فوت 5 مادر باردار بر اثر کرونا در اصفهان/ ممنوعیت حضور دانش‌آموزان در مدارس قم؛ اوج گیری دوباره کرونا در بناباخبار,اخبار پزشکی,کرونا در ایران
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: وضعیت بیمارستان‌های ما نیز در حالت خوبی قرار ندارد؛ چراکه بسیاری از کادر درمان نیز به بیماری مبتلا شده‌اند و متأسفانه ۵ مادر باردار براثر ابتلا به کرونا جان خود را ازدست‌داده‌اند که چهار نفر از آن‌ها برای خمینی‌شهر بوده‌اند که این موضوع می‌تواند شاکله‌ی یک زندگی را متلاشی کند و فرزندانی که بدون مادربزرگ می‌شوند.

به گزارش فارس، طاهره چنگیز بعد از ظهر امروز در جلسه ستاد مقابله با کرونا شهرستان خمینی‌شهر اظهار داشت: مشکل ما و ابعاد این مسأله که ناشی شده از بیماری کرونا است مشخص و واضح است؛ این‌که بیماری کرونا درمان اختصاصی ندارد را می‌دانیم و حداقل این موضوع را نیز می‌دانیم که این بیماری چگونه ایجاد می‌شود و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: تصور کنید جنگی رخ ‌داده و ما میدانیم که دشمن از چه راهی وارد می‌شود اگر وارد شد ما سلاح اختصاصی برای نابودی او نداریم عقل حکم می‌کند در این نبرد راه‌های نفوذ را مسدود کرد؛ امروز نیز باید از شیوع بیماری کرونا پیشگیری شود.

 

وی با اشاره به آمار شیوع بیماری در استان گفت: راه‌حل مقابله با ویروس کوید ۱۹ بسیار ساده است و آن رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت همگانی است که این موضوع به تجربه اثبات‌شده است که سختگیری در مراعات نکات بهداشتی آمار بیماران و تلفات ما را کاهش داده است.

 

چنگیز یادآور شد: مسؤولین شهرستان و کسانی که اعتبار و آبرویی بین مردم‌دارند همه تلاش خود را مصروف به مطلع کردن مردم از خطر بیماری و خواست رعایت بیش ‌از پیش نکات بهداشتی است و راه‌های نفوذ این بیماری به خمینی‌شهر را مسدود کنند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: امروز همه باید در کنار هم بایستیم؛ شهرستان خمینی‌شهر متراکم‌ترین شهرستان در کشور ازنظر جمعیتی است که در این شهر باید دقت‌ها و حساسیت‌ها بیشتر باشد.

 

وی ادامه داد: امیدوارم عزم جدی برای نابودی بیماری در خمینی‌شهر به وجود بیاید و اقداماتی هماهنگ در این خصوص انجام گیرد و هر اجتماعی انجام شود درواقع از ویروس کرونا دعوت کرده‌ایم.

 

چنگیز یادآور شد: عزیزانی که علاقه‌مند به مکتب حضرت اباعبدالله الحسین (ع) که در شهرستان خمینی‌شهر کم هم نیستند می‌توانند برای آن ۲۰ درصد دانش‌آموزی که بضاعت خرید تجهیزات الکترونیکی برای دریافت کلاس آنلاین و لوازم‌التحریر را ندارند سرمایه و نذر خود را این‌گونه ادا کنند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: دین اسلام و ائمه (ع) فرموده‌اند که هیچ عبادتی بالاتر از تفکر نیست و علم بهترین عبادت‌ها است؛ پس با کمک به دانش آموزان نیازمند در جهت رشد سرمایه‌های انسانی و پیشرفت علمی فرزندان این آب‌وخاک قدمی برداریم.

 

وی گفت: وقتی وضعیت قرمز است باید همه پناه بگیرند الآن وضعیت قرمز و فوق قرمز است هیچ‌گونه تجمعی نباید انجام گیرد؛ روز گذشته در ستاد مقابله با کرونا استان بحث دورکاری کارمندان مطرح شد و ادارات با ۵۰ درصد ظرفیت خود ادامه فعالیت می‌کنند.

