آمریکا: گفت‌وگوها با طالبان در دوحه، صادقانه و حرفه‌ای بود / طالبان: آمریکا به افغانستان کمک انسان دوستانه می کند وزارت خارجه آمریکا,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای، گفت‌و‌گوهای دو روز گذشته با طالبان در دوحه را «صادقانه و حرفه‌ای» توصیف کرد. 

 به گزارش ایلنا، وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای گفت‌و‌گوهای دو روز گذشته با طالبان در دوحه را «صادقانه و حرفه‌ای» توصیف کرد.

 

در این بیانیه آمده است که هیأت آمریکایی در گفت‌و‌گوهای دوحه درباره نگرانی‌های واشنگتن در خصوص امنیت افغانستان و فعالیت گروه‌های تروریستی در این کشور با نمایندگان طالبان مذاکره کرده است.

 

این نخستین دیدار دیپلمات های آمریکایی با مقام‌های ارشد طالبان پس از تسلط این گروه بر  افغانستان است.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: طالبان بر اساس اعمالش قضاوت خواهد شد

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یکشنبه شب به وقت محلی در بیانیه ای افزود در روزهای ۹ و ۱۰ اکتبر (۱۷ و ۱۸ مهر) هیاتی از نمایندگان چند نهاد آمریکایی به دوحه قطر سفر کرد تا با مقامات ارشد گروه طالبان دیدار کند.

 

وی تصریح کرد هیات آمریکایی بر نگرانی های امنیتی و تروریسم، عبور امن شهروندان آمریکایی، اتباع خارجی و همکاران افغان ما متمرکز شد.

 

به گفته وی، از جمله نگرانی های دیگر مطرح شده در دیدار با گروه طالبان مسائل حقوق بشر از جمله حضور مثبت زنان و دختران در تمام جوانب جامعه افغانستان است.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطر نشان کرد دو طرف همچنین در مورد کمک های مستقیم بشر دوستانه آمریکا  برای مردم افغانستان بحث کردند. مذاکرات صادقانه و حرفه ای بود و هیات آمریکایی تاکید کرد گروه طالبان بر اساس اعمالش قضاوت خواهد شد نه گفته هایش.

 

طالبان: آمریکا به افغانستان کمک انسان دوستانه می کند

گروه طالبان روز یکشنبه اعلام کرد که آمریکا با ارائه کمک‌های انسان دوستانه به افغانستان موافقت کرده است و از سوی دیگر حاضر به رسمیت شناختن سیاسی دولت موقت طالبان در افغانستان نشده است.

 وزارت خارجه آمریکا,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

به گزارش ایرنا از "آسوشیتد پرس" بیانیه گروه طالبان پس از پایان اولین دور مذاکرات با آمریکا در دوحه پس از خروج آمریکا از افغانستان منتشر شد. 

 

دولت آمریکا هنوز بیانیه‌ای در خصوص دیدار نمایندگان خود با گروه طالبان منتشر نکرده است. 

 

طالبان گفت: مذاکرات دوحه به خوبی برگزار شد و آمریکا توافق کرد کمک‌های انسان دوستانه به افغانستان را آزاد کند. این کشور همچنین اعلام کرده است این کمک‌ها با به رسمیت شناخته شدن دولت موفقت طالبان ارتباط ندارد. 

 

پیش از این ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: این دیدار درباره به رسمیت شناختن و دادن مشروعیت (به طالبان) نیست. ما بر طالبان فشار می‌آوریم تا به حقوق تمام مردم افغانستان از جمله زنان و دختران را رعایت کنند و حکومت فراگیر با پشتیبانی همه احزاب تشکیل دهند. آمریکا می‌خواهد به طالبان فشار آورد تا برای سازمان‌های کمک‌رسان امکان دسترسی به مناطقی را که نیاز به کمک دارند، فراهم کنند. 

 

سهیل شاهین سخنگوی طالبان به "آسوشیتد پرس گفت که در طول گفت و گوها وزیر موقت امور خارجه طالبان به آمریکا گفته است طالبان متعهد به عدم استفاده از خاک افغانستان توسط گروه‌های افراطی علیه سایر کشورها است. 

 

با این حال گروه طالبان روز یکشنبه اعلام کرد با آمریکا در مبارزه با گروه تروریستی داعش در افغانستان همکاری نخواهد کرد. 

 

گروه تروریستی داعش تاکنون چند حمله تروریستی در افغانستان انجام داده است. جدیدترین آن انفجار انتحاری در مسجد شیعیان در قندوز و شهادت بیش از ۱۵۰ نفر است. 

 

سهیل شاهین در خصوص مبارزه با داعش گفت: ما می‌توانیم به صورت مستقل با داعش مبارزه کنیم. 

 

رویترز امروز از پایان مذاکرات گروه طالبان با هیات آمریکایی در دوحه قطر و آغاز مذاکرات این گروه با نمایندگان اتحادیه اروپا خبر داد. 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------