جراحی غیرتهاجمی مغز با کمک کرم رباتیک! اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,مغز
پژوهشگران دانشگاه "ام.ای.تی"، نوعی ربات کوچک ابداع کرده‌اند که به یک کرم شباهت دارد و می‌تواند به جراحی غیرتهاجمی مغز کمک کند. 

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران دانشگاه "ام.ای.تی" (MIT)، یک کرم رباتیک کوچک ابداع کرده‌اند که می‌تواند راه خود را در مغز پیدا کند. این کرم رباتیک در صورت موفقیت می‌تواند برای جراحی‌ مغز مورد استفاده قرار گیرد و میزان تهاجمی بودن آن را کاهش دهد.

 

"یونهو کیم" (Yoonho Kim) و "ژوآنهه ژائو" (Xuanhe Zhao)، پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی، این ربات را با استفاده از نوعی پلیمر با ذرات کوچک مغناطیسی ابداع کردند؛ در نتیجه می‌توان این کرم رباتیک را با کمک یک آهن‌ربا هدایت کرد. کرم رباتیک که قطر آن کمتر از ۰.۶ میلی متر است، با ماده‌ای پوشیده شده که به نرم بودن و حرکت روان آن کمک می‌کند.

 

"کیم" و "ژائو"، ربات کوچک خود را روی یک مدل سیلیکونی از مغز انسان آزمایش کردند که ماده‌ای شبیه به خون را در بر داشت. هنگامی که آنها برای هدایت ربات، از یک آهن‌ربا در بیرون مغز استفاه کردند، ربات توانست راه خود را از میان رگ‌های خونی پیدا کند.

 

"کیم" گفت: بسیاری از ربات‌های کنونی را نمی‌توان در مغز به کار گرفت، زیرا قطر ربات‌هایی که می‌توانند راه خود را در میان یک رگ خونی پیدا کنند، بیش از حد زیاد است.

 

ذرات مغناطیسی به کار رفته در کرم رباتیک، در تصاویر ثبت شده با اشعه ایکس هم مشخص می‌شوند؛ در نتیجه می‌توانند به جراحان کمک کنند تا مسیر مورد نظر را در شبکه پیچیده‌ای از رگ‌های مغز بیابند.

 

پژوهشگران قصد دارند در آینده این ابزار را روی حیوانات آزمایش کنند.

 

این پژوهش، در مجله "Science Robotics" به چاپ رسید.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------