علت خارش زیر بغل و راهکارهایی برای رفع آنخارش زیر بغل, علت خارش زیر بغل, پماد برای خارش زیر بغل

خارش زیر بغل

 

دلایل خارش زیر بغل

خارش زیر بغل اغلب به خودی خود مهم نیست ولی گاهی به شدت ناخوشایند و حتی غیر قابل تحمل می شود. این خارش احتمال دارد به صورت موقت با خاراندن رفع شود؛ ولی بعد از مدت کوتاهی دوباره خارش پیدا می کند. دلایل بسیاری باعث خارش زیر بغل می شود. در ادامه این مطلب بیتوته به آنها می پردازیم.

برخی از دلایل خارش زیر بغل می تواند از یک تحریک ساده ناشی از گرما، تعریق و یا مالش پوست بر روی هم به وجود آید. حتی حساسیت به یک عامل محیطی یا شیمیایی می تواند باعث خارش زیر بغل گردد. حتی امکان دارد در اثر رشد بیش از اندازه باکتری یا قارچ به وجود آید. 

 

از آنجا که نواحی از زیر بغل بدن خیلی حساس هستند، پس جای تعجب نیست که آنها بیشتر در حالت تحریک قرار می گیرند. خارش زیر بغل می تواند در شرایط زیر اتفاق بیفتد:

 

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی می تواند سبب تحریک، خارش یا بثورات پوستی شود که بسته به فرد و میزان روبرویی با آن فرق دارد. این درماتیت زمان حساسیت و واکنش آلرژیک به ماده آلرژی زایی که در تماس مستقیم با پوست زیر بغل قرار دارد، اتفاق می افتد. درماتیت تماسی می تواند به علت دئودورانت، صابون یا لوسیون، بافت پارچه، مواد شوینده خاص یا نرم کننده های پارچه به وجود آید. بثورات پیچک سمی شکل شایع درماتیت تماسی است.

 

درماتیت تحریک کننده

درماتیت تجریک کننده تحریکی است که به علت صدمات مستقیم پوست به وجود می آید. مثلا می توان به زخم و بریدگی زیر بغل اشاره کرد. در این شرایط پوست امکان دارد قرمز، ملتهب، ناهموار، خارش دار و بعضی اوقات حتی دردناک شود.

 

لنفوم

لنفوم یا سرطان لنفاوی باعث خارش زیر بغل خواهد بود که خارش مزمن را در اشخاص به وجود می آورد و هنگامی رخ می دهد که پادتن ها و گلبول های سفید می خواهند که با سرطان مبارزه کنند و به سلول‌ های عصبی نیز حمله می کنند. علت های دیگر آن شامل ورم غدد لنفاوی در قسمت گردن، زیر بغل، خستگی همیشگی، تب، عرق شبانه، تنگی نفس و کاهش وزن بدون علت است.

 

خارش زیر بغل, علت خارش زیر بغل,دلیل خارش زیر بغل

علت خارش زیر بغل

 

سرطان التهابی سینه

سرطان التهابی سینه یک نوع کمیاب از سرطان سینه است که می تواند با خارش در قسمت سینه یا پوست اطراف آن مانند زیر بغل همراه باشد که علائم دیگر آن شامل ورم سینه، قرمزی پوست، ضخیم شدن پوست اطراف سینه، تغییر حالت نوک پستان و ورم اطراف غدد لنفاوی می باشد.

 

التهاب چین خوردگی پوست یا اینترتریگو

اینترتریگو التهابی است که می تواند هر قسمت از چین خوردگی پوست، مثل زیر بغل، زیر پستان ها یا کشاله ران اثر بگذارد. اصطکاک و رطوبت پیدایش این حالت را تشدید می کند. اینترتریگو همین طور می تواند به وسیله یک عفونت باکتریایی یا قارچی تحریک شود. اینترتریگو اغلب باعث خارش و پلاک قرمز مرطوب می شود و می تواند بوی نامطبوعی داشته باشد.

 

عرق سوز شدن

یکی از علل عمده برای خارش زیر بغل عرق سوز شدن است. عرق سوز نام دیگری برای کهیری است که میان چین خوردگی لایه پوست اتفاق می افتد و سبب خارش شدید زیر بغل می شود. بثورات قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز که بیشتر باعث ترک خوردگی شده و بوی بدی دارد از دیگر نشانه های کهیر است. برای پیشگیری از بثورات در حال رشد در زیر بغل خود و حفظ بهداشت فردی تا میتوانید زیر بغل را خشک نگه دارید.

 

پوست حساس

برای پیشگیری از خارش زیر بغل موقع داشتن پوست حساس، باید از دئودورانت بدون عطر و بهتر است از ماده بدون آلومینیوم استفاده کنید چون منافذ پوست شما را مسدود و از تعریق پیشگیری می کند. در عوض باید بگذارید تا پوست تنفس کند تا تحریک شما کمتر شود.

 

صابون های شیمیایی

بعضی از صابون ها دارای مواد شیمیایی قوی هستند که سبب خشکی و زبری پوست شما به خصوص در مناطق حساس مثل زیر بغل می شوند. از شستشوی بدن و صابون های دارای عطرها و رنگ های قوی که سبب تحریک پوست باعث خارش زیر بغل می شوند پرهیز کنید.

