وقتی بنفش ممنوع می شودکمی‌قرمز و کمی هم آبی می‌شود بنفش؛ رنگی سنگین و البته پر طمطراق که برخی به روحانی بودنش اعتقاد دارند و برخی هم به وقارش و عده‌ای هم زیبایی ظاهری و غمی که درونش پنهان شده... اما این رنگ با همه آب و تابش و با همه آرامشی که به قول رنگ‌شناسان در خودش دارد گاهی می‌شود رنگ ممنوعه؛ رنگی که هر کسی و به هر قیمتی نباید و نمی‌تواند سراغش برود. ما در این گزارش به شما می‌گوییم این رنگ برای چه گروهی ممنوع است. کسی چه می‌داند شاید خود شما هم از افراد همین گروه باشید؟! بنفش از آن دست رنگ‌هایی است که باید با احتیاط سراغش رفت، همیشه و همه‌جا نمی‌توانید به این رنگ فکر کنید به خصوص شما!

دخترخانم‌های نوجوان و کمی تا قسمتی هم جوان بهتر است فکر پوشیدن پیراهنی  به رنگ بنفش البته از نوع یک دستش  را کاملا  از سرشان بیرون کنند. یک پیراهن بنفش یک‌دست با همه جلال و جبروتش شما را از خودتان دور می‌کند و یک راست می‌برد به سن و سالی حول و حوش سن ‌و سال مادرتان!

 

ممنوعیت رنگ بنفش, ست کردن با رنگ بتفش


وقتی پوست‌تان تیره است
آن دسته از افرادی که فرقی هم نمی‌کند خانم باشند یا آقا پوست‌‌شان تیره است (دقت کنید که درجه تیرگی باید بالا باشد نه سبزه‌گون!) باید دور رنگ بنفش را خط بکشند. این رنگ به خصوص زمانی که سهم رنگ آبی در ترکیبات آن بیشتر است آنها را تیره‌تر از همیشه نشان می‌دهد. مهم‌تر از آن اینکه چهره‌شان را گرفته، درهم و کمی تا قسمتی هم عبوس نشان می‌دهد. خب، هیچ عقل سلیمی حاضر نیست چهره شادابش را به دست خودش بسته و گرفته نشان بدهد، به نظر شما اینطور نیست؟! نتیجه اخلاقی از این پاراگراف این است که اگر پوست‌تان را برنزه کرده‌اید بهتر است لباس‌های بنفش‌تان را برای مدتی فراموش کنید و منتظر بمانید تا رنگ‌تان به حالت اولش بازگردد!

آنچنان را آنچنان تر می‌کند!
اگر خیلی چاق هستید، یعنی اضافه وزن کاملا محسوسی دارید، فرقی هم نمی‌کند خانم باشید یا آقا یا برعکس خیلی لاغر هستید  آنقدر که هیچ لباسی روی‌تن‌تان درست و حسابی نمی‌نشیند باید دور رنگ بنفش را خط بکشید. بنفش از آن رنگ‌های سنگین است  و به دليل همین وزن عجیبی که دارد درست مثل یک تشدید عمل می‌کند، یعنی چاقی شما را چندبرابر نشان می‌دهد و لاغری‌تان را هم بیشتر بنابراین بهتر است در این دو شرایط خاص به لباس‌هایی با رنگ بنفش فکر نکنید! البته یادتان باشد این قاعده از اصول نانوشته‌ای است که هیچ دلیل علمی برای اثبات آن وجود ندارد بنابراین برای عمل به آن فقط می‌توانید به تجربه نگارنده و حسی که رنگ بنفش در مخاطبان ایجاد می‌کند، اعتماد کنید!

جور در نمی‌آید
هیچ پیراهن بنفشی با کت و شلوار جور درنمی‌آید چه سفید، چه مشکی و چه طوسی! اصلا این ترکیب از آن ترکیب‌های دوست‌نداشتنی و بسیار بحث‌برانگیز است. رنگ بنفش در ذاتش با رنگ سفید، مشکی و حتی طوسی و نقره‌ای همخوانی دارد و اتفاقا این ترکیب در لباس خانم‌ها، خوب هم جواب می‌دهد ولی وقتی پای آقایان به میان می‌آید ترکیبی بس ناپسند می‌شود! ترکیبی که نه جذابیتی در آن هست و  نه حس اقتداری و  فقط و فقط می‌تواند شیک‌پوشی شما را زیر سؤال ببرد. حالا این همه نا‌هماهنگی از کجا ظاهر می‌شود خودش یک سؤال اساسی در میان همه  قواعد شیک‌پوشی است. اما برای میانبر زدن و رسیدن به پاسخ فقط کافی است خودتان را در یک دست کت‌وشلوار وزین مشکی با یک بلوز مشکی تصور کنید!

