جزئیات ثبت‌نام واحدهای صنفی و تولیدی برای دریافت مجوز فعالیت/ اصناف بدون مجوز اجازه بازگشایی ندارنداخبار,اخبار پزشکی,محسن فرهادی
معاون سلامت محیط کاری وزارت بهداشت درباره اجرای گام دوم مقابله با کرونا و الزامات سلامت محیط کار در واحدهای صنفی توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ایلنا، نشست ویدیو کنفرانس محسن فرهادی معاون سلامت محیط کار وزارت بهداشت با موضوع اجرای گام دوم مقابله با کرونا فاصله گذاری اجتماعی، الزامات سلامت محیط کار در واحد های صنفی برگزار شد. 

 

فرهادی (معاون سلامت محیط کاری وزارت بهداشت) در این نشست اظهار داشت از فردا صبح کلیه مالکان و متصدیان واحدهای صنفی و صنعتی نه کسانی که شاغل هستند بلکه به عنوان مثال مسئولین تراشکاری یا یک صنعت باید به سایت سلامت وزارت بهداشت مراجعه کرده و در آنجا ثبت نام کنند. آنها باید در این سامانه اعلام کنند که با رعایت بهداشتی فعالیت واحد صنعتی خود را ادامه می‌دهیم و خودمان را با رعایت نکات بهداشتی منطبق خواهیم کرد.

 

وی افزود: واحدهای صنفی و سلامتی هم باید سلامت خود و هم مشتریان را تامین و هم به رشد اقتصادی کمک کنند. طرح گام دوم فاصله گذاری اجتماعی زمانی موفق خواهد شد که ذی نفعان با کل مردم مشارکت داشته باشند. در صورت مشارکت می‌توانیم به ریشه کنی کرونا کمک کنیم. 

 

فرهادی افزود: در این برنامه کلیه برنامه‌های دولتی و خصوصی با هم تعامل خوبی داشتند. هیچ جای دنیا بدون مشارکت نمی‌تواند موفق باشند و نمی‌توان ۲۴ ساعته بر همه امور نظارت کرد مگر اینکه ما خودمان ناظر خودمان باشیم. این طرح خوشبختانه با مشارکت اتاق اصناف ایران و تمام استان‌ها برگزار می‌شود. سازمان تعزیرات حکومتی، نیروی انتظامی و سامازن دامپزشکی در این برنامه مشارکت دارند ولی شرط اساسی در گرو واحد های صنفی و صنعتی است .

 

وی اشاره کرد: کسانی که مشخصات خودرا درسامانه salamat.gov.ir ثبت نام نکنند، نمی‌توانند مراحل اخذ مجوز در این شرایط را کسب کنند.

 

معاون سلامت محیط کار وزارت بهداشت گفت: مصوبه به ما می‌گوید اگر کسی مشارکت نکرد از ادامه کار آن ممانعت به عمل بیاید اما به طور کل ما امیدواریم که منجر به پلمپ و تعطیلی جایی نشویم. 

 

وی با تاکید بر تصفیه آب گفت: امکان ورود کرونا در آب و پساب خروجی هست بنابراین ما باید در پروتکل های مان به این مساله توجه کنیم  و در تمام پروتکل‌های ما بحث تصفیه آب و دفع بهداشتی فاضلاب دیده شده است.

 

فرهادی درباره وضعیت نانوایی‌ها برای دریافت پول از مشریان گفت: تمام اصولی که در رعایت فاصله گذاری اجتماعی بیان شده همه مواردی است که حتی پیش از کرونا نیز ضرورت داشته مانند شستن مرتب دست‌ها. ما در یکی از بندهای مهم فاصله گذاری اجتماعی در باره نانوایی‌ها گفته‌ایم که دریافت هر گونه وجه نقد ممنوع است یعنی باید از دستگاه پوز یا اپ استفاده کنند. گذاشتن یک میز در ورودی نانوایی‌ها ضروری است همچنین کسی که نان را تحویل می‌دهد باید حتما ماسک و دستکش استفاده کند و از الکل و یا آب ژاول 5 درصد استفاده کنند.در نانوایی‌های بربری یا سنگک یک میز را در خیابان گذاشتند که باید این میز هم حذف شود. 

 

معاون سلامت محیط کار وزارت بهداشت درباره مشاغل اینترنتی گفت: ما یک تعامل با بخش الکترونیک وزارت صمت داشتیم و ضوابط آن را اعلام کردیم و وزارت صنعت نیزبررسی‌های خود را در این زمینه انجام داده است.

