پشت پرده سرقت های میلیاردی از دکل های برق! حوادث روز,اخبار حوادث,خبرهای حوادث
با دستگیری یکی از پیمانکاران سابق شرکت برق، پشت پرده سرقت های میلیاردی از دکل های فشار قوی فاش شد.

فرمانده انتظامی مشهد روز گذشته در حاشیه بازدید از نتایج عملیات های مبارزه با سرقت به  خراسان  گفت: از حدود سه ماه قبل سرقت‌های گسترده از دکل های برق فشار قوی در مشهد افزایش یافت به طوری که قطعی برق ناگهانی، مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده بود.

 

سرهنگ حسین دهقان پور افزود: به همین دلیل چندین گروه گشت محسوس و نامحسوس در مناطق غرب مشهد فعال شدند و با همکاری گسترده بازرسی شرکت برق، گروه های مشترک عملیاتی تشکیل دادند. وی تصریح کرد: رصدهای اطلاعاتی پلیس بیانگر آن بود که عاملان دستبرد به دکل های فشار قوی، احتمالا از افراد آشنا با امور برق و بسیار حرفه ای هستند چرا که در برخی از سرقت ها از انفجار و اتصال‌های ناگهانی در دکل ها جان سالم به در برده بودند، از سوی دیگر نیز بررسی های تخصصی حکایت از آن داشت که دزدان کابل ها، از یک زن درون خودرو استفاده می کنند تا مورد ظن شهروندان قرار نگیرند.

 

رئیس پلیس مشهد خاطرنشان کرد: با به دست آمدن این اطلاعات، پرونده سرقت های مذکور به طور ویژه در دستور کار پلیس قرار گرفت و گروه ورزیده ای از نیروهای اداره عملیات ویژه مشهد با هدایت و نظارت سرهنگ جواد بیگی (رئیس عملیات ویژه مشهد) وارد عمل شدند و تحقیقات گسترده ای را در این باره آغاز کردند.

 

سرهنگ دهقان پور در ادامه این گفت و گوی اختصاصی افزود: بعد از مدتی ردیابی در مناطق احتمالی تردد سارقان، بالاخره در دوم آبان جاری نیروهای گشت انتظامی در بولوار معلم به سرنشینان یک دستگاه خودروی ام وی ام مشکوک شدند که یک زن جوان نیز درون خودروی مذکور وجود داشت اما هنگامی که برای بررسی موضوع به آن ها نزدیک شدند ناگهان راننده ام وی ام با دیدن نیروهای گشت، بلافاصله پدال گاز را فشرد و به سمت بزرگراه امام علی (ع) گریخت.

 

نیروهای عملیات ویژه نیز بی درنگ به تعقیب آنان پرداختند تا این که پس از یک عملیات تعقیب و گریز طولانی، خودروی مذکور از بزرگراه شهید چراغچی وارد منطقه خواجه ربیع شد و در خیابان بهمن 4 در حالی به محاصره درآمد که دو سرنشین آن با استفاده از تاریکی شب گریختند اما زن 40 ساله داخل خودرو دستگیر و به مقر انتظامی هدایت شد و خودرو نیز به پارکینگ انتقال  یافت. مقام ارشد انتظامی مشهد با اشاره به گسترش دامنه تحقیقات و بازجویی از زن جوان افزود: با اعترافات این زن ، هویت سارقان اصلی کابل های فشار قوی برای پلیس مشخص شد و بررسی ها نشان داد که آن ها از اعضای باندی بودند که پاییز سال گذشته توسط نیروهای کلانتری سناباد دستگیر شدند و احکام تعلیقی زندان داشتند. 

 

سرهنگ حسین دهقان پور ادامه داد: بعد از این ماجرا و در حالی که تحقیقات پلیس وارد مرحله جدیدی شده بود، سرقت از دکل ها به شرق مشهد کشیده شد. از سوی دیگر رصدهای اطلاعاتی نشان می داد، سارقان این بار از یک خودروی تیبای مشکی رنگ در سرقت های مذکور استفاده می کنند بنابراین گشت های مشترک پلیس و شرکت برق با هماهنگی کامل وارد عمل شدند تا این که شب گذشته به محض این که برق منازلی در خیابان بهمن 16 منطقه خواجه ربیع مشهد قطع شد، نیروهای گشت عملیات ویژه بلافاصله خود را به محل رساندند و به کمین سارقان نشستند.

