سهم حمل و نقل عمومی در انتقال کرونا/ باید به فکر اقتصاد هم باشیم اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی, ایرج حریرچی
معاون کل وزارت بهداشت گفت: گرچه ویروس کرونا اقشار مختلف را درگیر ساخته اما شدت بیماری در اقشار ضعیف و فقرا بیشتر است. 

به گزارش مهر، ایرج حریرچی، ظهر شنبه در ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران اظهار کرد: گرچه ویروس کرونا اقشار مختلف را درگیر ساخته اما شدت بیماری در قشرهای ضعیف و فقرا بیشتر است و در کشور آمریکا مرگ و میر در سیاه پوستان دو برابر سفید پوستان است.

 

وی افزود: اثرات اقتصادی نیز بر قشر ضعیف بیشتر است و این افراد در معرض از دست دادن شغل هستند، کشور ما هم با تحریم هم با کرونا مبارزه می‌کند و به دلیل کاهش درآمد نفت نیاز کمک اقشار و سازمان‌های مردم نهاد به افراد ضعیف جامعه مشهود است.

 

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: استفاده از ماسک برای بیماران مبتلا به کرونا و افرادی که از این بیماران نگهداری می‌کنند ضروری است، گرچه استفاده از ماسک برای مردم عادی مفید است ولی سازمان جهانی بهداشت می‌گوید اگر شما فرد سالمی هستید توصیه می‌شود زمانی از ماسک استفاده کنید که از یک فرد مبتلا نگه داری می‌کنید.

 

حریرچی افزود: بهترین روش نگهداری و مراقبت از دست‌ها شست و شوی ۲۰ ثانیه‌ای با استفاده از آب و صابون است و نیاز نیست از محلول‌های ضدعفونی کننده مادام استفاده کرد چراکه استفاده زیاد این مواد آسیب زا است.

 

معاون کل وزارت بهداشت گفت: راه‌های جایگزینی که می‌توان برای قرنطینه استفاده کرد؛ شناسایی افراد ناقل، انجام تست‌های تشخیصی، ایزوله و قرنطینه کردن افراد مبتلا و افزایش نیروی اجرایی برای اجرای این طرح‌ها است.

 

وی گفت: شدت بیماری کرونا و مرگ و میر آن در قشر ضعیف و فقیر جامعه بیشتر است. علت اصلی این مسئله دسترسی کمتر به امکانات بهداشتی و درمانی مناسب است. اثرات اقتصادی کرونا بر اقشار ضعیف بسیار بیشتر از اغنیا است. ایران در حال حاضر هم با تحریم و هم با کرونا مقابله می‌کند. دولت به دلیل کاهش قیمت نفت نیاز به کمک به اقشار ضعیف از طرف خود مردم و خیرین دارد.

 

حریرچی بیان کرد: علت اصلی مرگ و میر ایرانیان بیماری‌های قلبی عروقی سرطان و دیابت است. اخیراً مراجعات به مراکز بهداشتی و درمانی به علت بیماری‌های غیر کرونا به شدت کاهش پیدا کرده است و علت اصلی آن ترس از کرونا و بسته شدن مراکز خصوصی است. این موضوع باعث پیشرفت انواع بیماری‌ها و امکان کمتر موفقیت درمان در بعضی بیماری‌ها است. لذا قریب به اتفاق مراکز دولتی و وابسته به نهادهای عمومی و اکثر مراکز خصوصی از این هفته و حداکثر اوایل هفته بعد فعالیت معمول خود را با رعایت مسائل حفاظتی انجام خواهند داد. دستورالعمل چگونگی فعالیت مطب‌ها در دوره همه‌گیری کرونا چهارشنبه ابلاغ شده و دستورالعمل جراحی نیز امروز ابلاغ خواهد شد. استفاده از ماسک برای بیماران مبتلا به کرونا و افراد مراقب آنها ضروری است.

