آمریکا: از عضویت هر کشوری در ناتو استقبال می‌کنیمسخنگوی کاخ سفید،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
سخنگوی کاخ سفید با ادعای اینکه درگیری‌ها در اوکراین جنگ نیابتی ناتو با روسیه نیست، گفت موضع آمریکا در عدم اعزام نیرو به کی‌یف ثبات است.

به گزارش فارس، علی‌رغم هشدار روسیه درباره گسترش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و توافق قدیمی واشنگتن با مسکو در این خصوص، آمریکا اما از پیوستن کشورهای بیشتر به ناتو حمایت کرد.

 

«جنیفر ساکی» سخنگوی کاخ سفید شامگاه دوشنبه گفت واشنگتن پذیرای هر کشوری است که بخواهد عضو ناتو بشود.

 

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، ساکی طی نشست خبری روزانه در کاخ سفید گفت: «موضع رئیس‌جمهور [جو] بایدن مبنی بر عدم اعزام نیروهای آمریکایی به اوکراین ثابت است».

 

وی در واکنش به اظهارات «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه مبنی بر جنگ نیابتی غرب با این کشور در اوکراین، مدعی شد: «جنگ کنونی به صورت نیابتی نیست، بلکه بین روسیه و اوکراین است و ناتو در آن دخالتی ندارد».

 

سخنگوی کاخ سفید توضیح داد: «رئیس‌جمهور بایدن از سیاست درهای باز برای کشورهایی که مایل به پیوستن به ناتو هستند، حمایت می‌کند. ما از هر تصمیمی که فنلاند در مورد درخواست عضویت در ناتو اتخاذ می‌کند، حمایت می‌کنیم».

 

بر اساس این گزارش، ساکی درباره حمایت‌های نظامی آمریکا از دولت کی‌یف نیز اظهار داشت: «نیروهای اوکراینی به طور موثر از موشک‌های جاولین استفاده کردند و در نبرد کی‌یف به پیروزی رسیدند».

 

وی همچنین افزود: «ما بیش از ۵۵۰۰ موشک جاولین به اوکراین فرستاده‌ایم تا از مبارزه این کشور برای آزادی حمایت کنیم».

 

 جهان باید بداند جنگ هسته‌ای هیچ پیروزی ندارد

ساکی در یک نشست خبری گفت: «روسیه قبلاً به وضوح گفته است که هیچ برنده‌ای در جنگ هسته‌ای وجود ندارد. ما با این موافق هستیم و مهم است که همه کشورهای جهان این را درک کنند.»

 

وی افزود، بایدن متعهد است که نیروهای آمریکایی را به اوکراین اعزام نکند.

 

پیش از این، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، کشورش اقدامات روسیه را با دقت تحت نظر دارد این درحالی است که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه هشدار داد که خطرات جنگ هسته‌ای بسیار زیاد است و نباید دست کم گرفت.

 

این اظهارات لاوروف پس از لفاظی‌های مسئولان کشورهای غربی درباره سخنان وی پیرامون جنگ هسته‌ای ایراد شد.

 

لاوروف گفت: روسیه کسی را به جنگ هسته ای تهدید نمی‌کند.

 

هیچ برنامه‌ای برای سفر بایدن به اوکراین وجود ندارد

کاخ سفید اعلام کرده است که «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا دوست دارد از اوکراین بازدید کند، اما هیچ برنامه‌ای برای انجام آن ندارد.

 

این موضوع را «جن ساکی»، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد و گفت که بایدن پس از حمله روسیه به اوکراین مایل است از این کشور دیدن کند، اما در حال حاضر هیچ سفر رسمی در کار نیست.

 

این اظهارنظر سخنگوی کاخ سفید پس از آن صورت گرفت که «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تازگی به اوکراین سفر کرده است و از ساکی نیز در نشست خبری هفتگی خود در مورد دیدار احتمالی بایدن از اوکراین سوال پرسیده شد و او گفت در این مورد هنوز برنامه‌ای وجود ندارد.

 

ساکی همچنین گفت کاخ سفید به ارزیابی وضعیت اوکراین ادامه خواهد داد و بر هدف دولت بایدن برای بازگشایی سفارت آمریکا در اوکراین و حضور دیپلمات‌های آمریکایی در محل تاکید دارد.

 

***

 

به حمایت نظامی از اوکراین ادامه می‌دهیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر تداوم حمایت نظامی این کشور از اوکراین، گفت احتمال دارد به زودی سفارت واشنگتن در کی‌یف بازگشایی شود.

 

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه بر تداوم حمایت نظامی واشنگتن از اوکراین در درگیری‌ها با روسیه تاکید کرد.

 

پرایس طی نشست خبری در وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما به حمایت نظامی از اوکراین و حفظ فشار اقتصادی بر روسیه ادامه می‌دهیم».

 

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، وی مدعی شد: «ما بر لزوم باز کردن گذرگاه‌های بشردوستانه برای ورود کمک‌ها به مردم محاصره شده در ماریوپل تأکید می‌کنیم».

 

این دیپلمات آمریکایی در ادامه ادعاهای ضد روسی خود افزود: «روس‌ها از تبلیغات و اطلاعات نادرست برای سرپوش گذاشتن بر شکست استراتژیک و تاکتیکی خود استفاده می‌کنند».

 

پرایس با بیان اینکه اوکراینی‌ها ثابت کردند روسیه نمی‌تواند کشورشان را به زور اشغال کند، ادعا کرد: «شواهد شکست استراتژیک روسیه در اوکراین برای همه روشن شده است».

 

بر اساس این گزارش، وی همچنین خبر داد: «ما به ارزیابی وضعیت امنیتی در کی‌یف ادامه می‌دهیم و معتقدیم که به زودی سفارت خود را در آنجا بازگشایی خواهیم کرد».

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------