آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,سقوط هواپیما اوکراینی

حکم احتمالی دادستانی اوکراین برای مسئولان سقوط هواپیمای اوکراینی

دفتر مطبوعاتی دادستانی اوکراین اطلاعیه ای درباره دریافت اطلاعات تکمیلی علل سقوط هواپیمای اوکراینی از ایران ارائه داد. به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، دفتر مطبوعاتی…


گروسی: در سطح همکاری مورد نیاز با ایران قرار دارم/ تروئیکای اروپایی: ایران با آژانس شفاف باشداخبار,اخبار سیاست خارجی,رافائل گروسی
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گویی مواضعش درباره همکاری های اخیر آژانس و ایران را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه BBC World، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با این شبکه درباره این که آیا رویکرد آژانس در زمان او نسبت به ایران تغییری کرده است، گفت: من به طور کلی یک روش جدید را به کار گرفتم اما مسئله ایران یک مسیر طولانی و پرفراز و نشیب است. بنابراین طبیعی است که لحظات سختی وجود داشته باشند. ما اختلاف‌هایی داشتیم. امسال ما مسیر سختی را طی کردیم. چند هفته پیش که در تهران بودم توانستیم این مسائل را حل کنیم. در حال حاضر توانسته‌ایم به خوبی فعالیت کنیم.

 

گروسی ادامه داد: من در سال جاری از ایران خواستم که برای بازرسان ما دسترسی به چند محل انجام شود که نشد و این موجب شد که ما در تنگنا قرار بگیریم. مهم بود که ما  این مسئله را حل کنیم. ما به طور مستقیم با آن‌ها صحبت کردیم و آن‌ها صمیمانه ما را پذیرفتند. من با رئیس جمهور روحانی و وزیر امور خارجه ظریف صحبت کردم و توانستیم باهم به توافق برسیم.

 

مدیرکل آژانس همچنین با اشاره به دسترسی بازرسان آژانس به یکی از دو محل تعیین شده توسط آژانس که از سوی ایران انجام شد، گفت: این پایان ماجرا نیست اما درباره دستاوردمان باید بگویم، چیزی که ما به دست آوردیم بازگشت به فعالیت معمولمان بود که باید داشته باشیم. ما دوباره فعالیت می‌کنیم.

 

او در پاسخ به این سوال که آیا می‌تواند تایید کند آژانس بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کرده است، گفت: نه من این را تایید نمی‌کنم. به این خاطر که ما اطلاعات زیادی داریم. ما اطلاعاتی داریم که از بازرسان خودمان جمع‌آوری می‌کنیم و اطلاعاتی داریم که کشورها به ما می‌دهند. همچنین اطلاعاتی نیز وجود دارند که از طریق طرف‌های سوم کسب می‌شوند. ما هیچ وقت بر اساس اطلاعاتی که دریافت می‌کنیم فعالیت نمی‌کنیم. ما گروه بزرگی از کارشناسان را در زمینه‌های مختلف داریم.

 

گروسی در پاسخ به این سوال که آیا سطح همکاری آژانس با تهران را سطح متفاوتی از زمان انجام شدن توافق هسته‌ای در نظر می‌گیرد، گفت: اکنون در آن سطح همکاری مورد نیازم قرار دارم.

 

مدیرکل آژانس در پاسخ به این سوال که آیا از دیدگاه او ایران از زمان روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ به دستیابی به یک سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر  یا دورتر شده است، گفت: معیارهای متفاوتی وجود دارند. اگر معیار شما این باشد که آن‌ها چقدر مواد هسته‌ای که در این مورد اورانیوم غنی‌شده است دارند، ممکن است به این نتیجه برسید که آن‌ها اکنون نسبت به روی کار آمدن دولت ترامپ نه، اما نسبت به زمانی که این دولت تصمیم گرفت از توافق هسته‌ای خارج شود، مواد هسته‌ای بیشتری در اختیار دارند. از آن پس ایران به تلافی تصمیم گرفت سطح رعایت [تعهداتش] را کاهش دهد و این سپس به آن معنا بود که غنی‌سازی بیشتری را آغاز کردند. اما اگر بخواهیم موضوع را پیچیده‌تر کنیم و بیاییم این مقدار با مقداری که در زمان امضای برجام[توافق هسته‌ای] داشتند مقایسه کنیم، آن‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای مقدار کمتری در اختیار دارند. بنابراین، این معیارها گاهی می‌تواندد افراد را دچار سردرگمی کند. ما هستیم که بررسی کرده و ثابت کنیم که ایران به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.

 

او در پاسخ به این سوال که موضع او درباره این دیدگاه که باید در ازای وضعیت تداوم غنی‌سازی در ایران توافق هسته‌ای را از بین رفته دانست و تحریم‌های گسترده‌تری را بر ایران اعمال کرد، توضیح داد: گفتن این بر عهده من نیست. همان طور که گفته‌ام من باید بی طرف باشم. من باید سرسخت اما منصف باشم. بنابراین نمی‌توانم طرفداری سیاسی کنم و بگویم تحریم‌ها خوبند یا بد، آری یا نه به تحریم‌ها. ما یک ارزیابی بی‌طرفانه فنی را ارائه می‌دهیم که سرانجام به قدرت‌های جهانی اجازه می‌دهد به تصمیمی درست برسند.

 

***

 

تروئیکای اروپا خواستار شفاف سازی ایران در پاسخ به سوال های پادمانی آژانس شد

تروئیکای اروپا (آلمان، فرانسه و انگلیس)  در بیانیه ای درباره معاهده پادمانی آژانس بین المللی انزژی اتمی با ایران ضمن قدردانی از رافائل گروسی مدیرکل آژانس برای ارائه گزارشی درباره معاهده پادمانی ایران و تلاش برای مشارکت در مذاکراتی مهم در راستای شفاف سازی اطلاعات مربوط به درستی و کامل بودن اظهارات ایران تحت معاهده پادمانی و پروتکل الحاقی، گفتند: ما از بیانیه مشترک ایران و آژانس در 26 اوت استقبال می کنیم. این بیانیه راه را برای طی کردن یک روند قانونی رو به جلو در راستای حل و فصل مسائل مروبط به اقدامات اجرایی در زمینه پادمانی که از سوی آژانس مشخص شده است و به سوی اجرای تعهدات قانونی ایران برای ایجاد دسترسی به محل های مشخص شده از سوی آژانس، هموار می کند. 

 

تروئیکای اروپا در ادامه این بیانیه اظهار کردند: ما به اظهارات دلگرم کننده ایران درباره قصدش برای تقویت بیشتر همکاری با آژانس و این که دسترسی به یکی از محل های مشخص شده پیش از این انجام شده و تاریخ دسترسی به محل دوم مشخص شده است، توجه داریم. 

 

آن ها در ادامه گفتند: ما از ایران می خواهیم کاملا بیانیه مشترک را اجرایی کرده و در تاریخی که با آژانس بر سر آن موافقت شده است، دسترسی کامل به محل دوم را ایجاد کند. 

 

این سه کشور علاوه بر این مطرح کردند: ما از ایران می خواهیم اطلاعات و توضیحات درخواست شده از سوی آژانس را که برای پاسخ به تمام سوال های پادمانی مورد نیاز است، ارائه دهد. 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------