رئیس جمهور فرانسه: روی مخ واکسن نزن ها می‌روم/ انتقاد مخالفان از ادبیات مکرون رئیس جمهور فرانسه ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
"مارین لوپن" رهبر حزب راست فرانسه در توییتر خود نوشت:" یک رئیس جمهور نباید این گونه حرف بزند. امانوئل مکرون لیاقت پست خود را ندارد". 

"امانوئل مکرون" رئیس جمهور فرانسه روز گذشته و با لحنی عامیانه اعلام کرد که قصد دارد، افراد واکسینه نشده را اذیت کند و زندگی را بر آنها سخت بگیرد.

 

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، ادبیات عامیانه مکرون و استفاده او از لغتی نه چندان رسمی و مودبانه، صدای رقبای اپوزیسیون مکرون را درآود. این در حالیست که 4 ماه تا انتخابات بعدی ریاست جمهوری فرانسه باقی مانده است.

 

مکرون در مصاحبه با روزنامه "لو پاریزین" گفت: "واکسینه نشده ها، من واقعا می خواهم "روی مخ آنها بروم" تا ته این خط را می‌روم. این یک استراتژی است".

 

فرانسه در سال گذشته یک قانون بهداشتی وضع کرد و طی آن از ورود افراد بدون آزمایش PCR یا افرادی بدون برگه سلامت به کافه، رستوران و دیگر اماکن فرهنگی و تفریحی جلوگیری کرد.

 

دولت فرانسه قصد دارد این قانون را به "پاسپورت واکسن" محدود کند تا تنها افراد واکسینه شده قادر اخذ گذرنامه سلامت و ورود به اماکن فرهنگی و تفریحی باشند.

 

مکرون افزود: من واکسینه نشده ها را به زندان نمی‌فرستم، به زور واکسن نمی زنم اما باید به آنها بگویم از 15 ژانوویه دیگر نمی توانید به رستوران بروید، نمی توانید در کافه‌ها قهوه بخورید، به تئاتر و سینما بروید".

 

واژه فرانسوی‌ای که مکرون از آن استفاده کرد در فرهنگ لغات معتبر فرانسوی لاروس در بهترین حالت به معنای "روی اعصاب کسی رفتن" ترجمه شده و در طبقه کلمات "بسیار غیر رسمی" قرار گرفته است.

 

[این اصطلاح در مودبانه ترین حالت در انگلیسی فردی را "بسیار عصبانی و دلخور کردن" یا "فردی را از شدت عصبانیت به هم ریختن" و همچنین عباراتی مانند "گورت را گم کن"، "گم شو" معنا می‌شود].

 

مکرون رئیس جمهور فرانسه می‌گوید "تا حد امکان" فعالیت و دسترسی غیر واکسینه ها به زندگی اجتماعی را محدود می کند/ عکس: GETTY IMAGES

 

 رئیس جمهور فرانسه ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

استفاده مکرون از این لفظ انتقاد فوری رقبا و مخالفان وی در رسانه های اجتماعی را برانگیخت.

 

مکرون پیشتر نیز به دلیل اظهارت بداهه، غیر رسمی و از پیش آماده نشده مورد انتقاد قرار گرفت و در مواردی ابراز پشیمانی کرده بود.

 

به گفته بسیاری از فرانسوی ها اظهارات جدید مکرون تحقیرآمیز و همراه با تمسخر قلمداد شد.

 

"مارین لوپن" رهبر گروه راست افراطی در توییتر خود نوشت:" یک رئیس جمهور نباید این حرف را بزند. امانوئل مکرون لیاقت پست خود را ندارد".

 

بی بی سی نوشت: اظهارات مکرون در حالی بیان شد که تصویب قانون "گذرنامه کووید" در پارلمان به تعویق افتاده است. نمایندگان مخالف دولت با یکدیگر متحد شده و تصمیم در باره این قانون را موقتا تعلیق کردند.

 

بحث در باره شرایط جدید قانون "گذرنامه سلامت" در فرانسه خشم معترضان را برانگیخته است/ عکس: رویترز

 

 رئیس جمهور فرانسه ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

بحث در باره این قانون در پارلمان فرانسه ادامه دارد. این قانون افراد واکسینه نشده را از زندگی اجتماعی بیشتر منع و رفت و آمدهای پس از نیمه شب را برای آنها محدود می‌کنند.

 

انتظار می‌رفت این قانون در هفته جاری در رای گیری تصویب شود اما قانون مخالفان واکسن را خشمگین کرده و چندین نماینده پارلمان به خاطر آن تهدید به مرگ شده اند.

 

مکرون در اولین مصاحبه خود در سال نو میلادی، گفت: ایده های خوبی برای انتخابات ماه آویل دارد. او مشخصا از افکار خود برای  انتخایات حرف نزد".

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------