اشتباهات "مختارنامه" درسن و سال شخصیتها 

 اشتباهات

 

  بییندگان این سریال محمد حنفیه را در قامت پیرمردی سالخورده با موهای جوگندمی می بینند اما مختار که به گواهی تاریخ حداقل ۱۵ سال از او بزرگتر است ، در این فیلم مردی میانسال با اندکی موهای سفید و بسیار جوانتر از او دیده می شود.

علی رغم قوت کار سریال فاخر داود میرباقری پخش قسمت های اخیر مجموعه تاریخی و مذهبی "مختارنامه" خرده گیری برخی منتقدان و صاحب نظران حوزه تاریخ را در حوزه دیالوگ نویسی در پی داشته است که "هرچند برخی دیالو گ ها ساخته و پرداخته فیلمنامه نویس و کارگردان است اما از آنجا که مردم بنا بر مشاهده این سریال ها به قضاوت درتاریخ می پردازند باید از ارائه اطلاعات اشتباه در آنها پرهیز شود".

از جمله این اشتباهات سردرآوردن دیالوگ های زیر گذر بازار تهران مثل "باغت آباد انگوری" در ابتدای دهه ۶۰ هجری قمری و یا خواندن بیت شعری از لسان الغیب حافظ شیرازی چندین سده قبل از ولادت این شاعر بلند آوازه توسط شخصی به نام عبدالله بن عمر و....است. ضمن این که نمی توان این اشتباهات را نادیده گرفت، باید به این نکته اشاره کرد که این ضعف ها هرچند با تاثیر در نوع سلوک و منش اجتماعی افراد در فضا سازی سریال هم تاثیرگذار است اما تنها مختص به سریال "مختارنامه" نیست و در اکثر سریال های تاریخی ما دیده می شود و از سوی دیگر با توجه به قوت کار و وفاداری "مختارنامه" در روایت تاریخ اسلام چندان قابل اعتناء نیست.

اما یکی از نکاتی که به عنوان ضعف فاحش سریال "مختارنامه" در هفته های گذشته دیده می شود؛ لغزش در تشخیص سن و سال یکی از شخصیت های محوری این دوره تاریخی است که نمی توان به راحتی از آن گذشت.

در چند قسمت پخش شده از این مجموعه تلویزیونی بییندگان این سریال محمد حنفیه را در قامت پیرمردی سالخورده با موهای جوگندمی می بینند در حالی که مختار با حداقل ۱۵ سال تفاوت سنی مرد میانسال با اندکی موهای سفید و جوانتر! از او دیده می شود.

این در حالی است که بر اساس روایت های معتبر تاریخی مختار در سال اول هجرت متولد شده و محمد حنفیه حدود ۱۵ سال بعد در سال ۱۶ هجری و بنا به نقلی در سال ۲۱ هجری متولد شده است.

اما این لغزش فقط محدود و محصور به گریم و انتخاب سن این شخصیت نشده و به گفته استاد محمد حسین رجبی (دوانی) یکی از کارشناسان ثابت برنامه "هنگام درنگ" (با موضوع بررسی تاریخی دوران روایت سریال "مختارنامه") برخلاف آنچه در این سریال تصویر شده؛ طبق تاریخ محمد حنفیه دستش فلج بوده است نه پایش.

در همین راستا مستندات تاریخی همچنین حاکی از آن است که عبدالله بن زبیر نیز در سال دوم هجری متولد شده که با این حساب او حتی از مختارثقفی یک سال کوچکتر است؛ واقعیتی که در فیلم مختارنامه اصلا نمود ندارد.... / شبکه ایران

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------