آخرین اخبار فرهنگی - هنری

شقایق دهقان و الناز شاکردوست،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

شقایق دهقان و الناز شاکردوست به دادسرا احضار شدند

شقایق دهقان و الناز شاکردوست به دادسرا احضار شدند. به گزارش فارس، شقایق دهقان به‌دلیل هنجارشکنی به دادسرا احضار شده و باید…

در "روز واقعه" اسب عبدالله, اسب"هاشمی رفسنجانی" بوداخبار,اخبار فرهنگی,فیلم روز واقعه

اخبار فرهنگی و هنری - در "روز واقعه" اسب عبدالله, اسب"هاشمی رفسنجانی" بود

علیرضا شجاع نوری در جلسه نقد و بررسی "روز واقعه" نکات گفته نشده ای از روند ساخت فیلم را توضیح داد.

نشست نقد و بررسی فیلم «روز واقعه» با حضور علیرضا شجاع نوری بازیگر اصلی فیلم شب  شنبه 8 آذر درحالی در برج میلاد تهران برگزار شد که شجاع نوری با اشاره به حضور خود در این فیلم گفت: من به نوعی برای حضور در این فیلم‌ خوانده شدم. روزی شهرام اسدی به دفتر من آمد و گفت که برای نقش عبدالله تاکنون از ۴۰ نفر تست گرفته اما کسی را مناسب ندیده است و به نظر وی من مناسب این نقش هستم.

وی در ادامه افزود: تا آن زمان ۱۵ میلیون تومان برای فیلم هزینه شده بود که در زمان خود مبلغ زیادی بود اما بازیگران نقش اصلی فیلم که عبدالله و راحله بودند؛ انتخاب نشده بودند.

 

بازیگر نقش عبدالله ادامه داد: البته قرار بود نقش راحله را هدیه تهرانی بازی کند که با انصراف وی این مساله منتفی شد و لادن مستوفی به جای وی نقش راحله را بازی کرد. از زمانیکه من در تست گریم شرکت کردم تا شروع فیلمبرداری یک هفته بیشتر زمان نبرد.
شجاع نوری با اشاره به اینکه در زمان بازی در این فیلم مدیر بخش بین الملل فارابی بود، افزود: با وجود آنکه فارابی از این فیلم حمایت کرد اما سیدمحمد بهشتی موافق حضور من به عنوان بازیگر نبود هرچند برای خود من نیز بازی کردن و بازیگری مانند عاشق شدن است. انسان در زندگی تصمیم نمی‌گیرد که عاشق چه کسی شود بلکه ناگهان متوجه می‌شود که عاشق یک نفر شده است.
بازیگر ادامه داد: آن زمان بنیاد سینمایی فارابی از فیلم‌های سینمایی و تهیه‌کنندگان سینما با این امید حمایت می‌کرد که بخش خصوصی تقویت شود.


وی در پاسخ به این سوال که فیلمنامه‌ای که بیضایی نوشت تا چه اندازه شبیه نسخه نهایی فیلم به کارگردانی اسدی بود، گفت: محال است که یک فیلم در نسخه نهایی مانند فیلمنامه درآید و این مساله درباره روز واقعه نیز صدق می‌کند. البته شهرام اسدی کارگردان فیلم همه تغییرات در فیلم را با بهرام بیضایی هماهنگ می‌کرد هرچند بخش‌هایی از فیلمنامه نیز به دلیل نبود امکانات قابل اجرا نبود.
شجاع نوری درباره بخش‌هایی که از فیلم حذف شد نیز گفت: در این فیلم اصلا بحث ممیزی مطرح نبود اما مواردی بود که اجرا نشد و یا بعد از اجرا کنار گذاشته شد. مثلا، در فیلمنامه ملاقات عبدالله با شهربانو و گذشتن وی از کنار ایوان مدائن وجود داشت و یا بعضی صحنه‌های اسب سواری و شترسواری اجرا نشد.


