آخرین اخبار اقتصادی


تجمع کارگران،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی

درخواست کارگران سه واحد کشتارگاهی خرمشهر برای افزایش‌حقوق/ بازنشستگان هما امروز تجمع کردند

کارگران سه واحد کشتارگاهی در شهرستان خرمشهر واقع در استان خوزستان، خواستار افزایش حقوق و برقراری مزایای سخت و زیان‌آور خود…

دلایل سکته بازارهای طلا، ارز و سهام | بازده 7ماهه بازارها؛ زیر 10درصدبازارهای ارز و طلا ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
بازده 7ماهه سرمایه‌گذاری در بورس به 10درصد رسید که بیشتر از بازده سرمایه‌گذاری در بازارهای ارز و طلاست

با وجود نزول شاخص کل بورس در50روزگذشته آمارها نشان می‌دهد بازده بازار سهام از سایر بازار‌ها پیشی گرفته است. در شهریورماه قبل، بازده بورس کمتر از بازده بازار ارز بود.

 

به گزارش همشهری، رشد پرشتاب تورم در 3سال گذشته بر اهمیت بازارهای سرمایه‌گذاری در ایران افزوده است زیرا نرخ تورم طبق محاسبات مرکز آمار سالانه دست‌کم 45درصد از قدرت خرید خانوارها کم می‌کند که این موضوع نگرانی زیادی را به‌ویژه در میان سپرده گذاران بانکی به‌وجود آورده است.

 

طبق محاسبات موجود سپرده‌گذاری در بانک‌ها حتی فرض دریافت 20درصد سود سالانه به‌معنای آن است که قدرت خرید پس اندازها سالانه 25درصد کاهش می‌یابد. درحال حاضر 80درصد نقدینگی در سپرده‌های مدت‌دار بانکی رسوب کرده و به‌معنای آن است که سپرده گذاران ازجمله بزرگ‌ترین بازندگان افزایش نرخ تورم هستند زیرا صرف‌نظر از افزایش مداوم هزینه هایشان، سال به سال بخش مهمی از ارزش پولشان را نیز از دست می‌دهند.

 

با وجود این، بخشی از سرمایه‌گذاران در تلاشند از طریق سرمایه‌گذاری در بازار‌های طلا، ارز و سهام مانع از کاهش قدرت خریدشان شوند. این راهبرد به‌ویژه در 3سال گذشته که آهنگ رشد نرخ تورم افزایش یافته، عمومیت بیشتری پیدا و توجه طیف گسترده‌تری از سرمایه‌گذاران را به ‌خود جلب کرده است. نکته حائز اهمیت این است که به غیر از بازار سهام، افزایش جریان نقدینگی در سایر بازار‌ها از جمله ارز خود به بحران تورم دامن می‌زند. با این حال سرمایه‌گذاران با توجه به آنکه در تلاشند از خود در برابر تورم محافظت کنند، صرفا به بازده بازارها توجه می‌کنند و تحت‌تأثیر این موضوع جریان نقدینگی به‌طور مدام و با توجه به میزان بازده در میان بازار‌ها در حال جابه جا شدن است.

 

بازده 7ماهه بازار‌ها

در شهریورماه تحت‌تأثیر نزول 12درصدی شاخص کل بورس تهران و نوسان‌های قیمت دلار میزان بازده سرمایه‌گذاری در بازار ارز، از بازار سهام پیشی گرفت اما در پایان مهرماه با وجود چند دور نزول شاخص‌های بورس، شرایط تغییر کرد و موجب شد بازده 7ماهه بورس از بازده سرمایه‌گذاری در بازار ارز پیشی بگیرد.

 

آمار‌ها نشان می‌دهد در مهر‌ماه امسال با وجود آنکه شاخص کل بورس تهران در طول چند هفته با نزول مواجه شده، اما در مجموع با 50هزار واحد افزایش از یک میلیون و 386هزار واحد به یک میلیون و436هزار واحد رسیده است؛ یعنی سهامداران به‌طور متوسط در این‌ماه 3.6درصد سود کرده‌اند، با این میزان سود، هم‌اکنون میانگین بازده سرمایه‌گذاری در بورس از ابتدای امسال تاکنون به مرز 10درصد رسیده و بازار سهام از نظر بازده در صدر همه بازار‌ها قرار گرفته است.

 

طبق آمارهای موجود سرمایه‌گذاران در بازار ارز در رتبه دوم جدول بازده بازارها، از نظر رشد در 7‌ماه گذشته، ایستاده‌اند. بازده سرمایه‌گذاری در بازار ارز به 9.13درصد رسیده است. قیمت هر دلار آمریکا از ابتدای امسال تا پایان مهرماه با 2300تومان افزایش از 25هزار و 200تومان به 27هزار و 500تومان رسیده. این احتمال وجود دارد که درصورت تداوم روند نزولی شاخص بورس و افزایش قیمت دلار در‌ماه جاری، ترکیب جدول بازده سرمایه‌گذاری در بازار‌ها در‌ماه بعد دچار تغییر شود.

 

جاماندن طلا از دلار

با وجود آنکه قیمت طلا در ایران اثرپذیری زیادی از تغییرات قیمت ارز دارد، اما آمارها نشان می‌دهد در 7‌ماه گذشته قیمت طلا و سکه، به موازات نرخ ارز رشد نکرده است. به‌طور کلی قیمت طلا تحت‌تأثیر نرخ جهانی هر اونس طلا در بازار جهانی و قیمت دلار در بازار داخلی تعیین می‌شود؛ با این حال اثر پذیری نرخ طلا از قیمت دلار در بازار داخلی، بیشتر از نوسان نرخ هر اونس طلا در بازار‌های جهانی است.

 

با وجود این اثرپذیری آمار‌ها نشان می‌دهد؛ قیمت طلا و سکه در 7‌ماه گذشته به‌طور میانگین بین 5.5تا 6درصد رشد کرده که دست‌کم 3درصد کمتر از نوسان قیمت دلار است.

طبق این اطلاعات حتی میزان رشد قیمت سکه طرح جدید 3.8درصد بوده که کمتر از همه بازارهاست. قیمت هر سکه طرح جدید با وجود آنکه در مقاطعی در 7‌ماه گذشته از مرز 12میلیون و 350هزار تومان هم عبور کرد، اما در پایان مهرماه به محدوده 11میلیون و 700هزار تومان رسید. قیمت هر سکه طرح جدید درابتدای امسال در محدوده 11میلیون و 270هزار تومان بود.

 

در بازار طلا و سکه بیشترین رشد در 7‌ماه گذشته متعلق به مثقال و طلای 18عیار بوده است. اعداد و ارقام نشان می‌دهد؛ قیمت هر مثقال طلا از ابتدای امسال تاکنون 281هزار تومان معادل 5.98درصد و هر گرم طلای 18عیار 5.97درصد افزایش یافته است.

 

بازارهای ارز و طلا ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
 
همشهری
 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------