم موقع خرید کت و پالتو زنانه

زمانی که قصد دارید کاپشن، کت و پالتو زنانه بخرید باید سوالات زیر را در ذهن داشته باشید:

۱- می خواهم یک مدل کلاسیک بخرم یا یک مدل ترند و مد روز؟

پاسخ این سوال به مقدار بودجه شما بستگی دارد. اگر بودجه تان محدود است بهتر است یک مدل کلاسیک و همیشه مد روز مثل یک کت ترنچ یا بارانی بخرید.

 

اگر بودجه تان محدود است یک مدل کلاسیک و همیشه مد روز بخرید

 

۲- از جنس این پالتو یا کت خوشم می آید؟

اگر جنسی که انتخاب می کنید کیفیت بالایی داشته باشد طبیعتا چند سال می توانید از یک کت و پالتو زنانه استفاده کنید چون بعید است خیلی زود از سر و شکل بیفتد. ممکن است هنگام خرید فقط به پارچه ای که مد روز است توجه داشته باشید و به کیفیت پارچه زیاد توجه نکنید. در این صورت به احتمال زیاد برای سال بعد هم مجبورید هزینه کنید. در هنگام خرید کت و پالتو زنانه به این نکته ظریف توجه کنید که کیفیت آستر، یراق آلات فلزی و دکمه ها و کیفیت رنگ پارچه هم در دوام و زیبایی ظاهری آن تاثیر زیادی دارد پس به کیفیت آن‌ها دقت کنید.

 

۳- کارکرد کت و پالتو زنانه برای شما چیست؟ بیشتر ساعات روز می نشینید یا عادت دارید پیاده روی کنید و یا اینکه چند ساعت در روز مجبورید برای رسیدن به مقصد رانندگی کنید؟

شما باید در کت یا پالتویی که می‌خرید احساس راحتی کنید. اگر هم سر کار زیاد می نشینید هم پیاده روی می کنید و هم مجبورید رانندگی کنید باید حتما یک کت راحت را انتخاب کنید.

 

۴- میزان ضخامت کت و پالتو زنانه چقدر باید باشد؟ آیا زیاد بیرون می روید یا معمولا در ماشین شخصی یا وسایل نقلیه عمومی هستید که وسایل گرم کننده دارند؟

با توجه به مواردی که در بالا گفته شد در هنگام خرید کت و پالتو به ضخامت آن توجه کنید.

 

۵- زیر کت و پالتو زنانه چه می پوشید؟ اهل پوشیدن دامن زیر کت و پالتو هستید یا ژاکت و بلوز و پلیور با شلوار را ترجیح می دهید؟

سوال خیلی از خانم ها این است که زیر پالتو چی بپوشم در این مورد باید گفت یک کت و پالتو زنانه که حداقل تا روی زانو بیاید انتخاب مناسب تری است چون در این صورت هم می‌توانید آن را با یک دامن بلند ست کنید و هم با شلوار و بوت‌های بلند یا یک جفت نیم بوت.

 

۶- رنگ و طرح کت و پالتو مهم است؟

با توجه به جایی که می‌خواهید از کت و پالتو استفاده کنید رنگ و طرح آن هم اهمیت پیدا می کند. اما در مجموع توصیه ما به شما این است که حداقل یک کت و پالتو مشکی یا رنگ خنثی (مثلا کرم یا طوسی) در کمد لباس خود داشته باشید. از سوی دیگر چه روزهای سرد و عموما ابری زمستان نیاز ما به رنگ ها را بیشتر می‌کنند به همین دلیل داشتن یک کت و پالتوی شاد و رنگی هم برای مکان‌های کمتر رسمی و اداری ایده بدی نیست.

 

کدام مدل کت و پالتو زنانه برای استایل و اندام شما مناسب است؟

اگر معمولا جین و کتانی می پوشید

اگر معمولا تیپ اسپرت دارید و جین و کتانی می پوشید بهتر است یک پالتو زنانه راسته انتخاب کنید. طول پالتو بستگی به قد شما دارد. اگر قد خیلی بلندی دارید بهتر است پالتویی که انتخاب می‌کنید تا روی زانو باشد ،اگر هم قدتان کوتاه است پالتو کمی پایین تر از حد زانو قد شما را کشیده تر نشان می دهد.

 

اگر تیپ اسپرت دارید و جین و کتانی می پوشید یک پالتو زنانه راسته انتخاب کنید

 

اگر معمولا کفش پاشنه بلند و شلوار پارچه ای می پوشید

در این صورت برای انتخاب کت و پالتو زنانه مدل هایی تنگ تر و کمر باریک را انتخاب کنید.

 

با کفش پاشنه بلند و شلوار پارچه ای پالتوهای تنگ تر و کمر باریک را انتخاب کنید

 

اگر فرم بدنتان ساعت شنی است

برای فرم بدن ساعت شنی کت و پالتوهایی که دکمه یک طرف دارند بهترین انتخاب هستند. قد این پالتوها بهتر است تا روی زانو باشد.