 

وی درباره اینکه آیا زباله گردها هم ناقل هستند گفت: ما در همان ابتدای شیوع  کرونا در کشور نامه مکتوبی را به شهردار تهران و محیط زدیم و گفتیم که از زباله گردها جلوگیری کنند طبیعتا خطر ویروس آنها را تهدید می‌کند و مسئولیت به گردن کسانی که این افراد را مدیریت می‌کنند. زباله گردی باید متوقف شود. زباله‌های ما همه عفونی تلقی می‌شود و ما به آنها مشکوک هستیم به عنوان مثال زباله‌های بیمارستانی پسماند عفونی دارند.

 

معاون سلامت محیط کار وزارت بهداشت درباره ضدعفونی کردن محل کار گفت: تا زمانی که گندزدایی انجام نشده ویروس را خواهیم داشت بنابراین گند زدایی ضرورت دارد اگر سیستم تهویه خوبی وجود دارد از آب ژاول 5 درصد که بی خطرتر و در دسترس تر است می توان استفاده کرد. 

 

فرهادی  درباره فعالیت سازمان دامپزشکی در گام دوم طرح فاصله گذاری اجتماعی گفت: سازمان دامپزشکی در کنار وزارت بهداشت برای اینکار کمک خواهند کرد. یکی از راهنماهایمان  الزمات سلامت کار در کیلینیک‌ها و مراکز بهداشتی دامپزشکی است و مدیر آنها باید در سامانه ثبت نام کنند زیرا آنها نیز پسماند تولید می‌کنند. 

 

وی درباره آمار تخلف اصناف یا پلمپ محل کارها گفت: در حال حاضر آمار تخلفات را ندارم و دکتر رییسی و جهانپور این آمار را می‌دهند. ما یک جمله ثابت داریم که باید کلیه مقررات رعایت شود. باید با اهرم هایی که دیروز داشتیم امروز را مدیریت و به قانون‌ها عمل کنیم. یک قانون نظام صنفی داریم که در ماده 17آن نوشته شده فرد صنفی موظف به رعایت نکات بهداشتی است و الزمات ما اکنون همان مواردی است که در سایت نوشته شده مانند خرید مواد گند زدا، ماسک و دستکش.

 

وی درباره سگ‌هایی که مشکوک به کرونا هستند گفت: اینها مشکوک هستند و تا مورد قطعی پیش نیاید نمی‌توان چیزی درباره آن گفت اما خوشبختانه  مورد انتقال از طرف حیوان داشته‌ایم.

 

فرهادی درباره برپایی برنامه‌های ماه رمضان گفت: ما تابع مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم. اما رهبری تاکید داشتند که مردم در ماه رمضان در خانه‌های خود به دعا و مناجات بپردازند. اما اگر مراکز مذهبی بسته باشند ما یکی از بندهایمان را به این کار اختصاص خواهیم داد در حالی که فاصله گذرای اجتماعی در این گونه مراکز بسیار سخت تر از جاهای دیگر است.

 

معاون سلامت محیط کار وزارت بهداشت در پایان درباره فعالیت رستوران‌ها و تالارها گفت: ما حتی برای دانشگاه‌ها هم راهنمای فعالیت و مراجعه  گذاشتیم ولی درباره مدارس چون حساس تر هستند فعلا راهنمایی نداریم. اما قرار نیست رستوران‌ها و تالارها راه اندازی شوند و فقط  می‌توانند غذای بیرون بر داشته باشند مگر اینکه شرایط در حالت عادی باشد. غذای بیرون بر از نظر ما با رعایت راهنما مشکلی ندارد.

 

پلمب و تعطیلی واحدهای متخلف

به گفته معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ، در اجرای این برنامه علاوه بر بازرسان وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و اماکن را هم در کنار خود داریم. همچنین کلیه بازرسان اتاق اصناف و دفاتر خدمات سلامت و بخش دولتی حضور خواهند داشت. در مجموع کلیه بازرسان بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای وزارت بهداشت با حداکثر توان خود در این اجرای این برنامه حضور خواهند داشت و امیدواریم که تخلفی در این زمینه شاهد نباشیم تا منجر به تعطیلی و پلمب جایی هم نشود.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه اگر کارفرما در اجرای پروتکل‌ها همکاری نکرد، کارگران چگونه موارد را منعکس کنند، افزود: کارفرمایی که در سامانه ثبت نام می‌کند، نسبت به انجام یک سری اقدامات تعهداتی را می‌دهد. در تمام راهنماها نیز کلیه کارگران باید فرم اظهارنامه را پر می‌کنند و به کارفرما دهند. اگر کارفرما رعایت نکرد، برخورد قانونی لازم انجام خواهد شد.

