نسخه وزیر برای خانه های خیالی ! اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,مسکن
وزیر راه برای ارزانی خانه توصیه به نخریدن کرد ، آمار چه می گوید؟

این روزها اوضاع مسکن به گونه ای است که خرید آن برای بسیاری از مردم به رویا مبدل شده و هر روز با افزایش سرسام آور قیمت ها دست نیافتنی تر می شود. با این حال واکنش مسئولان ارشد و متولی بخش مسکن هم برای حل این مشکل که بسیاری از خانواده ها با آن دست و پنجه نرم می کنند، قابل توجه است. واکنشی که بازتاب زیادی در فضای مجازی داشت.

 

وزیر راه وشهرسازی در واکنش به گرانی مسکن به مردم توصیه کرده تا زمانی که خانه گران است نخرند! اسلامی معتقد است بهترین راهکار برای مقابله با گرانی، نخریدن است. البته پیش از این هم ، 11 ماه پیش وزیر راه و شهرسازی همین توصیه را کرده بود و از مردم خواسته بود برای ارزان شدن مسکن تا مدتی بی خیال خرید خانه شوند. با این حال از توصیه قبلی تا توصیه فعلی با رشد قیمت ها  خیلی ها از رویای خانه دار شدن دورتر شده اند. امروز سعی کرده ایم ضمن مرور قیمت ها بعد از توصیه 11 ماه پیش وزیر تا کنون و نگاهی به آمارها ، دورنمایی از آینده مسکن به شما بدهیم تا اگر با پس اندازتان قصد خرید مسکن دارید بهتر بتوانید تصمیم بگیرید. البته یادتان باشد آن چه ما نوشته ایم تجربه ای از توصیه سال گذشته وزیر و آمارهایی است که می توان با آن تا حدود زیادی قیمت مسکن در آینده را پیش بینی کرد ولی ممکن است اتفاقات دیگری هم رخ بدهد که فراتر از آمارها باشد. حالا اگر قصد خرید خانه دارید یا می خواهید از آینده قیمت مسکن مطلع شوید این گزارش را از دست ندهید.

 

توصیه ای همیشگی بدون هیچ برنامه ای

یک جست وجوی ساده از «فعلا خانه نخرید» نشان می دهد که توصیه خانه نخریدن برای ارزان شدن توصیه ای همیشگی بوده و حداقل در چند سال اخیر تکرار شده است و در روزهای پایانی خرداد که کلاس های درس دانش آموزان تعطیل می شود و خانواده ها به فکر تغییر خانه و کاشانه شان می افتند توسط مسئولان به عنوان  مُسکنی که برای چند روز التهاب را بخواباند به کار می رود اما آن چه بعد از این توصیه ها رخ داده نشان می دهد که نه تنها خانه ارزان نشده بلکه گران تر هم شده است.

 

توصیه تیرماه سال گذشته وزیر

شانزدهم تیر 98 بود که محمد اسلامی وزیر راه و شهر سازی در برنامه زنده تلویزیونی سلام صبح بخیر حاضر شد و در خصوص چرایی افزایش قیمت مسکن صحبت کرد. او در بخشی از صحبت هایش به مردم گفت : فعلا خانه نخرید تا شرایط آرام شود. شاید خیلی ها به این توصیه وزیر عمل کردند اما همین توصیه بسیاری را برای خرید خانه ناتوان تر کرد. با نگاهی به آمار بانک مرکزی می فهمیم که متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در مرداد ماه ۹۸ حدود ۱۳ میلیون تومان بوده در حالی که اکنون به 17 میلیون تومان رسیده است یعنی کسانی که به هوای وعده سال گذشته وزیر خانه نخریدند حالا احتمالا توان خرید خانه ای را که قصد داشتند بخرند، ندارند!

 

 آمارها چه می گویند

یکی از دلایلی که محمد اسلامی چند روز پیش اعلام کرد فعلا مردم خانه نخرند عرضه  ۶۶ هزار واحد نیمه تمام مسکن مهر است که طبق وعده ها قرار است تا پایان شهریور و ابتدای مهر امسال به بهره برداری برسد.اما با نگاهی به آمارها می توان دریافت که نسبت عرضه به تقاضا درباره مسکن بسیار پایین است و تا این موضوع حل نشود و عرضه و تولید مسکن به طور انبوه صورت نگیرد و به مقدار تقاضا نزدیک نشود این زنجیره گرانی مسکن ادامه دار خواهد بود.

