"فرهاد آئیش" و دغدغه های بی شمار تئاتری+تصاوير"فرهاد آئیش" هنرمند سینما،تئاتر و تلویزیون با توجه به مشغولیت به درام نویسی و اهمیت به ساختارهای متفاوت در تئاتر،دغدغه های خلق آثار بدیع را دارد.
به گزارش خبرنگار بخش تئاتر باشگاه خبرنگاران؛فرهاد آئیش هنرمند عرصه سینما تئاتر و تلویزیون و همسر "مائده طهماسبی" از بازیگران مطرح در سال 1331 در شمیران به دنیا آمد.
بیوگرافی فرهاد آئیش , تصاویر فرهاد آئیش و همسرش
وی دبستان و دبیرستان را در تهران گذراند.چند سال پس از تحصیل به کشور انگلستان و سپس آمریکا سفر کرد و به تحصیل فیلم سازی و عکاسی پرداخت و در عرصه تئاتر فعالیت می کرد.

بیوگرافی فرهاد آئیش , تصاویر فرهاد آئیش و همسرش
آئیش در این مدت به کارگردانی و بازی در بیش از 30 نمایشنامه به زبان های فارسی و انگلیسی پرداخت.او پس از 27 سال به ایران بازگشت.
او در آثار تلویزیونی بسیاری مانند قطار ابدی،بدون شرح،باجناق ها حضور داشت و تاکنون 5 نمایشنامه از وی تحت عناوین تق صیر، 32 دقیقه از ماجرا، یک رابطه ساده،زن در خانه،نقش زن چاپ شده است.

بیوگرافی فرهاد آئیش , تصاویر فرهاد آئیش و همسرش
همچنین نمایش نامه های هفت شب با مهمان ناخوانده در نیویورک،سیمرغ،چمدان،‌کمدی،شام آخر، پنجره ها چاپ نشده ؛اما اجرا شده اند.
او در نوشته های خود بیشتر متاثر از مکتب یونسکو و پنتیر است که همگی جز نویسندگان امروزی و مدرن محسوب می شوند.
بیوگرافی فرهاد آئیش , تصاویر فرهاد آئیش و همسرش

بیوگرافی فرهاد آئیش , تصاویر فرهاد آئیش و همسرش
نمایش " چمدان" از نوشته های او با کارگردانی جیم کیو در تابستان سال 85 و در شهر سانفرانسیسکوی آمریکا به روی صحنه رفت.این نمایش پیش از این در تئاتر اینترسکشن خودآرت اجرا شده بود."چمدان" به زبان انگلیسی اجرا شد و نقدهای متفاوتی در رابطه با آن از سوی منتقدان انتشار یافت.این اثر نخستین نمایشی است که وی بعد از بازگشت خود از آمریکا در ایران کارگردانی کرده است.

بیوگرافی فرهاد آئیش , تصاویر فرهاد آئیش و همسرش
اجرای این نمایش درسال 70 در تالار چهارسوی تئاتر شهر به صحنه رفت نمایش هفت شب با مهمان ناخوانده در نیویورک در سال 72 و در تالار اصلی تئاتر شهر اجرا شد.
زبان نمایشی او تئاتر از اوژن یونسکو است که گاه به طنز پهلو می زند و گاه پوچ انگاری را مطرح می کند،در این نمایش مسئله پدر کشی با دو نسل متفاوت سنتی و امروزی مطرح می شود.
دو نمایش کمدی شام اول و شام آخر از دیگر نمایش وی است که در سال 80 به روی صحنه رفت.شام اول آداپته شده "آوازه خوان طاس "نوشته اوژن یونسکو است و "شام آخر" تداعی فضای ابزورد و دربرگیرنده طنز "گروتسک" است.این دو اثر در تالار نیاوران و سپس در تالار اصلی تئاتر شهر اجرا شد.

بیوگرافی فرهاد آئیش , تصاویر فرهاد آئیش و همسرش

بیوگرافی فرهاد آئیش , تصاویر فرهاد آئیش و همسرش
همچنین سال 86 این اثر از تلویزیون پخش شد.یکی از آثاری که به نویسندگی و کارگردانی فرهاد آئیش در سال 84 و در تالار اصلی تئاتر شهر اجرا شد.
نمایش پنجره ها بود یکی از نکات مورد توجه این اثر گرافیک اتاق ها و چیدمان آن ها در صحنه بود که فضایی خاص به این اثر داد.
از دیگر کارهای فرهاد آئیش نمایش "کرگدن" نوشته اورژن یونسکو است.وی اجرای این نمایش را پس از اجرای کرگدن به کارگردانی حمید سمندریان پیش از انقلاب و کرگدن به کارگردانی "وحید رهبانی" پس از انقلاب،به دلیل وفاداری به متن منحصر به فرد دانست.

بیوگرافی فرهاد آئیش , تصاویر فرهاد آئیش و همسرش
از فیلم های سینمایی که فرهاد آئیش در کارنامه فعالیت خود دارد؛می توان به "پوپک و مش ماشالله "،ز"ندگی با چشمان بسته"،"مکس"، "نصف مال من نصف مال تو"،"خواستگار محترم"،"شکلات"،"عروس خوش قدم"،"شب های تهران"،"عزیزم من کوک نیستم"،"عطش" اشاره کرد.
از تله فیلم هایی که آئیش در آن حضور داشته است و یا آن ها را کارگردانی کرده است؛نیز می توان از "خرده جنایت های زن و شوهری" ،"هنر خانواده تت" ،"يغمای باشکوه خورشید"،" ببر گراز دندان"،"نکراسف "نام برد.
وی همچنین در سریال هایی چون "کتابخانه هدهد"،"باجناق ها"، "قطار ابدی"،"شمس العماره"به عنوان بازیگر حضور داشته است.... / خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022