 

مخالفت ستاد ملی کرونا با اجرای طرح ترافیک در تهران

فرهادی در پاسخ به سوالی درباره احتمال طرح ترافیک در تهران از فردا گفت: ستاد ملی کرونا در جلسات مخالف انجام طرح ترافیک در تهران است؛ چرا که با اجرای آن یا باید از تاکسی استفاده شود یا مترو و اتوبوس.

 

وی افزود: البته به تاکسی‌ها اعلام شده که طبق راهنمای تدوین شده، در صندلی عقب خودرو تنها دو مسافر سوار شوند، در اتوبوس‌ها نیز با 50 درصد ظرفیت و در مترو هم اعلام شده که مسافر ایستاده ممنوع بوده و نصف ظرفیت واگن‌ها مسافرگیری شود طبیعتا این موضوع ایجاد صف خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد ما این بوده که شهرداری تهران طرح ترافیک را به عقب اندازد. البته اجرای گام دوم فاصله گذاری اجتماعی در تهران از 30 فروردین ماه اجرایی می‌شود.

 

فرهادی گفت: در راهنمای بازگشت شاغلین به کار پیش بینی کردیم که در صورت ابتلا، افراد چه کنند. همچنین در صورت ابتلا و گذراندن دوران نقاهت و با مراجعه به پزشکان طب کار، می‌تواند گواهی شروع به کار را دریافت کنند.

 

زباله گردی متوقف شود

فرهادی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا زباله‌های خانگی عامل انتقال ویروس هستند یا خیر؟ و همچنین گزارش احتمالی از ابتلای زباله گردها به این ویروس گفت: در همان ابتدای بحث تایید کرونا در کشور نامه مکتوبی را به شهردار و سازمان محیط زیست زدیم و درخواست کردیم از زباله گردی جلوگیری شود؛ زباله گردها از افرادی هستند که سنین پایینی دارند و عملا آنها را به انجام این کارها وادار می‌کنند و بدون شک خطر انتقال ویروس آنها را تهدید می‌کند. مسئولیت این موضوع با متولیان این امر است و درخواستم آن است که زباله گردی با هر تمهیدی که امکانپذیر است متوقف شود.

 

با پسماندهای خانگی با احتیاط برخورد کنید

فرهادی ادامه داد: اما اینکه زباله‌ها در شهرها در وضعیت اپیدمی کرونا چطور باید تلقی شوند، باید بگویم که همه زباله‌ها عفونی تلقی می‌شوند. در بیمارستان‌ها نیز پسماندها در محل بیمارستان بی خطر شده و تحویل متولیان قرار می‌گیرد. در شهرها نیز از مردم می‌خواهیم با پسماند تولیدی خود با احتیاط بیشتری برخورد کنند و آن را در سطل‌های زباله قرار دهند. در یکی از راهنماهای تدوین شده، نحوه برخورد با این پسماندها به دقت نوشته شده است.

 

وی مجددا تاکید کرد که زباله گردی و تماس مستقیم با پسماند در تمام شهرها و روستاها ممنوع است و افزود: به این ترتیب بازیافت دستی و جداسازی دستی کاملا ممنوع است و این کار باید با متدها و تکنولوژی‌های جدید انجام شود.

 

انتقال کرونا در حیوانات در ایران نداشتیم

فرهادی در پاسخ به سوالی درباره انتقال کرونا از طریق حیوانات در ایران، گفت: این موضوع در حد نظریه‌های علمی است و در هیچ تکستی رسما تایید نشده است سازمان دامپزشکی ایران نیز اعلام کرده که مورد انتقال این بیماری از حیوان را نداشته‌ایم.

 

وی درباره مشکوک بودن سگ‌هایی در اطراف یکی از مراکز و جمع‌آوری این سگ‌ها گفت: این موارد مشکوک بوده و هیچ چیز قطعی نشده است و تا زمانی که قطعی نشده، نمی‌توانیم آن را اعلام کنیم. در مجموع خوشبختانه تا کنون انتقال این بیماری از حیوانات را نداشته‌ایم. احتمال انتقال کرونا از هوا وجود ندارد.

