فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا: چین و روسیه به دنبال افزایش نفوذ در خاورمیانه هستند فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا گفت، همزمان با کاهش حضور نیروهای این کشور در خاورمیانه، روسیه و چین به دنبال افزایش حضور و نفوذ خود در منطقه هستند. 

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، ژنرال فرانک مک‌کنزی، رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا گفت:‌ خاورمیانه به صورت گسترده منطقه‌ای رقابتی بین قدرت‌های بزرگ است و من فکر می‌کنم که همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از منطقه، روسیه و چین به دنبال نفوذ بیشتر در آن هستند و دارند به آن چون خلائی نگاه می‌کنند که می‌توانند از آن بهره برداری کنند.

 

این ژنرال آمریکایی همچنین گفت: فکر می‌کنم آنها می‌بینند که آمریکا در حال تغییر موضع خود به سایر نواحی جهان است و روسیه و چین ممکن است از فرصتی به نفع خود در منطقه استفاده کنند.

 

 جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در آوریل سال جاری میلادی اعلام کرد که دستور خروج کامل نیروهای آمریکایی را از افغانستان صادر کرده است. انتظار می‌رود این خروج تا ۱۱ سپتامبر سال جاری میلادی تکمیل شود. پنتاگون نیز اخیرا اعلام کرد که یک پنجم خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تکمیل شده است.

 

پس از دیدار مک‌کنزی با مقام‌های سعودی که روز یکشنبه انجام شد، وی گفت:‌ یکی از حوزه‌هایی که روسیه و چین ممکن است از آن در غیاب آمریکا بهره برداری کنند، فروش سلاح است. روسیه به دنبال فروش سیستم‌های دفاع هوایی به هر کشوری است و چین نیز اهداف بلندمدت ایجاد و ساخت پایگاه‌های نظامی در منطقه را در سر دارد.

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش کرده که دولت بایدن نفوذ چین در شرق آسیا را نگرانی جدی و اصلی آمریکا می‌داند اما مقام‌های نظامی چون مک‌کنزی می‌گویند، نفوذ چین تنها به یک منطقه محدود نمی‌شود.

 

مک‌کنزی در گفتگویی با خبرگزاری آسوشیتدپرس و ای.بی.سی نیوز گفت: با این نظر کاملا موافقم که حضور چین در منطقه برای ما یک تهدید محسوب می‌شود. از طرفی، ما یک قدرت جهانی هستیم و باید دیدی جهانی داشته باشیم. به این معنا که باید قابلیت در نظر گرفتن جهان را به صورت کلی داشته باشید.

 

بر اساس نظرسنجی آوریل "هیل-هریس ایکس" مشخص شد که اکثریت مردم آمریکا خروج نیروهای این کشور از افغانستان را تایید می‌کنند. البته برخی این انتقاد را داشتند که این اقدام می‌تواند به صورت بالقوه باعث به دست گرفتن کنترل مجدد منطقه توسط طالبان شود.

 

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا در مه ۲۰۲۱ هشدار داده بود که خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان ممکن است پیامدهای زیادی به همراه داشته باشد.

 

کلینتون به شبکه خبری سی.ان.ان گفته بود، بجز مساله کنترل احتمالی و مجدد طالبان، مهاجرت‌های زیاد و بزرگ نیز یکی از دیگر پیامدهاست.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------