آخرین اخبار اقتصادی

تجمع کارگران فولاد مادکوش،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی

تجمع کارگران فولاد مادکوش در اعتراض به معوقات مزدی (1402/03/08)

کارگران فولاد مادکوش در هرمزگان تجمع کردند. منابع خبری ایلنا در هرمزگان از تجمع کارگران فولاد مادکوش در هرمزگان خبر دادند.…

تنها دلخوشی بازار نفت | صادرات نفت آمریکا به اروپا رکورد زداخبار،اخبار جدید،اخبار روز
آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) برآورد خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۳ را به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داد و اکنون انتظار دارد تقاضای جهانی بر مبنای سال به سال، دو میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۱۰۲ میلیون بشکه در روز برسد.

به گزارش ایسنا، همزمان با بهبود سفرهای هوایی چین و عبور آنها از سطح پیش از دوران پاندمی، تقاضا برای سوخت جت در فاصله سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ تا سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، آماده رشد ۷.۵ میلیون بشکه در روز بر مبنای سال به سال می شود.

 

بر اساس گزارش اویل پرایس، برآورد اوپک از میزان رشد تقاضا در سال ۲۰۲۳ خوشبینانه تر بوده و ۲.۳۲ میلیون بشکه در روز است که یک سوم آن مربوط به چین خواهد بود.

 

 اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه از بازار نفت، پیش‌بینی پیش بینی خود از رشد تقاضای چین برای نفت در سال ۲۰۲۳ را به دلیل تسهیل محدودیت‌های کووید ۱۹ در این کشور بالا برد اما برآوردش از تقاضای جهانی را با اشاره به ریسک‌های نزولی احتمالی برای رشد اقتصاد جهانی، بدون تغییر نگه داشت. این سازمان انتظار دارد تقاضای چین امسال ۷۱۰ هزار بشکه در روز رشد کرده و برای دومین سال متوالی افزایش پیدا کند.

 

در گزارش اوپک آمده است: بازگشایی چین پس از لغو سیاست سخت‌گیرانه کووید ۱۹ در این کشور، سرعت قابل ملاحظه‌ای به رشد اقتصاد جهانی بخشیده است.

 

صادرات نفت آمریکا به اروپا رکورد زد

صادرات نفت خام آمریکا به اروپا تحت تاثیر افزایش اختلاف قیمت با شاخص جهانی و تقاضای ضعیف تر پالایشگاه های آمریکایی برای نفت، در ماه میلادی جاری به رکورد ۲.۱ میلیون بشکه در روز به طور میانگین رسید.

 

به گزارش ایسنا، صادرات بالا به اروپا و چین در ماه میلادی جاری، منعکس کننده رشد جایگاه آمریکا در تجارت نفت خام و تحکیم نقش این کشور به عنوان تامین کننده انرژی اروپا پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین است.

 

سرمای منجمدکننده در تعطیلات سال نو که فعالیت‌های دهها پالایشگاه آمریکایی را مختل کرد، مدت زمان تعمیرات برنامه ریزی شده تاسیسات را افزایش داد و تقاضا برای نفت خام را کاهش داد که باعث افزایش اختلاف قیمت نفت آمریکا نسبت به نفت برنت شد.

 

کندی پالایش روی قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا تاثیر گذاشت در حالی که قیمت نفت برنت، با محدود شدن عرضه نفت روسیه و همچنین مشکلات پیش آمده در عرضه نفت میدان یوهان اسوردراپ نروژ، تقویت شد.

 

اختلاف قیمت میان وست تگزاس اینترمدیت و نفت برنت در آخر ژانویه، به بیش از هفت دلار رسید که بزرگترین اختلاف قیمت از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون بود و باعث موج توافق‌ها برای خرید نفت ارزان آمریکا برای خریداران خارجی شد.

 

طبق آمار شرکت تحلیل داده کپلر، حجم نفت خام به اروپا که در کشتی های بسیار بزرگ (VLCC) بارگیری شده است که معمولا حدود دو میلیون بشکه نفت حمل می کنند، ماه میلادی جاری به رکورد بالایی خواهد رسید.

 

تقاضای صادرات، از قیمت بعضی از گریدهای نفتی آمریکایی پشتیبانی کرده است. میانگین قیمت وست تگزاس اینترمدیت میدلند، از ابتدای امسال تاکنون، حدود ۵۰ درصد در مقایسه با سه ماهه قبل رشد کرده و وست تگزاس اینترمدیت در هیوستون شرقی، حدود ۳۰ درصد رشد کرده است.

 

به گفته تحلیلگران شرکت کپلر، صادرات نفت آمریکا در ماههای آینده و تا زمانی که اختلاف قیمت زیادی بین نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت وجود دارد، قوی خواهد ماند.

 

بر اساس گزارش رویترز، همزمان با رشد تقاضای داخلی در ماه های آینده که فصل تعمیرات پالایشگاهی به پایان می رسد و رانندگی در تعطیلات تابستان افزایش پیدا می‌کند، عرضه نیز افزایش پیدا خواهد کرد. تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا در حال افزودن به عرضه هستند و دولت بایدن قرار است ۲۶ میلیون بشکه نفت از ذخایر نفت استراتژیک که از سوی کنگره تایید شده است را عرضه کند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آیلتس,دوره آیلتس,ترجمه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023