 

دقایقی بعد خودروی تیبای مشکی در محل ظاهر شد  اما نیروهای گشت نامحسوس دیگر فرصت فرار به آن ها ندادند و بدین ترتیب راننده تیبا به همراه دو سرنشین دیگر خودرو دستگیر و به اداره عملیات ویژه مشهد منتقل شدند. این مقام انتظامی با بیان این که سرکرده باند سرقت، پیمانکار سابق شرکت برق بود که سه سال قبل اخراج شده است، به پشت پرده سرقت های میلیاردی از دکل های برق فشار قوی اشاره کرد و گفت: «محمد.ز» که قبلا با همین جرم دستگیر شده و 4 سال زندان تعلیقی دارد پس از آزادی از زندان و درحالی که از همسرش جدا شده بود به فروش ضایعات روی آورد  و سپس با آشنایی و تبحری که در این زمینه داشت ، باند سرقت از دکل های برق فشار قوی را تشکیل داد.

 

سرهنگ دهقان پور همچنین به دستگیری یک مالخر حرفه ای در این پرونده اشاره و تاکید کرد : مخفیگاه این مالخر نیز با صدور دستورات ویژه قضایی مورد بازرسی قرار گرفت که در نتیجه کلت قلابی مشابه سلاح جنگی، تعداد زیادی لاستیک ، شمشیر، 4 دستگاه موتورسیکلت و... کشف شد.

 

فرمانده با تجربه انتظامی مشهد تصریح کرد: سارقان با قیچی های بلند آهن بری عایق کاری شده ، کابل ها را برش می زدند و با سوزاندن روکش آن ها در بیابان کیلویی 170 هزار تومان به مالخران می فروختند  و بدین ترتیب میلیاردها ریال به شرکت برق خسارت می زدند. وی ادامه داد: بررسی های تخصصی پلیس بیانگر آن است که سارقان مذکور در هر بار سرقت حدود 3 کیلومتر کابل برق را به یغما می بردند و تاکنون هم به 20 فقره سرقت اعتراف کرده اند .

 

سرهنگ دهقان پور تاکید کرد: تحقیقات زیر نظر ستوان دوم خانی (افسر پرونده) درحالی ادامه دارد که مالخر این باند به جرم مواد مخدر دستگیر و هم اکنون با سپردن وثیقه آزاد شده بود. رئیس پلیس مشهد همچنین به دستگیری دو عضو دیگر یک باند سرقت از دکل های برق فشار قوی توسط نیروهای تجسس کلانتری سپاد مشهد اشاره کرد و به خراسان گفت: هنگامی که سرقت کابل از دکل ها به شرق مشهد کشیده شد ، همزمان گروه ویژه ای از نیروهای تجسس کلانتری سپاد به سرپرستی مستقیم سرگرد جعفر عامری (رئیس کلانتری) وارد عمل شدند و طرح های مختلفی را برای به دام انداختن سارقان به اجرا گذاشتند .

 

سرهنگ حسین دهقان پور خاطرنشان کرد:نیمه شب دهم آبان جاری بود که یگان های گشت تجسس با کسب اطلاعاتی درباره حضور افراد مشکوک در بیابان های انتهای روستای اسماعیل آباد ، بلافاصله عازم محل شدند و دو جوان را در حال سرقت از دکل برق فشار قوی مشاهده کردند . وی افزود: آن ها با دیدن ماموران در تاریکی شب قصد فرار داشتند که نیروهای انتظامی در یک اقدام رزمی یکی را بالای دکل و دیگری را قبل از رسیدن به موتورسیکلت، دستگیر کردند و به کلانتری انتقال دادند.

 

  رئیس پلیس مشهد اظهار کرد: دو متهم با اعتراف به این که در حال سرقت کابل بودند ، مدعی شدند در مرکز ترک اعتیاد با هم آشنا شده اند و نقشه دستبرد به کابل های برق را کشیده اند. وی گفت: دوسارق مذکور مدعی هستند که ابزار و ادوات سرقت را از دست فروشان حاشیه آرامگاه خواجه ربیع تهیه کرده‌اند و پس از مصرف مواد مخدر در بیابان های اطراف روستای اسماعیل آباد درحال بازکردن پیچ های دکل بوده اند که توسط نیروهای انتظامی دستگیر شده اند . سرهنگ حسین دهقان پور تصریح کرد: تحقیقات بیشتر در این باره با دستور قاضی «فرهمندنیا» توسط نیروهای تجسس کلانتری سپاد ادامه دارد.

 

سجادپور

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------