کدام بهتر است، سمند LX یا پژو 206 صندوق‌دار؟+مقایسه فنی و قیمتمقایسه دو خودروی موجود در بازار

کدام بهتر است، سمند LX یا پژو 206 صندوق‌دار؟

اکنون سمند LX در بازار آزاد قیمتی برابر با ۲۲ میلیون تومان دارد و ۲۰۶ صندوق‌دار V۲۰ هم به قیمت ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

نزدیک بودن این دو خودرو از نظر قیمتی نباید موجب این شود که فکر کنیم سمند LX و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار از لحاظ فنی هم با یکدیگر برابرند و در مقام مقایسه تفاوتی با یکدیگر ندارند.

 اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

اقتصاد ایران آنلاین: شاید در کشور ما و با این وضعیتی که خودروسازان ایران دارند آنچنان نتوان صحبت از یک مقایسه تمام و کمال بین دو خودرو به میان آورد. چون اگر با متر و معیارهای جهانی بخواهیم دو خودرو را با یکدیگر بسنجیم باید آنها با یکدیگر در یک کلاس بوده و اصولا تفاوت زمین تا آسمانی با یکدیگر نداشته باشند.با این وجود اگر بخواهیم با شرایط خودروی داخل کشور سر کنیم مجبوریم با کمی ساده‌انگاری خودروها را با توجه به قیمت آنها با یکدیگر مقایسه کنیم و پس از قیمت سراغ دیگر آیتم‌های مقایسه‌ای برویم.

به گزارش اقتصاد ایران آنلاین جدا از این، پس از افزایش قیمت رسمی خودو در کشور هم مقایسه خودروها با یکدیگر با توجه به پارامتر قیمت سخت‌تر شد و اصولا لیست خودروهایی که از نظر قیمتی هم‌سطح هم بودند به هم ریخت. بنابراین پیدا کردن دو خودرویی که حداقل با کمی چشم‌پوشی فارغ از بحث قیمت هم قابل مقایسه باشند سخت‌تر شد.به هر روی اما ما باید خودمان را با قیمت و شرایط فعلی بازار خودرو عادت دهیم و سعی کنیم روال مقایسه دو خودرو را با توجه به شرایط تازه دوباره برقرار کنیم.

با مرور جدول قیمت تازه خودروها که شما می‌توانید آنرا در نرخ‌نامه سایت مشاهده کنید(اینجا) می‌توان چند خودرو را یافت که از نظر قیمتی در مسیری تقریبا نزدیک به هم حرکت می‌کنند.دو خودروی سمند LX و یا پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V۲۰ از دسته خودروهایی هستند که با قیمت‌های تازه بسیار به یکدیگر نزدیک شده‌اند. 

اکنون سمند LX در بازار آزاد قیمتی برابر با ۲۲ میلیون تومان دارد و ۲۰۶ صندوق‌دار V۲۰ هم به قیمت ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار   تومان فروخته می‌شود. نزدیک بودن این دو خودرو از نظر قیمتی نباید موجب این شود که فکر کنیم سمند LX و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار از لحاظ فنی هم با یکدیگر برابرند و در مقام مقایسه تفاوتی با یکدیگر ندارند.

باید توجه داشت که سمند LX و ۲۰۶ صندوق‌دار از نظر موتوری تقریبا نزدیک به یکدیگر هستند. یعنی هم سمند از موتوری ۴ سیلندر ۸ سوپاپ بهره می‌برد و هم پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V۲۰ دارای چنین موتوری‌است. این موضوع اما تازه قدم اول است.برای مثال حجم موتور سمند LX ۱۷۶۱ سی‌سی است اما پژو ۲۰۶ صندوق‌دار حجم موتوری برابر با ۱۳۶۰ سی‌سی دارد. در این مرحله سمند LX امتیاز مثبتی را به نام خود ثبت می‌کند.مرحله دوم را به سرعت خودرو و شتاب آن اختصاص می‌دهیم. آنطور که مشخصات سمند LX نشان می‌دهد این خودرو می‌تواند با حداکثر سرعت ۱۸۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند و در ۱۴.۲ ثانیه از سرعت ۰ به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد.۲۰۶ صندوق‌دار اما حداکثر ۱۷۵ کیلومتر سرعت دارد ولی باید دقت کرد که این خودرو در ۱۴.۱ ثانیه از سرعت ۰ به ۱۰۰ می‌رسد و این یعنی نسبت به سمند شتاب‌ بیشتری دارد. دلیل این امر هم مشخص است چون سمند بیش از حد سنگین است و این موضوع روی شتاب‌گیری‌اش تاثیر می‌گذارد.

اگر این موضوع را با چند خودروباز در میان بگذارید به شما خواهند گفت که شتاب‌ خودرو بسیار مهم‌تر از حداکثر سرعت آن است. یعنی شما به قدرت شتاب‌گیری خودرو بیشتر از حداکثر سرعتش نیازمندید. بنابراین در این مرخله پژو ۲۰۶ یک امتیاز مثبت می‌گیرد و با سمند برابر می‌شود.

 اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

مرحله سوم مصرف‌ سوخت خودروست. سمند LX در خارج شهر هر ۱۰۰ کیلومتر ۶.۵۷ لیتر بنزین می‌سوزاند و در داخل شهر هم ۱۲.۰۷ لیتر بنزین نیاز دارد که ۱۰۰ کیلومتر حرکت کند. این میزان مصرف‌ بنزین برای یک خودروی سدان خانوادگی کمی زیاد به نظر می‌آید. ۲۰۶ صندوق‌دار اما برای صاحبش مقرون به صرفه‌تر است. این خودرو در مسیرهای خارج شهری هر ۱۰۰ کیلومتر ۵ لیتر بنزین می‌سوزاند و در داخل شهر هم هر ۱۰۰ کیلومتر حرکتش ۸.۹ لیتر بنزین می‌خورد.مسلما مصرف سوخت پارامتر مهمی‌است و این موضوع برای ۲۰۶ صندوق‌دار V۲۰ امری مثبت و امیدوارکننده به حساب می‌آید.

در مشخصاتی نظیر ترمز ABS و یا فرمان هیدرولیک و دیگر مشخصات فنی دم‌دستی این دو خودرو تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند اما تفاوت‌ها را در جای دیگر باید جست‌وجو کرد.تفاوت اصلی این دو خودرو که نتیجه آن هم متاسفانه به ضرر سمند LX تمام می‌شود در ظاهر و ساختار طراحی آنهاست. 

برکسی پوشیده نیست که سمند LX را به هر روی خودروی ملی می‌دانند و خودروسازان کشور مدعی‌اند طراحی این خودرو  در داخل کشور انجام شده و نشان‌دهنده اصالت خودروسازی ایران است. برعکس اما تحلیل‌ها نشان می‌دهد که هر گوشه از سمند چه از لحاظ طرح چه از لحاظ فنی و ساختاری از یک گوشه‌ای از دنیای خودروی جهان به عاریه گرفته شده‌است. این یعنی سمند نه تنها اصالت ظاهری ندارد بلکه مشتری وقتی از این موضوع اطلاع پیدا می‌کند کمی نسبت به امنیت و به‌سامان بودن سمند LX دو دل می‌شود. 

بدون در نظر گرفتن این موضوع سمند LX آنچنان چهره زیبایی ندارد و کم‌تر کسی‌است که از نگاه کردن به این خودرو لذت ببرد.برعکس اما ۲۰۶ صندوق‌دار با وجود اینکه در داخل کشور ظاهرش کمی دست‌کاری شده اما به هر حال از یک اصالت ذاتی برخوردار است و اسم پژو را یدک می‌کشد. ما با این کار نداریم که پژوهای این روزها بیشتر از اینکه فرانسوی باشند چینی شده‌اند بلکه با اصل موضوع کار داریم. زیرا اگر چینی بودن قطعات ۲۰۶ را ملاک قرار دهیم سمند LX هم آنچنان مزیتی نسبت به آن پیدا نمی‌کند.

 اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

بسیاری از متقاضیان خودرو هم عنوان کرده‌اند که ظاهر ۲۰۶ را دوست‌دارند و آنرا به شدت مد روز می‌دانند. این در حالی‌است که سمند ظاهری قدیمی و از مد افتاده دارد. شاید پارامتر ظاهر خودرو دست‌کم گرفته شود اما به هر حال این موضوع می‌تواند تاثیری اساسی در خرید خودرو داشته باشد.بنابراین تا اینجا گردونه به نفع ۲۰۶ صندوق‌دار چرخیده است و سمند LX بازنده این مقایسه شده است. با این وجود یک نکته کلیدی وجود دارد. آن هم اینکه صاحبان سمند آنرا بسیار جادارتر از ۲۰۶ صندوق‌دار عنوان می‌کنند و می‌گویند مسافرین سمند در صندلی عقب‌ خودرو بسیار راحت‌تر هستند تا زمانی که در صندلی‌های عقب ۲۰۶ نشسته باشند.

البته نباید فراموش کرد که خرید خودرو به سلیقه افراد بستگی دارد و شاید در نهایت مسائل و مشخصات فنی نتواند نظر نهایی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. به بیان بهتر کسی که قصد کرده است که به هیچ عنوان جز ۲۰۶ صندوق‌دار خودروی دیگری نخرد به دلیل جادارتر بودن سمند نظر خود را تغییر نخواهد داد. این موضوع شاید برای سمند هم محتمل باشد؛ اما توصیه می‌شود که جز علاقه به یک خودرو مسائل فنی را هم در نظر بگیرید. آنطور که این گزارش نشان می‌دهد حداقل از لحاظ مشخصات فنی و ظاهری پژو ۲۰۶ صدونق‌دار V۲۰ از سمند LX امتیازات بیشتر و مثبت‌تری دارد. فارغ از این موضوع اما باقی تصمیم گیری با شماست./اقتصاد ایران آنلاین

 

قیمت انواع خودرو در بازار ایران

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------