 

فرهادی در پاسخ به سوال دیگر درباره احتمال انتقال ویروس از هوا و همچنین سرویس‌های بهداشتی گفت:  ویروس کرونا در هوا منتشر نمی‌شود اما از طریق ذرات در سطوح می‌نشیند پس قطعا دستگیره‌ها، روشویی و تمام سطوح سرویس‌های بهداشتی می‌توانند آلوده باشند. از طرفی ویروس از طریق ادرار و مدفوع مبتلایان دفع می‌شود. به این ترتیب کل محیط سرویس بهداشتی می‌تواند آلوده باشد اما سرویس‌های بهداشتی از حساسیت کمتری در مقابل گندزدا برخورداند. به این ترتیب اگر سیستم تهویه خوبی وجود دارد می‌توان از آب ژاول برای گندزدایی این سطوح استفاده کرد.

 

افزایش کلر آب شرب

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر درباره احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق آب شرب گفت: بر اساس آخرین تکست سازمان جهانی بهداشت، امکان حضور ویروس کرونا در آب و پساب خروجی فاضلاب وجود دارد. بنابراین باید در پروتکل‌ها تصفیه‌خانه‌ها را در نظر بگیریم. از 81 پروتکل تدوین شده یک پروتکل مربوط به تجهیزات آب و فاضلاب است و در تمام پروتکل‌ها بحث تصفیه آب، آب سالم و همچنین دفع بهداشتی آب دیده شده است.

 

وی افزود: البته هنوز تکست علمی در این زمینه وجود ندارد اما باید احتیاط‌هایی را داشته باشیم. بر همین اساس میزان کلر آزاد باقیمانده در آب شرب را از نیم به هشت دهم میلی گرم در لیتر افزایش دادیم. به این ترتیب در زمان تماس ویروس اگر فعال هم باشد در این میزان کلر آزاد باقیمانده، از بین می رود یا حداقل غیرفعال می‌شود.

 

اصول فاصله گذاری اجتماعی در نانوایی‌ها

 وی در ادامه صحبت‌هایش در پاسخ به سوالی درباره واحدهای صنفی پرمخاطب نظیر نانوایی‌ها و تامین ماسک و تجهیزات لازم برای نانوایی‌ها گفت: تمام اصول فاصله گذاری اجتماعی، رعایت مسائل بهداشتی است که البته این مسائل از قدیم هم باید انجام می‌شد. مشکل عمده در شیوع بیماری کرونا، عدم رعایت مسائل بهداشت فردی و بهداشت مرتبط با عوامل محیطی است. یکی از بندهای مهم فاصله گذاری اجتماعی در خصوص نانوایی‌ها گفته شده است که دریافت هر گونه وجه نقد در نانوایی‌ها ممنوع است و باید دستگاه کارتخوان گذاشته شود. این موضوع هزینه‌ای برای نانوا ندارد و تا جایی که می‌دانم سیستم بانکی کشور نیز آماده انجام این خدمت هستند. همچنین نانوایی‌ها ملزم به گذاشتن میزی شده‌اند که هیچ کس در واحد نانوایی وارد نشود. همچنین تشویق و ترغیب مردم به این موضوع است که اگر صفی وجود داشت، افراد با فاصله بایستند. فردی که طبخ نان را انجام می‌دهد و پای تنور می‌ایستد نیازی به دستکش و ماسک ندارد اما کسی که نان را تحویل می‌دهد باید ماسک و دستکش داشته باشد. برای گندزدایی محل نانوایی نیز می‌توان از گندزداهای الکلی یا آب ژاول 5 درصد استفاده کرد. در خصوص نانوایی‌های بربری و سنگک هم تایید شده این نانوایی‌ها میزی که در خیابان می‌گذاشتند را نیز باید حذف کنند.

 

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه تضمینی بر سالم بودن خریدهای انیترنتی است، افزود: در این راستا تعاملاتی را با بخش الکترونیک وزارت صمت داشتیم. این مباحث را قبل از بحث کرونا داشته‌ایم. در ضوابط اعلام شده، وزارت صمت متعهد شده و به ادارات نیز اعلام کرد که تمام کسانی که در فضای الکترونیکی و مجازی می‌خواهند کار کنند باید پروانه داشته باشند. عرضه خانگی و زیرزمینی ممنوع است. بنابراین چه فروش حضوری و چه الکترونیکی واحدهای بدون پروانه ممنوع خواهد بود.

