آخرین اخبار اقتصادی


اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,معاون وزیر کار

ثبت ۱۱۸ هزار شکایت بابت حقوق معوقه در سال ۹۸

معاون وزیر کار گفت: در سال ۹۸ میزان شکایت کارگران بابت حقوق معوقه ۱۱۸ هزار و ۶۷۲ مورد بوده است. به گزارش مهر به نقل از وزارت…


اصلانی: وام ودیعه مسکن به درد کارگران می‌خورد اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی, وام ودیعه مسکن
مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که کمک ودیعه مسکن قطعا به درد کارگران می‌خورد، گفت: با وام ودیعه مسکن در تهران ماهانه یک میلیون تومان به سود مستأجران تمام می‌شود. 

به گزارش تسنیم، یکی از انتقاداتی که به طرح دولت برای حمایت از مستأجران وارد شده، میزان اقساط تسهیلات، 50 میلیون تومانی (برای تهران)، 30 میلیون تومانی برای شهرهای بزرگ و 15 میلیون تومانی در شهرهای کوچک است. بر اساس اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی میزان سود پرداختی ماهانه وام 50 میلونی حدود 540 هزار تومان، وام 30 میلیونی حدود 320 هزار تومان و وام 15 میلیونی حدود 160 هزار تومان است.

 

برخی بر این باورند این وام به دلیل سود آن به درد کارگران نمی‌خورد. اما آیا این ادعا با وضعیت کنونی بازار مسکن همخوانی دارد؟

 

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که کارگران، خانوارهای 5 نفره، خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی در اولویت دریافت این وام قرار دارند به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، گفت: این‌که گفته می‌شود وام مذکور به درد کارگران می‌خورد، اشتباه است.

 

پروانه اصلانی ادامه داد: به‌عنوان مثال صاحبخانه‌ای از مستأجر خود درخواست 50 میلیون تومان پول پیش را در تهران کرده است؛ اگر این مستأجر که از قشر کارگران است بخواهد این پول را تهیه کند باید وامی را با سود حداقل 18 درصدی پس از دوندگی زیاد از بانک دریافت کند.

 

وی تاکید کرد: قسط چنین وامی حداقل ماهانه 1.5 میلیون تومان است و با توجه به درآمد کارگران پرداخت این مبلغ از توان کارگران خارج است.

 

وی تصریح کرد: این در حالی است که سود کمک ودیعه مسکن 13 درصد است و مستأجران در تهران ماهانه حدود 540 هزار تومان قسط پرداخت می‌کنند. از این رو حدود یک میلیون تومان به سود کارگران است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------