 

اگر فرم بدنتان مستطیل است

در این صورت شما باید به دنبال این باشید که کمرتان باریکتر نشان داده شود پس برای انتخاب کت و پالتو زنانه از پالتوهای کمر دارد که بالاتنه کمی تنگ تر و دامن گشادتر دارند استفاده کنید. پالتوهای مدل یقه یک طرفه هم برای شما انتخاب ایده آلی است. پالتوهای مدل لاله ای و نیز پالتوهای یقه باز هم برای شما مناسب هستند. به این نکته ظریف توجه کنید که پالتوی شما حتما کمربند داشته باشد تا کمر را باریک تر نشان دهید. قد پالتو تا روی زانو یا بلندتر ایده آل است.

 

پالتوهای مدل یقه یک طرفه برای اندام مستطیلی ایده آل است

 

اگر فرم بدنتان مثلث است

زمانی که فرم بدن شما مثلثی است باید پایین تنه را محو کنید و بالاتنه را برجسته تر نشان دهید. در این صورت بهتر است از مدل هایی که یقه در زیر سینه چین می خورد و دامن پالتو بلندتر است استفاده کنید. مدل های یقه بزرگ و حجیم هم برای شما مناسب هستند. بهتر است آستین پالتویی که انتخاب می کنید پف و حجیم باشد. پالتوهایی که دو طرف دکمه می خورند هم انتخاب مناسبی هستند. قد پالتو هم برای شما تا روی زانو کافی است. به هیچ وجه از پالتوهایی که دامن گشاد و پف دارند استفاده نکنید. کمربندهای حجیم و پهن و جیب های بزرگ روی دامن پالتو هم اندام شما را نامتناسب نشان می دهند.

 

پالتوهایی که دو طرف دکمه می خورند انتخاب مناسبی برای اندام مثلثی هستند

 

اگر فرم بدنتان دایره است

شما باید به دنبال پالتو یا کتی باشید که اندام شما را در مجموع کشیده تر و بلندتر نشان دهد. در این صورت به هیچ وجه دنبال کت و پالتوهای تنگ و چسبیده نباشید. یک کت یا پالتو که از شانه به پایین کمی گشادتر شود، مدل های پیله ای یا خمره ای و پالتوهایی که بالاتنه تنگ و پایین تنه گشاد دارند برای شما مناسب هستند. یقه هفت یا یقه ایستاده و یقه های بزرگ اندام شما را حجیم تر نشان می دهد. بهتر است از پالتوهای تک رنگ استفاده کنید. پالتو با مدل یقه یک طرفه البته با یقه نه چندان حجیم هم برای شما مناسب است.

 

افراد با فرم بدن دایره به هیچ وجه دنبال کت و پالتوهای تنگ و چسبیده نباشند

 

اگر فرم بدن شما گلابی است

اگر فرم بدن شما مدل گلابی است در این صورت باید هدف شما ظریف‌تر نشان دادن پایین تنه باشد. پس برای انتخاب پالتو از راهنمای فرم بدن مثلثی استفاده کنید.

 

اگر چاق یا لاغر هستید

اگر اندام شما کمی چاق و فربه است از مدل‌های پفی و حجیم مثل کاپشن‌ها و پالتوهای بارانی پف دار استفاده نکنید. بهترین انتخاب برای شما پارچه‌های ساده و کمتر پف و حجیم است. از پارچه چهارخانه استفاده نکنید و پالتوهای چند تکه و چند رنگ را هم فراموش کنید. طبیعتا تمام این موارد برای افرادی که لاغر هستند برعکس عمل می‌کند.

 

بهترین سایز کت و پالتوی زنانه برای شما کدام است؟

زمانی که یک کت، پالتو یا کاپشن گران قیمت خریداری می کنید با این ایده که چند سال می خواهید از آن استفاده کنید برای خرید آن پول پرداخت می کنید. به همین دلیل بهتر است کت یا پالتویی را انتخاب کنید که از هر نظر سایز و اندازه اندام شما باشد.

 

بهتر است کت یا پالتویی را انتخاب کنید که از هر نظر سایز و اندازه اندام شما باشد

 

* شانه کت یا پالتو باید دقیقا اندازه باشد. نشانه اندازه بودن شانه ها این است که سرشانه صاف و مستقیم روی شانه شما قرار بگیرد.

 

* زیر بغل پالتو نباید برای شما خیلی تنگ یا خیلی گشاد باشد.

* کت یا پالتو آستین بلند باید کاملا مچ دست را بپوشاند.

 

* هنگام پرو دکمه های کت یا پالتو را کامل ببندید و مطمئن شوید که دکمه ها کشیده نمی شوند.

 

* حرکت کردن، نشستن، چرخیدن و راه رفتن در کت یا پالتو باید برای شما راحت باشد و شما را دچار زحمت نکند. وزن پالتو نباید برای شما زیاد باشد چون خیلی زود شما را خسته خواهد کرد.

 

منبع : blog.okcs.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------