X

آخرین اخبار سیاست خارجی


شورای حکام,اخبار سیاست خارجی,خبرهای سیاست خارجی

قطعنامه پیشنهادی غربی‌ها علیه ایران احتمالاً روز جمعه به رأی گذاشته می‌شود/ ظریف: آمریکا تا تعهداتش را انجام ندهد، حق بازگشت به برجام ندارد

یک رسانه غربی به نقل از منابع آگاه گزارش داد که طرف‌های اروپایی برجام در قطعنامه‌ای که از حمایت آمریکا نیز برخوردار است و همین هفته در شورای حکام آژانس به رأی گذاشته…

چین و روسیه: آمریکا باید بدون پیش‌شرط به برجام بازگردداخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
وزیر خارجه چین در نشست امروز وزرای خارجه عضو برجام به میزبانی اتحادیه اروپا بر لزوم بازگشت فوری و بدون پیش‌شرط آمریکا به توافق هسته‌ای ایران تاکید کرد.

به گزارش فارس، وزیر خارجه چین خواستار بازگشت بدون پیش‌شرط آمریکا به توافق هسته‌ای ایران شد. 

 

او امروز در نشست غیررسمی مجازی وزرای خارجه ایران و ۴+۱ (انگلیس، فرانسه، آلمان، چین، روسیه) تاکید کرد آمریکا باید در اولین فرصت بدون تعیین پیش‌شرط به برجام بازگردد. 

 

به گزارش شبکه چینی «سی‌جی‌تی‌ان»،  «وانگ یی» در سخنان خود علت کاهش تعهدات برجامی ایران را خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و سیاست «فشار حداکثری» واشنگتن علیه کشورمان دانست و افزود اوضاع هسته‌ای ایران با توجه به تصمیم «جو بایدن» برای بازگرداندن آمریکا به برجام، به نقطه حساسی رسیده است. 

 

وی افزود با این حال ایالات متحده در عین حال در حال افزایش فشار بر ایران است. 

 

وزیر خارجه چین در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرد: طرف آمریکایی باید با بازگشت به برجام، تحریم‌ها علیه ایران و نهادها و طرف‌های ثالث را لغو کند. بر این اساس، ایران هم باید به تعهداتش در برجام بازگردد.

 

وی افزود: چین پیشنهاد می‌کند که طرف‌های برجام رایزنی‌هایی را درباره این موضوع در اسرع وقت داشته باشند تا روند بازگشت آمریکا به توافق‌نامه آغاز شود. 

 

بنابر این گزارش، وانگ گفت تلاش‌های مشترک برای حفظ پایدار برجام و ارتقای اوضاع در مسیر مورد انتظار جامعه بین‌المللی نیاز است. 

  

روسیه: آمریکا بدون هیچ پیش شرطی به برجام بازگردد

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای به برگزاری اجلاس وزیران برجام اشاره کرد و افزود که آمریکا بدون هیچ گونه پیش شرطی باید به برجام بازگردد.

 

به گزارش ایرنا در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است : امروز (دوشنبه) سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در نشست وبیناری و غیررسمی کشورهای شرکت کننده در برجام شرکت کرد و «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، «وانگ یی» وزیر خارجه چین، «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان، «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس و «جوسپ بورل» (Josep Borrell ) هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به او پیوسته و در اجلاس شرکت کردند. 

 

بیانیه  وزارت خارجه روسیه یادآورشد که در نشست امروز بر پایبندی تغییرناپذیر همه کشورهای شرکت کننده در برجام به تعهدات خود تاکید شد. تفاهم کامل در مورد غیرقابل جایگزین بودن توافق های در چارچوب برجام و ضرورت حفظ آن و تامین یکپارچگی این توافق بین المللی و ایجاد شرابط برای اجرای پایدار آن در حالت توافق اولیه وجود دارد. 

 

 طرف روسی در این نشست افزودکه نسخه هایی برای بهبودی برجام در این توافق نهفته است که شامل طی مسیر برای اجرای مستمر ازسوی همه کشورهای عضو برجام می شود که آن را تنظیم و امضا کردند.

 

بیانیه وزارت خارجه روسیه ادادمه داد که عامل بی ثبات کننده اصلی در روند اجرای توافق هسته ای همچنان اقدام های مخرب آمریکا است و به رغم فشارهای حداکثری ایالات متحده ،  برجام هنوز حفظ شده و قطعنامه ۲۲۳۱ در حالت قبلی اجرا می شود و بازگشت تحریم های لغو شده عملی نشده، آسوده خاطر نیست. 

 

لاوروف  در این نشست گفت: ما اظهارات رهبری ایران را که از آمادگی برای بازگشت فوری به اجرای برجام در صورت اقدام مشابه آمریکا سخن گفته است، تمجید می کنیم. امیدواریم که این پیام را نه فقط شرکت کنندگان کنونی برجام بلکه در واشنگتن بشنوند.» 

 

وزیر خارجه روسیه یادآورشد که اجرای کامل مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از سوی آمریکا، یک مساله گزینشی نیست بلکه تعهد هر کشور است که در بند ۲۵ منشور سازمان ملل مورد تاکید قرار گرفته است.

 

 وی افزود:معتقدیم که بازگشت آمریکا به برجام باید بدون هر گونه پیش شرط صورت گیرد. آماده ایم تا به همراه سایر شرکا در مورد جزییات این مسیر کار کنیم و به طرف آمریکایی برای پیمودن آن کمک کنیم. این به نفع همه ما است.

 

بیانیه وزارت خارجه روسیه همچنین ادامه داد که در جریان نشست وزیران برجام بیانیه مشترکی صادر شد و تماس ها بین کشورهای عضو برجام ادامه خواهد یافت. 

 

وزارت خارجه روسیه یادآورشد که طرف روسی، تلاش های فشرده برای اجرای برنامه ریزی شده برجام در همه ابعاد آن را هدف قرار داده است و بر موازنه سنجیده بین منافع و تعهدات و اصل اقدام متقابل تکیه می کند. 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------