پایان عصر کت و شلوار مردانه!کت و شلوار،اخبار مد،خبرهای مد
درحالی که لباس‌های رسمی در سال‌های پیش از شیوع کرونا رو به کاهش بود؛ کار از خانه و قوانین و مقررات غیررسمی پس از اعمال قرنطینه ناشی از کرونا این روند را سرعت بخشیده است.

به گزارش فرارو به نقل از گاردین، خانواده "سایمون کاندی" هفت نسل است که در کار خیاطی کت و شلوار مردانه هستند و مشتریان زیادی نیز در طول رکود بزرگ و دو جنگ جهانی داشته اند. زرادخانه‌ای از قیچی و نخ خیاطی از زمان تاسیس برند آنان در سال ۱۸۰۶ تا مارس ۲۰۲۰ میلادی زمانی که دولت بریتانیا تقریبا به همه صاحبان کسب و کار دستور داد که از خانه کار کنند هر روز هفته در حال استفاده بوده است.

 

کاندی از اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی برای شرکت خانوادگی خود Henry Poole & Co در ساویل رو مرکز خیاطان در لندن کار کرده است. او می‌گوید:"شیوع این بیماری (کرونا) بدترین بحرانی است که کسب و کارمان تاکنون با آن مواجه شده است. این بسیار بدتر از رکود بزرگ یا جنگ‌هایی است که تا به حال رخ داده اند".

 

او در مغازه‌ای احاطه شده با ۴۸ حکم و نوشته قاب شده از خاندان سلطنتی بریتانیا و دیگر رهبران جهان می‌گوید:"در زمان جنگ، نیرو‌های متفقین اینجا بودند. بنابراین، ما برای آمریکایی‌ها و کانادایی‌ها یونیفورم دوخته بودیم و هنوز هم می‌توانستیم مشتریان را رو در رو ببینیم".

 

پس از پایان قرنطینه، کاندی و تیم اش در "ساویل رو" محله‌ای که در سراسر جهان به عنوان خانه بهترین لباس‌های مردانه سفارشی در لندن شناخته می‌شود به سر کار بازگشته اند و مشتریان نیز در حال مراجعه به مغازه آنان هستند، اما تعداد مشتریان به میزان پیش از اعمال قرنطینه نیست و کم‌تر از تعداد مشتریان پیش از بحران مالی ۲۰۰۸ میلادی است. پاژه که بیش از بیست سال در حوزه پوشاک مردانه کار کرده می‌گوید که کت و شلوار مدت‌ها پیش از شیوع کرونا رو به زوال بود و الزام پوشیدن لباس رسمی به آرامی از تشریفات اداری دور شده است.

 

کت و شلوار،اخبار مد،خبرهای مد

او می‌گوید: "با این وجود، ۱۸ ماه دویدن و راه رفتن در خانه با یک هودی قطعا این روند را سرعت بخشیده است. زمانی که یک مرد مجبور بود در محل کار کت و شلوار بپوشد تنها یک دست کت و شلوار نداشت. او تعدادی کت و شلوار را به صورت چرخشی می‌پوشید و تعدادی کت و شلوار را نیز به خشکشویی داده بود و منتظر بود تا آماده شوند و دوباره بپوشد". پاژه می‌گوید مردان اکنون از این موضوع نگرانی‌ای ندارند که به روسای شان بگویند می‌خواهند در محل کار چه بپوشند. او می‌گوید:"به نظر می‌رسد به عنوان بخشی از توافق برای بازگشت به محل کار افراد کم تری کت و شلوار رسمی می‌پوشند".

 

ارزیابی شرکت تحقیقات بازار Kantar Worldpanel این استدلال را تایید می‌کند. این ارزیابی نشان داد که هزینه صرف شده برای خرید کت و شلوار مردانه از ۴۶۰ میلیون پوند در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۵۷ میلیون پوند در سال ۲۰۲۰ میلادی کاهش یافته بود پیش از آن که در سال گذشته اندکی بهبود یافته و به ۲۷۹ میلیون پوند برسد.

 

پاژه اشاره می‌کند که کت و شلوار نه صرفا با لباس‌های دویدنی شلوار جین یا هودی بلکه با "ژاکت‌های چور" جایگزین می‌شود که ژاکت‌هایی هستند که در ابتدا برای کار‌های دستی، نقاشی یا لوله کشی طراحی شده بودند. این ژاکت‌ها که در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی در فرانسه تولید شدند جایی که کارگران مزرعه و کارگران آن را می‌پوشیدند به دلیل سایه عمیق رنگ نیلی‌ای که بر روی آن دیده می‌شد به لباس‌های آبی کارگری معروف بودند.

