علل ایجاد پاهای توت فرنگی چیست و چگونه از شر آنها خلاص شویمتشخیص پاهای توت فرنگی, پیشگیری از ابتلا به پاهای توت فرنگی, درمان خانگی پوست توت فرنگی

پاهایی با ظاهر خال خالی یا حفره دار روی پوست 

 

علل پاهای توت فرنگی و درمان آن در منزل  

پاهای توت فرنگی به ظاهر خالدار یا حفره دار در پوست پاها، می تواند به دلایل مختلفی به وجود بیایند. برجستگی های سیاه ریز، که شبیه دانه های توت فرنگی هستند، منافذ پوست و فولیکول های مو هستند که با آلودگی، باکتری یا چربی مسدود شده اند. خوشبختانه، آنها معمولا بی ضرر هستند و می توانید با چند تغییر در رژیم دوش گرفتن و اصلاح روتین خود از شر جاهای توت فرنگی خلاص شوید. همراه ما باشید.

علائم پاهای توت فرنگی 

علامت اصلی پاهای توت فرنگی نقاط ریز سیاه یا قرمز روی پاهای شماست. نقاط ریز سیاه یا قرمز نیز گاهی برجسته می شوند. پاهای توت فرنگی معمولا با درد یا خارش همراه نیستند، اگر سوزش پوستی را تجربه می کنید که ناراحت کننده است، ممکن است به دلیل یک بیماری پوستی دیگر باشد. در این صورت، برای شناسایی عوامل ناراحت کننده، با متخصص پوست خود ملاقات کنید.

 

چه چیزی باعث به وجود آمدن پاهای توت فرنگی می شود؟

زمانی که پاهای شما مانند توت فرنگی می شود جایی برای نگرانی وجود ندارد، بلکه این یک علامت است. آنها می توانند ناشی از چندین مشکل مختلف پوستی باشند، مسدود شدن پوست با فولیکول های مو، شما را در معرض خطر ابتلا به پاهای توت فرنگی قرار می دهد، هنگامی که منافذ پوست مسدود شده یا فولیکول های مو، که به عنوان کومدون نیز شناخته می شوند، بسته می شوند به آنها جوش سر سیاه نیز می گویند و ظاهر پوست توت فرنگی را ایجاد می کنند. وقتی کومدن ها باز می شوند، مانند تیغ کشیدن روی پاها، منافذ یا فولیکول به هوا باز می شود، زمانی که هوا با چربی داخل مخلوط می شود، اکسیده شده و سیاه می شود.

 

اصلاح (شیو)

اصلاح می تواند کومدون ها را باز کند، کثیفی، چربی و سلول های مرده پوست را در معرض هوا قرار دهد، اصلاح با تیغ کهنه گاهی اوقات باعث ایجاد پاهای توت فرنگی می شود. اغلب منجر به التهاب ( سوختگی ) با تیغ می شود که می تواند به صورت پاهای توت فرنگی ظاهر شود، اصلاح خشک نیز می تواند باعث فولیکولیت، عفونت فولیکول های مو شود.

 

فولیکولیت 

فولیکولیت زمانی اتفاق می افتد که فولیکول های مو در پوست شما عفونی می شوند. معمولا به صورت برجستگی های قرمز ریز ظاهر می شود، اما می توانند تیره شده و شبیه پاهای توت فرنگی شوند، فولیکولیت در اثر آسیب به فولیکول مو ایجاد می شود که به گرد و غبار و باکتری ها اجازه ورود می دهد. این آسیب می تواند در اثر اصلاح، اپیلاسیون، پوشیدن لباس های تنگ یا مالش پوست ایجاد شود.

 

مشاهده فولیکولیت پس از گذراندن مدت زمان در وان آب گرم و بعد از ورزش، به خصوص در مناطق بسته مانند جایی که پوست شما با لباس شنا پوشانده شده است، غیر معمول نیست. پوست ما زمانی که خیس است بیشتر مستعد آسیب است، بنابراین وقتی لباس شنا به پوست آب می مالد، فولیکولیت می تواند در هر قسمت از پوست که با لباس پوشیده شده است ایجاد شود.

 

منافذ مسدود شده پوست

زمانی که منافذ روی پوست شما مسدود می شود، پوست شما به طور طبیعی چربی بیشتری تولید می کند، زمانی که شیو (اصلاح) می کنید، منافذ پوست شما باز می شود و چربی در معرض هوا قرار می گیرید و سیاه می شود، سپس نقاط سیاه و ریز در سرتاسر پاهایتان باقی می ماند. افرادی که موهای ضخیم تر یا منافذ بزرگتری دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به پاهای توت فرنگی ناشی از مسدود شدن منافذ هستند.

