آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,ظریف

ظریف: آماده تبادل همه زندانیان دو تابعیتی با آمریکا هستیم

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری روسی اسپوتنیک اعلام کرد: آماده تبادل همه زندانیان دو تابعیتی با آمریکا هستیم. به گزارش مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور…


حمله به ترامپ در مناظره انتخاباتی دموکرات‌ها اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,ریاست جمهوری آمریکا

 

داوطلبان دموکرات ریاست جمهوری آمریکا، تصمیم دونالد ترامپ برای ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی را نادرست دانستند و پته بوتیجیج گفت: ترامپ ما را به جنگ نزدیک کرد که نه با ترور (سردار) سلیمانی بلکه با خروج از برجام آغاز شد.

 

چهار روز مانده به انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در نیوهمپشایر، جو بایدن، برنی سندرز، الیزابت وارن، پته بوتیجیج، اندرو یانگ، امی کلوباچر و تام استیر در هشتمین مناظره انتخاباتی در این ایالت به روی سن رفتند و این مطلب را در پاسخ به این سوال مطرح کردند که ترامپ در نطق سالانه وضعیت عمومی کشور از ترور سردار سلیمانی دفاع کرد، اگر آنها رئیس جمهوری بودند در این باره چه تصمیمی می گرفتند.

 

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,ریاست جمهوری آمریکا

پته بوتیجیج گفت: در این شرایطی که ترامپ تصمیم گرفت تا به سلیمانی حمله کند، ما هیچ شواهدی ندیدیم که بتواند کشور ما را امن‌تر کند. این ها نشان می دهد هیچ درسی از جنگ عراق نگرفتیم. تنها حذف یک فرد بد نمی تواند ایده خوبی باشد. اگر این را ندانید، این کار را می‌کنید.

 

وی افزود: این رئیس جمهوری ما را بسیار به جنگ نزدیک کرد. این مساله با حمله به سلیمانی آغاز نشد، از آنجا آغاز شد که ما را از توافق هسته ای خارج کرد؛ توافقی که خود مقامات دولت، تایید کردند که داشت کار می‌کند. اکنون زمان آن است که به رسمیت بشناسیم که همه این قدم ها ما را به سمت جنگی می برد که پیامدهای بسیار جدی دارد.

 

این داوطلب دموکرات‌ها که در انتخابات مقدماتی ایالت آیوا با یک دهم درصد از برنی سندرز پیشی گرفت و نفر نخست شد، ادامه داد: با این حال ما شاهد بودیم که در حملات آنها(ایران)، نیروهای ما صدمه دیدند. نیروهای نظامی کاری را انجام می دهند که نیاز آمریکا باشد، اما به عنوان رئیس جمهوری (آتی)، گزارشات دستگاه‌های اطلاعاتی را می‌خوانم و به امنیت ملی توجه می کنم، با متحدانمان مشورت می کنم و سیاست آمریکا را در مسیری خواهم برد که صدمه‌ای به کشور وارد شود.

 

بوتیجیج تصریح کرد: این رئیس جمهوری به جامعه اطلاعاتی اهانت کرد و آنها را خارج از خط قرار داد. با جمع آوری اطلاعات می توانید تصمیم بگیرید که آیا انجام چنین حملاتی ارزشمند است یا خیر.

 

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,ریاست جمهوری آمریکا

 

بایدن: ترامپ ما را منزوی کرد

جو بایدن دیگر داوطلب دموکرات‌ها و معاون اول دولت باراک اوباما هم در این باره گفت: اگر من رئیس جمهوری و فرمانده کل قوا بودم، دستور حمله هوایی به سلیمانی را نمی دادم چرا که هیچ تهدید فوری از ناحیه او وجود نداشت.

 

وی افزود: سیاست "آمریکا بزرگ" ترامپ اکنون به "آمریکا تنها" تبدیل شده است. ما اکنون در آن جنگ منطقه ای بدون هیچ دوستی، بدون هیچ متحدی و بدون هیج پشتیبانی، تنها شده‌ایم.

 

معاون اول باراک اوباما ادامه داد: از سوی دیگر، ببینید در حملات موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی ما در عراق چه اتفاقی افتاد؟ ۶۴ نیروی قهرمان ما آسیب دیدند. این چیزی است که رخ داد؛ آنها صدمات ضربه مغزی دیده‌اند اما رئیس جموری چه می گوید؟ "سر درد". این همه چیز است. این شخص(ترامپ) شایستگی فرماندهی کل قوا را برای بار دیگر ندارد.

 

بایدن اضافه کرد: به عنوان رئیس جمهوری من مسئولانه و به عنوان آخرین چاره، از نیروهای نظامی استفاده می کنم. ما به جنگ‌های ابدی در خاورمیانه نخواهیم رفت.

 

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,ریاست جمهوری آمریکا

انتقاد سندرز از ترور سردار سلیمانی 

برنی سندرز دیگر داوطلبی بود که در مناظره امشب به این سوال پاسخ داد و گفت: نگاه کنید در جهان رهبران بدی همچون "کیم جونگ اون" در کره شمالی و "محمد بن سلمان" در سعودی را دارید که دستور قتل جمال خاشقچی را صادر کرد، "پوتین" را در روسیه دارید که در ترور دشمنان خود دخالت دارد؛ "شی"  را در چین می بینید که میلیون‌ها مسلمان را در کشورش محاصره کرده است.

 

وی افزود: شما نمی‌توانید در جهان راه بیفتید و هر آدم بدی را ترور کنید. در این صورت هر مقامی در جهان می تواند هدف ترور قرار گیرد.

 

سناتور دموکرات ادامه داد: ترامپ نمی داند که با تقویت دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه و نه فقط نیروی نظامی، می توانیم کشورهای جهان را گرد هم آوریم و قدرت و ثروت خود را تقویت کنیم.

 

سندرز اضافه کرد: باید بنشینیم و اجازه دهیم تفاوت‌ها و اختلافاتمان را در مباحث و نشست های سازمان ملل متحد حل کنیم نه جنگ های بیشتری که تریلیون‌ها دلار هزینه دارد و مشخص نیست جان چندین نفر از دست خواهد رفت.

 

 ایرنا  

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------