آخرین اخبار بین الملل


حمله به مرکز جاسوسی موساد در شمال عراق،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل

حمله به مرکز اطلاعاتی موساد در شمال عراق/ کشته و زخمی شدن شماری از نیروهای اسرائیلی

منابع خبری از حمله به مرکز جاسوسی رژیم صهیونیستی در شمال عراق خبر دادند. به گزارش مهر به نقل از العالم، منابع خبری از حمله به مرکز جاسوسی…

تظاهرات ضد دولتی روسیه/ اعتراض مسکو به واکنش واشنگتن/ دستگیری 5000 معترض(+عکس)یک معترض روس: در کشوری بی‌قانون زندگی می‌کنم. در کشوری پلیسی، بدون دادگاهی مستقل. در کشوری که فساد حکومت می‌کند.  

پلیس ضد شورش روسیه معترضان به بازداشت "الکسی ناوالنی"، منتقد بزرگ کرملین را متفرق کرد و بیش از 5000 را بازداشت. طرفداران ناوالنی در میان سرمای شدید و تهدیدات قضایی خواستار آزادی منتقد کرملین شدند.

 

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، پلیس ضد شورش روسیه در یک نمایش امنیتی گسترده مرکز مسکو را بست، عابران را در نزدیکی کاخ کرملین محاصره کرد، ایستگاه‌های مترو را تعطیل و صدها نیروی ضد شورش را در زیر برف مستقر کرد.

 

گروهی از معترضان در این میان با شعار "رهایش کنید" به سمت زندان شمالی مسکو حرکت کردند. ناوالنی در این زندان نگهداری می‌شود. در صحنه‌ای دیگر از این تظاهرات معترضان دست‌های خود را بالای سرشان بردند و خطاب پلیس ضد شورش اعلام کردند: "ما دشمن شما نیستیم".

 

 پلیس رفت‌و آمد در مرکز مسکو را محدود کرد/ عکس: REUTERS

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,تظاهرات ضد دولتی روسیه

ناوالنی 44 ساله حدود دو هفته پیش (17 ژانویه) پس از بازگشت به مسکو در فرودگاه بازداشت شد. او در تابستان گذشته به دلیل مسمومیت با یک ماده محرک عصبی روسیه را در حالت کما ترکوبرای معالجه به آلمان رفت. وی "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه را به صدور حکم مسمومیت خود متهم می‌کند، ادعایی که کرملین آن را بارها رد کرده است.

 

بازگشت دراماتیک ناوالنی از آلمان به روسیه در حالی صورت گرفت که مقامات روسی از قبل به وضوح او را تهدید به بازداشت کرده بودند. بازداشت ناوالنی دو اعتراض بزرگ آخر هفته‌ای در روسیه را در پی داشت و چالش بزرگی برای پوتین محسوب می‌شود که به مدت دو دهه بر فضای سیاسی روسیه حکم رانده است.

 

"یولیا ناوالنی" همسر الکسی ناوالنی منتقد برجسته پوتین در میان تظاهرکنندگان/ عکس: اینستاگرام یولیا ناوالنی

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,تظاهرات ضد دولتی روسیه

 

"یولیا" معترض 40 ساله در مسکو در این باره گفت که با وجود حمله وحشتناک نیروهای پلیس در شب گذشته و اطلاع از عواقب ناشی از تجمع، در این تظاهرات شرکت کرده است.

 

او گفت: من درک می‌کنم در کشوری بی‌قانون زندگی می‌کنم. در کشوری پلیسی، بدون دادگاهی مستقل. در کشوری که فساد حکومت می‌کند. وی افزود: دوست دارم جور دیگری زندگی کنم.

 

بی بی سی در این باره نوشت: تظاهرات در روسیه خطرناک است. اگر معترضان از باتوم (باطوم) یا تیر پلیس فرار کنند، احتمالا اخراج شده، با جرایم سنگین یا پیگرد قانونی مواجه می‌شوند.

 

مقامات در مسکو تلاش کردند تا از تجمع متعرضان در یک نقطه ممانعت کنند. به همین دلیل  اختلاف بر سر تعداد معترضان بیشتر از تظاهرات هفته قبل به نظر می رسد.

 

در صحنه‌ای دیگر از تظاهرات، پلیس معترضان را به سمت محل عبور خودروها در مرکز شهر هدایت کرد. در این بخش خودروسواران به معترضان علامتپیروزی نشان می‌دادند.

 

خبرنگار بی بی سی در مسکو گفت: اکثر معترضان طرفدار ناوالنی نیستند بلکه از نحوه رفتار با او شوکه‌اند. بیشتر آنها ناوالنی را نماد مقاومت توصیف کردند و از "تغییر" سخن می‌گویند.

 

به گفته این تحلیلگر، هیچ یک از این‌ها به معنای برکناری پوتین نیست. او هنوز از حمایت قابل توجهی برخوردار است. اما این روند می‌تواند دو دهه درخشش قدرتمندانه او را  کاهش دهد.

 

رویترز نوشت: پلیس اعلام کرد که معترضان می توانند به دلیل شرکت در یک تظاهرات غیرقانونی تحت پیگرد قرار گیرند. آنها هشدار دادند که این تظاهرات می‌تواند کرونا را گسترش دهد.