 

پوست بیش از حد خشک

پوست بیش از حد خشک نمی تواند به خودی خود باعث ایجاد پاهای توت فرنگی شود، اما شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. پوست خشک بیشتر حساس است و احتمال سوختگی یا سوزش تیغ در ان بیشتر است. این می تواند منجر به فولیکولیت و ظاهر منافذ تیره شود. علاوه بر این، زمانی که پوست شما خشک است، کومدون ها را راحت تر نشان می دهد.

 

تشخیص پاهای توت فرنگی, پیشگیری از ابتلا به پاهای توت فرنگی, درمان خانگی پوست توت فرنگی

احتمال سوزش و سوختگی با تیغ در پوست های خشک بیشتر است

 

کراتوز ( pilaris )

کراتوز پیلاریس یک بیماری پوستی خوش خیم است که باعث می شود برجستگی های قرمز ریز روی پوست را بپوشاند. کراتوز پیلاریس که گاهی به آن " پوست مرغ " نیز گفته می شود، معمولا در قسمت بالایی بازوها و ران ها ظاهر می شود. برجستگی های ریز قرمز رنگ شبیه به غاز هستند و توسط سلول های مرده پوست ایجاد می شوند.

 

هنگامی که ران ها توسط این برجستگی های ریز قرمز پوشیده می شوند، می توانند شبیه پوست توت فرنگی باشند. 

کراتوز پیلارس یک بیماری ژنتیکی است و معمولا نیازی به درمان ندارد، اگر برجستگی ها خارش یا تحریک شوند، متخصص پوست ممکن است بتواند به شما کمک کند. 

 

ویژگی های فولیکولیت

• فولیکول های موی آلوده

• گاهی اوقات  برجستگی های قرمز در اطراف برجستگی حلقه می زند

• می تواند خارش داشته باشد یا دردناک باشد

• شبیه جوش یا برجستگی های چرکی است

• ناشی از عفونت هستند

 

ویژگی های بیماری کراتوز

• کراتوز (pilaris)

• شاخه های سلول های مرده پوست

• برجستگی های ریز قرمز

• به صورت غاز یا پوست مرغ ظاهر می شود

• شبیه جوش های کوچک است

• وضعیت ژنتیکی

 

پاهای توت فرنگی چگونه تشخیص داده می شوند؟

تجربه پاهای توت فرنگی معمولا مستلزم مراجعه به ارائه دهنده خدمات بهداشتی نیست، این علامت نسبتا رایج است و معمولا با داروهای خانگی قابل درمان است، اگر در مورد ظاهر پوست خود نگران هستید و احساس می کنید ممکن است مورد جدی تری در حال وقوع باشد، یک قرار ملاقات با متخصص پوست خود ترتیب دهید.

 

ارائه ‌دهنده پزشک شما می‌تواند پوست شما را معاینه کند، یک شرح حال دقیق بگیرد و احتمالا نمونه ‌ای از پوست بگیرد تا طرح تشخیص و درمان را به شما ارائه دهد. برای خلاص شدن از شر پاهای توت فرنگی، بهترین ایده تمرکز روی علت به وجود آمدن ان است.

 

روش های درمان و پیشگیری از ابتلا به پاهای توت فرنگی

تیغ خود را به طور منظم تعویض کنید

اصلاح با تیغ کهنه به دلیل سوختگی با تیغ و فولیکولیت به راحتی می تواند منجر به پاهای توت فرنگی شود. اگر پاهای توت فرنگی را تجربه کرده اید، اولین قدم عالی برای مقابله با این مشکل، تعویض مکرر تیغ خود است، زیرا این کار آسانی است که می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند، استفاده از تیغ های جدید همچنین می تواند به جلوگیری از پیدا شدن مجدد پاهای توت فرنگی در آینده کمک کند.

 

پاهای توت فرنگی, علائم پا های توت فرنگی, نشانه های پای توت فرنگی

 

 تعویض مکرر تیغ راهی برای مقابله با پاهای توت فرنگی است

 

از کرم موبر مرطوب کننده استفاده کنید

بهتر است زمانی که موها و پوستتان زیر دوش نرم شدند، اصلاح را شروع کنید. استفاده از کرم موبر مرطوب کننده می تواند به جلوگیری از تحریک پوست کمک کند، با شستن پوست با صابون ملایم یا شستشوی بدن شروع کنید، پس از شستن کثیفی و باکتری ها، یک لایه کرم اصلاح بمالید. در انتخاب کرم خود به دنبال برچسب هایی باشید که نوشته شده " مخصوص پوست حساس ". علاوه بر این از هر محصولی که دارای رنگ یا عطر است خودداری کنید.

