پایان زمستان سخت در اروپا؟/ قیمت گاز به سطح پیش از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بازگشتقیمت گاز در اروپا،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی
بهای قرارداد آتی گاز طبیعی با سررسید ژانویه و فوریه ۲۰۲۳ در جریان معاملات صبح روز چهارشنبه بازار بین‌المللی هلند، به کمتر از ۸۰ یورو در هر مگاوات ساعت رسید که به معنای بازگشت قیمت گاز به سطح آن در روزهای پیش از ۲۴ فوریه و آغاز تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین است.

به گزارش انتخاب به نقل از یورونیوز، بهای گاز در هر مگاوات ساعت اواخر تابستان گذشته و با ادامه کاهش تدریجی صادرات گاز روسیه به اروپا به اوج ۳۰۰ یورو رسید اما سپس روند نزولی آن آغاز شد.

 

در واقع، از زمانی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تصمیم گرفت عرضه گاز در بازار اروپا را از طریق خط لوله نورداستریم۱ متوقف کند، یعنی از اواخر اوت گذشته، برخلاف انتظارها قیمت گاز در اروپا در مجموع روندی نزولی به خود گرفت.

 

قیمت گاز طبیعی اواسط ماه جاری به ۱۳۰ یورو کاهش یافت و در میانه هفته گذشته نیز به مرز ۱۰۰ یورو بازگشت. این نرخ صبح روز چهارشنبه برای قراردادهای با سررسید ژانویه تا ۷۷.۳۵۰ یورو و برای قراردادهای با سررسید فوریه تا ۷۹.۶۴۵ یورو پایین آمد.

 

کارشناسان یادآوری کردند که آغاز تاثیرگذاری کاهش قیمت گاز در میان مصرف‌کنندگان خانگی و صنعتی اروپا تا فوریه طول خواهد کشید چرا که گاز مصرفی دو ماه آینده پیشتر با قیمت‌های بالاتر خریداری شده است.

 

البته پیش از این، قیمت عمده فروشی گاز طبیعی در معاملات روز ۲۴ اکتبر بازار هلند به مدت یک ساعت منفی شده بود؛ به تعبیری تامین کنندگان گاز به دلیل تشکیل صف طولانی تخلیه محموله‌های گازی که حجم آنها فراتر از توان ذخیره‌سازی آنها بود، حاضر بودند، حدود ۱۶ یورو به هر کسی که می‌توانست یک مگاوات ساعت گاز را تحویل بگیرد، پرداخت کنند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023