 

معاون کل وزارت بهداشت گفت: مبنای طرح فاصله گذاری اجتماعی هوشمند هم ملاحظات اقتصادی است و هم ملاحظات بیماری و مبتلایان است. در بازگشایی‌ها معیار اولیه بهداشتی و درمانی است و بعد درآمد مردم است. یکی از خصوصیات این طرح ارزیابی مکرر است و به میزان بازگشایی نتیجه‌ها دیده می‌شود و مراحل طرح اجرایی می‌شود.

 

وی ادامه داد: حمل و نقل عمومی عامل ۲۶.۵ درصد انتقال کرونا در کشور بوده است، مدارس ۱۱.۵ و دانشگاه‌ها ۷ درصد نقش دارند، حمل و نقل عمومی به دلیل اینکه مردم از آنها برای ترددها استفاده می‌کنند می‌تواند خطرناک باشد، خوشبختانه عوامل شهرداری همکاری کردند و فاصله گذاری‌هایی که در مترو و تاکسی و اتوبوس پیش بینی شده تدابیر خوبی است ولی باز هم باید بررسی کنیم ببینیم این تدابیر کارساز است یا خیر.

 

حریرچی گفت: بازگشایی مشاغل مختلف به خودی خود در دو صورت بررسی می‌شود یک اینکه چقدر برای ویروس کرونا تأثیر دارد و دوم اینکه از نظر حمل و نقل و تأثیری که فعالیت مجدد مشاغل بر حمل و نقل دارد، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

به گفته معاون کل وزارت بهداشت، تا زمانی که دارو و واکسن کشف و در اختیار دسترسی مردم قرار بگیرد (نه در آزمایشگاه‌ها) این ویروس در کشورها ماندگار است و می‌تواند اثرات قابل توجهی بر اجتماع و اقتصاد داشته باشد.

 

وی ادامه داد: ۶۰ الی ۷۰ درصد ترافیک و تردد شهری تهران برخلاف ترددهایی که روزهای قبل زیاد شده و عکس‌هایی که منتشر شده، کاهش داشته است و دولت فقط نمی‌تواند افرادی که حقوق ثابت یا پس انداز دارند را در نظر بگیرد و باید هم اقتصاد و هم بهداشت و درمان را با هم در نظر بگیریم.

 

حریرچی تصریح کرد: یکی از فرصت‌هایی خوبی که در این زمان فراهم شده این است که از طرح درمان در منزل استفاده کنیم، به عنوان مثال شرکت‌هایی هستند که می‌توانند در خانه آزمایش را از بیمار بگیرند. این روش‌ها هزینه‌های کل را کاهش می‌دهد و در وقت هم صرفه جویی می‌شود که به دنبال فراگیرتر شدن این طرح هم هستیم.

 

معاون کل وزارت بهداشت گفت: تا ۱۸ ماه از شروع بیماری نمی‌توان افق روشنی برای تهیه دارو و واکسن برای این بیماری دید، بهترین داروها برای درمان این ویروس ۵۰ درصد تأثیر دارد و هنوز داروی این بیماری کشف نشده و داروهای عنوان شده نهایتاً می‌تواند یک روز از طول مدت بستری را کاهش دهد.

 

وی با بیان اینکه علت اصلی مرگ و میر ایرانیان بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و دیابت است، تاکید کرد: اخیراً مراجعات به مراکز بهداشتی و درمانی به علت بیماری‌های غیر از کرونا به شدت کاهش پیدا کرده و علت اصلی آن ترس از کرونا و بسته شدن مراکز خصوصی است.

 

معاون کل وزارت بهداشت افزود: این موضوع باعث پیشرفت انواع بیماری‌ها و امکان کمتر موفقیت درمان در بعضی بیماری‌هاست. قریب به اتفاق مراکز دولتی و وابسته به نهادهای عمومی و اکثر مراکز خصوصی از این هفته و حداکثر اوایل هفته بعد فعالیت معمول خود را با رعایت مسائل حفاظتی انجام خواهند داد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------