 

باکتری ها

علت دیگری که باید زیر بغل خود را خشک کنید، پیشگیری از ابتلا به مواردی مثل عفونت های مخمری در آن قسمت است. زمانی که پوست شما مرطوب است، تجمع و انتشار باکتری خیلی آسان تر است. در این شرایط، پوست شما مستعد ابتلا به عفونت هایی مثل خارش زیر بغل می شود.

 

خارش زیر بغل, علت خارش زیر بغل,خارش زیر بغل از چیست

خارش زیر بغل از چیست

 

پودر لباس شویی

شوینده های لباسشویی دارای انواع گوناگون صابون هستند که برای برطرف کردن لکه های دشوار و آلودگی لباس ها طراحی شده اند؛ پس بیشتر دارای مواد شیمیایی قوی هستند که با پوست شما واکنش ایجاد می کنند و سبب ایجاد خارش در زیر بغل می شوند. تلاش کنید از شوینده های طبیعی و عطر و بویی که بدون مواد رنگی هستند، استفاده کنید.

 

درماتیت آتوپیک یا اگزما

درماتیت آتوپیک یا اگزما یک بیماری التهابی مزمن است که در آن پوست به بعضی محرک های محیطی واکنش نشان می دهد. این موضوع به طور دوره ای نشان داده می شود. اغلب با شدت زیاد دما، تعریق و استرس تشدید می شود. هر چند پیدایش درماتیت آتوپیک با توجه به سن امکان دارد فرق داشته باشد، این حالت اغلب سبب ایجاد پوستی خیلی خارش دار، خشک و پوسته پوسته می شود.

 

فولیکولیت

فولیکولیت همان التهاب فولیکول های مو است. به علت تعریق، اصلاح و استفاده از دئودورانت در قسمت زیر بغل اتفاق می افتد. فولیکول های مو تحریک شده حتی می توانند آلوده شوند. اغلب برجستگی ها و تاول های قرمز رنگ به وجود می آید.

 

بثورات گرمایی

بثورات گرمایی یا میلیارا به علت گرما و تعریق شدید سبب قرمزی و تحریک پوست می شود. اغلب باعث به وجود آمدن بثورات خارش دار و برجستگی با وزیکول های آشکار می شود که می تواند زیر بغل را تحت تأثیر قرار دهد. بثورات گرما بیشتر در تابستان، در آب و هوای گرم و مرطوب یا با فعالیت شدید مشاهده می شود.

 

راش گرما

زمانی که بدن شما عرق می کند با آلودگی های محیطی جمع شده روی پوست شما در طول روز ترکیب شده و سبب ایجاد خارش در زیر بغل می شود. برای پیشگیری از این کار باید زیر بغل خود را به صورت مرتب بشویید تا از جمع شدن عرق در پوست پیشگیری کند. بعد از بیرون آمدن از دوش اطمینان پیدا کنید که زیر بغل را به طور کامل خشک نموده اید.

 

خارش زیر بغل, علت خارش زیر بغل,درمان قطعی خارش زیر بغل

درمان خارش زیر بغل

 

داروهای خانگی موثر برای درمان خارش زیر بغل 

آلوئه ورا و روغن نارگیل برای سوختگی ناشی از تیغ

برای درمان سوختگی بعد از استفاده از تیغ می توانید مخلوطی از آلوئه ورا و روغن نارگیل را استفاده کنید. این مخلوط کمک می کند تا پوست تسکین یافته و از عفونت در حال رشد پیشگیری شود. خیلی از بررسی ها نشان داده اند که روغن نارگیل می تواند به درمان و پیشگیری از عفونت های پوستی کمک کند.

 

سرکه سیب طبیعی برای درمان اگزما

سرکه سیب خام و فرآوری نشده یکی از درمان های طبیعی برای اگزما است که شما می توانید برای تسکین خارش زیر بغل خود استفاده کنید. شما می توانید از سرکه سیب به طور موضعی برای تسکین فوری خارش زیر بغل استفاده کنید.

 

روغن درخت چای و روغن نارگیل برای درمان عفونت های قارچی

ترکیبی از روغن درخت چای و روغن نارگیل یک درمان ضد قارچ برای خارش زیر بغل است. هر دو روغن نارگیل و روغن درخت چای در از بین بردن عفونت ثابت شده اند. شما می توانید ۲ تا ۳ قطره از روغن درخت چای را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنید و ۲ تا ۳ بار در روز به محل صدمه دیده برای پیشگیری از خارش زیر بغل بمالید. روغن درخت چای کمک می کند که باکتری هایی که سبب بوی عرق زیر بغل می شوند از بین بروند.

 

اقداماتی که علائم اگزمای زیر بغل را کمتر می کند؛ عبارتند از:

- از صابون و دئودورانت هایی که دارای مواد شیمیایی زیان آور هستند استفاده نکنید.

- سعی کنید برای اصلاح موهای زیربغل از شیوه ای به غیر از تیغ استفاده کنید.

- پس از حمام پوستتان را به آرامی خشک کنید.

- از مواد شوینده لباس ویژه پوست های حساس یا نوزادان استفاده کنید.

- از نرم کننده های معطر پارچه و لباس استفاده نکنید.

 

چه هنگام باید به پزشک مراجعه کرد؟

چنانچه خارش زیر بغل با راهکار های خانگی بهتر پیدا نشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------