10 سال بزرگ‌تر!
دخترخانم‌های نوجوان و کمی تا قسمتی هم جوان بهتر است فکر پوشیدن پیراهنی  به رنگ بنفش البته از نوع یک دستش  را کاملا  از سرشان بیرون کنند. یک پیراهن بنفش یک‌دست با همه جلال و جبروتش شما را از خودتان دور می‌کند و یک راست می‌برد به سن و سالی حول و حوش سن ‌و سال مادرتان! اصلا این خاصیت رنگ بنفش است؛ پرغرور، با‌وقار و سنگین. این رنگ به دليل شکوه و جلوه خاصی که دارد، می‌تواند یک رنگ مناسب برای یک پیراهن کاملا رسمی و حتی کت‌ودامن یا کت‌وشلوار یک خانم میانسال و کاملا جاافتاده باشد به خصوص وقتی که به سبک و سیاق مد این روزها کمی( یا حتی بیشتر) هم  کار شده باشد، اما برای یک دخترخانم نوجوان و حتی یک خانم جوان هرگز! البته این بدان معنا نیست که این گروه برای همیشه این رنگ را فراموش کنند، آنها برای استفاده از رنگ بنفش به یک  ترفند ساده نیاز دارند آن هم اینکه آن را با رنگ‌های دیگر مثل نقره‌ای، طلایی، بژ در مجالس رسمی و با رنگ‌های  زرد، قرمز، سفید و حتی سبز در مجالس نیمه‌رسمی‌تر ترکیب کنند!

کمی تناژ گرم لطفا!
خانم‌های محترمی که پوستی با تن گرم دارند هم جزو آن گروه از افرادی قرار می‌گیرند که بنفش برای‌شان جزء رنگ‌های ممنوعه است. اما تن گرم؛ برای اینکه تن رنگ پوست‌تان را تشخیص بدهید کافی است به رگ مچ‌دست‌تان نگاه کنید البته بهتر است یک تکه کاغذ سفید هم زیر آن بگیرید تا تشیخص‌تان درست‌تر باشد. اگر رنگ رگ دست شما به سبزی زد شک نکنید که پوست‌تان گرم است و اگر رنگ رگ‌ها به سمت آبی متمایل بود باید بدانید که رنگ پوست‌تان سرد است و نتیجه هم اینکه طبق قواعد رنگ‌شناسی گروه اول یعنی تن پوست گرم نباید سراغ رنگ‌ بنفش بروند. برای افراد با پوست تن گرم هرقدر که رنگ‌هایی مثل زرد، قرمز، نارنجی و حتی قهوه‌ای چهره‌شان را باز، گشاده و با نشاط می‌کند، بنفش پوست‌شان را کدر، گرفته و بی‌روح نشان می‌دهد!

ممنوعیت رنگ بنفش, ست کردن با رنگ بتفش


کمی تا قسمتی فانتزی!
خیلی‌ها می‌گویند بنفش رنگ رؤیاپردازهاست، بنابراین اگر شما با دنیای تخیلات رابطه خوبی ندارید دور این رنگ را خط بکشید! گروهی هم می‌گویند بنفش به خصوص وقتی که به ارغوانی متمایل است می‌شود رنگ اصالت یا رنگ بزرگ‌های خاندان و به همین دلیل رنگ گروه سنی 50تا 60 سال است! بنابراین در این شرایط نمی‌تواند انتخاب خوبی برای زیر 50 ساله‌ها باشد. بنفش با همه انرژی‌های مثبت ذاتی‌اش خصوصیات عجیبی مثل سهل‌انگاری، زیاده‌خواهی، عدم رعایت احترام، زیاده‌طلبی و... را هم در خودش دارد بنابراین اگر با این خصوصیات اخلاقی میانه‌ای ندارید یعنی نمی‌خواهید سهل‌انگار یا زیاده‌طلب باشید شک نکنید که رنگ بنفش رنگ شما نیست!

کت و شلوار بنفش هرگز!
رنگ بنفش برای هر چه که ساخته شده باشد و با هرچه که جور در بیاید آبش با کت‌و‌شلوار مردانه در یک جو نمی‌رود! اصلا انتخاب این رنگ برای کت‌وشلوار مردانه یعنی بر هم زدن قواعد رسمی پوشیدن. بنفش در ذاتش رنگی نیست که بتواند امتیاز رسمی بودن بگیرد، از طرفی کت‌وشلوار همه اعتبار و هویتش را از رسمی بودنش می‌گیرد و دقیقا به همین دلیل است که این دو با هم یکجا جمع نمی‌شوند! برای درک بهتر این ماجرا کافی است به حافظه تصویری‌تان مراجعه کنید. تصور یک کت‌و‌شلوار رسمی بنفش همان‌قدر دور از ذهن است که یک کت‌وشلوار نارنجی! اما در عوض این رنگ تا دل‌تان بخواهد در تیپ‌های اسپرت جواب می‌دهد. شما می‌توانید کت یا پیراهن بنفش‌تان را با شلوار جین یا کتان سرمه‌ای و حتی کرم بپوشید و در خوش‌تیپی خودتان ذره‌ای هم تردید نکنید!

 

منبع : مجله زندگی ایده آل
bartarinha.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------