 

چنگیز ادامه داد: وضعیت بیمارستان‌های ما نیز در حالت خوبی قرار ندارد؛ چراکه بسیاری از کادر درمان نیز به بیماری مبتلا شده‌اند و متأسفانه ۵ مادر باردار براثر ابتلا به کرونا جان خود را ازدست‌داده‌اند که چهار نفر از آن‌ها برای خمینی‌شهر بوده‌اند که این موضوع می‌تواند شاکله‌ی یک زندگی را متلاشی کند و فرزندانی که بدون مادربزرگ می‌شوند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به درازمدت بودن زمان شیوع بیماری در آینده گفت: باید بر روی این موضوع برنامه‌ریزی کنیم و زیرساخت‌ها به ‌ویژه مدارس و مساجد شهرستان و استان را فراهم کنیم.

 

وی در پایان گفت: شهر خمینی‌شهر الآن مانند مریضی است که بیش از ۴۰ درجه تب دارد و نیازمند استراحت است و باید مراقبت‌ها را در این شهرستان بیشتر کرده و استراحت داده شود؛ ما اطلاعات ویژه‌ای از شهرستان بخصوصی را به مرکز اطلاع نمی‌دهیم و همه آمارها تجمیع و ارسال می‌شود و اگر ما اشکالی داریم باید درصدد رفع مشکل باشیم.

 

علیرضا بصیری نیز در این جلسه اظهار داشت: باید توجه داشت که با اینکه ظرفیت برخی از بیمارستان‌های خمینی‌شهر و اصفهان تکمیل‌شده است؛ اما پذیرش و بستری بیماران کرونایی انجام می‌پذیرد حتی اگر این بستری در شهرستان‌های مجاور انجام شود.

 

فرماندار خمینی‌شهر ادامه داد: برگزاری مراسمات ترحیم در محل مساجد و آرامستان ها ممنوع است؛ اما نماز جماعت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود و مرا سمات عزاداری نیز در فضای باز و رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌گیرد و با موارد متخلف برخورد قانونی می‌شود.

 

وی با اشاره به نظارت‌های دقیق بر رعایت پروتکل‌ها در جامعه افزود: در تفرجگاه‌ها نیز باید از اجتماع افراد جلوگیری شود اصناف نیز باید بیشتر از قبل نکات بهداشتی را رعایت کنند طی دو هفته اخیر باید بیش‌ازپیش اقداماتی برای پیشگیری از شیوع کرونا انجام پذیرد.

 

بصیری در ادامه گفت: ما برای این‌که مردم شهرستان درگیر بیماری نشوند تلاش می‌کنیم و بنابراین از اجتماعات جلوگیری می‌شود و در ایام اربعین نیز هیچ‌گونه دسته بری و پیاده‌روی نخواهیم داشت.

 

فرماندار خمینی‌شهر با اشاره به آگاه کردن مردم شهرستان از آمارهای موجود گفت: باید آمارهای موجود در اختیار مسؤولان هیأت‌ها نیز گذاشته شود و آن‌ها نسبت به خطر بیماری و اجتماعات پرخطر توسط مدیران اداره بهداشت شهرستان اطلاع‌رسانی شود.

 

وی در پایان گفت: ادارات شهرستان نیز با ۵۰ درصد ظرفیت کارمندان تا روز ۲۰ شهریور ادامه فعالیت می‌دهند.

 

***

 

حضور دانش‌آموزان در مدارس قم ممنوع است

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم گفت: کلیه کلاس‌ها به‌صورت غیرحضوری و از طریق برنامه شاد و کانال‌های مدارس در حال برگزاری است و حضور دانش آموزان در مدارس و کلاس ممنوع است.

