کاهش قیمت برنج، شکر و گوشت گوساله در مردادماه اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی , قیمت کالاهای اساسی
وزارت صنعت، معدن و تجارت در بررسی قیمت کالاهای اساسی و مهم در مرداد ماه امسال از کاهش نرخ برنج، شکر، گوشت گوساله نسبت به تیرماه خبر داد که این کاهش قیمت از هفت دهم درصد تا ۴.۸ درصد در نوسان است. 

قیمت هر کیلوگرم برنج پاکستانی باسماتی درجه یک در تیرماه ۱۰۹ هزار و ۲۶ ریال بود که با افت ۲.۶ درصدی نسبت به مردادماه به رقم ۱۰۶ هزار و ۱۷۷ ریال رسید؛ هر کیلوگرم برنج تایلندی در تیرماه ۷۴ هزار و ۷۹۵ ریال بود که در پنجمین ماه امسال به رقم ۷۴ هزار و ۲۶۴ ریال نزول کرد که کاهش هفت دهم درصدی داشت.

 

همچنین برنج طارم اعلا که تیرماه به هر کیلوگرم ۲۳۷ هزار و ۸۲۶ ریال رسیده بود، مرداد رقم ۲۳۲ هزار و ۴۳۱ ریال به ازای هر کیلوگرم را نشان داد که حاکی از افت ۲.۳ درصدی است؛ برنج هاشمی (داخلی) درجه یک در نخستین ماه تابستان ۹۸ در برابر ۲۳۲ هزار و ۶۶۴ ریال به ازای یک کیلوگرم ارزش داشت، اما مرداد ماه با افت ۲.۷ درصدی به رقم ۲۲۶ هزار و ۳۵۶ ریال رسید.

 

شکر سفید ( فله) هم در تیرماه هرکیلو گرم ۵۱ هزار و ۹۵۶ ریال بود که در مرداد ماه با کاهش دو دهم درصدی، نرخ ۵۱ هزار و ۸۵۸ ریال داشت و شکر بسته بندی ۹۰۰ گرمی هم به ازای هربسته ۵۶ هزار و ۹۳۰ ریال در تیرماه عرضه شده بود، اما در مرداد ماه با کاهش ۴.۸ درصدی به قیمت ۵۴ هزار و ۱۸۱ ریال فروخته شد.

 

براساس آمار مورد بررسی هرکیلو گرم گوشت گوساله در تیرماه امسال ۸۷۲ هزار و ۶۲۹ ریال ارزش داشت، اما مرداد به رقم ۸۵۶ هزار و ۳۴ ریال نزول کرد که کاهش ۱.۹ درصد پیدا کرد، همچنین گوشت گوسفندی (مخلوط) در هرکیلو گرم مرداد ماه امسال نسبت به تیر ۱.۸ درصد افزایش داشت و از رقم ۹۶۷ هزار و ۵۲۴ ریال در تیرماه به ۹۸۴ هزار و ۷۳۷ ریال رسید.

 

علاوه براین گوشت مرغ تازه که تیرماه امسال هرکیلو گرم ۱۲۷ هزار و ۳۸۲ ریال بود، رشد ۱۲.۵ درصدی یافت و رقم ۱۴۳ هزار و ۲۴۷ ریال را ثبت کرد.

 

وزارت صنعت در آمارهای خود در ارتباط با مقایسه قیمت کالاهای اساسی مزبور در مرداد ماه ۹۷ آورده است، مجموع اقلام مورد بررسی ( برنج پاکستانی باسماتی درجه یک، برنج تایلندی،‌ برنج طارم اعلا، برنج هاشمی ( داخلی) درجه یک، شکر سفید ( فله ای) شکر بسته بندی ۹۰۰ گرمی، گوشت گوساله، گوسفندی ( مخلوط) و گوشت مرغ تازه) در مرداد ماه امسال رشد دو رقمی دارند که از ۲۵.۵ درصد مربوط به برنج پاکستانی شروع و بالاترین آن مربوط به گوشت گوسفندی ( مخلوط ) با افزایش ۹۷.۶ درصدی است.   

 

  ایرنا  

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------