 

پاژه می‌گوید:"لباس‌های کار که راحت و کاربردی هستند به لباس‌های اداری به ویژه در صنایع خلاق تبدیل شده اند. پارچه‌ها و جزئیات بهبود یافته اند، اما اساسا لباس‌هایی هستند که یک لوله کش قدیمی آن می‌پوشید".

 

برند M&S تعداد شعب فروشگاه‌های فروش کت و شلوار را از ۲۴۵ فروشگاه به ۱۱۰ فروشگاه کاهش داده است.

 

تیلور مدیر پوشاک مردانه M&S می‌گوید فروش کت و شلوار آن برند از سال ۲۰۱۹ میلادی به این سو دست کم ۷ درصد کاهش یافته است. او می‌افزاید:"شیوع کرونا به سرعت روی روند فروش لباس‌های غیررسمی تاثیر گذاشت به ویژه برای دفتر کار جایی که برای بسیاری پیراهن چینو پیراهن یونیفرم تازه قلمداد می‌شود".

 

کت و شلوار،اخبار مد،خبرهای مد

برند Gieves & Hawkes شناخته شده‌ترین برند خیاطی در "ساویل رو" که قدمت آن به سال ۱۷۷۱ میلادی باز می‌گردد به زودی به طور کامل از بین خواهد رفت و منحل می‌شود. ترینیتی گروپ مالک چینی آن در اوایل سال جاری پس از ناکامی در یافتن خریدار برای محصولات این برند را منحل اعلام کرد.

 

مانند بسیاری از برند‌های دیگر Gieves & Hawkes شروع به فروش لباس‌های نظامی به افسران ارتش کرد. هاردی امیز برندی که توسط سِر "ادوین هاردی امیز" در سال ۱۹۴۶ میلادی تاسیس شد و در دوخت کت و شلوار برای ورزشکاران المپیکی بریتانیا تخصص داشت در سال ۲۰۱۹ میلادی منحل شد. "توماس پینک" برند معروف پیراهن لندن در سال ۲۰۲۰ میلادی فعالیت اش را متوقف کرد.

 

"اندی ساکستون" کارشناسان مد می‌گوید که انتظار ندارد بازار کت و شلوار‌های اداری بهبود یابد، اما معتقد است که مردم بیش از هر زمان دیگری مایل هستند برای خرید کت و شلوار‌های عروسی و مهمانی هزینه کنند.

 

او می‌گوید:"بازار فروش کت و شلوار ظرف پنج سال ۴۰ درصد کاهش یافته است من فکر نمی‌کنم که فروش هرگز به سطح سابق بازگردد، اما احساس می‌کنم فرصت‌های زیادی برای لباس پوشیدن برای جشن‌ها وجود دارند. احساس می‌کنم همه در مراسم عروسی بسیار بزرگ شرکت خواهند کرد". ساکستون می‌گوید که خریداران خواستار لباس‌هایی هستند که برای شان سرسختانه‌تر کار کنند. او می‌گوید:"آنان نمی‌خواهند پولی را صرف خرید لباسی صرفا برای دفتر کار کنند. آنان می‌خواهند لباس‌های شان انعطاف پذیر بوده و ماهیتی چند منظوره داشته باشند:"بله، من می‌توانم آن را در محل کار بپوشم، اما می‌توانم آن را در یک شب بیرون از منزل با همسرم نیز بپوشم". اکنون همه چیز در مورد محو کردن مرز‌های بین کار و زندگی است".

 

کت و شلوار،اخبار مد،خبرهای مد

بر اساس داده‌های WGSN Instock در جمعه سیاه (بلک فرایدی) در بریتانیا کت و شلوار‌ها بیشترین تخفیف (۵۴ درصد) را داشتند.

 

کاندی می‌گوید:" دلیل این که بسیاری از مردان جوان کت و شلوار را دوست ندارند آن است که سایز نامناسبی را به تن کرده اند. بسیاری از مردان می‌گویند از پوشیدن کت و شلوار متنفر هستند، اما این احتمالا بدان خاطر است که در مدرسه مجبور شده‌اند کت و شلوار‌های نامناسب بپوشند. من هم از پوشیدن آن کت و شلوار‌ها متنفر هستم چرا که مناسب نبودند. قانون شماره یک آن است که کت و شلوار باید طبیعی باشد و شل یا تنگ نباشد".

 

"کاندی" می‌گوید:"پوشیدن کت و شلوار نامناسب بدتر از نپوشیدن آن است. یادتان هست زمانی که "مارک زاکربرگ" را از فیس بوک به کنگره برده بودند؟ او شبیه یک بچه مدرسه‌ای شیطان به نظر می‌رسید، زیرا کت و شلوارش سه سایز کوچک‌تر بود. "نیویورک تایمز" به او لقب "کت و شلوار متاسفم" را داد".

 


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------