 

جمعیت در سن پترزبورگ خطاب به نیروهای پلیس فریاد زد: "شوکر را زمین بگذار"/ عکس: رویترز

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,تظاهرات ضد دولتی روسیه

طرفداران و متحدان ناوالنی با استفاده از شبکه‌های اجتماعی بارها مکان تجمعات خود را تغییر دادند و معترضان را در مناطق مختلف مسکو پراکنده کردند. این موضوع متفرق کردن معترضان را سخت‌تر کرد.

 

پلیس تعداد معترضان در تظاهرات یکشنبه را حدود 2 هزار نفر تخمین زد. خبرنگاران رویترز جمعیت تظاهرات را حدود چند ده هزار نفر اعلام کردند و گفتند که تعداد معترضان در مقایسه با هفته گذشته کمتر بوده است.

 

در سن‌ پترزبورگ و مسکو پلیس برای بازداشت معترضان از زور و فشار و در مواردی از شوکرهای غیرکشنده استفاده کرد. یکی از معترضان با سر خونی و باندپیچی شده دیده شد. 

 

دهها نفر از مردم شهر "Yakutsk" در سیبری در هوای بسیار سرد این منطقه در اعتراض به بازداشت ناوالنی اعتراض کردند/ عکس: GETTY IMAGES

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,تظاهرات ضد دولتی روسیه

 

به گزارش گروه "او وی دی اینفو" ( OVD-Info) ، حدود 5 هزار نفر در تظاهرات سراسری روسیه بازداشت شدند. حدود 1450 نفر آنها در مسکو شناسایی شدند. "او وی دی اینفو" یک سازمان غیردولتی است که راهپیمایی‌ها در روسیه را بررسی می کند.

 

"یولیا ناوالنی" همسر منتقد برجسته کرملین در میان بازداشت‌شدگان قرار داشت و کمی بعد آزاد شد.

 

یک معترض در شهر "ولادی‌وستوک" خاور دور روسیه (شرقی ترین بخش این کشور) ماسکی را با نوشته "پوتین باید استعفا دهد" را بر صورت زده است/ عکس: رویترز

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,تظاهرات ضد دولتی روسیه

 

او قبل از پیوستن به اعتراضات در حساب اینستاگرامی‌اش نوشت: "اگر ساکت بمانیم، آنها فردا به سراغ هر کدام از ما می‌آیند".

 

این تظاهرات پس از بازداشت خانگی یا دستگیری برخی از متحدان ناوالنی در هفته گذشته برگزار شد.

 

محکومیت آمریکا، واکنش روسیه 

"آنتنی بلینکن" وزیر امور خارجه آمریکا آنچه را که به گفته وی استفاده مداوم از تاکتیک‌های خشن علیه روزنامه‌نگاران و معترضان صلح طلب است را محکوم کرد و خواستار آزادی ناوالنی شد.

 

 معترضان به بازداشت "الکسی ناوالنی" منتقد پوتین در 31 ژانویه 2021 دربرابر پلیس سن پترزبورگ ایستاده‌اند- نمای کلیسای سنت "ایزاک" در پشت سر آنها دیده می‌شود/ عکس: رویترز

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,تظاهرات ضد دولتی روسیه

 

وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش، آمریکا را به نفاق، مداخله و تلاش به تشویق معترضان در راستای سیاست‌های مهار روسیه متهم کرد.

 

غرب نیز از مسکو خواسته تا ناوالنی و متحدانش را آزاد کند. آنها از "جو بایدن" رئیس‌جمهور آمریکا خواسته‌اند تا 35 نفر از متحدان نزدیک پوتین را تحریم کند.

 

نیروهای ضد شورش یک منتقد به بازداشت "الکسی ناوالنی" منتقد پوتین در مسکو را بازداشت کردند/ عکس: رویترز

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,تظاهرات ضد دولتی روسیه

 

 

تصاویر به دست آمده از اعتراضات  شهر "ولادی‌وستوک" در خاور دور روسیه، معترضان را دست در دست یکدیگر در دمای منفی 13 درجه سانتی‌گراد نشان می‌دهد که شعار "پوتین دزد است" را فریاد می‌زنند. "او وی دی اینفو" می گوید پلیس صدها نفر در این شهر را بازداشت کرده است.

 

ده‌ها نفر نیز در شهر " Yakutsk" سیبری در دمای منفی 42 درجه تجمع کردند. او وی دی اینفو اعلام کرد که 11 نفر در شهر "تومسک" سیبری بازداشت شدند. ناوالنی در آخرین سفرش که منجر به مسمومیت و فرود اضطراری هواپیمایش شد، از این شهر بازدید کرد.

 

تظاهرات معترضان به بازداشت "الکسی ناوالنی" منتقد  کرملین در سنت پترزبورگ/ عکس: روسیه

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,تظاهرات ضد دولتی روسیه

 

روی پلاکارد عبارت "روسیه بدون پوتین" نوشته شده است- تظاهرات گروهی از معترضان به بازداشت "الکسی ناوالنی" در برلین آلمان/ عکس: رویترز

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,تظاهرات ضد دولتی روسیه

  

یک زن معترض به بازداشت "الکسی ناوالنی" در  مقابل صف نیروهای پلیس در شهر سن پترزبورگ روسیه ژست گرفته است/ عکس: رویترز

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,تظاهرات ضد دولتی روسیه

  

تظاهرات روسیه در اعتراض به بازداشت "الکسی ناوالنی" منتقد پوتین در مسکو/ عکس: رویترز 

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,تظاهرات ضد دولتی روسیه

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    
    وب گردی