تحریم روسیه؛ ادامه کار مک دونالد، استارباکس و کوکاکولا/ سکوت فست فودهای زنجیره ای در باره اوکراینمک دونالد ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
پپسی در وب‌سایت خود اعلام کرده که بزرگترین تولیدکننده مواد غذایی و نوشابه در روسیه است و صدها میلیون دلار برای سه کارخانه تولیدی در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده است. 

پس از تهاجم روسیه به اوکراین بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان فعالیت خود در روسیه را تعلیق کرده و بسیاری از فروشگاه‌های خود در این کشور را بستند.

 

به گزارش عصرایران، غول‌های فناوری مانند "اپل"، "سامسونگ" و خرده‌فروشی‌های لوکس مانند "هرمس" از روند تعلیق فعالیت یا بستن فروشگاه‌ها پیروی کردند اما شرکت‌های غذایی یا فست‌فودهای زنجیره ای آمریکایی، هنوز در روسیه باز هستند و به کار خود ادامه می‌دهند.

به کانال عصر ایران در تلگرام بپیوندید

 

نیویورک تایمز نوشت: شرکت‌های غذایی آمریکا یا فست‌فودهای زنجیره‌ای این کشور در روسیه عمدتا در مورد اوکراین سکوت اختیار کرده اند.

 

اینک سرمایه گذاران بزرگ و گروه‌های مختلف مردم از طریق رسانه‌های اجتماعی فشار زیادی را بر تولیدکنندگان بزرگ غذایی آمریکا مانند کوکاکولا، پپسی و فست‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد و "یام برندز" وارد می آورند. آنها خواهان توقف فعالیت این برندهای غذایی در روسیه هستند.

 

رئیس "صندوق بازنشستگی ایالت نیویورک" به عنوان شرکت سرمایه‌گذاری آمریکا در روزهای گذشته گفت: "این شرکت‌ها باید در نظر بگیرند که آیا انجام تجارت در روسیه در دوران فوق‌العاده بی@ثبات و حساس کنونی ارزش ریسک دارد یا خیر؟".

 

"مک دونالد"، کوکاکولا، پپسی، "موندز اینترنشنال" (شرکت سازنده شکلات‌های توبلرون)، شرکت "اوریو" و "ریتز کراکر" به پیام‌هایی که خواستار توضیح فعالیت آنها در روسیه بود، پاسخ ندادند.

 

"استارباکس" و "یام برندز" در واکنش به تهاجم روسیه اعلام کردند که از تلاش های امدادی بشردوستانه حمایت می‌کنند. این دو شرکت حق امتیاز فست فودهای زنجیره ای "کی اف سی" و "پیتزا هات" را دارند.

 

برخلاف خرده فروشی‌هایی که از توقف فعالیت خود در روسیه خبر داده اند، برخی از شرکت‌های زنجیره ای آمریکا، مالک رستوران‌های روسیه محسوب نمی‌شوند و شعب رستوران تنها تحت نام این کمپانی‌ها در روسیه فعالیت می‌کنند.

 

در روسیه مجموعه‌ و شعبه‌های زنجیره‌ای استارباکس، "پاپا جانز" و "یام برندز"، "کی اف سی" و "پیتزا هات" به صورت "فرانچایز" اداره می‌شوند.

 

فرنچایز یک مدل از همکاری در کسب و کار است که برای عرضه یک محصول یا خدمت به کار می‌رود. یک رابطه مدت‌دار و بلندمدت که فرنچایز دهنده حق بهره‌مندی از لیسانس و برند خود را به فرنچایز گیرنده می‌دهد و در زمینه سازماندهی، آموزش، تامین مواد، بازاریابی و مدیریت به فرنچایز گیرنده کمک می‌کند. فرانچایز دهنده در ازای آموزش و بازاریابی خود، مبلغی از درآمد فرنچایز گیرنده را در اختیار می گیرد.

 

مجموعه "یام برندز" که بیش از 1000 شعبه "کی اف سی" و 50 "پیتزا هات" در روسیه دارد گفت که شعبه هایش به صورت فرانچایزی اداره می‌شود و اعلام کرد کمک‌های خود به اوکراین را به سازمان‌های مختلف امدادی و بشردوستانه ارائه می‌دهد.

مک دونالد ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

صاحبان امتیاز رستوران‌ها و شعب فست فود یا کافه‌های زنجیره‌ای آمریکایی در روسیه، عمدتا روابط نزدیکی با بانک‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ روسی دارند.

 

کارشناسان "فرانچایز" می‌گویند با توجه به توافقات، احتمالا مالک و اداره کننده شعب رستوران در روسیه حق تعطیلی رستوران در شرایط بحرانی یا ناآرامی سیاسی را دارد نه مجموعه اصلی برند.