 

نیاز به تولید و عرضه مسکن را می توان ناشی از چهار عامل دانست: جبران کمبود مسکن در برابر تعداد خانوار موجود در کشور، نیاز ناشی ازتقاضاهای جدید بازار مسکن که عمدتا ناشی از ازدواج هستند، نوسازی و به سازی واحدهای مسکونی موجود در بافت های فرسوده شهری و روستایی و ذخیره طبیعی مسکن.

 

آمارها نشان می دهد که در سال های اخیر میزان تولید مسکن در کشور با نیاز موجود فاصله بسیاری داشته و متاسفانه هر سال هم از تعداد تولید کاسته می شود.مطابق سرشماری سال 95 در حالی که تعداد خانوارهای کشور24 میلیون و 196 هزار خانوار گزارش شده، تعداد واحدهای مسکونی دارای سکنه کشور 22 میلیون و 825 هزار واحد بوده است. این  وضعیت  به نظر می رسد در سال 98 بد تر هم شده باشد چرا که  بنا بر گزارش مرکز آمار از سال 89 تا کنون هر سال از تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری ها کاسته می شود به طوری که در سال 89 تعداد پروانه های صادر شده بیش از 820 هزار مورد بوده اما در سال گذشته این رقم به کمتر از 350 هزار مورد رسیده است. این در حالی است که به گفته رئیس انبوه سازان مسکن استان تهران در کشورمان کمبود 5 میلیون واحد مسکونی وجود دارد و سالانه نزدیک به 600 تا 650 هزار واحد هم به دلیل ازدواج جوانان به این تعداد افزوده می شود.

 

 نگاه سرمایه ای به مسکن

باید به تعداد مسکن مورد نیازی که در بالا به آن پرداختیم ، تقاضاهایی را هم که برای سرمایه گذاری در بازار مسکن وجود دارد و بازار مسکن را تخریب می کند ، اضافه کنیم. تعداد این تقاضاهای مخرب در سال های اخیر روز به روز در حال افزایش است به طوری که با توجه به آمارهای مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه علم وصنعت می بینیم که در سال های 90 تا 95 از 3.8 میلیون واحد اضافه شده به واحدهای مسکونی کشور تنها یک میلیون به متقاضیان واقعی تعلق گرفته و بقیه آن به کسانی اختصاص یافته که به مسکن به شکل یک کالای سرمایه ای نگاه می کرده اند.

 

راهکارهای تنظیم و کنترل بازار مسکن

همان طور که تا این جای گزارش خوانده اید کم بودن عرضه و تقاضای بالا منجر به رشد قیمت مسکن و به تبع آن بالارفتن اجاره بها شده است. حال این سوال به وجود می آید که چگونه می توان جلوی این افسارگسیختگی قیمت مسکن را گرفت. خب در وهله اول همان طور که گفته شد باید عرضه مسکن را افزایش داد که از راهکارهای آن می توان به تسهیلات برای انبوه سازی ، تخفیف در پروانه ساخت  ومشارکت وزارت راه و شهرسازی با انبوه سازان   اشاره کرد. اما در این میان راه حل های دیگری هم وجود دارد که می توان توسط آن ها تقاضاهای سرمایه ای را که مخرب هر بازاری هستند، کنترل کرد و به حداقل رساند و مهم ترین آن مالیات است.

 

هم اکنون  در کشور ما بیش از 2.5 میلیون واحد خالی وجود دارد که با گرفتن مالیات از آن ها دیگر نگهداری این واحدها به عنوان سرمایه برای صاحبان شان به صرفه نیست و آن ها را مجاب می کند که برای تبدیل سرمایه به بازار عرضه کنند که در نتیجه عرضه را به شکل محسوسی افزایش می دهد. البته مجلس طرح مالیات بر خانه های خالی را به عنوان بخشی از لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در سال 94 تصویب کرد. اما متاسفانه وزارت راه و شهرسازی هنوز برای تکمیل این سامانه مهم و ضروری اقدامی نکرده و فقط توصیه به نخریدن خانه می کند و خسارت بسیاری بر مردم و به خصوص متقاضیان مسکن وارد کرده است.

 

 

خراسان/ ناصر رعیت نواز  

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------