روسیه مذاکرات با طالبان را سازنده خواند | کاخ سفید: بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ نفر را از افغانستان خارج کرده‌ایماخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
دیمیتری ژیرنوف سفیر روسیه در کابل با نمایندگان گروه طالبان دیدار کرد و نتیجه مذاکرات خود را با این گروه سازنده خواند.

به گزارش ایرنا، ژیرنوف سه شنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ با اشاره به دیدار خود با نمایندگان گروه طالبان گفت: مذاکرات در فضای سازنده انجام گرفت.

 

 وی با اشاره به این دیدار گفت: دیدار با نمایندگان سطح بالای طالبان در شهر کابل انجام گرفت. نتیجه مذاکرات مثبت و سازنده بود.

 

سفیر روسیه خاطرنشان کرد: نمایندگان طالبان گفتند که رویکرد بسیار دوستانه ای نسبت به روسیه دارند.  

 

به گفته ژیرنوف، طالبان امنیت دیپلمات های روسی در کابل را تضمین کرد.

 

وی افزود: نمایندگان طالبان اطمینان دادند که هیچ گونه مانعی برای فعالیت سفارت روسیه در کابل ایجاد نمی کنند. هیچ گونه کاهش موقعیت سفارت نسبت به دوره حکومت سابق افغانستان صورت نخواهد گرفت.  

 

سفیر روسیه در کابل گفت: هیچ گونه نشانه پاکسازی قومی یا کشتار مخالفان ازسوی گروه طالبان وجود ندارد.

 

وی افزود: گروه طالبان برای همه کسانی که وفادار به رژیم سابق افغانستان بودند ازجمله برای نظامیان عفو عمومی صادر کرد.

 

ژیرنوف خاطرنشان کرد: آنها (نمایندگان گروه طالبان) بر این باورند افراد وفادار به حکومت سابق افغانستان کار خود را انجام داده و دستورات را اجرا می کردند. به همین خاطر دلیلی برای ایجاد وحشت وجود ندارد.

 

وی گفت: به این ترتیب هیچ نشانه ای از پاکسازی قومی یا تسویه حساب با کسی یا خشونت ازسوی طالبان وجود ندارد. این برداشت من از اوضاع افغانستان در شرایط کنونی است.   

 

ضمیر کابلوف نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در امور افغانستان و مدیر بخش دوم آسیا در وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو هنوز جنبش طالبان (سازمانی که در روسیه ممنوع است) را به عنوان مقام های قانونی افغانستان به رسمیت نمی شناسد.

 

به گزارش ایرنا، وی به ریانووستی گفت: «نه، ما هنوز آن را به رسمیت نشناخته ایم، اما همه چیز زمان خودش را دارد، منتظر می مانیم و خواهیم دید.»

 

وی تایید کرد که مسکو آماده همکاری با دولت انتقالی در افغانستان است.

 

پیشتر سفارت روسیه در افغانستان به تاس گفته بود که روسیه آماده همکاری با دولت انتقالی افغانستان است.

 

  نیروهای طالبان روز یکشنبه وارد کابل شدند و کنترل کامل افغانستان به دست این گروه افتاده است.  

 

کاخ سفید: بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ نفر را از افغانستان خارج کرده‌ایم

 یک سخنگوی کاخ سفید روز چهار شنبه اعلام کرد که آمریکا در بیست و چهار ساعت گذشته یک هزار و ۱۰۰ نفر از شهروندان آمریکایی، شهروندان افغان ساکن امریکا و خانواده‌های آن‌ها را از کابل خارج کرده است.

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از " فاکس نیوز"، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید همچنین اعلام کرد در دو روز گذشته در مجموع ۳ هزار و ۲۰۰ نفر توسط آمریکا از افغانستان خارج شده‌اند.  

 

سخنگوی کاخ سفید در ادامه گفت: ما انتظار داریم جریان پروازها در کابل افزایش یابد. در روز سه شنبه مجموعا ۱۳ پرواز از فرودگاه کابل انجام شد.  

 

وی همچنین اعلام کرد که هنوز حدود ۱۱ هزار شهروند آمریکایی در افغانستان حضور دارند و آمریکا وظیفه دارد این افراد را از این کشور خارج کند.  

 

روز یکشنبه (۱۵ اوت)، نیروهای گروه طالبان بدون درگیری یا مقاومت وارد کابل شدند و در عرض چند ساعت کنترل کامل پایتخت را در دست گرفتند. اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان این کشور را در همان روز ترک کرد. کشورهای غربی مشغول تخلیه دیپلمات‌ها و کارکنان محلی سفارت خود هستند. 

 

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر طالبان موفق به پیشروی در افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور شد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------