 

به گزارش تسنیم، حمیدرضا شیخ‌الاسلام امروز در جلسه ستاد مقابله با بحران استان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: اگر قرار باشد تا در آینده حضور دانش آموزان را داشته باشیم از الان باید اقدامات لازم انجام شود.

 

وی افزود: کلیه کلاس‌ها به‌صورت غیرحضوری و از طریق برنامه شاد و کانال‌های مدارس در حال برگزاری است و حضور دانش آموزان در مدارس و کلاس  ممنوع است.

 

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم بیان کرد: تدریس دانش آموزان در اختیار مدیران آموزشی قرار دارد و اگر دبیر و یا آموزگار شرایط تدریس در منزل را داشته باشد این اقدام انجام می‌شود و در غیر این صورت با رعایت موارد بهداشتی از امکانات مدرسه برای ارائه آموزش استفاده کند.

 

شیخ‌الاسلام بابیان اینکه مجموعه آموزش‌وپرورش استان قم دارای 270 هزار دانش‌آموز در 1400 واحد آموزشی است، افزود: اگر همکاران به کمک آموزش‌وپرورش نیایند با مشکل روبرو می‌شویم ولی تا این لحظه خدمات آموزشی به‌خوبی در حال انجام است.

 

وی تصریح کرد: در دوهفته‌ای که دانش آموزان در مدارس حضور پیدا کردند بیش از 90 درصد پروتکل‌های بهداشتی رعایت شد، همه همکاران ما در حال آماده‌باش هستند و رصد آموزشی لحظه‌به‌لحظه انجام می‌شود.

 

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم ادامه داد: روزهای نخست حضور دانش آموزان در فضای مجازی باقوت و قدرت نبود، دیروز امروز برنامه شاد به خاطر کندی اینترنت با مشکل روبرو شد که این موضوع به مخابرات اعلام شد.

 

شیخ‌الاسلام خاطرنشان کرد: سرورهای ما در سطح وزارت خانه مشکل ندارد و تقویت‌شده است، در استان قم سرورهای آموزش‌وپرورش در دو روز گذشته تقویت‌شده است و رقم بسیار سنگینی برای خرید سرور جدید هزینه کردیم.

 

***

 

اوج گیری دوباره کرونا در بناب/ بناب در مسیر فاجعه انسانی

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بناب گفت: اگر برخی محدودیت ها اعمال نشود، شاهد فاجعه انسانی طی روزهای آتی در بناب خواهیم بود.

 

به گزارش فارس، علی نیّرپور امروز در جلسه ستاد مقابله با کرونای شهرستان بناب از مثبت بودن بیش از یک هزار و 650 نفر بیمار کرونا در شهرستان بناب خبر داد و اظهار داشت: از ابتدای اسفند ماه سا ل98 تاکنون 700 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان امام خمینی(ره) بناب بستری شده اند.

 

وی افزود: طی این مدت 119 نفر فوتی مشکوک به کرونا در شهرستان بناب داشته ایم که 50 نفر از آنها با تست کرونای مثبت بوده اند و مابقی مشکوک به کرونا ثبت شده اند.

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بناب با اشاره به ضرورت اعمال محدودیت های سخت طی روزهای آتی در شهرستان بناب تصریح کرد: اگر تمهیدات جدی صورت نگیرد طی روزهای آتی شاهد فاجعه انسانی در این شهرستان خواهیم بود.

 

نیّرپور اذعان کرد: در هفتم شهریور ماه تعداد مبتلایان به کرونا بستری در بیمارستان بناب 3 نفر بودند که طی روزهای اخیر تعداد بستری ها به مراتب افزایش یافته و هم اکنون 33 نفر بیمار کرونایی در بیمارستان بناب بستری هستند و پیش بینی می شود تعداد بستری ها تا پایان امشب به 40 نفر نیز افزایش یابد.

 

وی در ادامه تأکید کرد: مردم ضمن استفاده از ماسک باید فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرده و از حضور در اجتماعات اجتناب کنند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------