آخرین اخبار اقتصادی


اخبار,اخبار بازار خودرو,خودروی شاهین

«شاهین» از تیرماه به تولید انبوه می‌رسد

گروه خودروسازی سایپا با هدف تحقق برنامه راهبردی جهش تولید و در اجرای بسته ویژه کنترل بازار خودرو، با تغییر برنامه تولید سال…


کاهش سود وام یک میلیونی یارانه بگیران به کمتر از ۱۲ درصد ممکن نبود اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,وام یک میلیونی
رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی به تشریح برنامه های حمایتی نظام بانکی برای کنترل اثرات اقتصادی کرونا پرداخت.

به گزارش تسنیم،‌ عبدالناصر همتی در تازه ترین یادداشت اینستاگرامی خود به تشریح نکاتی در خصوص برنامه‌های حمایتی  نظام بانکی، برای کنترل اثرات اقتصادی گسترش ویروس کرونا، پرداخت.

 

وی تأکید کرد که منتهای خواسته و آرزوی دولت و بانک مرکزی ، ارائه کمک‌های بیشتر، در سطح وسیع‌تر و بلاعوض است،ولیکن،همانگونه که مردم شریف میدانند،تحریم‌های ناجوانمردانه امریکا به همراه کاهش قیمت نفت، هزینه های مقابله با ویروس کرونا و آثار درآمدی آن، امکانات  داخل و خارج از بودجه دولت را بشدت در تنگنا قرار داده است.

 

رئیس کل بانک مرکزی به وام های حمایتی به خانوارهای نیازمند اشاره و تصریح کرد:‌ با این حال،برای کمک به رفع نیازهای اولیه بخش بزرگی از مردم که دچار آسیب شده‌اند،سیستم بانکی می بایست بسرعت تسهیلاتی به اقشاریارانه بگیر اختصاص می داد.لذا، 4میلیون خانوار کم درآمد بین 1 تا 2 میلیون تومان وام قرض الحسنه 4درصد دریافت خواهند کرد و مابه التفاوت آن تا 12 درصد را دولت می پردازد.

 

بعلاوه بیش از23میلیون خانوار یارانه بگیر نیز، وام خرید با نرخ 12درصد دریافت میکنند.نرخ 12درصدی کارمزد این وام‌‌ها،تنها با کمک بانک مرکزی و تعدیل نرخ‌های ذخیره قانونی میسر شده وکاهش بیش ازاین درنرخ کارمزد، با توجه به سایر تکالیف بانکها، امکان نداشت.

 

همتی گفت: علاوه بر 23 هزار میلیارد تومان وام به یارانه بگیران ، بانکها به کمک بانک مرکزی ، 52 هزار میلیارد تومان ( از کل 75 هزار میلیارد تومان ) به بنگاهها و مشاغل آسیب دیده نیز با همان نرخ 12 درصد وام میدهند. با توجه به تعویق سه ماههٔ اقساط،  و مطالبات جاری بانکها ومشکلات ترازنامه‌ای آنها،این تلاش بسیار درخور توجه است.

 

وی افزود:‌ این اقدامات همزمان، بدنبال پایدارکردن و حفظ زنجیره تولید و عرضه و تقویت قدرت خرید اقشارآسیب دیده اقتصاداست.بانک مرکزی ، تمامی تلاش خود را کرده و خواهد کرد تا اقتصاد کشور با کمترین آسیب از این گذرگاه عبور کند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------