 

فرهادی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نامه‌ای در فضای مجازی مبنی بر حضور نیروهای سپاه در صدور گواهی فوت مبتلایان کرونا گفت: واقعیت آن است که ما وزارت بهداشت هستیم و سعی‌مان رعایت اصول بهداشتی بر اساس تکست‌های علمی است. برای فرد فوت شده کرونا طبیعتا باید یک سری اقدامات بهداشتی انجام شود که این مباحث را اعلام کرده‌ایم.  مقام معظم رهبری و سایر آیات عظام یک سری رعایت مسائل شرعی را در این زمینه دارند. ما صلاحیت ورود به این کار را نداریم اما تا جایی که می‌دانم اگر آرامستان مربوطه شرایط شست و شو و حفاظتی را داشته باشد، گام اول برای متوفیان کرونا، شست و شو است. طبیعتا برای انجام این کار یک سری اصول را اعلام کردیم و از آن اصول موکدا کوتاه نخواهیم آمد. به عنوان مثال غسال‌ها و افرادی که در مسیر خواندن نماز و دفن مبتلایان هستند باید با پروتکشن کامل حضور داشته باشند. این پروتکشن نوشته شده و همان چیزی است که اصطلاحا مردم به آن می‌گویند لباس فضایی پوشیده‌اند. البته من این نامه منتسب به سپاه را ندیده‌ام و نمی‌توانم اصالت آن را تایید کنم اما از طرف وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا برای این کار همچنین دستورالعملی نداریم.

 

***

 

کمیته اطلاع‌رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا: تعهد اجرای ضوابط سلامت، مجوز آغاز فعالیت اصناف

کمیته اطلاع‌رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا در اطلاعیه شماره چهار خود اعلام کرد: اصناف درصورت تمایل می‌توانند با ثبت‌نام و اخذ تعهد برای اجرای دستورالعمل بهداشتی مقابله با کرونا  در طرح فاصله‌گذاری هوشمند شروع به کار کنند. 

 

درصورت تمایل اصناف، آغاز به کار مشاغل «غیر پر خطر» مشروط به اخذ تعهد برای اجرای دستورالعمل های بهداشتی مصوب وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا  از تاریخ 23 فرودین در استان‌های کشور و از 30 فروردین در تهران ذکر شده و موارد ذیل به اطلاع عموم می رسد:

 

1 - برای  شروع فعالیت مشاغل کم خطر در طرح فاصله گذاری هوشمند،  کلیه واحدهای صنفی از صبح جمعه مورخ 22 / 01 / 1399 می توانند در سامانه  salamat.gov.ir بمنظور دریافت دستورالعمل سلامت محیط کار، شاغلین، مشتریان و تایید تعهدنامه بصورت الکترونیکی برای  التزام به رعایت دستورالعمل های بهداشتی مقابله با کرونا ثبت نام کنند.

 

2 - اصناف پس از تایید تعهدنامه، التزام به رعایت دستورالعمل بهداشتی مقابله با کرونا بصورت الکترونیکی - اخذ کد بهداشتی از طریق سامانه salamat.gov.ir و نصب در واحد صنفی می توانند شروع به فعالیت کنند.   

 

3 - دستورالعمل های سلامت محیط کار، شاغلین و مشتریان کلیه مشاغل و اصناف برای مقابله با کرونا در سامانه http://markazsalamat.behdasht.gov.ir  در دسترس عموم اصناف و مردم است. 

 

4 - تدابیر لازم برای بازرسی و نظارت دستگاههای ذیربط و مردم بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی مقابله با کرونا مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسط اصناف و مشاغل اتخاذ شده که در اطلاعیه بعدی به اطلاع عموم خواهد رسید. 

 

 ۵ - یاداوری می شود کلیه واحدهای تولید در بخش های مختلف صنف، صنعت، توزیعی و خدمات فنی که برای تامین مایحتاج عمومی و نیاز ضروری مردم از جمله  مواد غذایی، خدمات فنی و تعمیر لوازم خانگی و منزل از بدو شروع بحران بیماری کرونا در حال خدمات رسانی به مردم بوده اند، کماکان در چارچوب دستورالعمل  بهداشتی ابلاغی مجاز به فعالیت در این حوزه ها هستند.

 

۶ - فعالیت های صنفی که از بدو شروع بحران بیماری کرونا بدلیل شرایط محیطی و تجمع جمعیت در آن واحدها فعالیت های پرخطر اعلام و  تعطیل شده اند تا اعلام عادی شدن شرایط از طرف وزارت بهداشت کماکان تعطیل اعلام می شوند.

 

۷ - براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت های پرخطر برای شیوع کرونا در حوزه اصناف شامل آرایشگاه های مردانه و زنانه، رستوران ها، تالار پذیرایی و سالن مراسم، مراکز بازی، تفریحی، گیم نت، قهوه خانه ها، چایخانه ها و تریا، اماکن  اقامتی، هتل ها، استخر، سونا و ماساژ و باشگاه های بدنسازی و ورزشی، سینماها، جشنواره ها و نمایشگاهای هنری و فرهنگی می باشند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------