وی ادامه داد: امتیاز بزرگ روز واقعه این بود که اصلا بحث سیاسی و یا اینکه بازیگران و عوامل بخواهند برای بزرگ شدن و مشهور شدن کاری کنند در این فیلم حضور پیدا نکردند بلکه هر فردی براساس اخلاصش در روز واقعه حاضر شد و اخلاص آدم‌ها در آن زمان به نظر من بیشتر از امروز بود.
بازیگر «روز واقعه» با اشاره به اینکه باید در زندگیمان از رفتار و منش حضرت امام حسین(ع) الگو بگیریم، گفت: اینکه در ماه محرم و صفر عزاداری می‌کنیم و این عزاداری امر مقدسی است شکی نیست اما نباید اینگونه باشد که در طول سال من نوعی هزار کار دیگر را انجام دهم و بعد تصور کنم که در ماه محرم با انجام یک عزاداری و یا نذری دادن می‌توانم همه کارهای ناپسندی که در طول سال انجام دادم را جبران کنم.
شجاع نوری در پاسخ به این سوال که چرا بعداز روز واقعه کمتر فیلمی در گونه سینمای دینی و مذهبی مورد استقبال قرار گرفته است، گفت: باید در فیلم‌های مذهبی از شعار دادن و کارهای تبلیغاتی خودداری کنیم. ما باید در فیلم‌هایی که درباره عاشورا ساخته می‌شود به حقیقیت ماجرا اشاره کنیم و حقیقت ماجرا این است که امام حسین(ع) حق بود و می‌گفت اگر حرفت حق است باید پای آن بایستی.


بازیگر «سربداران» ادامه داد: البته یکی از دلایل اصلی ضعیف بودن فیلم‌های مذهبی به دولتی بودن سینما بازمی گردد زیرا تا زمانیکه در سینما این امر حاکم نشود که تماشاگر باید پول بدهد و یک فیلم بفروشد تا سرمایه بازگردد مشکلات حل نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه در سریال‌هایی همچون سربداران و روز واقعه صحنه‌هایی همچون سوارکاری را بازی کرده است، گفت: در فیلم روز واقعه اسبی که برای نقش اصلی انتخاب شده بود اسبی بود، که از ترکمنستان به هاشمی رفسنجانی هدیه داده بودند و آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز اسب را به این فیلم اختصاص داده بود و قرار بود یک نفر این اسب را آموزش دهد.


شجاع نوری ادامه داد: این اسب بسیار اسب اصیلی بود اما مخصوص فیلم‌های سینمایی نبود بلکه اسب مسابقات اسب دوانی (کورس اسب دوانی) بود. روزی سوار این اسب شدم و در حین بازی اسب من را بلند کرد و از ارتفاعی نزدیک به دو طبقه ساختمان به زمین زد به گونه‌ای که دنده‌های من شکست و فیلمبرداری متوقف شد بعد‌ها این اسب را از فیلم خارج کردند و اسب دیگری را جایگزین کردند.
وی در پاسخ به این سوال که چرا خود بیضایی این فیلم را کارگردانی نکرد؛ گفت: دلیل واقعی آنرا نمی‌دانم اما این را می‌دانم که فیلمنامه‌ای که بیضایی قصد داشت کارگردانی کند نقش اولش را یک زن ایفا می‌کرد نه یک مرد.


شجاع نوری ادامه داد: در دوره‌ای به دعوت بیضایی قرار بود من در نمایش مکبث بازی کنم اما این کار منتفی شد بعد نیز قصد داشتیم فیلمنامه سیاوش خوانی را بسازیم و من تهیه کننده باشم اما آن نیز اتفاق نیفتاد.
وی با اشاره به اینکه فیلم روز واقعه در زمان اکران خود با استقبال مواجه نشد؛ گفت: در کشورهای همسایه فیلم با استقبال خوبی همراه شد و حتی امروز نیز در بعضی کشور‌ها همچون ترکیه با نام کربلا فروخته می‌شود و در کشورهای مسلمان نیز طرفدار دارد.


شجاع نوری افزود: آن زمان فیلم را در ماه محرم و صفر اکران کردند اما به دلیل آنکه همه مردم در فضای ایام محرم بودند به تماشای فیلم نیامدند اما کسانیکه آمدند فیلم را دوست داشتند. مثلا یک‌روز صبح یک هیات عزاداری به دعوت ما به تماشای فیلم آمد و در میانه فیلم آنقدر متاثر شدند که جلوی پرده رفتند و شروع به عزاداری کردند.
وی با اشاره به وضعیت امروز سینما گفت: امروز ما در سینما تماشاگران را قدر نمی‌دانیم و فیلمی می‌تواند تماشاگران را به خود جذب کند که یک شگفتی داشته باشد.
شجاع نوری تاکید کرد: هیچ فیلمی نمی‌تواند عظمت عاشورا را آنگونه که باید بیان کند زیرا ظرفیت‌های تصویری جهان به اندازه‌ای نیست که بتواند عاشورا را تصویری کند و ما در ‌نهایت با کمک شعر و ادبیات می‌توانیم عظمت عاشورا را در ذهن مخاطب و تخیل وی به نمایش درآوریم.
اخبار فرهنگی و هنری - ایلنا

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022