 

فست‌فودها و شرکت‌های تولید غذا و نوشیدنی از اولین گروه‌های تجاری بودند که وارد بازار روسیه شدند و بسیاری از آنها  برای دهه‌ها و به شکلی زیرکانه در روسیه تجارت کردند.

 

در تنش‌‌ها و ناآرامی‌های گذشته نیز، تعداد زیادی از روس‌ها خواهان خوردن نوشابه‌، مرغ، پیتزا و برگرهای آمریکایی بودند.

 

در روز افتتاح اولین شعبه مک‌دونالد در میدان "پوشکین" مسکو (1990)، 30 هزار شهروند روسی در مقابل این رستوران در صف ایستادند و طبق اعلام مقامات وقت مک دونالد، رکورد تاریخی‌ای را ثبت کردند. 

 

چند سال بعد "میخائیل گورباچف" رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی در تبلیغات "پیتزا هات" شرکت کرد.

 

مک دونالد برخلاف دیگر فست فود و کافه‌های زنجیره ای، مالک اکثر رستوران‌های خود در روسیه است. براساس توافق موجود در برگه‌های سرمایه گذاری، روسیه  9 درصد از درآمد کل شرکت و 3 درصد درآمد عملیاتی این فست فودهای زنجیره ای را در اختیار می‌گیرد.

 

مک دونالد هیچ بیانیه‌ای را در مورد تهاجمبه اوکراین ارائه نداده است.

 

سخنگوی این شرکت به سوالات در باره باز بودن رستوران‌هایش در روسیه اشاره نکرد و در باره نحوه دریافت منابع غذایی یا پرداخت‌های مالی پاسخی نداد.

 

شرکت‌های لجستیک و حمل و نقل ارسال کالا به روسیه را متوقف کرده اند و دسترسی به سیستم‌های مالی و پرداخت‌های بین المللی در این کشور محدود شده یا امکان ندارد.

 

کمپانی پپسی هم در مورد فعالیت خود در روسیه بیانیه‌ای نداده است. سخنگویان این شرکت نیز به ایمیل‌های متعددی که خواستار اظهار نظر در این باره بودند، پاسخی ندادند.

 

این شرکت در وب‌سایت خود اعلام کرده که بزرگترین تولیدکننده مواد غذایی و نوشابه در روسیه است و صدها میلیون دلار برای سه کارخانه تولیدی در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده است.

 

در سال گذشته روسیه بیش از 4 درصد از درآمد 79.4 میلیارد دلاری کمپانی پپسی را به خود اختصاص داد که حدود 3.4 میلیارد دلار می‌شود.

 

پپسی در اوایل دهه 1970 طی قراردادی به روسیه اجازه داد تا پپسی را یه صورت بطری در شوروی تولید کرده و بفروشد.

 

پس از آن پپسی به اولین محصول مصرفی آمریکا در اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد.

 

در حالیکه بسیاری از غول‌های فناوری و برندهای خرده فروشی بزرگ غربی فعالیت خود در اوکراین را کاهش داده یا تعلیق کرده‌اند، مک‌دونالد و سایر فست‌فورهای زنجیره‌ای آمریکایی به فعالیت خود در روسیه ادامه می‌دهند

مک دونالد ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

  

در مقابل این قرارداد، یکی از زیر مجموعه‌های کمپانی پپسی که پیشتر نوشیدنی‌ الکلیِ ودکای شوروی را به بازار آمریکا عرضه می‌کرد، حقوق انحصاری فروش دیگر نوشیدنی‌های الکلی مانند شامپاین، شراب و برندی شوروی در آمریکا را به دست آورد.

 

"کوین جاسون" مدیر عامل استارباکس در روز جمعه در بیانیه‌ای خطاب به کارکنان جهانی خود "حملات بی‌دلیل، ناعادلانه و وحشتناک" روسیه به اوکراین را محکوم کرد.

 

او افزود: شرکتش هر درآمدی از حق امتیاز شعبه‌های فعال در روسیه را در کنار سایر کمک‌های مالی به عنوان کمک‌های بشردوستانه به اوکراین اهدا خواهد کرد.

 

یکی از وبسایت‌های استارباکس که از سوی گروه کویتی "الشایا" در روسیه اداره می شود، در روز شنبه از فعالیت 130 شعبه این برند در ساعات معمول کاری در روسیه خبر داد.

 

مجموعه "یام برندز" که بیش از 1000 شعبه "کی اف سی" و 50 "پیتزا هات" در روسیه دارد گفت که شعبه هایش به صورت فرانچایزی اداره می‌شود و اعلام کرد کمک‌های خود به اوکراین را به سازمان‌های مختلف امدادی و بشردوستانه ارائه می‌دهد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------