 

پوست خود را به طور منظم لایه برداری کنید

به طور مرتب پوست خود را لایه برداری کنید تا سلول های مرده پوست که می توانند منافذ و فولیکول های مو را مسدود کنند، پاک کنید. از یک روش لایه برداری ملایم مانند دستمال یا لوفا استفاده کنید و بعد از آن پوست خود را مرطوب کنید.

 

درمان خانگی پوست توت فرنگی, از بین بردن جای مو روی پا, پوست پای توت فرنگی

با لایه برداری منظم پوست سلول های مرده ی آن کاملا پاک می شوند

 

پوست خود را به طور مداوم مرطوب کنید

پوست خود را به طور مرتب مرطوب کنید تا از خشکی و تحریک پوست جلوگیری کنید، بعد از دوش گرفتن از یک مرطوب کننده ملایم استفاده کنید، به خصوص اگر تازه شیو کرده اید. این به حفظ رطوبت کمک می کند. از هر گونه مرطوب کننده ای که لوسیون برنزه کننده در آن وجود دارد صرف نظر کنید، آنها معمولا ظاهر حفره را برجسته تر می کنند.

 

تشخیص پاهای توت فرنگی, پیشگیری از ابتلا به پاهای توت فرنگی, درمان خانگی پوست توت فرنگی

مرطوب کردن پوست یکی دیگر از راه های مقابله با پاهای توت فرنگی است

 

اپیلاتور را امتحان کنید

اگر در اثر اصلاح یا اپیلاسیون دچار سوزش پوستی شده اید، اپیلاتور ممکن است مناسب باشد. از آنجایی که اصلاح و اپیلاسیون می تواند منجر به فولیکولیت شود، اپیلاتور انتخاب خوبی برای کسانی است که مستعد ابتلا به پاهای توت فرنگی هستند. این یک دستگاه الکتریکی با موچین کوچک است که می‌ چرخد و مو را از ریشه بیرون می‌ کشد. در حالی که دردناک به نظر می رسد، معمولا به خوبی تحمل می شود و فقط باید هر دو تا سه هفته یکبار انجام شود.

 

از لایه بردار شیمیایی استفاده کنید

لایه بردارهای شیمیایی قادرند سلول های مرده پوست را بدون شستن پاها از بین ببرند، حتی لایه برداری فیزیکی ملایم نیز می تواند به پوست آسیب برساند، بنابراین گزینه های شیمیایی می توانند فواید بسیار بهتری داشته باشند.

 

لایه‌ بردارهایی مانند اسیدگلیکولیک و اسید سالیسیلیک ، سلول‌های مرده پوست را در سطح پوست حل می ‌کنند و پس از شستشو با آب آن‌ ها را می‌ شویند. این محصولات می توانند پوست شما را به آفتاب حساس تر کنند، بنابراین اگر بعد از استفاده از لایه برداری شیمیایی بیرون می روید، حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

 

لیزر درمانی را نیز می توانید انتخاب کنید

لیزر درمانی یک گزینه عالی، حرفه ای و طولانی مدت برای رفع موهای زائد است که محبوبیت بیشتری پیدا می کند. از لیزر برای رساندن مقدار کمی تابش به فولیکول های مو استفاده می کنند. لیزر درمانی ممکن است برای افرادی با پوست روشن و موهای تیره مناسب باشد زیرا لیزر رنگ های تیره را هدف قرار می دهد.

 

پاهای توت فرنگی به نشانه وجود نقاط سیاه ریز روی پاهای شما اشاره دارد. برای بسیاری از افراد، پاهای توت فرنگی به راحتی با درمان های خانگی و تغییر در روال اصلاح یا مراقبت از پوست قابل کنترل است. برای افرادی که موهای تیره ‌تر یا ضخیم ‌تر، منافذ بزرگ ‌تر، یا رنگدانه‌ های پوست تیره ‌تر دارند، این وضعیت ممکن است به مدیریت تهاجمی‌ تری نیاز داشته باشد. درمان حرفه ای اغلب موثرترین گزینه است و در زمان نیز صرفه جویی می کند. اگر نگران هستید، هرگز در تماس با متخصص پوست خود تردید نکنید.

 

سخن پایانی

راهکارهایی که ارائه شد می تواند برای جلوگیری از پوست توت فرنگی شدن قابل استفاده باشند و آن را درمان کند. شما می توانید با کمتر کردن مقدار اصلاح یا شیو موهای زائد خود از پوست توت فرنگی شدن نیز جلوگیری کنید. کمتر شیو کردن نیز پیشنهاد خوبی می تواند برای شما باشد. امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد.

 

گردآوری:بخش آرایش و زیبایی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------